Priestor pod schodiskom: veľa nápadov na vytvorenie užitočného rohu

Schody sú neoddeliteľnou súčasťou každého dvojpodlažného domu alebo mezonetového bytu. Umožňujú vám pohybovať sa medzi poschodiami, občas vyzdobiť interiér, ale treba priznať, že zaberajú aj cenný priestor. Z tohto dôvodu stojí za to nenechať prázdnotu pod schodmi, ale nájsť originálny spôsob, ako ho využiť v praxi. Niekedy môže nepravidelné schodisko túto úlohu značne sťažiť, ale nie je potrebné zúfať, pretože pre každú situáciu vždy existuje vhodné riešenie..

Priestor pod schodiskom v dome: hlavné úlohy

Pri plánovaní priestoru pod schodiskom musíte starostlivo zvážiť, ktorá možnosť bude pre konkrétny interiér najlepšia, aby ste nepreplnili alebo nezmenšili využiteľnú plochu. Poloha a účel tohto miesta závisí predovšetkým od individuálnych potrieb, dôležité je tiež umiestnenie schodov, či už v obývačke alebo na chodbe. Ak má teda váš dom prázdnu plochu pod schodiskom, hľadáte originálne a zaujímavé nápady na jeho využitie, potom ste na správnom mieste. Zvážte hotové a niekedy neobvyklé riešenia, ktoré sa pre vás stanú skutočným zdrojom inšpirácie.

Priestor pod schodiskom: nápady na zelené rohy

Pravdepodobne najľahší a najmenej náročný spôsob, ako vyplniť prázdny priestor pod schodiskom, je umiestniť tam kvety a rastliny. Kvety sú skvelým doplnkom každého interiéru, prinášajú sviežosť a vytvárajú útulnú atmosféru. Vzhľadom na zvýšenú výšku, v ktorej sa nachádzajú jednotlivé schody, je možné vysoké rastliny bezpečne umiestniť do dekoratívnych kvetináčov. S takým jednoduchým riešením vyplníte prázdne miesto a získate pozitívny prvok interiéru..

Priestor pod schodiskom pre krb v súkromnom dome

Zvážte zriadenie očarujúceho krbu pod schodiskom. To je určite skvelý nápad na usporiadanie priestoru pod schodmi v obývacej izbe. Krb je skvelým vybavením v miestnosti, kde môžete stráviť chladné večery s praskajúcim ohňom..

Tradičné riešenie s policami na knihy

Miesto je zložená knižnica pod schodiskom. Materiál, z ktorého je vyrobený, je v dokonalej harmónii s prvkami schodiska a zábradlia a vytvára jeden harmonický celok. Pod schody je navyše možné nainštalovať bodové svetlá, aby bolo možné efektívne zvýrazniť knihy alebo inú zbierku umiestnenú na pulte. V blízkosti môžete umiestniť pohodlnú stoličku.

Môžete obdivovať skôr abstraktný a originálny dizajn schodiska. Celý spodný priestor môže byť ozdobený otvorenými policami na knihy a mnohými ozdobami. Ak si myslíte, že použitie takéhoto schodiska nebude príliš pohodlné, nič vám nebráni pripraviť tradičné schody normálneho tvaru a umiestniť pod ne mnoho políc, ktoré ponúkajú skutočne veľa priestoru na sviečky, knihy, časopisy, fotorámiky, atď..

Kútik na čítanie

Ak sa radi každý deň ponoríte do svojho obľúbeného čítania, môžete si zariadiť útulný kútik na čítanie pod schodiskom. Všetko, čo potrebujete, je mäkký matrac, páperové vankúše, dobré osvetlenie a poličky na knihy. Malé bočné police poskytujú perfektné miesto na šálku kávy alebo horúceho čaju.

Ako využiť priestor pod schodiskom na relaxáciu?

Ak je schodisko na chodbe v blízkosti predných dverí, môžete umiestniť nábytok vhodný do chodby, napríklad vešiaky na šaty, stojany na topánky alebo lavičku, kde si hostia a rodina môžu ľahko obliecť topánky alebo relaxovať. Dlhá lavica ďalej rozšíri chodbu, zatiaľ čo police alebo zásuvky pod ňou poskytujú ďalší úložný priestor, napríklad topánky. Lavica navyše pojme niekoľko sedadiel vo forme vankúšov, ktoré zvýšia pohodlie pri používaní a stanú sa príjemnou ozdobou..

Druhé predložené riešenie je vynikajúcim nápadom pre malé interiéry, kde sa berie do úvahy každý voľný centimeter. Prístupný priestor na spanie je možné usporiadať pod schodiskom, čím sa zaistí maximálne pohodlie pri používaní. Môže byť použitý ako hlavná posteľ alebo ako ďalšie miesto na spanie pri návšteve priateľov..

Vytvorenie priestoru pod schodiskom vo forme štúdie

Priestor pod schodiskom môže byť ideálnym miestom na prácu. Jedinou nevýhodou vo väčšine prípadov je pomerne veľká vzdialenosť od okna, ktoré poskytuje prirodzené svetlo. Ak nie je žiadny stôl, potom je možné pod schody umiestniť ďalší nábytok alebo vybavenie, napríklad policu s televízorom, ako aj pohovku alebo iný kus nábytku, na ktorý nemáte v miestnosti dostatok miesta..

Miesto na spanie pre domáceho miláčika

Interiéroví dizajnéri získajú neuveriteľnú kreativitu a vybudujú voľný priestor takým spôsobom, že pod schodiskom pre mačku alebo psa vytvoria množstvo skriniek a špeciálnych domov. Priestor je dostatočne veľký na to, aby umožnil zvieraťu voľne vstúpiť a opustiť svoj dom.

Skrytý záchod pod schodiskom

Priestor pod schodiskom je možné usporiadať tak, aby v ňom bola vytvorená ďalšia miestnosť, tentoraz pre osobu. Voľný priestor môže byť ideálnym miestom na umiestnenie hosťovskej toalety, najmä ak je hlavná kúpeľňa na najvyššom poschodí. Ďalším využitím tohto malého priestoru je vytvorenie úložného boxu, technickej miestnosti, šatníka alebo do neho umiestniť práčku a sušičku..

Umelecký kútik

Ďalšou myšlienkou, ako vytvoriť voľný priestor pod schodiskom, je umiestniť tam nejaké umelecké dielo. Môže to byť socha, váza, figúrka, maľba, mini-výstava alebo nejaký dizajnérsky kus nábytku. Priestor pod schodiskom je celkom bezpečný priestor pre umenie, pretože sa tam zvyčajne nikto nepokúša dostať a riziko pádu alebo poškodenia vášho nákupu je dosť malé..

Celý priestor okolo schodiska je možné efektívne postaviť a zariadiť. Najľahšou možnosťou je vytvoriť veľa otvorených políc, skríň a zásuviek a pohodlné a elegantné sedadlo. Toto usporiadanie určite nájde praktické využitie v predsieni, kde si do malých skriniek môžete uložiť čiapky, šály a ďalšie doplnky a krásne sedadlo poskytne pohodlné miesto na prezúvanie a vyzúvanie..