Google usuwa 7 aplikacji szpiegowskich ze swojego Sklepu Play

Podczas gdy niektóre wyświetlają kolor i zgodnie z prawem i świadomie pozwalają na poznanie geolokalizacji bliskich, inne, bardziej przebiegłe aplikacje przeznaczone do śledzenia ich nieuzasadnionych małżonków i dzieci zostały właśnie zidentyfikowane i usunięte ze Sklepu Play przez Google.

Google usuwa ze Sklepu Play siedem rosyjskich aplikacji, które mają szpiegować ruchy i komunikację krewnych

Sklep Google Play usunął 7 rosyjskich aplikacji szpiegowskich po zgłoszeniu przez Avast

Wyróżnione przez firmę antywirusową Avast i natychmiast zgłoszone do Google, te programy zwane „stalkerware” zostały w końcu usunięte ze Sklepu Play, za radą badaczy. „Te aplikacje są nieetyczne i stwarzają pewne obawy dotyczące prywatności użytkowników. Nie powinno się ich znaleźć w sklepie Google Play, ponieważ podżegają do zachowań przestępczych i mogą być łatwo odebrane od ich podstawowej funkcji przez stalkerów, pracodawców lub zaborczych partnerów, którzy chcą szpiegować swoje ofiary. To stalkerware „skomentował menedżer w Avast, podczas gdy całkowita liczba pobrań tych aplikacji wynosi 130 000, w tym ponad jedna trzecia dla samych „Spy Tracker” i „SMS Tracker”..

Stalkerware zostało wykryte przez zespoły Avast, zanim Google usunęło je ze swojego Sklepu Play

Nazywane przez Avast oprogramowaniem stalkerware, aplikacje usunięte ze Sklepu Play miały na celu szpiegowanie działań właściciela urządzenia z Androidem.

Te zaprojektowane w Rosji aplikacje okazują się prawdziwymi narzędziami szpiegowskimi. Po namierzeniu telefonu, tracker po prostu pobiera jedną z aplikacji ze sklepu Google Play na Androida. To przekierowuje szpiega do zewnętrznego łącza umożliwiającego instalację słynnego oprogramowania stalkerware. Pozostaje tylko usunąć oryginalną aplikację, aby właściciel telefonu do naśladowania nie zauważył. Tracker może teraz poznać wszystkie ruchy swojej ofiary, ale także listę kontaktów, historię połączeń, a nawet sprawdzić swoje SMS-y.

„Te aplikacje mogą być łatwo odebrane od ich podstawowej funkcji przez prześladowców” Avast

Google usuwa 7 złośliwych rosyjskich aplikacji na Androida zaprojektowanych do szpiegowania swoich dzieci, krewnych lub pracowników

Firma Google, która natychmiast usunęła omawiane programy ze swojego Sklepu Play, nadal jednak uspokaja wysiłki podjęte w walce ze złośliwym oprogramowaniem, które może znajdować się w systemie Android. Menedżer produktu Google Store, Andrew Ahn, powiedział, że firma „stale ulepsza swoje narzędzia do wykrywania, a także przygotowuje się do zwiększenia liczby pracowników w tym obszarze”. Tytaniczne zadanie, gdy wiemy, że firma macierzysta Androida w 2017 roku usunęła ze Sklepu Play nie mniej niż 700 000 złośliwych aplikacji i umieściła 10 000 programistów na czarnej liście.

„Nie powinno się ich znaleźć w sklepie Google Play” Avast

Te aplikacje szpiegowskie mogą być używane przez prześladowców — mówi menedżer ds. bezpieczeństwa mobilnego Avast