Ewolucja technologiczna: od sterowania cyfrowego do automatyki domowej

Dzięki postępowi technologicznemu życie wydaje się nam coraz bardziej uproszczone lub przynajmniej w niektórych jego aspektach. Nic dziwnego, że wsparcie komputerowe już teraz odgrywa istotną rolę w wielu dziedzinach działalności, od produkcji mechanicznej po automatykę domową. Aby uzyskać jaśniejsze pojęcie o ewolucji technologicznej, dziś szybko przyjrzymy się 3 trendom technologicznym, w tym: maszynom CNC, drukowi 3D i połączonemu domowi.

Koncentracja na postępie technologicznym i jego wpływie na kilka sektorów działalności

postęp technologiczny i ewolucja technologii, metoda wytwarzania ze sterowaniem numerycznym

Maszyny CNC (sterowane numerycznie przez komputer)

Bez wątpienia rozwój technologiczny obejmuje kilka obszarów. Na przykład innowacyjne rozwiązania automatyzacji zapewniają optymalizację procesu produkcji mechanicznej. W przemyśle wytwórczym język programowania wykorzystywany jest przez maszyny sterowane numerycznie stosowane we frezowaniu, toczeniu, robotyce, meblarstwie… Generalnie maszynami tego typu steruje komputer, który dyktuje ruchy ich części. W ten sposób maszyny CNC wytwarzają przedmioty z surowców i programów obróbczych. Krótko mówiąc,Obróbka CNC automatyzuje procesy produkcyjne przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i redukcji odpadów.

Maszyny CNC do automatyzacji procesu produkcyjnego

innowacyjne rozwiązanie automatyki w sektorze przemysłowym, obsługa maszyn sterowanych numerycznie

drukowanie 3d

W ostatnich latach nastąpił niezwykły postęp w produkcji przyrostowej. Technologia ta, polegająca na tworzeniu trójwymiarowych obiektów z plików cyfrowych, wciąż poszerza swoje spektrum zastosowań. Wśród jego zastosowań znajdziemy już nie tylko obiekty przemysłowe, ale także wyroby medyczne takie jak protezy, implanty, a nawet modele chirurgiczne. Druk 3d jest również popularny w przemyśle spożywczym i modzie. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie jego wykorzystaniem, można już przetestować usługę „drukowanie 3d online. I chociaż na razie internauci muszą zadowolić się tworzeniem prostych przedmiotów, takich jak spersonalizowane przedmioty, gadżety, części do majsterkowania, biżuteria itp., jedna amerykańska firma rzeczywiście zbudowała dom za pomocą drukarki 3D.

Druk 3D lub wytwarzanie obiektów trójwymiarowych z plików cyfrowych

Aplikacje do drukowania 3D online, jak działa drukarka 3D

Automatyzacja

O ile budowa domu za pomocą druku 3D jest jeszcze w stadium początkowym, o tyle automatyzacja domu czy mieszkania staje się coraz bardziej popularna. Z różnych względów (bezpieczeństwo, ekoodpowiedzialność, komfort itp.) właścicieli domów kusi obecnie pomysł zaadoptowania jednego lub więcej inteligentnych urządzeń. Systemy automatyki, które pozwalają zarządzać domem i niektórymi urządzeniami z poziomu laptopa, okazują się praktycznym i użytecznym rozwiązaniem nie tylko pod względem komfortu, ale często także oszczędności budżetowych..

Zarządzanie inteligentnym sprzętem przez aplikację mobilną

instalacja inteligentnego sprzętu w podłączonym domu