Závesy v obývacej izbe v roku 2019: súčasné modely a farby

Atraktívny interiér obývačky je jedným z najdôležitejších bodov pri vytváraní celého obrazu domova. Koniec koncov, je to obývacia izba, ktorá je spoločnou rodinnou izbou, je to ona, ktorá večer zhromažďuje celú rodinu, prijíma hostí cez víkendy, slúži ako miesto pre hlučné večierky alebo tiché stretnutia. Ak interiér spálne alebo škôlky zostane väčšinou hostí bez povšimnutia, potom sa do popredia vždy dostane dizajn obývačky. A pri vytváraní nielen praktického, funkčného, ​​ale aj štýlového a moderného obrazu rodinnej izby je každý detail dôležitý. Jednou z takýchto dôležitých misií je dekorácia okien v obývacej izbe. Tvar a veľkosť, spôsob prevedenia a farebná schéma okenných závesov do značnej miery tvoria obraz celej miestnosti, ovplyvňujú výber ďalších interiérových predmetov, ich farby a textúry.

Dekorácia okna v obývacej izbe

Závesy do modernej obývačky – výber najnovších modelov

Predtým, ako sa zoznámime s najobľúbenejšími modelmi záclon do obývačky, určme, ktoré faktory vo všeobecnosti ovplyvňujú výber okenných závesov:

 • rozmery miestnosti (najmä výška stropu);
 • počet, tvar a veľkosť okenných otvorov;
 • štýl dekorácie miestnosti a všeobecná farebná schéma;
 • výber farebných riešení na dekoráciu stien (obyčajný alebo s potlačou);
 • prevládajúca farebná schéma hlavných kusov nábytku (čalúnenie pohoviek a kresiel);
 • vaše preferencie vo farbách, ktoré sú príjemné pre oko, a túžba prispôsobiť farebnú schému závesov celkovému obrazu interiéru alebo ich zvýrazniť pomocou farby, vzoru, textúry.

Obývacia izba vo svetlo béžovej farbe

Všetky odtiene šedej

Drapéria pre veľké okná

Moderný dizajn obývačky

Pomocou textílií na okná je možné dosiahnuť nielen splnenie základných funkcií – chrániť miestnosť pred slnečným žiarením a zvedavými očami, ale tiež zmeniť vizuálnu prezentáciu okenných otvorov a celej miestnosti. Vizuálne môžete napríklad zvýšiť výšku stropu pomocou dlhých rovných záclon (od najvyššieho bodu po podlahu), potlače so zvislými pruhmi. Podobný efekt je možné dosiahnuť aj vizuálnym zvýšením okennej zbernice a objemu celej miestnosti – pomocou horizontálnych pruhov.

Neoklasický štýl

Textil pre veľké okná

Svetlé izbové závesy

Textil so vzorom

Najpopulárnejšie modely

Moderný štýl interiéru je lakonizmus a jednoduchosť, odmietnutie zbytočného luxusu v prospech osobného pohodlia. Nikto však nezrušil vytvorenie útulnej, domáckej atmosféry. Okrem toho je v obývacej izbe pohodlná a príjemná atmosféra jednoducho potrebná. Používanie textilu je dôležitou súčasťou vytvárania útulného prostredia. Okná bez závesov sa samozrejme stali jedným z trendov moderného dizajnu, je však táto dizajnová technika vhodná pre ruské byty a domy??

Závesy ako dekoratívny prvok

V bielom

Kontrastné kombinácie

Na tmavom pozadí

Uvažuje sa o najobľúbenejšom modeli okenných krytín po mnoho rokov tradičné alebo klasický strih – obdĺžnikové plátna voľne padajúce vo zvislých záhyboch od stropu k podlahe miestnosti. Je to univerzálny spôsob, ako ozdobiť okná akéhokoľvek tvaru a veľkosti. Tradičné závesy organicky zapadajú do dizajnu malej obývačky a do interiéru priestrannej miestnosti s niekoľkými oknami. Univerzálnosť tradičného modelu záclon spočíva aj v tom, že takéto okenné závesy budú vhodné v každom štylistickom smere interiérového dizajnu – od klasických štýlov po ultramoderné možnosti..

Neutrálna paleta farieb

Klasická obývačka

Obývacia izba v pastelových farbách

Jedným z najobľúbenejších spôsobov použitia tradičných záclon je spojiť ich s priesvitnými závesmi. Tento klasický tandem poskytuje nielen funkčnú zložku okennej clony – chráni priestor pred slnkom a zvedavými pohľadmi, ale umožňuje tiež vytvoriť inú atmosféru obývačky – od prirodzeného svetla po absolútnu tmu. Nehovoriac o tom, že kombinácia svetlého svetlého tylu so zatemňovacími závesmi vyzerá úžasne aj v tej najtriviálnejšej farebnej schéme..

Dekorácia arkierového okna

Tradičné záclony a tyl

Záclony na pôvodné okno

Tradičné záclony môžu byť široké, pohybovať sa po stranách okna v mnohých zvislých záhyboch alebo môžu byť úzke plátna, ktoré slúžia výlučne dekoratívnej úlohe. Klasické záclony môžu byť ozdobené originálnymi háčikmi, vytvárať kaskádové záhyby alebo použiť kombináciu tkanín rôznych farieb a textúr v rámci jedného okenného súboru. Všetky tieto dizajnové techniky sú však použiteľné skôr pre klasické trendy v interiérovom dizajne. Moderný štýl znamená jednoduchosť a dokonca minimalizmus pri použití textílií na zdobenie miestností.

Svetlé prvky

Tradičný model závesu

Chladné odtiene

V svetlej a priestrannej obývačke

Tradičné záclony je možné diverzifikovať kombináciou materiálov, ktoré sa líšia farbou alebo textúrou. Súčasne môžete kombinovať rôzne textílie diagonálne aj vertikálne. Široký zvislý okraj na plátnach pomôže nielen priniesť farebnú rozmanitosť do záclonovej kompozície, ale aj vizuálne «natiahnuť sa» obraz okna nahor, čím sa vizuálne zvýši výška stropu obývačky.

Svetelné závesy s okrajom

Závesy od podlahy po strop

Návrh obývačky s vysokými oknami

Jemné odtiene

Okrem rozmanitosti pri vytváraní pláten samotných tradičných závesov môžete do okenných závesov vniesť originalitu aj tak, že tkaninu pripevníte na rímsu alebo iné podporné zariadenia:

 • na háčikoch;
 • na klipy rôznych prevedení;
 • na sklopných pántoch;
 • na strunu;
 • na očkách vyrobených z plastu alebo kovu;
 • výpletová tkanina na rímse;
 • hádzanie dlhých pláten cez rímsu;
 • spôsob pripevnenia pláten môže byť skrytý za lambrequin.

Svetlé povrchy

Obývacia izba vo svetlých farbách

Kontrastný dizajn

Zloženie závesu do obývačky

Originálna kombinácia

Tradičné závesy so zapínaním na očká nestrácajú na obľube. Rusi milujú plastové, ale častejšie kovové krúžky, ktoré poskytujú nielen plynulé posúvanie pláten pozdĺž rímsy, ale aj rovnomerné rozloženie zvislých záhybov. Na očká môžete pripevniť plátna z rôznych tkanín, hladké a so vzorom, husté a tenké. Praktickosť a lakonizmus tohto modelu závesu je ťažké poprieť..

Závesy na očkách

Tradičné závesy s očkami

Krúžky ako spôsob upevnenia

A môžete skryť spôsob pripevnenia záclon na rímsu alebo šnúrku – hornú časť závesovej kompozície zatvorte lambrequinom – horizontálnym obdĺžnikom látky v tuhom alebo bezrámovom prevedení. V moderných dizajnových projektoch obývacích izieb môžete najčastejšie nájsť úzke tuhé lambrequiny v lakonickom prevedení. Ak boli skôr určené na skrytie nedostatkov pri výrobe okenného rámu, dekorácii alebo upevnení závesov na rímsu, v dnešnej dobe lambrequins hrajú výlučne dekoratívnu úlohu a pomáhajú účinne dokončiť kompozíciu záclon. Obzvlášť veľkolepé záclony s lambrequinovým vzhľadom v dizajne okien s arkiermi, zdôrazňujúc formy pôvodného architektonického riešenia.

Závesy s lambekenom

Kaskádový lambrequin

Stačí, ak do tradičných závesov pridáte háčiky so strapcami alebo akékoľvek iné dekoratívne prvky, aby vniesli do interiéru obývačky nádych klasicizmu. Túto techniku ​​je možné použiť aj pri zostavovaní moderného dizajnu miestnosti, interiéru v štýle shabby chic, provence alebo romantizmu. Ale najviac organicky, záclony s háčikmi budú vyzerať v obývacej izbe, zdobené v neoklasickom štýle..

Závesy s háčikmi

Úchopy so štetcami na ozdobu

Netriviálny prístup

Na druhom mieste v popularite v dizajne okien do obývačky sú Rímske záclony – látkové plátna, ktoré sú zhromaždené v horizontálnych záhyboch. Ich šírka sa zvyčajne rovná veľkosti okna. Môžu byť tiež použité na okná rôznych tvarov a veľkostí v kombinácii s inými modelmi záclon a záclon. Rímske rolety je možné vyrobiť z textílií akejkoľvek textúry, farby a kvality.

Rímske záclony

Lakonická dekorácia okna

Rímske odtiene so vzorom

Rímske rolety do arkýře

Rímske rolety sú rozdelené na rámové a bezrámové. Názvy hovoria samy za seba – rámové závesy majú pevnú fixáciu horizontálnych skladov, v bezrámových modeloch sa tkanina zhromažďuje v hladkých, nie pevne fixovaných záhyboch. V závislosti od zvolenej textílie a spôsobu dekorácie okien (sólo alebo kompletne s tradičnými závesmi) sa v moderných obývačkách používajú obe modelové možnosti.

Bezrámové rímske plátna

Pre obývaciu izbu s tmavou povrchovou úpravou

Pôvodné farby

Paleta farieb 2018 na zavesenie okien v obývacej izbe

Existuje malý zoznam farebných schém pre záclony v obývacej izbe, ktoré budú vždy relevantné bez ohľadu na štýl interiéru, počet a veľkosť okien:

 • všetky odtiene bielej (vyzerajú obzvlášť pôsobivo na pozadí farebných stien, povrchové úpravy tlače);
 • celá paleta sivých odtieňov – od svetlo strieborného po hlboký grafitový tón;
 • široká škála odtieňov béžovej – teplé prírodné tóny vždy vytvoria priaznivú atmosféru v spoločnej, rodinnej izbe.

Záclony na okná na mieru

Obývacia izba v neutrálnych farbách

Tenké okenné závesy

V kombinovanom priestore

Ak si nie ste istí svojimi dizajnérskymi schopnosťami alebo chcete iba vytvoriť neutrálnu atmosféru v obývacej izbe, vyberte si jednu z troch navrhovaných možností. Napríklad, svetelné závesy sú relevantné za každých okolností, dodávajú každému interiéru nádych nejakej slávnostnej, slávnostnej, ale zároveň ľahkej a jasnej atmosféry. Svetelné závesy ľahko harmonizujú s akýmkoľvek farebným prevedením ostatných interiérových predmetov s textilom – čalúnenie čalúneným nábytkom, koberce.

Svetlé tiene do obývačky

Závesy ako pozadie

Súčasný štýl

Svetlý obraz

Temné, hustý závesy – ideálny na zavesenie okien v strednej až veľkej obývačke. Získate nielen spoľahlivú ochranu miestnosti pred slnečným žiarením a nechcenými pohľadmi z ulice, ale aj kontrastnú kombináciu, ktorá vnesie do charakteru miestnosti dramatickosť..

V sivých farbách

Pôvodná farebná schéma

Béžové odtiene takmer vždy harmonicky zapadajú do akéhokoľvek štýlu dekorácie interiéru. Zároveň nezáleží na tom, akú oblasť má obývacia izba – teplé, svetlé farby budú organicky vyzerať ako v malej miestnosti, tak v priestrannej obývačke. Béžové tóny je možné ľahko kombinovať s drevenými povrchmi akejkoľvek farebnej schémy – od najsvetlejších druhov borovíc po hlboké, tmavé tóny wenge..

Závesy pre klenuté okná

Symetrický dizajn

Prírodné odtiene

Ušľachtilé odtiene šedá niekoľko sezón na vrchole popularity – vyhotovenie okenných závesov do obývačky nebolo výnimkou. Šedá farba je neuveriteľne univerzálna – je ľahké ju skombinovať s akýmikoľvek farebnými riešeniami na konečnú úpravu, prevedenie hlavného nábytku a zvyšku textílií do obývačky. Šedá farba zároveň prakticky nemá žiadne odtiene, ktoré by mohli obťažovať alebo nejako negatívne ovplyvňovať našu psychiku. Neutralita sivej palety hrá do karát začínajúcim dizajnérom alebo tým, ktorí jednoducho nechcú riskovať pri výbere farebných riešení pre svoju obývačku..

Ušľachtilé odtiene šedej

Závesy vyrobené z prírodných tkanín

Ak sa rozhodnete tkanina na záclony s kresbou, potom optimálnym pozadím pre takúto záves bude monochromatická dekorácia steny. Toto nevyslovené pravidlo platí viac pre tradičné modely záclon než pre rímske závesy, ktoré pôsobia namiesto záclon ako súčasť okenného súboru..

Svetelné závesy so vzorom

Akcentové závesy

Potlačené plátno

Potlač bez pestrej látky

Na pozadí bielych stien