Wskazówki dotyczące kuchni zero waste: 7 naszych najlepszych ekologicznych działań, które warto podjąć

Dążenie do zdrowszego, bardziej ekologicznego stylu życia cały czas zyskuje na popularności. A ochrona planety nie wymaga skomplikowanego know-how. To po prostu zmiana naszych codziennych nawyków poprzez kilka prostych i oszczędnych działań jednocześnie. Co więc powstrzymuje nas przed rozpoczęciem tej korzystnej dla wszystkich przygody dla najlepszego naszego środowiska i naszego dobrego samopoczucia? Tak, dokładnie. Nic ! Czy również skusił Cię pomysł przyjęcia bardziej świadomego stylu życia? Więc chodź z nami, aby odkryć najlepsze wskazówki dotyczące kuchni zero waste. Ponieważ kącik kulinarny jest jednym z największych winowajców w wytwarzaniu odpadów domowych, to tutaj zaczyna się nasza wyprawa. Chodźmy !

Prowadź świadomy styl życia dzięki naszym wskazówkom dotyczącym kuchni zero waste

zdrowy styl życia dekoracja przedmioty kuchenne naturalne materiały akcesoria zrównoważone naczynia włókno roślinne

Zakupy hurtowe

Opakowania z tworzyw sztucznych, zwłaszcza opakowania do żywności, stają się głównym wrogiem planety. Dlatego pierwszym podejściem, jakie należy przyjąć, jest ograniczenie lub nawet całkowite zaprzestanie używania plastiku. W tym celu zwracamy się do konsumpcji hurtowej. Aby ograniczyć marnotrawstwo, już teraz można kupić dużą część produktów spożywczych bez opakowań. Owoce i warzywa, sucha żywność (orzechy, kawa, rośliny strączkowe, makaron itp.) – jest tak wiele odmian. Oprócz żywności można znaleźć również produkty do czyszczenia i konserwacji w wersji stałej/płynnej bez opakowania. Możesz znaleźć szeroką gamę takich produktów marki The Naked Shop, która oferuje świetny stosunek jakości do ceny..

Kupuj produkty spożywcze luzem

zakupy luzem życie bez plastiku zakupy produkty spożywcze bez opakowań orzechy

Zastąp plastikowe torby modelami wielokrotnego użytku

Aby móc robić zakupy hurtowo, trzeba będzie również zabrać ze sobą kilka odpowiednich toreb. Dzięki temu tradycyjne plastikowe torby można łatwo zastąpić modelami wielokrotnego użytku. Dość kuszącą alternatywą dla majsterkowiczów jest zrobienie torby wielokrotnego użytku.

Wybierz torby wielokrotnego użytku

kup luzem pleciona torba na ramię zero waste deska kuchenna zakupy torba wielokrotnego użytku

Używaj zielonych akcesoriów do czyszczenia

Po zakupie artykułów spożywczych i sprawnym ich uporządkowaniu przyszedł czas na porządki. Na przykład, gdy na blacie zobaczysz najmniejszą plamę po kawie, zamiast chłonnego papieru bierzesz do ręki ręcznik papierowy z mikrogąbką. Następnie jako ekologiczną alternatywę dla klasycznych gąbek, które z drugiej strony często zawierają substancje toksyczne, stosujemy m.in zmywalna gąbka z naturalnej bawełny lub bambusa. Pędzle wykonane z włókien roślinnych to kolejna fajna propozycja, aby idealnie wyczyścić nawet najbardziej niedostępne zakamarki..

Zielone akcesoria do sprzątania to najlepsza alternatywa dla nas i dla planety

produkty do czyszczenia i konserwacji bez opakowania kup w hurtowej tacy bambusowej

Zrównoważone pakowanie i przechowywanie

Po powrocie do domu, po zakupach, oddajemy się przyjemności przechowywania naszych produktów. Najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na uporządkowanie rzeczy jest użycie kilku szklanych słoików do przechowywania zakupionych produktów. W ten sposób cieszymy się dobrze zorganizowaną kuchnią, w której składniki znajdują się na naszych oczach, a nie nadziewane w szafce. Jeśli chodzi o opakowanie, żadnych niespodzianek. Nacisk kładziony jest na zrównoważone i ekologiczne rozwiązania. Wśród gwiazdorskich alternatyw znajdziemy zwłaszcza okłady pszczele, pokrowce na miski i bawełniane woreczki na kanapki.

Preferuj zrównoważone rozwiązania w zakresie pakowania i przechowywania

wskazówki zero waste przechowywanie w kuchni ekologiczne opakowania słoiczki nadające się do recyklingu wieczko szklane słoiczki

Postaw na ekologiczne produkty do zmywania naczyń

Aby pozostać w ramach naczyń zero waste, musimy również zwrócić uwagę na środki czystości. W tym przypadku użycie mydła w postaci stałej jest prawdopodobnie najbardziej korzystną alternatywą. Generalnie tego typu ekologiczne mydło doskonale sprawdza się jako zwykły płyn do mycia naczyń. Jednocześnie, biorąc pod uwagę swój naturalny skład, prezentuje się jako lepsza opcja dla naszego zdrowia i planety..

Używaj ekologicznych akcesoriów i środków czyszczących

ekologiczne produkty gospodarstwa domowego zero waste zastawa stołowa

stosowanie akcesoriów i ekologicznych środków czystości mydło w płynie eko zmywalna gąbka do czyszczenia

Preferuj naczynia wykonane z naturalnych materiałów

Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, w kuchni zero waste plastik ma być zakazany. Dotyczy to zarówno opakowań, jak i przyborów kuchennych. Nie ma więc nic prostszego niż wybór łyżek, szpatułek, szczypiec lub innych przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów. Są nie tylko trwalsze i bezpieczniejsze, ale także nadają się do recyklingu.

Zastąp plastikowe przybory przedmiotami wykonanymi z naturalnych materiałów

przybory kuchenne wykonane z naturalnych i zrównoważonych materiałów żyjących bez plastiku kuchnia zero waste

Nie marnuj jedzenia

Aby mieć kuchnię zero waste, należy wziąć pod uwagę marnowanie żywności. Bardzo często wszyscy znajdujemy się w takiej samej sytuacji: lodówka przepełniona zepsutymi produktami, które ostatecznie musimy wyrzucić do kosza. Aby uniknąć takiego scenariusza, niezbędna jest zatem dobra organizacja. W tym celu wskazane jest przygotowanie menu na tydzień z wyprzedzeniem, sporządzenie listy zakupów i ponowne wykorzystanie resztek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również produkcja kompostownika do ogrodu lub na balkon.

Staraj się unikać marnowania żywności w jak największym stopniu

reszta jedzenie konsumpcja świadomość ekologiczna gest ochrona natura odpadki jedzenie kuchnia zero odpadów