Nápady na dizajn okna 2021: tipy na výber záclon a roliet

Takýto koncept, akým je moderný interiérový dizajn, zahŕňa nielen rozsiahle alebo povrchové opravy súvisiace s usporiadaním konkrétnej miestnosti. Voľba dizajnu okenných otvorov v tomto prípade má tiež veľký význam, pretože okno v skutočnosti možno nazvať tvárou akejkoľvek miestnosti, ktorá automaticky priťahuje pozornosť, môže byť neoddeliteľnou súčasťou celkového interiéru alebo pôsobiť ako hlavný prízvuk. Kompetentný prístup k vývoju dizajnu tejto časti miestnosti preto miestnosť zmení a zatraktívni. Zároveň medzi možnými spôsobmi zdobenia okenných otvorov dnes návrhári navrhujú venovať pozornosť nielen myšlienkam, na ktoré sme zvyknutí. Okrem klasického použitia záclon, ktoré sú mimochodom prezentované v pomerne pôsobivom sortimente, môžete okná v interiéri bezpečne vyzdobiť pomocou rôznych typov žalúzií. Povieme vám, ako tento alebo ten návrhový nápad previesť do reality ďalej..

Dekorácia okien 2021: hlavné trendy pre záclony a žalúzie

Veľa pozornosti sa venuje návrhu záclon v roku 2021, pretože táto metóda dekorácie okien je považovaná za najbežnejšiu a hlavnou črtou nových okenných tkanín je harmonická kombinácia praktických a dekoratívnych funkcií. Módne záclony súčasne by mali dopĺňať štýl interiéru a zároveň by nemali príliš vyčnievať na všeobecnom pozadí..

Majiteľom priestorov nachádzajúcich sa na severnej strane sa odporúča uprednostniť typy záclon zo závoja, fitinu alebo mušelínu, ktoré sa vyznačujú príjemnou transparentnosťou, ktorá umožní slnečnému žiareniu preniknúť do miestnosti a vytvoriť potrebnú atmosféru ľahkosti a vzdušnosť..

Pri usporiadaní okien orientovaných na juh alebo v prípadoch, keď majitelia uprednostňujú úplnú izoláciu svojho domu od prieniku zvedavých očí, by boli ideálnym riešením záclony z materiálov, ktoré neprepúšťajú denné svetlo. Takéto riešenie môže byť vyjadrené v použití zatemnenia, ktoré je dnes v móde, alebo hustých zmesových tkanín..

Zdobenie okien záclonami z hrubého ľanu, s jasne výraznou prírodnou textúrou, bez jasných farieb, ozdôb a nadmerného spracovania, alebo používanie pláten z neobvykle jemného dupionového hodvábu, sa v roku 2021 považuje za rovnako originálne a trendové riešenie..

Ak sú uprednostňované farebnejšie a sofistikovanejšie kombinácie, v tomto prípade by ste sa mali bližšie pozrieť na výrobky s pokojným geometrickým ornamentom, možnosti so stredne veľkými prvkami botanickej potlače alebo záclony s kvetmi, bez dodatkov v ozdobné a zložité vzory.

Pokiaľ ide o rolety, v závislosti od spôsobu usporiadania lamiel môžu byť tieto výrobky horizontálne alebo vertikálne, môžu mať rôzne šírky dosiek a môžu byť vyrobené zo širokej škály materiálov..

Záclony v dekorácii okien: druhy výrobkov

Ako sme už povedali, moderné záclony majú mnoho odrôd, ktoré sa navzájom líšia nielen vzhľadom, ale aj konfiguračnými a upevňovacími metódami. Rolety v tomto prípade tiež patria k tomuto číslu, ale vystupujú ako samostatná skupina a nemenej príjemne zapôsobia svojou rozmanitosťou..

Klasické závesy

Okenné závesy tohto druhu sú považované za najbežnejšie a používajú sa na zdobenie interiéru miestností v mnohých štýloch. Vo väčšine prípadov ide o asymetrické obdĺžnikové plátna s dĺžkou od podlahy s rovnomernými záhybmi, ktoré pokrývajú celú oblasť okenného otvoru. Na požiadanie môžu byť klasické záclony ozdobené mušľami, strapcami alebo cvočkami.

Rolety

Takéto štruktúry na oknách predstavujú rovné plátno so špeciálnym vážiacim činidlom v spodnej časti, pružinu, reťaz alebo automatizovaný mechanizmus. V zloženom stave takéto modely vyzerajú ako rolka a nezaberajú veľa miesta. Rolety sú podľa štruktúry rozdelené na kazetové a otvorené, sú k dispozícii v rôznych farbách a je možné ich doplniť všetkými druhmi vzorov..

Rímske záclony

Modely tohto druhu sú navonok trochu podobné predchádzajúcemu návrhu, majú však niekoľko rozdielov. Tkanina v rímskych žalúziách je rozdelená na niekoľko sekcií pomocou vertikálne usporiadaných pásov tvrdého materiálu, takže klasické výrobky v zloženom stave pozostávajú zo záhybov. Pri kaskádových rímskych žalúziách sú tieto záhyby prítomné aj na otvorených plátnach. Tento typ závesu sa môže skladať z dvoch častí a ľahko vám umožňuje nastaviť sýtosť svetla vstupujúceho do miestnosti..

Japonské záclony

Vo svojej domovine, v Japonsku, sa takýmto záclonám často hovorí obrazovky a používajú sa na harmonické rozdelenie miestností na funkčné zóny. A navonok podobné štruktúry sú celkovo vertikálne rovné panely potiahnuté tkaninou. V spodnej časti sú tieto modely záclon vybavené špeciálnymi závažiami, ktoré umožňujú, aby bolo plátno vždy v dokonale rovnomernom a napnutom stave..

Závesy vo francúzskom štýle

Moderné závesy vyrobené vo francúzskom štýle sú spravidla vybavené mechanizmom s rotačným reťazcom, ktorý vám umožňuje nastaviť dĺžku tkanín, a vo väčšine prípadov sú ozdobené rôznymi volánmi, čipkami a závesmi..

Rakúske záclony

Modely rakúskych záclon majú istým spôsobom podobnosť s francúzskymi závesmi. V tomto prípade je rozdiel v tom, že záhyby na takýchto výrobkoch sa objavujú iba vtedy, keď sú plátna zložené..

Talianske záclony

Takéto záclony oprávnene patria ku klasickému typu a sú perfektné na zdobenie širokých okenných otvorov. Ak však klasické výrobky v prípade potreby umožňujú úplné otvorenie okna, v takom prípade majú plátna spoľahlivú fixáciu. Úprava prieniku denného svetla do miestnosti s takouto výzdobou okien sa vykonáva pomocou špeciálnych drapákov alebo šnúr umiestnených v spodnej časti každého plátna.

Kiseya alebo závesy-nite

Výrobky s takýmto pôvodným názvom majú rovnaký neobvyklý vzhľad a spravidla pozostávajú z nití, ktoré sa líšia textúrou, navzájom prepletené. Obzvlášť nádherne vyzerajú závesy, v ktorých sa dodatočne používajú spony alebo korálky.

Dekorácia okenných otvorov žalúziami

Spôsob zdobenia okien žalúziami sa považuje za rovnako originálny nápad. Hlavnými výhodami použitia takýchto štruktúr je jednoduchosť obsluhy, praktickosť výrobkov, pohodlná regulácia intenzity prieniku svetla, ako aj celkom dostupné náklady a široká škála.

Žalúzie sú vyrobené z kovu, plastu, dreva, bambusu a rôznych tkanín a v závislosti od smeru umiestnenia lamiel môžu byť vertikálne alebo horizontálne, ako sme uviedli vyššie v materiáli. A najzaujímavejšie je, že túto metódu návrhu je možné použiť ako nezávislý typ dizajnu pre okenné otvory alebo ju možno kombinovať s bežnými závesmi. Súčasne môže dĺžka výrobku presne opakovať parametre skla alebo takmer dosiahnuť podlahu..

Ako vidíte, existuje veľa spôsobov, ako ozdobiť okenné otvory. A dnes sme zvážili iba niekoľko možných možností. Dúfame, že sa navrhovaný materiál stane akýmsi sprievodcom vo svete dizajnu a v budúcnosti budú naši čitatelia schopní ľahko preniesť svoje vlastné nápady do reality..