Arrowroot: z horúcej Brazílie na váš parapet

Priaznivci záhradníckych bytov a kancelárií už o rodine šípových koreňov vedia všetko. Každý zberateľ domácich rastlín považuje svoju zbierku za neúplnú bez zástupcov tohto rodu..

Listy šípok s žilkami

Všeobecné informácie o rastline

V rode šípov existuje viac ako 25 druhov. Arrowroot je opadavá rastlina dosahujúca výšku 30 cm Sú vynikajúce na zdobenie miestností. Atraktívny vzhľad poskytujú listy, na ktorých je viditeľný jasný obraz žíl.

Čerstvé listy šípky

Arroot s mnohými listami

Listy rastliny sú oválneho tvaru. Ich dĺžka dosahuje 15 cm. Pozdĺž centrálnej žily je svetlý prúžok a dva rady škvŕn hnedej alebo svetlejšej farby. Samotný list môže mať tmavozelenú až svetlo zelenú farbu..

Ružové pruhy na listoch šípok

Bujný rast šípky

Na druhej strane môže byť list červený alebo modrý. Na stonkách sú umiestnené ružice a listy smerujú nahor (u mladých rastlín). Šípka kvitne matne. Kvetenstvo vyzerá ako uši alebo latky.

Nezvyčajné farby ako šípka

Zelené a vínové listy maranta

Šípka sa v tme správa zaujímavo. Jeho listy sa zdvihnú a zamknú sa do zásuvky. Padajúc do lúčov svetla klesajú do horizontálnej polohy a otvárajú vývod. Za to dostal šípový kôš druhé meno. «modlitebná rastlina»

Niekoľko kvetov na listoch šípok

Kvet šípu

Existuje niekoľko druhov tejto rastliny, ktoré sú vhodné na pestovanie doma:

  • biela žila (leuconeura);
  • kerchoveana;
  • massangeana;
  • trikolóra;

Ružové tiene na šípkových listoch

Ľahké listy šípky

Vlhkosť vzduchu a zalievanie šípkou

Nevýhodou šípkového koreňa je citlivosť na vlhkosť pôdy a vzduchu. Vody by malo byť dostatok, ale nadmerné zalievanie môže kvet rýchlo zabiť. Pri postreku nezabudnite, že kvapky zostávajúce na listoch môžu vyschnúť a zanechať za sebou neestetické škvrny. Preto by mal byť postrek plytký. Aby ste sa vyhli škvrnám, musíte listy utrieť vlhkou handričkou..

Kombinácia svetlo zelenej a tmavozelenej na listoch

List šípu

Pohodlný stav rastliny poskytne podnos s vodou (môžete použiť sphagnum alebo mokrú rašelinu), v ktorom je hrniec umiestnený. Vo vnútri hrnca a okolo neho vytvoríte potrebnú mikroklímu. Tekutina pri izbovej teplote bude ideálna na zalievanie. V tomto prípade je lepšie, aby bol mäkký..

Jasné kvitnutie rastliny z druhu maranta

Skromný šípkový kvet

V lete môžete zvýšiť množstvo vody, ktorú chcete nalievať. V zime to už nie je potrebné. V každom prípade by mala byť pôda vždy mierne vlhká..

Veľké škvrny na listoch šípok

Svetlé listy šípky

Teplota a osvetlenie rastlín

Aby sa šípka cítila príjemne, je potrebné udržiavať rovnováhu svetla a tieňa. Rozptýlené svetlo je najlepšou možnosťou. Pri prebytku slnečného svetla listy šípu majú tendenciu meniť farbu a nedosahujú maximálnu veľkosť..

Krásny šípkový list

Skromný šípkový kvet

Umelé osvetlenie je tiež prijateľné pre pestovanie maranta. Rastlina však môže byť pod jeho vplyvom maximálne 16 hodín denne..

Kvet dospelého šípu

Arroot so svetlými pruhmi na listoch

Teplotný režim v miestnosti musí byť udržiavaný na požadovanej úrovni, pretože šípka je veľmi teplomilná. Obvykle je najvhodnejšia izbová teplota v oblasti 22-25 stupňov.

Veľký zhluk šípového koreňa

Rôzne druhy maranta

Malo by sa zabrániť prehriatiu, pretože je škodlivé pre kvetinu. Túto podmienku je najťažšie splniť v lete. Pôda musí tiež zodpovedať predpisom. Teplomer by nemal ukazovať viac ako 18 gramov. V období pokoja od októbra do februára je obzvlášť dôležité udržiavať teplotu pôdy v rozmedzí 18-20 stupňov. Minimálny limit teploty pôdy v tomto období je 10 g.

Kombinácia jasných odtieňov na listoch Marat

Jasná zelená maronta

Najnebezpečnejšími pre šípkový korene budú náhle zmeny teploty a prievan. Rastlina musí byť chránená pred takýmito podmienkami..

Mladá rastlina šípky

V zime by rastlina nemala byť umiestnená v blízkosti okenných tabúľ. Príliš jasné osvetlenie alebo naopak, pri jeho nedostatku listy strácajú jas.

Lilac tiene na listoch šípok

Reprodukcia šípov v byte

Rastliny by sa mali presádzať každoročne alebo každé dva roky na jar. Na tento účel sa používa voľná pôda, ktorá pozostáva z dvoch alebo troch častí listovej zmesi, jednej časti rašeliny, jednej časti humusu a ďalšej časti ihličnatej pôdy zmiešanej s pieskom. Je dobré do tejto zmesi pridať trochu dreveného uhlia..

Veľký šípkový list

Transplantácia maranta

V pôde by nemalo byť absolútne žiadne vápno. Arrowroot nie je schopný rásť v takýchto podmienkach. Na dno širokého, ale plytkého hrnca musíte dať vrstvu expandovanej hliny, aby bola drenáž dobrá. Vlastnosti riadu sú dané horizontálnym vývojom oddenku, ktorý by mal byť pokrytý vlhkým machom..

Bohatý rast šípky

Klasický šípkový koreň pre udržanie v byte

Pri presádzaní by mal byť nový kvetináč v priemere iba o pár centimetrov väčší ako ten predchádzajúci. Transplantovaný kvet musí byť opatrne prenesený do nového kvetináča, pričom okolo podzemku bude mať kus zeme. Voľný priestor musí byť naplnený čerstvou zmesou..

Nezvyčajný šípkový ker

Mladý šípkový ker

Profesionáli v tejto oblasti odporúčajú pred transplantáciou odrezať všetky nové internodia z koreňa a ponechať iba jednu. Potom bude rastlina svieža a zelená..

Dospelá rastlina šípky

Bujný šípkový koreň

Hlavnými spôsobmi reprodukcie sú delenie na jar, ktoré sa používa častejšie, alebo korunnými odrezkami, ktoré sa používajú len zriedka..

Arrowroot v závesnom kvetináči

Pri presádzaní musíte hrudku rozdeliť na dve alebo tri časti tak, aby v každej boli dva alebo tri dobré výhonky a niekoľko listov. Kým sa nové rastliny neujmú, sú kvetináče pokryté polyetylénom a uchovávané na teplom mieste..

Svetlé a tmavé odtiene na listoch šípok

Ladné čiary na listoch šípok

Metódou štepenia ich môžete umiestniť priamo do zeme a zakryť plastom. Sklenená nádoba alebo plastová fľaša bude fungovať. Alternatívne môžete na držanie nakrájaných odrezkov použiť nádobu s vodou..

Šípka svetlá a tmavozelená

Niekoľko druhov maranta

Vzhľadom na to, že šípkový koreň sa v bytoch dobre nezakorenil, musíte použiť niekoľko odrezkov naraz, aby ste zvýšili šance na získanie plnohodnotnej rastliny.

Arrowroot v malom hrnci

Veľký šípkový ker

Ak rastlina stratila svoj vzhľad a vybledla, môže byť odrezaná priamo pri koreni. Je lepšie to urobiť bližšie k zime. Je lepšie umiestniť taký upravený krík na tmavé miesto a z času na čas ho zalievať..

Vodné škvrny na listoch šípok

Tmavé lila odtiene na šípkovom liste

Podľa štatistík bude nový krík po tomto postupe bohatší a jasnejší. Listy budú väčšie s výrazným vzorom..

Žlté odtiene na listoch šípok

Arrowroot pre domov

Rastlina ako šípka vyzerá v interiéri veľmi organicky. Okrem toho dobre znáša susedstvo s inými kvetmi. Po zvládnutí všetkých pravidiel starostlivosti o rastlinu môžete v miestnosti získať úžasne krásnu výzdobu..