Šťavnaté zelené a jasné farby guzmánie na vašom parapete

Stále zelené bylinné zástupkyne rastlinného sveta sú u nadšencov domáceho záhradníctva obľúbené už mnoho rokov. Guzmániu nájdete v mnohých kanceláriách a bytoch.

Guzmania s červenými listami

Guzmania v malom hrnci

Takáto popularita je spôsobená ohromujúcim dekoratívnym efektom, ktorý produkujú dlhé šťavnaté zelené stonky a svetlé kvety tejto rastliny..

Nezvyčajná guzmánia so suchými listami

Ružová guzmánia

Druhy guzmánie na domácu kultiváciu

Medzi odrodami tejto rastliny je najbežnejšia trstina Guzmania. Táto odroda môže rásť v zemi aj v skalnatom teréne..

Žltá guzmánia

Tmavo ružová guzmánia

Rastlina vyzerá ako elastická ružica veľkých, širokých listov. V ich vnútri je koruna pestrofarebných listov. Obvykle si ich mýlia s kvetinou..

Svieža žltá guzmánia

Malá červená guzmánia

Samotný kvet je navyše úplne neviditeľný. Ide o súkvetie v tvare ucha, ktoré kvitne veľmi krátko..

Dve červené guzmánie

Rozmanitosť odtieňov guzmánie

Existuje niekoľko poddruhov trstiny Guzmania:

 • «Fialová»;
 • «skromný»;
 • «ohnivý»;
 • «spoločný»;
 • «malý».

Majú malé vonkajšie rozdiely..

Hojnosť odtieňov guzmánie

Guzmania kvetenstvo červeno-žltých odtieňov

Ďalším druhom je gunemánia Donnell-Smith. Rozeta tejto rastliny je trochu voľná. Okrem toho existujú bledé váhy. Kvetenstvo je pyramídovo-panikulárne so vzpriamenou stopkou. Rastlina sa vyznačuje jasne červenými listami v tvare dlaždíc. Tento druh zvyčajne kvitne v máji a apríli..

Tmavé kvetenstvo guzmánie

Svetlé farby guzmánie

Krvavo červená guzmánia má ružicu v tvare skla s jasne červenými listenami. Stopka v tejto forme nie je vyvinutá, preto je kvetenstvo v obale v tvare listu ponorené do ružice. Tento druh má odrody:

 • «krvavý»;
 • «krátkonohý».

Rozmanitosť farieb Guzmánie

Široký sortiment odrôd guzmánie

Mozaiková guzmánia má dlhé listy, ktoré tvoria rozložitú ružicu. Stopka je rovná s ostrými ružovými palpátmi. Rastlina kvitne bielo-žltými kvetmi, ktoré tvoria kvetenstvo kapitu. Odrody tohto druhu sú uvedené:

 • Musaica;
 • Concolor;

Ružové a biele odtiene guzmánie

Nikaragujská Guzmánia sa vyznačuje jazykovými listami. Ako rastie, na listoch sa tvoria pozdĺžne červené pruhy. Pohárová ružica je korunovaná súkvetím žltých kvetov, ktoré kvitnú v máji a v marci..

Veľký kvet Guzmánie

Jednokvetá guzmánia pozostáva zo žltozelených listov. Rastlina kvitne bielymi kvetmi, ktoré keď odpadnú listy, zostanú na holej stopke. Tento druh má tiež odrody:

 • Monostachia;
 • Variegata;
 • Alba;

Listy bielej guzmánie

Guzmania Tsana má obrovský kvet. Jeho listy dosahujú dĺžku 70 cm..

Realistický obraz guzmánie

Guzmania doma: špecifiká starostlivosti

Je dôležité mať na pamäti, že táto rastlina bola prinesená z horúcich krajín, preto sú všetky odrody guzmánie veľmi teplomilné. V miestnosti, kde je hrniec umiestnený, by mala byť teplota najmenej 15 gramov. Najvhodnejšia vlhkosť je 50% -80%.

Rozmanitosť výberu odtieňov guzmánie

Hrniec na pestovanie guzmánie by nemal presiahnuť 12 cm na výšku. Moderné obchody poskytujú širokú škálu špeciálnych prípravkov na výsadbu kvetov. Pre guzmániu je vhodný substrát pre bromélie. Táto kompozícia obsahuje:

 • sfagnum;
 • nastrúhaná papraďová kôra;
 • rašelina;
 • uhlie;
 • piesok;
 • ílovitá pôda.

Okrem toho môžete použiť kôru ihličnanov, machu a uhlia (drevo). Je tiež potrebné poskytnúť kvetu dobrú drenáž..

Domáca dekorácia s guzmániou

Sortiment Guzmania

V období aktívneho rastu môže byť rastlina transplantovaná. Toto by sa malo vykonávať nie viac ako raz za 2-3 roky. Počas aktívneho rastu potrebuje guzmania intenzívne zalievanie. Obvykle sa to stáva na jar a v lete..

Zdobenie hrnca na žuvanie

Svetlá guzmánia na parapete

Pre pohodlie rastlín môžete naliať malé množstvo teplej vody priamo do otvoru pre kvetinu a postriekať ho. Počas obdobia kvitnutia musí byť voda z výstupu odstránená, aby sa zabránilo rozpadu..

Jasná červená farba guzmánie

Správne hnojenie a kŕmenie rastliny

Počas obdobia kvitnutia, ktoré sa zvyčajne vyskytuje v marci až septembri, rastlina potrebuje kŕmenie. Na tento účel je lepšie použiť organické látky a minerály. Odporúča sa kúpiť hotovú kompozíciu v špecializovanom obchode..

Jasne ružové listy guzmánie

Jasne oranžové listy guzmánie

Hnojivá by sa mali do pôdy pridávať raz za 2 alebo 4 týždne. Je potrebné vytvoriť rozvrh rozdelením obdobia kvitnutia na rovnaké intervaly. Nadmerné nasýtenie pôdy látkami môže nepriaznivo ovplyvniť stav rastliny..

Kombinácia zelenej a červenej na listoch rastliny

Zloženie hnojiva sa musí zriediť vo vode a naliať priamo do výstupu. Proces hnojenia je potrebný iba vtedy, ak rastlina dlho nekvetie alebo sa to stáva nepravidelne.

Guzmania. Pohľad zhora

Kontrast ružových a zelených listov

Vlastnosti reprodukcie Guzmánie

Hlavnou metódou chovu guzmánie bolo rozdelenie. Takzvaný «deti», ktoré sa stanú plnohodnotným kríkom. Ak proces narástol na 15 cm, je pripravený na transplantáciu. Do tejto doby starý ker vyschne a zomrie.

Maroon guzmania odchádza

Jasný odtieň listov

Guzmania najčastejšie produkuje iba jeden nový krík. Ale boli prípady, keď «rodičovský» ker stále rastie a dáva ďalšie potomstvo.

Balená oranžová guzmánia

Oranžová a zelená farba na listoch guzmánie

Nebezpečenstvo guzmánie

Napriek nenáročnosti na rastlinu existuje množstvo chorôb a škodcov, ktoré ju môžu usmrtiť. Medzi parazitmi sú obzvlášť nebezpečné nasledujúce:

 • mäsitý červ;
 • štít;
 • roztoč pavúk.

Tieto zvieratá sa hniezdia v listoch a poškodzujú ich..

Vínová farba listov Guzmánie

Červené listy vo vnútri zelenej guzmánie

Ošetrenie rastliny spočíva v pravidelnom trení listov mydlovou vodou. Ak tieto opatrenia nefungujú, musia sa použiť insekticídy. Predávajú sa v špecializovaných predajniach a majú návod na použitie..

Bledoružová guzmánia

Tmavá farba listov Guzmánie

Hniloba stonky je tiež považovaná za znak choroby rastlín. To znamená, že začal rozklad a koreňový systém. V počiatočných fázach stačí zalievanie mierne zmierniť..

Jasne oranžové listy guzmánie

Oranžová guzmánia za držanie v byte

Huba na listoch vyzerá ako sivé škvrny. Pri riešení problému môže pomôcť špeciálny fungicíd v roztoku.

Guzmania s oranžovými vrcholovými listami

Rozmanitý sortiment odtieňov guzmánie

Udržiavanie guzmánie v dome vo všeobecnosti neprináša veľa problémov. Rastlina je na svoj biotop nenáročná a ľahko toleruje menšie zmeny klímy a podmienok starostlivosti. Výsledkom starostlivosti o takú kvetinu bude jasná zeleň po celý rok a pestré kvetenstvo v období kvitnutia a aktívneho rastu..