Nowa rzeczywistość podczas pandemii koronawirusa

ten globalna pandemia koronawirusa, chociażWydaje się, że powoli traci swój wpływ, zmieniając naszą rzeczywistość. Organizacja Świat Zdrowie (WHO) jest zdania, że ​​nie będzie można wrócić na drogę, którą my prowadziliśmy nasze życie wcześniej, bez szczepionki lub skutecznego leku przeciwko wirusowi. W międzyczasie świat próbuje znaleźć rozwiązania, aby przełamać impas gospodarczy spowodowany pandemią. Dziś, Rozmawiamy o budować „Nowa rzeczywistość ”. Co definiuje tę nową rzeczywistość??

litery koronawirusa na czarnym tle

Koronawirus i nowa rzeczywistość

Obecnie mamy do czynienia z niebezpiecznym patogenem – koronawirusem, który przenoszony jest z człowieka na człowieka poprzez kropelki. Został wykryty w plwocinie, nosie i gardle, krwi, moczu i łzach. Nie wiadomo, czy infekcja może nastąpić poprzez kontakt z zakażonymi powierzchniami czy przez powietrze. Wiadomo jednak, że w zależności od rodzaju powierzchni wirus może tam przetrwać przez różne okresy czasu..

Zgodnie z aktualną wiedzą koronawirus może przetrwać do 24 godzin na papierze i kartonie, do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku oraz 4 godziny na powierzchniach miedzianych. To wszystko zależy od pewnych czynników, takich jak m.in. wilgotność i temperatura powietrza. Stąd wszelkie ograniczenia nałożone przez rząd na obywateli oraz zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych, takich jak sklepy, restauracje, ale także salony kosmetyczne.

Ważne jest, aby wiedzieć, że wiele osób może przenosić wirusa bez objawów. Zakaźność wirusa zależy od współczynnika reprodukcji (wartość R0). Podobnie jak w wielu innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii po nałożeniu kwarantanny wartość reprodukcyjna wirusa spadła poniżej 1. Do czasu opublikowania przez rząd strategii walki z koronawirusem, 11 maja, szacunki R0 liczba wahała się od 0,5 do 0,9. Niestety, gdy przepisy bezpieczeństwa zaczęły stawać się mniej rygorystyczne (np. ponowne otwieranie barów i restauracji), R0 ponownie wzrosło i przekroczyło 1 w Londynie. Dane z początku lipca pokazały również, że tempo wzrostu transmisji Covid-19 w Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrosło..

kobieta z maską antywirusową na blond włosy

Niestety, powyższe dane mogą stanowić wzór dla tego, co może nastąpić – w miarę znoszenia ograniczeń i stopniowego rozmrażania gospodarki liczba przypadków Covid-19 może ponownie wzrosnąć. Jednocześnie jednak trudna sytuacja gospodarcza nie pozwala na długotrwałe wykluczenie z tak wielu miejsc pracy. Chociaż pandemia trwała tylko kilka miesięcy, wyjście z kryzysu gospodarczego, który spowodowała, może potrwać znacznie dłużej. W kwietniu oczekiwano, że ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa doprowadzą do największego spowolnienia światowej gospodarki od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30. Dane na całym świecie są teraz jeszcze gorsze niż oczekiwano.

W Europie Litwa była jednym z pierwszych krajów, które skutecznie przezwyciężyły ograniczenia – 23 kwietnia otwarto wszystkie sklepy, restauracje i salony kosmetyczne. W Niemczech od 4 maja częściowo wznowiono lekcje i ponownie otwarto muzea, ogrody zoologiczne i place zabaw. We Włoszech, kraju szczególnie dotkniętym pandemią, zezwala się już na wizyty rodzin, pogrzeby w małych grupach i spacery po parkach. Wciąż jednak nie można wychodzić z domu bez wyraźnego powodu ani przekraczać granic regionu zamieszkania..

zostań w domu wiadomość o koronawirusie

W Wielkiej Brytanii 11 maja rząd usunął pierwsze ograniczenia (faza czerwona). Zezwalano na otwieranie małych sklepów (m.in. z odzieżą), salonów fryzjerskich, sklepów ogrodniczych i szkółek. Pod koniec maja tego roku, ze względu na spadek liczby zgonów i nowych przypadków, Wielka Brytania wprowadziła nowy etap rozmrażania gospodarki. Osobom niezdolnym do pracy zdalnej umożliwiono powrót do pracy i ustanowiono nowe zasady, aby miejsca pracy były jak najbardziej bezpieczne dla pracowników. Otwarto małe firmy, do 50 osób, oraz restauracje, pod warunkiem zapewnienia minimalnej odległości 2 metrów między klientami.

Kolejny etap odwilży nastąpił na początku czerwca. Od 1 czerwca otworzyły się targi na świeżym powietrzu. Zniesienie ograniczeń wpłynęło również na salony samochodowe i niektóre klasy szkół podstawowych. Tydzień później gabinety dentystyczne zostały ponownie otwarte. Od połowy czerwca ponownie otworzyły się również sklepy z butami, kosmetykami, sprzętem sportowym i elektroniką. Jednak nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych. Zaleca się również zachowanie odległości 2 metrów od innych osób.

Wszyscy musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości i „żyć z koronawirusem”. Niestety prognozy nie są pocieszające. Mimo że pandemia wydaje się teraz zanikać, możliwe jest, że jesienią odbije się ona, a także może połączyć się z sezonową epidemią grypy..

Jedną z broni w walce z koronawirusem byłaby szczepionka, która jest przedmiotem badań w wielu ośrodkach na całym świecie, takich jak Queen Mary BioEnterprises Innovation Centre w Wielkiej Brytanii, CureVac Dietmar Hopp w Niemczech czy Inovio Pharmaceuticals w Stanach Zjednoczonych. -Zjednoczony. Prace nad szczepionką trwają jak najszybciej, ale jej ostateczna i masowa produkcja może nastąpić dopiero w przyszłym roku. Dostępne są już pierwsze wyniki badań – amerykańska firma Moderna poinformowała, że ​​szczepionka wywołała u ochotników prawidłową odpowiedź immunologiczną. Obecnie nie pozostaje nam nic innego, jak nauczyć się funkcjonować w nowym systemie opieki zdrowotnej, aby zminimalizować liczbę nowych infekcji..

Nowa rzeczywistość. Co to znaczy ?

Środki bezpieczeństwa zdrowotnego podczas pandemii dotyczą wszystkich gałęzi przemysłu, ale największe zmiany widać w sklepach, restauracjach i salonach kosmetycznych. To miejsca, z których wszyscy często korzystają. Od początku pandemii w sklepach spożywczych pojawiły się ograniczenia – zmniejszenie liczby klientów, konieczność noszenia jednorazowych rękawiczek, a także wprowadzenie specjalnych godzin dla osób starszych. W dzisiejszych czasach restauracje, kawiarnie i bary również muszą przestrzegać nowych zasad bezpieczeństwa. Wśród wymagań i zaleceń dla gastronomii możemy znaleźć:

 • ograniczona liczba osób, które mogą przebywać w środku (musi być co najmniej 4 m2 na osobę);
 • dezynfekcja stołu po każdym kliencie;
 • odległość 2 m między stołami;
 • noszenie masek i rękawic przez szefów kuchni i personel restauracji.

Rekomendacje dla salonów kosmetycznych obejmują:

 • obowiązek noszenia przez klientów masek, okularów lub wizjerów (u fryzjera oraz w gabinecie kosmetycznym, jeśli pozwala na to rodzaj zabiegu);
 • używanie w miarę możliwości jednorazowych ręczników i narzędzi;
 • zachować odległość 2 m między stanowiskami pracy (lub 1 m w przypadku zainstalowania ściany ochronnej);
 • umówić się na wizytę tylko telefonicznie lub online, przed wizytą;
 • klient nie powinien czekać w poczekalni. W tym czasie nie należy korzystać z poczekalni.

Wszystkie wdrożone procedury i zasady zdrowotne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia pracowników i klientów. Podstawą do działania w „nowej rzeczywistości”, oprócz wspomnianych wyżej zaleceń, powinny być:

 • przestrzeganie zasad higieny i ochrony osobistej – jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem lub używaj do dezynfekcji środków na bazie alkoholu; środki ochrony osobistej obejmują jednorazowe rękawiczki, gogle, wizjery i maski chirurgiczne;
 • dezynfekcja powierzchni – ważna jest jak najczęstsza dezynfekcja powierzchni używanych codziennie, płynami i środkami dezynfekującymi zawierającymi co najmniej 60% alkoholu. Te roztwory destabilizują błony lipidowe wirusów. Częsta dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku, takich jak telefony, karty bankowe, ale także klamek i stanowisk pracy po każdym kliencie, jest dziś bardzo ważna;
 • STERYLIZACJA NARZĘDZI W AUTOKLAWIE – zadaniem autoklawu jest niszczenie wszelkich form szkodliwych mikroorganizmów, w tym ich zarodników. Instrument, który przeszedł proces sterylizacji, nie zawiera już patogenów. Autoklaw to urządzenie służące do sterylizacji przede wszystkim narzędzi wielokrotnego użytku, takich jak metalowe pęsety czy pilniki. W czasie pandemii autoklawy wykorzystywane są również do sterylizacji masek, opatrunków i innego sprzętu wielokrotnego użytku. Jednorazowe środki ochrony osobistej, takie jak maski, należy wysterylizować przed wyrzuceniem. Sterylizacja to jedyny proces, który zapewnia pełną ochronę przed różnymi patogenami, w tym koronawirusem.

Tylko zastosowanie tych środków ochronnych i towarzyszących im zaleceń ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa i skutecznie chroni osoby narażone. Każdy klient salonu kosmetycznego powinien być traktowany czystymi, sterylnymi instrumentami rozpakowanymi przed nim. To gwarancja, że ​​instrumenty są gotowe do zabiegu. I tylko profesjonalna sekwencja sterylizacji w autoklawie gwarantuje całkowite bezpieczeństwo. Stosowanie wyłącznie środków dezynfekujących, w tym sterylizatorów UV lub kulek kwarcowych, naraża klientów salonu na ryzyko infekcji.

Wzmocnij zasady bezpieczeństwa

Wszystkie WYTYCZNE PRZECIWEPIDEMICZNE dla każdej branży, nawet kosmetycznej, można znaleźć na oficjalnych stronach rządowych każdego kraju..

W Wielkiej Brytanii aktualnym dokumentem, który zawiera więcej szczegółów na temat tych przepisów i obecnej polityki antyepidemicznej, jest „Strategia odzyskiwania COVID-19 rządu Wielkiej Brytanii”, przedstawiona parlamentowi przez premiera na początku maja. Wszystkie nowe zasady i zmiany w planie są aktualizowane na oficjalnej stronie rządowej.

Cała Europa – nie tylko Wielka Brytania, ale także państwa członkowskie UE – jest zaniepokojona brakiem sprzętu w szpitalach. Mamy świadomość, że potrzebne jest coraz więcej sprzętu, a jego przepływ musi być ustandaryzowany, aby dostawa była jak najbardziej efektywna. Zastosowanie ujednoliconych norm w Unii Europejskiej umożliwiłoby dotychczasowym producentom – w tym producentom środków ochrony indywidualnej – ujednolicenie jakości produktów dostarczanych do szpitali, co doprowadzi do lepszej ochrony pracowników służby zdrowia w całej Unii Europejskiej.

ENBIO pomogło również szpitalom w różnych krajach europejskich przekazując autoklawy szpitalom w Polsce, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Dla ENBIO, jako producenta najwyższej klasy sterylizatorów, kwestie zdrowotne zawsze były priorytetem.

Zjednoczone siły w walce z koronawirusem

W walkę z koronawirusem zaangażowane są nie tylko władze, ale także osoby prywatne i firmy. Przekazano środki na zakup sprzętu medycznego, salony kosmetyczne podzieliły się zapasami środków dezynfekujących, rękawiczek i masek, a prywatne firmy rozpoczęły produkcję maseczek wspierających pracowników służby zdrowia działających „w pierwszej kolejności”..

W Wielkiej Brytanii rząd zwrócił się do tak ważnych i znanych światowych marek, jak Rolls Royce i producent elektroniki Dyson, aby rozpocząć produkcję niezbędnych wentylatorów. Vauxhall również odpowiedział na to wezwanie, oferując montaż wentylatorów i komponentów wentylatorów za pomocą drukarek 3D. Marka została członkiem konsorcjum Ventilator Challenge w Wielkiej Brytanii, w skład którego wchodzą również Ford i niektóre zespoły F1 Wielka Brytania.

pandemiczna koronawirus kobieta z długimi brązowymi włosami manikiurzystka