Nástenné panely pre modernú dekoráciu interiéru

Sortiment moderných obchodov s domácim vybavením je ohromujúci. Asi pred 20 rokmi si naši krajania vybrali metódu povrchovej úpravy vo svojom dome medzi maľovaním, bielením a tapetami. V súčasnej dobe existuje veľa možností na zdobenie stien a stropov v miestnostiach so širokou škálou účelov. Nie posledné miesto v popularite zaujíma taký dokončovací materiál ako stenové panely. V tejto publikácii by sme chceli zdôrazniť možnosti povrchovej úpravy pomocou stenových panelov, typy a spôsoby inštalácie, kombináciu s inými dokončovacími materiálmi.

Obklad na stenu s panelmi

Vlastnosti stenových panelov

Nástenné panely majú mnoho výhod:

 • široká škála farieb a textúr;
 • schopnosť vytvárať imitáciu rôznych prírodných materiálov (drevo, kameň, tehla);
 • jednoduchosť inštalácie;
 • schopnosť skryť povrchové chyby;
 • veľký výber cenových riešení a schopnosť nájsť si vlastnú možnosť pre svoj rozpočet;
 • možnosť použitia dokončovacieho materiálu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, extrémnymi teplotami a vysokou úrovňou povrchovej kontaminácie;
 • trvanlivosť povrchovej úpravy vytvorenej správnym používaním a starostlivosťou;
 • schopnosť kombinovať s inými dokončovacími materiálmi na vytvorenie originálneho interiéru;
 • výber veľkosti a geometrie výrobkov pre najoptimálnejší výber dokončovacích materiálov s minimálnym množstvom odpadu (úspora peňazí a času).

Dekorácia do obývačky

Interiér pomocných miestností

Interiér obývačky

Svetlý obraz skrinky

Klasifikácia stenových panelov

Nástenné panely sa líšia farbou, textúrou, veľkosťou, spôsobom upevnenia a tvarom. Obraz vytvoreného interiéru do značnej miery závisí od toho, aký typ stenových panelov si vyberiete na dekoráciu. Pokiaľ ide o tvar, všetky stenové panely je možné rozdeliť do troch tried:

 • stojan;
 • kachľové;
 • listnaté.

Pozrime sa podrobnejšie na každý z typov stenových panelov.

Interiér kuchyne a jedálne

Spálňa v šedých tónoch

Snehovo biele nástenné panely

Svetlé prevedenie

Regálové panely

Rackové alebo typovo nastaviteľné panely sú úzke (nie viac ako 30 cm) lamely dlhé asi 2,5 – 3,5 m a hrubé nie viac ako centimeter, ktoré je možné pripevniť na steny horizontálne aj vertikálne. Lamelové panely sú ideálnym typom dekorácie pre malé priestory alebo miestnosti so zložitou geometriou (napríklad podkrovné priestory s mnohými uhlami, skoseniami a výklenkami).

Lamelové obloženie

Drevené lamely

Snehovo biela povrchová úprava spálne

Prírodné odtiene

Aby bolo možné opláštiť steny lamelovými panelmi, bude potrebné najskôr vytvoriť kovový alebo drevený rám takzvaného latovania. Obkladové panely sú k rámu spojené pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov – sponiek (používa sa stavebná zošívačka) alebo samorezných skrutiek (užitočná je vŕtačka). Tento druh dokončovania môžete vykonať sami, pričom máte určité znalosti práce s nástrojmi.

V námornom štýle

Vertikálne usporiadanie panelov

Kombinácia materiálov

Interiér detskej izby

Regálové panely môžu byť vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • MDF;
 • Drevovláknité dosky, drevotrieskové dosky;
 • Pvc.

Sadzacie panely sa spravidla predávajú s príslušenstvom, príslušenstvom, ktoré sú potrebné na ozdobenie spojov, rohov a iných konštrukčných prvkov miestnosti, aby sa vytvoril kompletný obraz..

Dekorácia do kúpelne

Inštalácia roštových panelov z rybej kosti

Nástenná dekorácia za čelom postele

Svetlý interiér spálne

Kachľové panely

Tento typ panelu je vyrobený vo forme štvorca alebo mierne predĺženého obdĺžnika. Strana štvorca v takýchto výrobkoch môže mať veľkosť od 30 do 100 cm Tento typ stenových panelov je namontovaný pomocou lepidla alebo špeciálnych spojovacích prvkov – svoriek. Hlavnou výhodou tohto typu panelov je ľahká inštalácia a schopnosť vytvoriť povrchovú úpravu prakticky bez švov – výrobky sú upevnené spojovacími drážkami a vložkami.

Akcentovaný povrch

Originálne prevedenie

Kachľové panely

Kachľové panely sú jedným z najobľúbenejších typov tohto druhu dokončovacích materiálov. Kupujúcich priťahuje nielen bohatý sortiment farieb a možnosť nákupu výrobkov, či už prírodných alebo umelých materiálov, ale aj výber optimálnej veľkosti panelu, v ktorom bude možné znížiť spotrebu surovín a množstvo odpadu na minimum..

Vytvorte prízvukovú stenu

Akcentovaná stena s krbom

Všade strom

Panely z plechu

Názov panelov hovorí sám za seba – toto je najväčší typ dokončovacieho materiálu z hľadiska veľkosti, ktorým je plátno vyrobené z prírodných alebo umelých surovín. Panely pomáhajú vytvárať bezproblémové povrchové úpravy na malých povrchoch alebo pokrývajú čo najviac stien a s minimálnou námahou.

Stenové a stropné panely

Pôvodná jedáleň

Panely sú viacvrstvové plátna na báze MDF, ZhVP alebo PVC s tlačeným vzorom (imitácia dreva, kameňa alebo akéhokoľvek iného povrchu) a textúrou. Panely sa najčastejšie používajú na vytvorenie akcentovaného povrchu, ale môžu sa objaviť aj v kombinácii s inými dokončovacími materiálmi pre všetky steny miestnosti..

Plechové panely v kuchyni

Panely s textúrami

Zdôraznená textúrovaná stena

Oddelenie stenových panelov podľa materiálu výroby

Moderné stenové panely sú vyrobené z rôznych druhov materiálov – od prírodného dreva po plast. Na zníženie nákladov na výrobky výrobcovia najčastejšie používajú kombináciu rôznych materiálov. Ale v širokom predaji nájdete aj panely vyrobené výhradne z prírodných surovín – napríklad z dreva alebo skla. Samozrejme, za vysokú šetrnosť výrobku k životnému prostrediu budete musieť zaplatiť nad priemernou trhovou hodnotou panelov na konečnú úpravu stien. Prirodzenosť materiálov však určuje nielen vynikajúcu estetiku povrchovej úpravy. Ale tiež zdravie, pohodu všetkých prítomných v miestnosti.

Svetlé kombinácie

Kombinácia dokončovacích materiálov

Svetlá kúpeľňa

Netriviálny prístup

Stenové panely z prírodného dreva

Ak sa snažíte vytvoriť nielen estetický, ale aj bezpečný vo vzťahu k ľuďom a životnému prostrediu, potom má pre vás zmysel zvážiť možnosť použitia drevených stenových panelov. Prirodzené teplo, ktoré prírodné drevo prináša do interiéru miestnosti, bude kľúčom k vytvoreniu pohodlného, ​​bezpečného, ​​ale zároveň funkčného prostredia. Stenové panely sú najčastejšie vyrobené z nasledujúcich druhov dreva:

 • lipa;
 • dub;
 • javor;
 • céder;
 • bambus.

Neobvyklá možnosť dokončenia

Drevené panely

Lakonický dizajn obývačky

Pôvodný pracovný priestor kuchyne

Stenové panely z prírodného dreva sa spravidla vyrábajú vo forme dlaždíc alebo lamiel, nie je ľahké nájsť typ plechu pre tento dokončovací materiál. Jedinou výnimkou možno nazvať mozaikové panely na báze drevovláknitých dosiek, na ktoré sú prilepené kúsky dreva rôznych druhov (rozdiel vo farebných a textúrnych riešeniach vám umožňuje vytvárať skutočne originálne kompozície).

Svetlé drevo

Drevo na všetkých povrchoch

Nezvyčajná stena

Okrem nepopierateľných výhod vo forme vysokej estetiky a šetrnosti k životnému prostrediu majú drevené stenové panely svoje vlastné nevýhody. Vzhľadom na schopnosť dreva absorbovať vlhkosť a podporovať šírenie húb nie je možné panely vyrobené z prírodných materiálov používať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (kúpeľňa, práčovňa, oblasť backsplash kuchyne v kuchyni). Ak sú panely potiahnuté ochrannými lakmi alebo dokonca natreté, úroveň odolnosti voči vlhkosti sa určite zvýši, ale prirodzený vzor dreva sa zmení a ekologická priaznivosť dekorácie interiéru sa výrazne zníži..

Teplá atmosféra

Interiér skrinky

Kreatívne riešenie

Stenové panely z drevotriesky

Zjednodušene povedané, drevotrieskové dosky sú vyrobené z drevospracujúceho odpadu. Preto dostupnosť a nízke náklady. Napriek tomu, že drevotrieska je výrazne nižšia ako prírodné drevo, demokratická cena robí tento materiál najatraktívnejším pre väčšinu našich krajanov. Napriek tomu, že na výrobu drevotrieskových dosiek sa používajú lepidlá, ktoré sú dosť škodlivé pre ľudí a životné prostredie, tento materiál sa veľmi široko používa v stavebníctve aj pri dekorácii obytných priestorov..

Priestor v blízkosti schodiska

Obývacia izba v tmavých farbách

Drevotrieskové dosky sa spravidla nepoužívajú bez povrchovej úpravy – ich vzhľad zostáva veľmi žiadaný. Použitie plastového povlaku rôznych farieb a textúr vám umožňuje vytvoriť zaujímavé možnosti pre konečnú úpravu materiálov, imitáciu kameňa a dreva.

Spálňa v pastelových farbách

Stena s tmavým akcentom

Stenové panely z drevotriesky sú k dispozícii iba vo verzii s dlažbou. Úprava plechu by bola nemožná z dôvodu veľkej hmotnosti výrobkov a zložitosti montáže hotového plechu. Stenové panely z drevotriesky sa nepoužívajú na dokončovanie miestností s vysokou vlhkosťou a teplotnými extrémami.

Jednoduché a praktické

Univerzálne farebné riešenia

Klasické motívy

Dokončenie pomocou drevovláknitých dosiek

Drevovláknité dosky sa získavajú lisovaním drevných vlákien pod vysokým tlakom. Drevovláknité dosky sú u nás absolútnym lídrom vo svojom segmente dokončovacích materiálov. Spolu s dostupnou cenou majú výrobky vynikajúce technologické vlastnosti. Vďaka moderným technológiám a použitiu prírodných surovín je možné dosiahnuť široké spektrum farebných variácií, obrazov prírodného vzoru dreva. Materiál drevovláknitá doska je organickou zmesou prírodného tepla a dynamiky moderných technológií.

Pôvodný interiér

Svetlá dekorácia obývačky

Svetlý obraz miestnosti

Stenové panely z drevovláknitých dosiek je možné namontovať ako na latovanie, tak aj priamo na stenu (iba vopred spustené, vyčistené a vysušené). Výrobky sú navzájom spojené pomocou drážok alebo pomocou zámku. To je ďalšia jasná výhoda lamelových alebo kachľových drevovláknitých dosiek – poškodený výrobok je možné vymeniť bez toho, aby ste sa zbavili celého povrchu..

V spálni pre dvoch

V miestnosti pre novorodenca

Medzi nevýhody materiálu na výrobu stenových panelov patrí nízka odolnosť voči vlhkosti. Tento dokončovací materiál nemožno použiť na pokrytie miestností, ako je kúpeľňa, toaleta (na chodbe by ste tiež nemali vytvárať povrchovú úpravu v oblasti so zvýšeným rizikom vlhkosti a znečistenia – pri vchode do obydlia).

Secesia

Wenge úprava

Ľahké stenové panely

Drevovláknitá doska najčastejšie slúži iba ako základ pre vytváranie panelov. Zhora môže byť výrobok orezaný tkaninou, kožou, ošetrený drevom, sklom alebo keramickou mozaikou. Ale najbežnejšou možnosťou je použiť lamináciu s tvorbou originálnych farieb, rôznych napodobenín.

Panely s koženým čalúnením

Pôvodné textilné panely

Mäkké panely

Konečná úprava textilu

Obklad steny s MDF panelmi

Ak porovnáme panely MDF s drevovláknitými doskami, potom nie sú také husté, čo znamená, že majú menšiu hmotnosť a sú vhodné na inštaláciu na akékoľvek povrchy. Charakteristickou črtou stenových panelov MDF sú vynikajúce zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Panely MDF sú celkom univerzálne-počas výrobného procesu môžu byť vyrobené ako odolné voči vlhkosti, ohňovzdorné, odolné voči vzniku a šíreniu húb. Je zrejmé, že také technologické vylepšenia tiež znamenajú zvýšenie nákladov na dokončovacie materiály..

Prírodné motívy

Obklad na stenu s panelmi

Dekorácia priečky

Dokončenie povrchu okolo krbu

Nástenné panely z PVC

Panely z PVC sú obľúbeným druhom dekorácií pre miestnosti so širokým spektrom účelu. Vysoká odolnosť voči vlhkosti, odolnosť voči mechanickému namáhaniu, jednoduchá inštalácia, relatívna lacnosť a dostatočná šťava zo služby takejto povrchovej úpravy ju robia atraktívnou pre väčšinu našich krajanov..

Svetlý dizajn

Umelá zelená stena

Ľahké prevedenie

Panely z PVC je možné vyrábať vo všetkých troch modifikáciách – plech, hrebeň a pastorok. Výrobky na báze drevovláknitých dosiek alebo MDF potiahnutých PVC fóliou môžu napodobňovať prírodný materiál – drevo, murivo alebo murivo. Medzi významné nevýhody materiálu PVC patrí jeho umelý pôvod, čo znamená nízku ekologickosť povrchu..

Tmavé stenové panely

Priestranný interiér kúpeľne

Kuchyňa v štýle Provence

Nástenná dekorácia zo sadrokartónových panelov

Predstavte si listy sadrokartónu (známy materiál na obkladanie stien a stropov, vytváranie výklenkov a ďalších konštrukčných prvkov), ktoré však pokrývajú vrstvu vinylu. Na rozdiel od sadrokartónu sú sadrokartónové vinylové panely už pripravené na konečnú úpravu – na svojom povrchu majú vzor alebo plnú farbu (škála farieb je neuveriteľne široká).

Kontrastné kombinácie

Svetlé povrchy

Nie je to tak dávno, sadrokartónové panely sa používali hlavne na zdobenie kancelárskych a verejných priestorov. V súčasnosti sa tento materiál, ktorý je najtrvanlivejší ako sadrokartón, používa aj na obklady stien v obytných priestoroch..

Neobvyklá dekorácia jedálne

Reliéfne panely alebo 3D dekorácia na stenu

Reliéfne stenové panely možno pripísať samostatnej kategórii originálnych riešení na vytvorenie spoľahlivej povrchovej úpravy. Základom pre tieto výrobky je spravidla drevovláknitá doska alebo MDF, reliéfna vrstva je najčastejšie vytvorená zo sadry a na vrchu je potiahnutá PVC fóliou. Niekedy sa na výrobu 3D vrstvy používa drevená alebo kovová výstuž, ale náklady na tieto panely budú výrazne vyššie ako tie, ktoré sú vyrobené zo sadry.

Reliéfna povrchová úprava

Textúrované panely

Reliéfna stena

Svetlý dizajn spálne

Reliéfne panely na dekoráciu stien sú najčastejšie prezentované vo forme listov, menej často vo forme veľkých dlaždíc. V každom prípade vám konečná úprava panelov s výraznou textúrou umožní vytvárať originálne obrazy miestností a priniesť kreativitu do interiéru..

Snehovo biely reliéf

Čokoládové odtiene

Textúrovaná úprava v spálni

Svetlý interiér spálne

Textilné alebo kožené panely v moderných interiéroch

Mäkké panely sa najčastejšie používajú na zdobenie spální, detských izieb a niekedy aj na vytvorenie prízvukovej steny v obývacej izbe. Vynikajúca zvuková izolácia, šetrnosť k životnému prostrediu a originálny vzhľad sú tým, čo našich krajanov uchvacuje, že používajú textil alebo kožu na ozdobu všetkých alebo prízvukových stien v priestoroch svojho domova..

Mäkké prevedenie

Kreatívny výber povrchových úprav

Textilné povrchy

Bezpečný a mäkký povrch

Ak sa rozhodnete kúpiť stenové panely s koženým poťahom, venujte pozornosť umelým analógom – sú oveľa lacnejšie ako prírodný materiál a majú navonok podobné estetické vlastnosti. Panely z mäkkej koženky sa ľahko čistia a sú neuveriteľne praktické – odolávajú vlhkosti, nevyblednú na slnku, dajú sa čistiť vlhkou špongiou a utierať do sucha, aby bola zaistená dokonalá čistota.

Kožené panely na steny

Praktická a estetická voľba

Neobvyklý dizajn obývačky

Velúrové povrchy

Mäkké panely na dokončenie spálne

A na záver

Odborníci neodporúčajú kupovať dokončovací materiál vo forme panelov online, pokiaľ neexistuje iné východisko. Pred nákupom sa musíte zoznámiť s kvalitou výrobkov, skontrolovať označenie, uistiť sa, že materiál je bezpečný a netoxický preskúmaním osvedčení o zhode:

 • na štítku panelu skontrolujte nasledujúce indikátory – horľavosť, horľavosť, tvorba dymu a toxicita (čím vyššia trieda, tým horšie – od 1 do 4);
 • nákup panelov z tej istej dávky – odtiene sa môžu líšiť (číslo šarže na štítku obalu);
 • skontrolujte neporušenosť samotných výrobkov a zámkov alebo hádaniek (obchody veľmi zriedka chodia po dokončení nákupu nahradiť výrobky barkom).

Ľahká dekorácia na stenu

Dekorácia kuchynskej zástery

Dizajn stojana