Parkiet z litego drewna – wiele powodów, by zaprosić surowy urok do swojego domu

Czy są jakieś elementy dekoracyjne, które definiują nasze wnętrze lepiej niż same ściany i podłoga. Prosta zmiana powłoki może całkowicie odmienić pomieszczenie, tak aby oddać je w bardzo precyzyjnej estetyce. Nic więc dziwnego, że w świecie wykładzin podłogowych parkiet pełni rolę słońca. Ciepły, solidny i przede wszystkim bardzo uniwersalny z dekoracyjnego punktu widzenia parkiet to uniwersalne rozwiązanie, które można dopasować do każdego stylu wystroju. A jego liczne zalety są zmaksymalizowane, gdy odważysz się na wersję parkiet z litego drewna. W poniższych wierszach znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym szlachetnym materiale.

Co to jest parkiet z litego drewna ?

Choć nazwa mówi wszystko, czasami trudno jest odróżnić lity parkiet od innych parkietów dostępnych na rynku. Nie sposób zatem nie zdefiniować tego typu parkietu przed przedstawieniem jego zalet i wad. W przeciwieństwie do parkietu warstwowego, w którym tylko warstwa wierzchnia (warstwa użytkowa) jest faktycznie wykonana z drewna, w przypadku parkietu z litego drewna mówimy o powłoce wykonanej w 100% z naturalnego drewna. Jeśli chodzi o gatunek, wybór jest rozpieszczany – między dębem (ulubiony francuski), bukiem, kasztanem i innymi tradycyjnymi rodzajami drewna, które wybierasz według własnych potrzeb i pożądanego efektu estetycznego. Oprócz tego istnieje cała gama gatunków drewna egzotycznego o mocnym i odpornym na gnicie charakterze, które szczególnie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, w tym łazienki. W kolejce, wybór litego parkietu robi się to bardzo łatwo, książka adresowa jest dość dobrze zaopatrzona. Najlepiej zwrócić się do producenta z wieloletnim kunsztem, takiego jak wybór naszej redakcji – podłogi Protat.

Parkiet z litego drewna, aby stworzyć prawdziwy kokon rodzinny

zalety parkietu z litego drewna pomysł salon z parkietem z jasnego drewna niebieski fotel drewniany stolik kawowy inne zabytkowe meble

Jakie są zalety parkietu z litego drewna ?

Ale oprócz bardzo bogatej gamy gatunków, lite drewno ma jeszcze wiele innych zalet, które zasługują na naszą uwagę. Po pierwsze, jego ekologiczny charakter, który oprócz nadawania autentycznego charakteru wnętrzom, które zdobi, nadaje również ultraciepły i bardzo przyjazny charakter przestrzeni. Po drugie, szczególnie cenimy parametry techniczne drewna – solidność, solidność, żywotność, która może sięgać kilkudziesięciu lat itp. Parkiet z litego drewna oferuje również doskonałą izolację akustyczną, która idzie w parze z właściwościami termicznymi, których nie należy lekceważyć. Jego grubość jest w końcu dość duża, lite drewno jest równie łatwe do renowacji za pomocą prostego gestu szlifowania.

Parkiet z litego drewna – dekoracyjne rozwiązanie do każdego pomieszczenia w domu

parkiet z litego drewna do wszystkich pomieszczeń w domu biały i szary kuchnia z jasnym parkietem deco kuchnia otwarta na jadalnię salon

A jakie wady tego typu parkietu ?

Generalnie bardzo trudne do znalezienia, możemy ewentualnie mówić o dwóch głównych wadach parkietu z surowego drewna. Przytoczę najpierw jego pozę, która jest wręcz niemożliwa do zrealizowania. Stamtąd trzeba zwrócić się do profesjonalisty w branży, ponieważ montaż drewnianej podłogi to prawdziwa sztuka stolarska. Jest to szczególnie ważne, jeśli powłoka nie jest przyklejona, ale przybita do legarów. Ten ostatni proces jest z pewnością najbardziej rozpowszechniony, ale wymaga pewnych umiejętności. A do tego dochodzi jeszcze kryterium cenowe, według którego drewno znacznie przewyższa resztę materiałów. Dość drogie, naturalne drewno to jednak inwestycja, która na dłuższą metę jest tego warta, biorąc pod uwagę jego długowieczność..

Przypisz pozę do profesjonalisty 

układanie parkietu gwoździowego na legarze Parkiet lity dąb jasne drewno jak układać parkiet lity

Jak ozdobić drewnianą podłogą ?

W zależności od wybranego rodzaju drewna i jego obróbki (parkiet zeszklony, olejowany, woskowany, postarzany, bejcowany, bielony) parkiet może stać się centralnym elementem pomieszczenia, który nadaje ton reszcie wystroju. Parkiet lity dąb lub buk to doskonały pomysł na nowoczesne, minimalistyczne i uporządkowane wnętrza. W połączeniu z białymi ścianami uzyskasz wspaniały skandynawski wystrój. A jeśli dodasz kilka roślin, wynik będzie zdecydowanie zen. Ogólnie rzecz biorąc, do stworzenia tych dwóch wspomnianych nastrojów bardzo dobrze nadają się wszystkie jasne rodzaje drewna. Ciemne podłogi z twardego drewna to doskonały pomysł na wystrój industrialny lub rustykalny. Nic nie jest zabronione, ani niemożliwe, chyba że masz jasny obraz efektu dekoracyjnego, który chciałbyś osiągnąć.

Drewniany parkiet do tworzenia różnorodnych atmosfer

parkiet z litego drewna do umeblowania rustykalnej sypialni meblami z surowego drewna i białymi ścianami