Chcesz dowiedzieć się więcej o drewnie ogrodowym?

Szukasz drewna do swojego ogrodu, na przykład do wykonania drewniany taras, ale nadal masz pytania dotyczące drewna ogrodowego? W tym artykule odpowiadamy na 7 najczęściej zadawanych pytań dotyczących drewna ogrodowego.

Co to jest drewno ogrodowe ?

Drewno ogrodowe to zbiorcze określenie wszystkich rodzajów drewna, które mogą być używane na zewnątrz. Stosując ten rodzaj drewna wykazujesz trwałość i nadajesz swojemu ogrodowi przyjemny klimat. Przy wyborze drewna ogrodowego dostępnych jest kilka zastosowań. Możesz zrobić na przykład dach, taras lub ogrodzenie..

stół i krzesło z białym parasolem na zewnątrz patio

Czym jest dobre drewno ogrodowe ?

Największym zagrożeniem dla drewna na zewnątrz jest wilgoć. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę własne życzenia i różne dostępne rodzaje drewna. Niektóre rodzaje drewna są na to bardziej wrażliwe niż inne. Każdy rodzaj drewna ma określone właściwości i cechy, które pozwalają na wykorzystanie go do różnych celów. Na przykład daglezja jest dobrym rodzajem drewna do wielu zastosowań na zewnątrz, ponieważ ma długą żywotność i jest bardzo odporna na wilgoć..

Czym jest zrównoważone drewno ogrodowe ?

Zrównoważone drewno to drewno pozyskiwane w sposób zrównoważony. Oznacza to, że drewno pochodzi z lasów, w których wycinka drzew odbywa się w sposób kontrolowany, co pomaga chronić środowisko dla roślin i zwierząt. Zrównoważony rozwój dotyczy również praw i interesów pracowników i ludów tubylczych. Forest Stewardship Council (FSC) oznacza odpowiedzialną gospodarkę leśną. Kupując produkty z etykietą FSC, przyczyniasz się do zrównoważonego rozwoju drewna. Istnieje również Program Zatwierdzania Certyfikacji Lasów (PEFC) promujący zrównoważoną gospodarkę leśną. Alternatywy dla drewnianego ogrodzenia można również poszukać, sadząc żywopłot lub pnące..

Innym rodzajem drewna używanego na zewnątrz jest drewno konserwowane. Zakonserwowane 2 rodzaje drewna to drewno impregnowane i drewno modyfikowane.Zakonserwowane drewno oznacza, że ​​jest bardziej odporne na wilgoć i wolniej gnije. Oznacza to również, że bardziej miękkie drewno i bardziej miękkie „twarde” rodzaje drewna, takie jak topola, mogą być odpowiednie do użytku na zewnątrz. Modyfikowane drewno nie zawiera substancji toksycznych i w przeciwieństwie do drewna impregnowanego nadaje się do ponownego wykorzystania. Impregnowane drewno zawiera substancje szkodliwe dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest traktowane pestycydami. Środki te są szkodliwe i można je znaleźć w ziemi, jeśli wydostaną się z drewna. Ryzyko jest mniejsze, jeśli ten rodzaj drewna nie zostanie umieszczony w ziemi, ale na przykład na betonowym podłożu. Impregnowane drewno można rozpoznać po zielonym zabarwieniu, które po pewnym czasie zanika. To drewno jest często używane na ogrodzenia i szopy. Podobnie jak drewno liściaste, nie trzeba go impregnować ani lakierować i przez długi czas będzie dobrze wyglądać. Dużą zaletą jest to, że drewno iglaste może być przystosowane do użytku na zewnątrz. Zwróć uwagę na rodzaj kupowanego drewna.

drewniane krzesło w ogrodzie zielony trawnik

Trwałość

Wszystkie sklepy dla majsterkowiczów i dostawcy drewna w Holandii uzgodnili, że każdemu rodzajowi drewna przypisuje się własną klasę zrównoważonego rozwoju. Istnieje 5 klas wytrzymałości drewna ogrodowego. Zostały one wyjaśnione poniżej.

Klasa trwałości 1: Te rodzaje drewna wytrzymują na otwartej przestrzeni ponad 25 lat. Jednym z przykładów jest drewno liściaste.

Klasa trwałości 2: Te rodzaje drewna mogą wytrzymać na otwartej przestrzeni od 15 do 25 lat, podobnie jak drewno impregnowane.

Klasa trwałości 3: To drewno wytrzymuje 10 do 15 lat na otwartej przestrzeni, jak drewno woskowane.

Klasa trwałości 4: Te rodzaje drewna wytrzymują na wolnym powietrzu od 5 do 10 lat, np. modrzew.

Klasa trwałości 5: ten rodzaj drewna wytrzymuje na otwartej przestrzeni do 5 lat, jak drewno surowe.

Należy jednak wziąć pod uwagę kontakt z wodą i glebą. Jeśli drewno ma duży kontakt z wodą i glebą, to nie wytrzyma tak długo.

przestrzeń relaksacyjna w ogrodzie z łóżkami.

Jaką bejcę wybrać do drewna ogrodowego ?

Barwienie drewna ogrodowego to bardzo ważny krok, którego obróbka zapewnia ochronę przed wszystkimi niebezpieczeństwami, na jakie może być narażone. Przykładami niebezpieczeństw są słońce i deszcz. Wybór bejcy zależy również od tego, czy chcesz uzyskać nieprzezroczystą plamę, czy nie. Wybór plamy zależy również od budżetu i życzeń. Są barwniki, które zapewniają ochronę przez dwa lata, ale także barwniki, które zapewniają ochronę do 12 lat..

Jak barwić drewno ogrodowe? ?

Jest kilka przygotowań, które musisz zrobić przed rozpoczęciem. Upewnij się, że masz odpowiednie zapasy, zanim zaczniesz farbować. Do szlifowania potrzebny jest papier ścierny i odtłuszczacz, a do właściwego kolorowania – specjalne wałki i pędzle. Następnie można rozpocząć przygotowania do kolorowania.

Przygotowanie

Odtłuścić drewno, a następnie lekko je przeszlifować. Podnieś drewno szmatką. Zanim zaczniesz, upewnij się, że drewno jest suche. Przykryj również ziemię, aby uniknąć zanieczyszczenia. Możesz tu również przechowywać swoje narzędzia, aby nie zabrudziły się, gdy kładziesz je na ziemi. Jeśli drewno jest uszkodzone, możesz wypełnić je środkiem odstraszającym gnicie, jeśli używasz nieprzezroczystej bejcy. Jeśli zamierzasz użyć przezroczystej bejcy, możesz wypełnić je drewnem do ugniatania. Następnie wskazane jest ponowne lekkie szlifowanie.

Nałóż plamę i pozostaw do wyschnięcia

Bejcę można nanosić wałkiem lub pędzlem. Wałek przydaje się do dużych powierzchni, a pędzel do małych części. Do tworzenia krawędzi pomocne jest użycie płaskiego pędzla. Zawsze maluj ziarnem. Pozostaw bejcę do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny przed nałożeniem drugiej warstwy, jeśli to konieczne. Lekko przeszlifować drewno podczas nakładania drugiej warstwy. Nowe, niepoddane obróbce drewno często wymaga trzech warstw bejcy. Jeśli wybierzesz przezroczystą bejcę, im więcej warstw, tym głębszy kolor.

stolarz w swoim pokoju malarskim rozpylający kawałek drewna

Jak czyścić drewno ogrodowe? ?

Odpowiednio pielęgnując i czyszcząc drewno, znacznie przedłużasz jego żywotność. Na rynku dostępnych jest kilka środków czyszczących, których można użyć do czyszczenia drewna. Ale są też środki czyszczące, które można zrobić samemu za pomocą środków czystości do domu, ogrodu i kuchni. Spieniając sól lub sodę letnią wodą i używając szorstkiej szczotki lub druciaka, możesz również usunąć brud z drewna. Zawsze szlifuj ziarnem, a następnie spłucz wodą. Możesz również użyć octu zmieszanego z letnią wodą. Deski drewniane można również czyścić myjką ciśnieniową. Tylko upewnij się, że używasz gorącej wody i że ciśnienie nie jest zbyt wysokie. Twardy, zimny strumień może uszkodzić Twoje patio.

Jakie śruby do drewna ogrodowego ?

Wybór wkrętów do użycia jest bardzo różny, ponieważ zależy od zastosowania drewna. Na przykład, jeśli chcesz zrobić drewniany taras lub ganek, potrzebne są inne śruby.

Śruby pokładowe

Przy budowie tarasu dobrym pomysłem jest zastosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej. Śruby te są odporne na różne warunki klimatyczne. Nie chcesz, aby twoje śruby rdzewieją.

Okładki

Budowa dachu to ciężka praca. Śruby również podlegają dużym obciążeniom, dlatego ważne jest, aby kupować mocne, dobrej jakości śruby. Więc nie oszczędzaj na śrubach, jeśli chcesz zbudować dach.

Deski ogrodzeniowe

W przypadku desek ogrodzeniowych dobrze jest wybrać wkręty ze stali nierdzewnej, podobnie jak w przypadku wkrętów tarasowych. Deski ogrodzeniowe muszą wytrzymać wiele warunków klimatycznych.

Śruby ocynkowane i ze stali nierdzewnej

Wiele osób uważa, że ​​istnieją duże różnice między wkrętami ocynkowanymi a wkrętami ze stali nierdzewnej, ale w rzeczywistości są tylko dwie różnice.

Śruby ocynkowane są na ogół mocniejsze niż śruby ze stali nierdzewnej.

Różna jest również odporność śrub na wszystkie warunki klimatyczne. Śruby ze stali nierdzewnej są bardziej odporne na szczególnie wilgotne warunki atmosferyczne.