Obornik pokrzywy – korzyści i zagrożenia. Zostać poinformowany!

Wszyscy wiemy, że pokrzywa ma kilka właściwości leczniczych i ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Eksperci zalecają częste spożywanie go np. w postaci zupy lub herbaty. Dlaczego więc nie dać naszym roślinom również tego cudownego eliksiru? Jeśli podoba Ci się ten pomysł, przeczytaj nasz artykuł, aby znaleźć łatwy i skuteczny przepis na nawóz pokrzywy, który pokochają Twoje rośliny. Podzielimy się z Tobą również innymi tajnymi zaletami tego naturalnego produktu, a także niektórymi zagrożeniami, którym należy zapobiegać.

Pokrzywa: pełna korzyści

pokrzywa obornik zielone liście pokrzywy

Jak zrobić obornik z pokrzywy? ?

Receptura obornika z pokrzywy ma kilka zalet. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, zawiera tylko naturalne składniki i jest niedrogi.

Potrzebujesz :

 • pokrzywa, która jeszcze nie wyszła na nasiona – 1 kg
 • woda – 10 L (preferowana woda deszczowa)
 • grube rękawiczki
 • sekatory lub nożyczki
 • odpowiednia odzież z długimi rękawami i nogawkami
 • plastikowy lub drewniany kosz (należy unikać metalu) z pokrywą

Przygotowanie:

 1. Załóż odpowiednią odzież i rękawice chroniące przed ukąszeniami pokrzywy.
 2. Zbierz pokrzywę.
 3. Włóż pokrzywę do miski i wymieszaj z wodą.
 4. Następnie przykryj pokrywką i maceruj przez 10-15 dni. Jeśli jest zimno, fermentacja potrwa trochę dłużej.
 5. Mieszaj kosz codziennie.
 6. Otwórz pojemnik i wymieszaj mieszaninę drewnianym narzędziem. Jeśli pojawią się małe bąbelki, fermentacja nie jest zakończona.
 7. Przefiltruj mieszankę, usuwając wszystkie rośliny, aby móc utrzymać ją przez kilka miesięcy (maksymalnie 6). Przechowywanie odbywa się w nieprzezroczystym szklanym lub plastikowym pojemniku, umieszczonym w cieniu.
 8. Rozcieńczyć sfermentowaną mieszaninę. Aby zrobić nawóz naturalny, przestrzegaj proporcji – 2 l gnojówki na 10 l wody. Jeśli chcesz uzyskać insektycyd, rozcieńcz 1 l gnojówki w 10 l wody.

Zbierz pokrzywę w rękawiczkach

pokrzywa zbieranie obornika pokrzywa w rękawiczkach

Pokrzywa jest już zerwana !

domowy obornik pokrzywy kosz pokrzyw

Obornik pokrzywy jest gotowy do rozpoczęcia fermentacji

przepis na obornik z pokrzywy pokrzywa zerwana w wannie z wodą

Kiedy i jak stosować obornik z pokrzywy w ogrodzie ?

Obornik pokrzywy jako osłona

Elicytor jest substancją, która w razie niebezpieczeństwa może wywołać w organizmie naturalną reakcję obronną. Jako elicytor, obornik z pokrzywy wzmacnia rośliny i czyni je bardziej odpornymi na różne choroby. Ponadto jest dość silnym środkiem przeciwko atakom owadów, takich jak mszyce i roztocza. Istnieją jednak owady, które są odporne na pokrzywę. Są to larwy znajdujące się wewnątrz roślin, chrząszczy i muszli. Spryskaj liście co dwa tygodnie i nie zapomnij o spodniach liści.

Nawóz dla lepszych pomidorów

Obornik pokrzywowy ma wszystkie cechy bardzo skutecznego nawozu naturalnego. Po pierwsze jest bogaty w azot, który stymuluje rozwój części nadziemnej i korzeni roślin. Następnie składniki odżywcze takie jak żelazo, magnez, potas stymulują wzrost rośliny i pomagają poprawić jej system chlorofilowy.

Nawozić pomidory

obornik pokrzywowy pomidor nawozić pomidory z obornika pokrzywowego

Stymuluj wzrost małych roślin

opatrunek pogłówny nowej sadzonki ogórka nawozem płynnym z rozsiewacza

Jak tego użyć ?

Weźmy jako przykład pomidory. Dobrze jest je najpierw podlać nawozem pokrzywowym podczas sadzenia, aby je nawozić. Następnie podczas pielęgnacji pomidorów można co 3 tygodnie spryskiwać liście. Weź pod uwagę pogodę – nie ma sensu spryskiwać przed deszczem. Jeśli deszcz cię zaskoczy, spryskaj ponownie. Zaleca się zrobić sobie przerwę i nie spryskiwać roślin w okresie kwitnienia. Z drugiej strony istnieją rośliny takie jak groch, bób i fasola, na które obornik pokrzywy nie ma żadnego wpływu..

Dobre zbiory dzięki obornikowi z pokrzywy !

obornik z pokrzywy użyj kobiety zbierającej pomidory

Jaki rozmiar !

pokrzywa obornik pomidor dziecko trzymające ogromnego pomidora

Powinieneś wiedzieć, że korzyści płynące z pokrzywy nie dotyczą tylko roślin. Rzeczywiście, wzbogaca również samą glebę w bakterie, enzymy, składniki odżywcze i składniki odżywcze, które zawiera..

Aktywator kompostu

Aktywator kompostu to substancja, która ma na celu przyspieszenie przemiany materii organicznej w próchnicę, przyczyniając się do jej szybkiego rozkładu. W takim przypadku możesz użyć niefiltrowanego obornika pokrzywowego lub masz również możliwość wykorzystania reszty obornika po filtracji..

Kompost do ogrodu

użyj pokrzywy jako kompostu do ogrodu

Na ratunek przychodzi pokrzywa

natürlicher dünger brennesseljauche

Naturalny środek chwastobójczy

Czy widzisz też sprzeczność? W jaki sposób substancja przeznaczona do stymulacji rozwoju roślin może być stosowana jako środek chwastobójczy? Kluczem są ilości. Ponieważ obornik z pokrzywy jest niezwykle silnym lekarstwem, przedawkowanie może wywołać odwrotny skutek. Aby pozbyć się niepotrzebnej roślinności, należy zatem stosować obornik z pokrzywy w czystej postaci, czyli bez jego rozcieńczania. Ponieważ jest bardzo bogaty w azot, będzie spalał chwasty i będzie bardzo skutecznym naturalnym środkiem chwastobójczym..

Żegnaj, chwasty !

chwastobójczy pokrzywa obornik zwalcza chwasty

Weedkiller pokrzywa obornik usuwa chwasty

Obornik pokrzywy zakazany we Francji ?

Tak, należy wziąć pod uwagę, że dystrybucja receptury nawozu pokrzywowego lub jego wykorzystanie do celów komercyjnych zostały we Francji zakazane w 2006 roku. Jest zaliczany do produktów PNPP (Preparations Naturelles Unpreoccupantes), ponieważ jego niekontrolowane stosowanie może szkodzić glebie i rośliny. Ponieważ jednak nie można lekceważyć jego dobroczynnych efektów, recepturę gnojowicy można swobodnie udostępniać od 2018 roku..

Zagrożenia, które kryje obornik pokrzywy

Wspomnieliśmy już, że obornik pokrzywowy oferuje nam wiele korzyści, z których możemy korzystać bardzo łatwo. Jednak bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę również ryzyko, jakie kryje się w sobie, aby nie uszkodzić naszego ogrodu. Więc nie podniecaj się – nadużywanie tej bogatej w azot substancji może spalić twoje rośliny. Ponadto odradza się traktowanie warzyw obornikiem z pokrzywy, ponieważ pobierają one wystarczającą ilość azotu z atmosfery. Nadmierne ilości azotu mogą przyciągać mszyce zamiast ratować rośliny.

pokrzywa obornik nawozić spalony zielony liść

Co robić w przypadku użądlenia pokrzywą ?

Podczas zbierania pokrzywy często kąsają się nas pomimo długich rękawów i nóg. Nawet rękawiczki nie chronią nas w 100%. Za te ukąszenia odpowiadają delikatne włoski pokrzywy zawierające płynną substancję, podobną do jadu niektórych owadów. Na szczęście nie są groźne, ale i tak powodują nieprzyjemne swędzenie. Możesz spłukać dotknięty obszar. Następnie usuń włosy za pomocą paska klejącego. Zdezynfekuj bezalkoholowym środkiem antyseptycznym, a na koniec nałóż łagodzący, bezzapachowy krem.

domowy obornik pokrzywy kobieta nakładająca krem ​​na dłonie