Záclony na balkóny a lodžie: moderné nápady a tipy na výber výrobkov

Balkóny a lodžie už dávno prestali byť miestom na ukladanie potrebných a nepotrebných vecí a moderné typy interiérov stále častejšie zahŕňajú usporiadanie takých priestorov ako obývacia izba, napríklad útulná spálňa, kompaktná jedáleň, obývacia izba alebo štúdium. Zároveň vôbec nezáleží na tom, akú úlohu hrá balkón alebo lodžia. V ktorejkoľvek z možností budete potrebovať závesy, ktoré môžu skryť ďalšiu miestnosť pred zvedavými očami a výrazne obmedziť tok svetla prichádzajúceho z ulice. Záclony navyše môžu výrazne zmeniť vzhľad vybavenej miestnosti, dokončiť koncipovaný obraz a vytvoriť najpohodlnejšiu atmosféru..

Usporiadanie balkóna a lodžie – vlastnosti priestorov

Predtým, ako pristúpime k výberu vhodnej verzie záclon na balkón alebo lodžiu, odporúčame našim čitateľom predovšetkým porozumieť zvláštnostiam týchto priestorov, pretože na tom často závisí funkčný účel miestnosti a ďalšie usporiadanie interiéru. . Balkón je zavesená konštrukcia – železobetónová stena s plotmi z troch strán, ktorá presahuje fasádu.

Loggia je v tomto prípade na jednej úrovni s fasádou a je neoddeliteľnou súčasťou miestnosti, ktorá hraničí.

Balkón má spravidla malú plochu a poskytuje majiteľom trochu obmedzené možnosti na vytvorenie konkrétneho dizajnu. Pokiaľ ide o lodžiu, taký dizajn má veľké rozmery a niekedy môže byť «opasok» celý byt. Preto, s túžbou a finančnými možnosťami, môžete z lodžie urobiť útulnú a funkčnú miestnosť..

Typy záclon na balkón a lodžiu

Záclony na balkóny a lodžie sú dnes prezentované v rôznych interpretáciách, takže nebude ťažké vybrať si ideálnu možnosť, ktorá dokáže plne zdôrazniť celkový koncept interiéru. Tylové závesy sú najjednoduchšou a najbežnejšou možnosťou. Takéto záclony sú pripevnené k rímse alebo závesom a majú veľa variácií popravy.

Rímske rolety budú perfektným riešením na zaistenie pohodlia na balkóne alebo lodžii akejkoľvek veľkosti. V zdvihnutom stave sa tieto záclony hodia do krásnych horizontálnych záhybov a keď sú spustené, tesne priliehajú k oknu a zaberajú veľmi málo miesta..

Rolety alebo žalúzie, ako sa im tiež hovorí, sa líšia v rôznej miere prenosu svetla, dokonale chránia pred slnečným žiarením a radikálne menia celkový štýl interiéru. Vo dne sú tieto záclony kompaktne zložené do špeciálnej škatule a neprekážajú prieniku slnečného svetla a čerstvého vzduchu. Vďaka svojim kompaktným rozmerom je možné žalúzie použiť na usporiadanie malých miestností a bezpečne kombinovať dizajn so vzdušným tylom alebo dlhými závesmi..

Rovnako originálne riešenie možno nazvať vertikálnymi alebo horizontálnymi žalúziami, ktoré môžu byť vyrobené z plastu, bambusu, drevených panelov alebo textílií. Takéto štruktúry sa nevyvíjajú vo vetre, sú celkom jednoduché na údržbu, majú zvýšenú odolnosť voči ultrafialovému svetlu a rôznym druhom znečistenia..

Bambusové závesy sú druhom roliet a sú pevným plátnom pozostávajúcim z tenkých stoniek prepletených prírodnými niťami. Takéto záclony sú výrobkom šetrným k životnému prostrediu, sú ľahké a vzhľadom na pórovitosť materiálu umožňujú pomerne dobrý prechod vzduchu. Bambusové závesy sú vyrábané v svetlých a tmavých odtieňoch dreva, sú perfektne kombinované s inými druhmi textílií, ale majú určité obmedzenia pri výbere veľkosti..

Rakúske, francúzske alebo anglické záclony sú kombinované s určitou pompéznosťou, ktorá, bohužiaľ, nie je vhodná na balkón alebo lodžiu s malou plochou. Takéto výrobky sa vyznačujú prítomnosťou klenutých záhybov a hrebenatiek, ktoré v skutočnosti dodávajú záclonám nádherný a slávnostný vzhľad. Zdvíhanie tkaniny a úprava dĺžky záclon sa vykonáva pomocou špeciálnych stužiek alebo šnúrok umiestnených spravidla na vnútornej strane. Páči sa mi to «palác» štýl bude dokonalým riešením na doplnenie interiéru klasickými detailmi.

Závitové typy závesov sú v podstate tenký mušelín na rímse, ktorý má stropný držiak. Takéto záclony majú vynikajúcu priepustnosť vzduchu a zároveň dokonale obmedzujú slnečné lúče..

Japonské záclony pôsobia pokojne, lakonicky a sú napnutými plátnami so špeciálnymi sprievodcami, vďaka ktorým je ochrana pred zvedavými očami a slnečným žiarením poskytovaná presne tam, kde je to potrebné..

Krásne závesy na balkón a lodžiu – zvoľte dĺžku

Aby závesy, ktoré ste si vybrali, nielen aby vyzerali krásne, ale aby zodpovedali aj všeobecnému štýlu interiéru balkóna alebo lodžie, mali by ste si vybrať správnu dĺžku výrobku. V tomto prípade návrhári rozdeľujú takéto zariadenia a textil na niekoľko typov. Krátke záclony sú ideálne do malých priestorov. Takéto výrobky sa úspešne vyrovnávajú so svojim účelom – zatvárajú okná a vizuálne neznižujú priestor..

Dlhé závesy sa môžu zamotať pod nohy a spôsobiť zranenie, takže ich použitie je prijateľné pre veľké a priestranné miestnosti..

Skrátené typy záclon sú považované za univerzálne riešenie pre akékoľvek kvádrovanie lodžie alebo balkóna. Nedotýkajú sa úrovne podlahy, nezhromažďujú prach a pri čistení nerušia. Stropné typy držiakov na závesy výrobok mierne zvyšujú. Nástenná montáž naopak zníži celú konštrukciu o niekoľko centimetrov nadol.

Farebná schéma závesov na balkón a lodžiu

Záclony na vašom balkóne alebo lodžii môžu mať rôzne odtiene, byť jednofarebné a s originálnou potlačou. Biele záclony sú ideálne pre akýkoľvek štýl, vizuálne rozširujú priestor a pôsobia vzdušne. Béžové odtiene v záclonách dodávajú miestnosti teplo a útulnosť. Zelené tóny sú skvelé na zmiernenie stresu a upokojenie. Modré závesy vizuálne rozšíria oblasť a vytvoria atmosféru beztiaže. Všetky druhy kvetinových vzorov a vegetačných prvkov osviežujú a vytvárajú zvláštnu náladu. Prelamované monogramy zdôrazňujú okázalosť a vážnosť. Geometria vždy vyzerá originálne, sviežo a kreatívne.

Záclony na balkón alebo lodžiu – pravidlá výberu

Pri výbere vhodných závesov na lodžiu alebo balkón umiestnených na slnečnej, južnej strane domu by ste mali uprednostniť výrobky z hustejších materiálov. Pre miestnosti umiestnené na severnej strane sú výrobky z ľahkých a vzdušných tkanín perfektné. Pri návrhu malého balkóna alebo lodžie je zvykom používať jednoduché a stručné modely záclon. S dostatočnou plochou môžete trochu experimentovať s objemom a vrstvením. A čo je najdôležitejšie, závesy by nemali v prípade potreby zasahovať do otvárania dverí a prenikania vzduchu..

Usporiadanie útulného a krásneho interiéru nie je tak náročná a nesplnená misia, ako sa na prvý pohľad zdá. Moderný trh dizajnérskych noviniek pre zariadenie interiéru navyše jednoducho ohromuje sortimentom výrobkov pre každý vkus..