Vtáčia búdka pre domácich majstrov: zaujímavé nápady a majstrovské kurzy

Majitelia letných chát vedia, že zvládnuť hmyz sám môže byť náročné. Tento problém je možné pomocou škorcov vyriešiť oveľa lepšie a rýchlejšie. Aby však mohli žiť na požadovanom území, musíte sa o to vopred postarať a vytvoriť niekoľko vtáčích búdok. Mimochodom, nie každý vie, že v týchto štruktúrach môžu žiť nielen škorce, ale aj iné vtáky. Preto práve teraz zistíte, ako vytvoriť jednoduchú vtáčiu búdku vlastnými rukami..

46 47 48 56 68 75 86 100

DIY vtáčia búdka: pokyny krok za krokom

Výroba vtáčej búdky vlastnými rukami nie je v skutočnosti taká náročná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Okrem toho existuje mnoho veľmi odlišných variácií, takže tento druh práce zvládne aj začiatočník..

74 80 82 87 91 92 98 99

V tomto prípade potrebujeme:

 • dobré, vysoko kvalitné dosky;
 • motorová píla alebo skladačka;
 • tenké nechty;
 • kladivo;
 • ruleta;
 • farba bez zápachu;
 • kliešte;
 • kefa;
 • ceruzka.

V prvom rade vám odporúčame, aby ste výberu dreva venovali osobitnú pozornosť. Najlepšie je použiť dosky z tvrdého dreva. Napríklad jelša, breza alebo osika. Ostatné majú určité nevýhody. Ihličnany vylučujú živicu, vďaka ktorej je vnútro vtáčej búdky časom lepkavé. Dosky z drevotriesky alebo drevovláknitých dosiek zase emitujú toxické látky, ktoré nie sú pre vtáky nebezpečné. Navyše tieto plechy majú slabú trvanlivosť a môžu sa doslova zhoršiť po prvom daždi. Takáto obľúbená preglejka má nízku zvukovú a tepelnú izoláciu. Preto tieto výrobky rozhodne nie sú vhodné na chladné obdobie..

1

Ďalšou fázou je zostavenie výkresu. Na začiatok odporúčame urobiť malý náčrt, aby ste pochopili, aký druh vtáčej búdky chcete v dôsledku toho získať. Potom urobíme kresbu so značkami dielov a všetkých veľkostí. Toto je obzvlášť dôležité, ak plánujete vyrobiť niekoľko produktov..

2

Schémy prenášame na polotovary z dreva. V dôsledku toho by mali byť dve bočné steny, jedna zadná a jedna predná, rovnako ako dno a veko..

3

Je tiež veľmi dôležité, aby bol bidielko optimálnej dĺžky. Ak je to žiaduce, môžete namiesto toho použiť drevenú palicu. Každý obrobok začneme vyrezávať v súlade so značkami.

4

V prednej stene urobíme otvor nie viac ako 5 cm. Na tento účel je lepšie použiť elektrickú vŕtačku alebo skladačku..

5

Prednú stenu jemne spojte s dvoma bočnými stenami pomocou klincov. V závislosti od veľkosti vtáčej búdky ich bude iný počet. Ale v tomto prípade opravíme detaily na bokoch a v strede. V tejto fáze kontrolujeme pevnosť konštrukcie a v prípade potreby vyrobíme ďalšie spojovacie prvky.

6

Rovnakým spôsobom pripevníme zadnú stenu a dno k hlavnej konštrukcii. Tiež kontrolujeme pevnosť hotového výrobku a dodatočne ho fixujeme niekoľkými ďalšími klincami..

7

Ďalším krokom je práca na streche. Nezabudnite, že musí byť odnímateľný. Je to nevyhnutné na to, aby bolo možné pravidelne čistiť vnútro. Je tiež veľmi dôležité, aby okraje presahovali celú konštrukciu. Vtáčia búdka tak bude chránená pred vodou..

osem

V tomto prípade sa strecha skladá z dvoch častí. Hlavná časť má ochrannú funkciu a vnútorná časť vám umožňuje udržať ju na mieste. Pre spoľahlivejšiu fixáciu sú spojené pomocou niekoľkých klincov..

deväť

A samozrejme je veľmi dôležité nainštalovať vtáčie bidlo. Krásna a praktická vtáčia búdka je pripravená!

desať

Vtáčia búdka vyrobená zo šrotových materiálov

Samozrejme, existujú situácie, keď je potrebné vtáčiu búdku vyrobiť čo najskôr. V tomto prípade budú stačiť aj materiály, ktoré máte k dispozícii. Musíte však pochopiť, že takýto výrobok nebude trvanlivý a spoľahlivý. Preto je lepšie ho čo najskôr nahradiť silnejšou štruktúrou..

dvadsať 72 93 96

Napriek tomu navrhujeme zistiť, ako vyrobiť vtáčiu búdku z lepenky a čo je na to potrebné. Medzi požadované materiály:

 • hustá vlnitá lepenka;
 • obyčajný papier;
 • nožnice;
 • špagát;
 • ceruzka;
 • samolepiaci papier;
 • škrob;
 • kompas;
 • nôž;
 • vládca.

jedenásť

Na obyčajný papier urobíme označenie budúceho dizajnu. Prenesieme schému na vlnitú lepenku a duplicitne vystrihneme všetky diely.

12

Varte pastu pomocou bežného škrobu. V tomto prípade by ste nemali používať jednoduché lepidlo, pretože štipľavým zápachom odstrašuje vtáky. Potom diely zlepíme do dvojíc, aby boli odolnejšie. V prednej časti urobíme otvor pre vtáky. V zadnej stene urobíme niekoľko malých otvorov pre špagát. Je to nevyhnutné, aby bolo možné vtáčiu búdku priviazať o strom..

13

Pokračujeme v lepení všetkých detailov dohromady a ponecháme štruktúru, kým nie je úplne suchá..

štrnásť

Strechu pripravujeme z dvoch častí vlnitej lepenky.

15

Vtáčiu búdku lepíme laminovaným papierom pre väčšiu spoľahlivosť a podľa potreby ju ozdobíme.

16

V prípade potreby môžete tiež vytvoriť vtáčiu búdku pomocou jednoduchých plastových fliaš. Samozrejme, že takýto výrobok nie je vhodný pre život vtákov, ale bude to vynikajúce krmítko..

17

Nožom alebo nožnicami stačí vyrezať malé otvory. Je lepšie lepiť okraje páskou alebo lepiacou omietkou, aby sa vtáky nezranili. Ak chcete štruktúru mierne izolovať, môžete ju zabaliť plsťou a zaistiť páskou. Nalejte slamu a kŕmte dnom. Je lepšie ho upevniť drôtom..

osemnásť

Birdhouse: originálne nápady pre domácich majstrov

Samozrejme, pre tieto výrobky existuje veľa veľmi odlišných možností. Najčastejšie sú vyrobené z dreva, plastu a kovu. Verí sa, že tieto vtáčie búdky sú najspoľahlivejšie a najtrvanlivejšie. Existujú však aj ďalšie, neobvyklejšie možnosti. Napríklad z kartónu, plastových fliaš a dokonca aj z kartónu od mlieka. Napriek tomu neodporúčame vytvárať príliš jednoduché a vratké vzory. Koniec koncov, v prvom rade by ste mali myslieť na vtáky, ich bezpečnosť a pohodlie..

67

64 66 62

60 59 58

5473 76 78 79 81 83 84 85 88 89 90 94 95 97

63

49 50 51 52 53

55 57

61

65

69 70 71

Ako vidíte, výroba vtáčej búdky vlastnými rukami je dosť jednoduchá. To platí najmä pre konštrukcie vyrobené zo šrotových materiálov. Napriek tomu odporúčame vyrábať spoľahlivejšie výrobky, ktoré sú ideálne pre život vtákov..