Tapeta do spálne: novinka 2019

Pri návrhu spálne majú majitelia úplnú slobodu konania – miestnosť má neuveriteľne priaznivú mikroklímu, na jej povrchu nie sú žiadne škodlivé účinky, teplota a vlhkosť v miestnosti sú mierne. A spálňa je často skrytá pred zvedavými očami. V dôsledku toho sa výber dokončovacích materiálov pre priestor na spanie objavuje v plnom rozsahu – o to ťažšie je vybrať si riešenie farieb a textúr medzi neuveriteľnou rozmanitosťou možností. A ak vezmeme do úvahy, že návrhári nespia a ponúknu nám všetky nové variácie farebných kombinácií, imitácie rôznych povrchov a dokonca aj inovatívne komponenty na zlepšenie technologických vlastností materiálov, potom sa výber stáva ťažkou dilemou. Dúfame, že náš pôsobivý výber projektov dizajnu spální v rôznych veľkostiach a štylistických možnostiach vám pomôže nájsť inšpiráciu na rekonštrukciu alebo prestavbu vo vašej vlastnej spálni..

Neo-klasika v interiéri spálne

Spálňa 2018 – vlastnosti výberu tapety podľa zloženia

Uvedomenie si, že pri výbere dokončovacích materiálov pre spálňu neexistujú prakticky žiadne obmedzenia, nás vedie k tomu, že je potrebné sa zoznámiť s hlavnými druhmi tapiet, ktoré je možné použiť na zdobenie stien (a v niektorých prípadoch , strop). Na stenách spálne prakticky neexistujú žiadne škodlivé účinky, čo znamená, že si môžete vybrať plátna najnižšej cenovej kategórie a ušetriť na opravách, alebo naopak, nešetríte peniazmi na dokončení svojich snov. Všetko závisí od vašich finančných možností a vašej predstavy o konečnom výsledku obnovy spálne. Je však potrebné vedieť o technologických možnostiach rôznych typov tapiet..

Moderný dizajn spálne

Svetlý interiér

Papierové tapety

K zrejmým výhodám papierových pláten patria nasledujúce:

 • nízke náklady;
 • široká škála farieb, výtlačkov;
 • jednoduchosť prilepenia;
 • šetrnosť materiálu k životnému prostrediu (schopnosť «dýchať»).

Útulný dizajn

V spálni pre dvoch

Papierová tapeta má však dostatok nevýhod:

 • nízka pevnosť a odolnosť proti opotrebeniu;
 • možnosť pomerne rýchleho vyhorenia obrazu pod vplyvom priameho slnečného svetla;
 • neschopnosť odstrániť kontamináciu;
 • všeobecná krehkosť.

Spálňa v šedých tónoch

Neutrálne odtiene

Originálna tlač

Ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že papierové tapety, ak stojí za to použiť ich na dekoráciu stien, potom v spálni. Atraktívny vzhľad a schopnosť prechádzať vzduchom v tomto prípade môžu prevážiť nízku pevnosť pláten, najmä ak nemáte nič proti zmene povrchovej úpravy po 2-3 rokoch.

Spálňa v béžových tónoch

Tapety a lišty do spálne

Neutrálne prostredie

Netkané textílie (vliesové tapety)

Vliesové tapety sú pásy vyrobené z celulózových vlákien a polymérnych materiálov. Vysoká pevnosť a trvanlivosť priniesla tento typ tapiet na prvé miesto na použitie ako dokončovací materiál v miestnostiach s odlišnou mikroklímou. Na druhej strane sú všetky vliesové tapety rozdelené podľa typu kresby na povrchu – s priamou aplikáciou a polymérnym povlakom.

Akcentovaná stena za čelom postele

Svetlý dizajn

Priestranný dizajn spálne

Plátna s priamou aplikáciou sú netkanou základňou so vzorom naneseným priamo na ňu. Pokiaľ ide o svoje nedostatky, takýto dokončovací materiál je podobný papierovým tapetám, aj keď má odolnejšiu základňu. Hustá základňa vám umožňuje skryť malé nerovnosti na povrchu stien alebo stropu, lepenie takýchto pláten je tiež jednoduchšie – stenu môžete lepiť iba lepidlom.

Jemné odtiene

Dôraz na spánok

Tapety na steny a stropy

S polymérnym povlakom sa vzor nanáša nie na netkanú základňu, ale na vinylovú vrstvu, ktorá ju pokrýva. Takáto polymérna vrstva môže byť hladká alebo penová, razená a preosievaná. Vďaka tomu môžete získať plátna s rôznymi napodobeninami – od dreva po kameň. Vinylové tapety na netkanom základe sú jedným z najobľúbenejších typov dokončovacích materiálov používaných v rôznych priestoroch (spálňa nebola výnimkou). Vysoká pevnosť a odolnosť proti opotrebovaniu, možnosť mokrého čistenia a dokonca aj používanie čistiacich prostriedkov, trvanlivosť a odolnosť voči vyblednutiu na slnku, široká škála farieb a schopnosť simulovať rôzne povrchy – všetky tieto výhody priniesol tento typ tapiet na horná časť zoznamu najkupovanejších dokončovacích materiálov..

Dizajn malej spálne

Zaujímavá tlač tapiet

Dizajn dievčenskej spálne

Ale pri výbere vinylových tapiet s netkanou základňou je dôležité pochopiť, že takéto plátna neumožňujú priechod vzduchu (inak by sa nedali čistiť mokrou metódou). Niektoré materiály sú schopné uvoľňovať toxické látky. Je potrebné starostlivo vybrať výrobcu, ktorý pracuje v súlade s GOST alebo v súlade s medzinárodnými normami.

Všetky odtiene šedej

Netriviálna voľba tlače

Prírodné odtiene

Textilné tapety

Textilné tapety vyzerajú skvele a môžu premeniť akýkoľvek priestor, dokonca aj ten najbežnejší interiérový dizajn. Ak vezmeme do úvahy zvláštnosti tkaninových pláten a nedajú sa čistiť mokrou metódou a použitím chemikálií, ich použitie je v spálni najvhodnejšie. Vysoká ekologickosť materiálov, bezpečnosť pre ľudí a životné prostredie, tiež pôsobia ako argument pre používanie textilných tapiet v spálňach.

Textilné tapety

Bavlnená tapeta

Textilné tapety sú papierové alebo netkané textílie, na ktoré sú nanesené nite alebo textílie. Materiál môže byť vyrobený z ľanu alebo bavlny (často sa používa v modernom štýle dekorácie spální), môže to byť velúrová, plsťová alebo zamatová tkanina (používa sa v klasických odrodách interiérového štýlu).

Niche design pre posteľ

Spálňa s tmavými tapetami

Textilné tapety nie sú lacné (najmä v porovnaní s papierovými plátnami), ale exkluzivita dizajnu a ohromujúci vzhľad úpravy spálne prevažujú nad touto nevýhodou. Textilné tkaniny majú navyše vynikajúce zvukové a tepelné izolačné vlastnosti..

Jasný prízvuk

Fototapety na inom základe

Popularita používania fotografických tapiet na zdobenie spální neprechádza zo sezóny na sezónu. Zdobenie akcentovanej steny (toto je najbežnejší spôsob použitia tlače fotografií v interiéri) neuveriteľne realistickou krajinou, abstraktným obrazom alebo veľkým rodinným fotografickým portrétom znamená vytvorenie jedinečného dizajnu miestnosti, pretože obrazom môže byť čokoľvek..

Pôvodný obrázok

Veľkoplošná kvetinová tlač

Tapeta do spálne

Nenákladný fotopapier je najčastejšie vyrobený zo sklenených vlákien, ktoré majú špeciálnu lepivú vrstvu. V poslednej dobe sa však čoraz viac používa ekologický základ z bambusu alebo kože, korku alebo gumy. Takéto plátna samozrejme nebudú lacné, ale pre spálňu, kde strávime tretinu života, sa bezpečnosť z hľadiska uvoľňovania škodlivých látok z dokončovacích materiálov stáva prvoradou..

Originálna imitácia

Jasný dizajn čela postele

Imitácia tapety

Iné druhy tapiet

Okrem obľúbených typov tapiet existujú aj tie, ktoré sa práve objavili na pultoch ruských obchodov alebo sa predávajú už dlho, ale stále ich kupuje malý okruh kupujúcich:

 • tekuté tapety s rôznymi druhmi textúr, prísad a inklúzií (od malých kryštálov po častice farebného skla);
 • plátna zo sklenených vlákien na maľovanie alebo s vopred namaľovanými farbami.

Nezvyčajné tvary

Lakonický výkon

Prísny dizajn

Dodržiavanie moderného štýlu vo využívaní všetkého prírodného vedie k aktívnemu používaniu pláten, na ktorých sa ako textúrované prvky používajú tieto prvky:

 • najmenšie škrupiny;
 • častice slamy;
 • malé kamienky;
 • drevené hobliny, vetvičky, piliny.

Nezvyčajné miesto na spanie

Svetelný dizajn

Riešenie farieb a textúr: súčasné nápady

Je už dávno dokázané, že rôzne farby môžu rôznym spôsobom ovplyvniť náš psychický a fyzický stav. Niet divu, že farebná terapia sa aktívne používa na celom svete. Vzhľadom na skutočnosť, že tretinu času strávime vo sne, je dôležité vytvoriť v miestnosti čo najpriaznivejšiu atmosféru, v ktorej budeme musieť zaspať a prebudiť sa. Každý z nás má, samozrejme, svoj vlastný názor na to, ako by mala ideálna spálňa vyzerať – je dôležité, aby niekto zaspal v pokojnej atmosfére, zatiaľ čo iní potrebujú určitý farebný tón bezprostredne po prebudení..

Neutrálne farby

Pastelové farby

Škandinávsky štýl

Nasledujúce faktory ovplyvnia výber farebnej schémy na zdobenie stien tapetami v spálni:

 • veľkosť miestnosti (je zrejmé, že pre malé priestory je lepšie používať výlučne svetlé farby);
 • úroveň prirodzeného svetla a umiestnenie miestnosti vzhľadom na svetové strany (pre tmavú miestnosť umiestnenú na severnej strane budovy je lepšie uprednostniť teplú paletu svetlých farieb, pre miestnosť zaplavenú slnečným žiarením väčšinu času môžete tiež uprednostniť chladnú farebnú schému);
 • štýl a farebné riešenie interiérového dizajnu základného nábytku (postele a úložné systémy);
 • Pri výbere farby tapety je dôležité premyslieť si farebnú schému pre okennú oponu. Ak je tapeta monochromatická, potom bude možné použiť tkaninu so vzorom a naopak – plátna s potlačou «bude vyžadovať» používanie textílií pre okná bez vzoru.

Šedá farba a jej odtiene

Studená farebná paleta

Grafická tlač

Obyčajná tapeta

Nástenné dekorácie v monochromatickej verzii sú skutočným spôsobom, ako vytvoriť lakonický a dokonca trochu minimalistický interiér. Ak vezmeme do úvahy trendy posledných sezón, túžba po jednoduchosti a opustení luxusu bude v trende ešte dlho. Obyčajná tapeta je dokonalým pozadím na zvýraznenie hlavného kúska interiéru spálne – kujte s textilným dizajnom.

Steny v tmavošedej farbe

Svetlo béžová spálňa

Odborníci na farby odporúčajú zvoliť svetlé prírodné odtiene na dekoráciu spálne – všetky poltóny béžovej, hnedej, šedej, olivovej, pistáciovej. Neutrálne pozadie nástennej dekorácie bude mať priaznivý vplyv na našu psychiku a vytvorí pokojnú, upokojujúcu zastávku, aby miestnosť spala a odpočívala.

Obyčajná tapeta

Nástenná dekorácia v jednom tóne

Plátna s obrázkom

V ruských domoch existuje dlhoročná tradícia používania tapiet so vzorom a žiadne módne trendy nie sú schopné presvedčiť mnohých majiteľov bytov a domov, aby si do svojich spální kúpili monochromatické materiály. Bez ohľadu na akékoľvek trendy Rusi najčastejšie kupujú tapety s rastlinnými motívmi. Ľahký kvetinový vzor dokáže upokojiť nervy, odpočinúť vašim očiam po náročnom pracovnom dni, naladiť sa na odpočinok a spánok a tiež vniesť do interiéru spálne sviežosť, jarné teplo a ľahkosť..

Moderný štýl

Kvetinová potlač

V spálni s dvoma lôžkami

Kvetinový vzor na tapete

Väčšina návrhárov však obhajuje používanie geometrických a abstraktných výtlačkov pre tých, ktorí chcú v stenách spálne používať vzorované tapety. Ak máte v pláne prilepiť všetky steny tlačenými plátnami, je lepšie zostať pri diskrétnych možnostiach bez pestrých a kontrastných kombinácií. Na ozdobu prízvukovej steny umiestnenej za čelom postele sa môžete zdržať aj jasnejších a originálnejších výtlačkov, najmä ak to veľkosť miestnosti umožňuje..

Geometrická tlač

Jednoduché tvary a čiary

Farebný geometrický vzor

Použitie tapiet vo výzdobe spálne: možnosti kombinácie

Jednou z najobľúbenejších (mnoho sezón v rade) kombinovania tapiet pri výzdobe spálne je zvýraznenie akcentovanej steny. Najčastejšie sa takýto povrch stáva stenou za hlavou postele – v dôsledku toho je najdôležitejší predmet interiéru spálne vizuálne zvýraznený, ale zároveň ani najjasnejší výkon nezabráni pádu spí, pretože stena je v dohľade od osoby, ktorá zaspáva na posteli.

Svetlá tapeta na zvýraznenie

Akcentovaný povrch

Diskrétny interiér

Dizajn pre stredne veľkú spálňu

Ak sa len pokúšate v oblasti vytvárania interiérového dizajnu, potom odborníci odporúčajú vybrať tapetu pre hlavnú povrchovú úpravu a prízvukovú stenu z tej istej kolekcie – nebude existovať riziko zhody farby alebo textúry. Ale ani od takejto kombinácie by ste nemali očakávať jedinečnosť. Docela odvážni majitelia domov neprehliadajú možnosti kombinovania tapiet na akcentovanej stene s inými dokončovacími materiálmi: maľovanie, používanie tekutých tapiet alebo dekoratívnej omietky a dokonca aj nástenné panely.

V kombinácii s bielymi stenami

Prízvuk pre malú miestnosť

Nástenná dekorácia v sivých tónoch

Kvety na tmavom pozadí

Prízvuk s farbou, vzorom alebo textúrou však nemožno vytvoriť na celej stene spálne, ale na zvýraznenie iba výklenku, v ktorom je umiestnená hlava postele. Táto dizajnová technika vyzerá dosť pôsobivo aj v malých miestnostiach, čím vytvára určitú atmosféru interiéru. A to sa dá dosiahnuť s nízkymi nákladmi..

Niche tapeta

Originálne kombinácie

Kreatívny prístup

V kombinácii so zrkadlami

Je ťažšie vytvoriť kombináciu dokončovacích materiálov na jednom povrchu. Napríklad v spálni môžete vytvoriť druh zástery zo stenových panelov v spodnej časti zvislých plôch a ozdobiť ich horné časti tapetami. Dizajn je relevantný pre byty a domy s malými deťmi a domácimi zvieratami – v hornej časti stien môžete bezpečne použiť drahé tapety.

Originálna kombinácia

Nástenné panely a tapety