Spotify składa skargę przeciwko Apple do Komisji Europejskiej

Spotify właśnie ogłosił, że złożył skargę przeciwko Apple do Komisji Europejskiej w związku z praktykami antykonkurencyjnymi. Platforma do strumieniowego przesyłania muzyki krytykuje markę Apple za zbyt rygorystyczne zasady stosowane w jej App Store, a także politykę prowizyjną. Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, wskazuje na 30% opłatę pobieraną przez Apple w przypadku zakupu płatnej szwedzkiej oferty w App Store. „Podatek”, który uważa za nadużycie i który według niego ma wyłącznie na celu przeciwdziałanie konkurencji w stosunku do usługi przesyłania strumieniowego Apple. Równolegle z tą skargą Spotify rozpoczął kampanię medialną, aby publicznie potępić praktyki uznane przez Apple za nieuczciwe. a dedykowana strona internetowa i animacja wideo opublikowana na Youtube została skonfigurowana.

Spotify składa skargę przeciwko Apple do Komisji Europejskiej

zdjęcie flag europejskich w komisji europejskiej w brukseli ze skargą spotify przeciwko jabłoni za antykonkurencyjne praktyki antymonopolowe

Jednak według jego szefa prowizja pobierana przez Apple zmusiłaby Spotify do „sztucznego podniesienia” cen, umieszczając je tym samym „znacznie powyżej tych, które pobiera Apple Music”. Poza tym zarzuty pod adresem Apple dotyczyłyby również ograniczeń technicznych ponoszonych przez szwedzki serwis, takich jak „blokowanie nowych aktualizacji” czy nawet ograniczony dostęp do produktów firmy z Cupertino, takich jak Siri, Apple Watch czy Homepod..

Komisja Europejska będzie musiała ocenić, czy 30% pobierane przez App Store jest nadużyciem

Zdjęcie Spotify przeciwko Apple po złożeniu skargi do Komisji Europejskiej w Brukseli

Choć wiele firm wyraziło już swoje niezadowolenie z prowizji pobieranej przez App Store od 2011 roku, ta skarga skierowana do Komisji Europejskiej przez Spotify jest bezprecedensowa. Chociaż konsekwencje takiej procedury prawdopodobnie będą wymagały trochę cierpliwości, UE już w przeszłości musiała decydować w sprawach dotyczących cyfrowych gigantów. Jedną z najgłośniejszych spraw wynikających z tzw. „antytrustowego” prawa europejskiego jest podwójne skazanie Google w 2017 i 2018 roku odpowiednio na 2,42 i 4,3 mld euro za „Nadużycie pozycji dominującej na rynku silników. Nielegalne praktyki mające na celu umocnienie jej dominującej pozycji w systemie mobilnym Android”.

Spotify wskazuje na ograniczenia techniczne wprowadzone przez Apple

logo spotify i apple ilustrujące skargę do Komisji Europejskiej o nadużycie dominującej pozycji antymonopolowej

Na razie Komisja Europejska oświadcza, że ​​otrzymała przedmiotową skargę i przystępuje do jej oceny, zgodnie ze standardowymi procedurami.

Google został skazany w 2017 i 2018 roku za „nadużycie pozycji dominującej”

logo komisja europejska ds. reklamacji spotify przeciwko jabłoni za praktyki antymonopolowe