Lišty: 100 nápadov na interiérový dizajn

Formovanie v modernom interiéri je multifunkčný detail, ktorý môže slúžiť ako dekoratívny prvok, skryť štrukturálne alebo povrchové nedostatky, zonovať miestnosť alebo oddeliť navzájom rôzne dokončovacie materiály, chrániť rohy a spoje pred poškodením. Vďaka tomu všetkému je dnes tvarovanie účinnou náhradou štukového tvarovania, ktoré umožňuje za nízke náklady vniesť do dizajnu priestorov poznámky o luxusu a úctyhodnosti. V tomto výbere vás pozývame, aby ste sa zoznámili s možnosťami vykonávania výliskov, výberom materiálu a spôsobom upevnenia na príklade rozsiahleho výberu fotografií so stovkami zaujímavých dizajnových projektov.

Vnútorné lišty

Materiál na výrobu výliskov

Moderné obchody s dokončovacími materiálmi nám ponúkajú široký výber výliskov rôznych úprav. Líšia sa predovšetkým v materiáloch výroby. Zvážte typy výliskov podľa materiálu vyhotovenia a klasifikujte modely od najľahších po najťažšie.

Snehobiely obraz

Dekoračné lišty do obývačky

Lakonické riešenia

Polystyrénové a plastové výlisky. Toto je najobľúbenejší typ dekoratívnej lišty. Takýto dekor bol rozšírený kvôli jeho nízkym nákladom, nízkej hmotnosti a odolnosti voči vlhkosti. Polystyrénové a plastové výlisky môžu byť použité v miestnostiach s akýmkoľvek mikroklímou a funkčným účelom. Tieto prvky však nie sú bez nevýhod – penové výrobky sú náchylnejšie na poškodenie, majú nízku pevnosť a trvanlivosť..

V pastelových farbách

Biele lišty v obývačke

Všetky odtiene šedej

Polyuretánové výlisky. Výrobky získavajú popularitu zo dňa na deň. A to je spôsobené flexibilitou výrobkov, jednoduchou inštaláciou, dostatočne vysokou pevnosťou a trvanlivosťou. A relatívne nízke náklady priťahujú kupujúcich a umožňujú «zatvor oči» nízka šetrnosť k životnému prostrediu.

Dekorácia do jedálne

Imitácia štuku

Všetky odtiene modrej

Výlisky z prírodného dreva. Krásny prírodný vzor a prirodzenosť materiálu vždy pritiahne kupujúcich. Absencia toxických emisií, možnosť použitia aj v detských izbách a vysoké estetické vlastnosti robia z dreva materiál pre všetky časy, napriek prítomnosti lacnejších umelých analógov.

Všade strom

Drevené výlisky

Vidiecky štýl

Drevené vyrezávané lišty

Mramorové, kovové a sadrové lišty. Krásne, luxusné, prírodné – pre takéto výrobky môžete vyzdvihnúť veľa epitet. Sú schopní skutočne vyzdobiť klasický štýl dekorácie akejkoľvek miestnosti. Vysoká cena a vysoká hmotnosť štruktúr im však nepomáha zvýšiť popularitu pri navrhovaní obytných priestorov. Takéto lišty sa najčastejšie používajú na obnovu historických interiérov alebo na vytvorenie veľmi drahých dizajnových projektov pre priestranné miestnosti v barokovom štýle..

Luxusný interiér

Pozlátené výlisky

Klasické motívy

Dôraz na výzdobu stropu

Chcel by som zdôrazniť v samostatnej skupine samolepiace výlisky. Najčastejšie sú vyrobené z pogumovaného plastového materiálu a používajú sa na spojenie vane a povrchu hotovej steny. Drážková lišta, ktorá sa najčastejšie používa ako ozdobný prvok, si získala nemenej slávy..

Svetlé povrchy

Snehovo biela povrchová úprava

Kontrastný dizajn

Svetlé povrchy a dekor

Klasifikácia výliskov pre moderné interiéry

Rozmanitosť moderných výliskov je pôsobivá. Nie sú to len pásy na zdobenie stien a oddeľovanie dokončovacích materiálov medzi sebou. Podlahové a stropné soklové lišty, rámy zrkadiel, ozdobné prvky na nábytku, zárubne dverí a okien, rímsy a panely – to všetko sú lišty. Zahŕňa množstvo úprav a širokú škálu miest na použitie – lišty sa používajú nielen na konečnú úpravu povrchov priestorov, ale aj na zdobenie nábytku, rôzne vzory.

Dekorácia do jedálne

Skvelý dizajn spálne

V priestrannej obývačke

Stropné lišty

Prvok delenia povrchov stropu a steny, ktorý je známy mnohým z nás, sa často nazýva stropný sokel. Niekedy sa tento výlisok nazýva caniz. V každom prípade vám stropná lišta umožňuje vykonať najestetickejší prechod zo stropu na steny a skryť nedostatky v povrchovej úprave, vytvoriť jasnejšiu hranicu medzi dokončovacími materiálmi a načrtnúť geometriu miestnosti..

Interiér kuchyne

Dekoratívne prvky

Súčasný štýl

Všetky stropné lišty je možné rozdeliť na jednoduché a zložité. Názov hovorí sám za seba – jednoduché modely sa vyznačujú lakonickým dizajnom, komplexné majú štukovú výzdobu alebo viacúrovňové prevedenie. Všetky stropné lišty sa tiež líšia šírkou – táto hodnota sa môže pohybovať od niekoľkých centimetrov do niekoľkých desiatok centimetrov. Všetko závisí od veľkosti samotnej miestnosti, výšky stropu a štýlu interiérového dizajnu. V prípade malých miestností nemá zmysel používať zložité a široké lišty, v priestranných miestnostiach s vysokými stropmi a komplikovaným interiérom bude použitie stropného dekoru so vzormi a štukovaním odôvodnené.

Zaujímavé nápady vo výzdobe a výzdobe

Sivé a biele prevedenie

Návrh obývačky s krbom

Obývacia izba-knižnica

Stropné lišty môžu byť vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • sadra;
 • drevo;
 • hlina;
 • polyuretán;
 • polystyrén.

Izba s klenutým oknom

Ľahký dizajn kuchyne

Kontrastný interiér spálne

Dizajn stropného akcentu

Ako ukazuje prax, s výliskami z umelých materiálov je jednoduchšie pracovať. Sú malé vo všetkom, ľahko sa inštalujú a vzhľadom na to, že dekor na strope je vystavený najmenšiemu mechanickému namáhaniu a opotrebovaniu, môžu také modely vydržať pomerne dlho..

Kontrastné kombinácie

Nezvyčajná obývačka

Prírodné odtiene

V špeciálnej skupine stropných líšt by som chcel vyzdvihnúť soklové lišty, ktoré tvoria spoj medzi stropom a skladovacími systémami, ktoré s ním prichádzajú do styku. Ako také najčastejšie pôsobia vstavané skrine alebo celé nábytkové zostavy. Stretnutie s takýmto dizajnom v modernej kuchyni nebude predstavovať tony rudy – mnoho ľudí dáva prednosť montáži horných poschodí kuchynských skriniek zo samotného stropu..

Kuchyňa v sivých tónoch

Snehobiela kuchynská súprava

Ľahké úložné systémy

Biela kuchyňa

Podlahové lišty

Funkcia podlahových lišt je podobná účelu stropných prvkov – ohraničenie povrchov a metódy konečnej úpravy, iba v tomto prípade hovoríme o stenách a podlahách. Podlahové lišty pomáhajú skryť nedokonalosti povrchových úprav a chránia škáry medzi podlahami a stenami. Šírka podlahových líšt závisí aj od veľkosti miestnosti a výšky miestnosti, zvoleného štýlu dizajnu.

Obývacia izba vo svetlých farbách

Kontrastná farebná kombinácia

Drevené soklové lišty a rímsy

Podlahové lišty môžu byť tiež vyrobené z rôznych materiálov a líšia sa štýlom. V moderných modeloch najčastejšie nájdete špeciálne káblové kanály umiestnené vo vnútri výliskov. Takýto podstavec pomôže skryť drôty a káble pred očami..

Výrazný dekor

Lišty ako lemovanie

Nástenné lišty

Nástenné lišty sa používajú veľmi často. Môžu vykonávať výlučne dekoratívnu úlohu, slúžiť na maskovanie nedostatkov v povrchových alebo architektonických nedokonalostiach, skrývať spoje alebo zónové miestnosti, oddeľovať jeden druh dekorácie stien od seba. Nástenné lišty je možné prilepiť na tapetu alebo dekoratívnu omietku priamo na steny a potom namaľovať jediným tónom, môžu pôsobiť ako kontrast alebo sa zlúčiť s celkovou paletou povrchových úprav.

Dekorácia miestnosti pre novorodenca

Detská izba v ružovej farbe

Návrh detskej izby

Klasika v obývačke

Nástenné lišty sa najčastejšie vyberajú na základe dizajnu a farebnej schémy stropných a podlahových lišt – aby sa dosiahol harmonický obraz miestnosti. Veľa však závisí aj od toho, aký dekoračný prvok chce vlastník miestnosti vytvoriť, zvýrazniť akýkoľvek prvok alebo zónu, skryť nedostatky alebo «pretiahnuť» pozornosť od neatraktívnych predmetov k tým najvýhodnejším.

Secesia

Neo-klasika v obývačke

Klasický štýl

Ľahký dizajn obývačky

Jeden z najobľúbenejších spôsobov použitia stenových líšt je rámovať vložky vyrobené z iného dokončovacieho materiálu. Na dekoráciu stien sa používa napríklad monochromatická tapeta alebo dekoratívna omietka a tvarovacie rámy obsahujú vložky z reliéfneho textilu, zamatu alebo metalizovanej tapety (drahý materiál, ktorý dodáva interiéru nádych luxusu).

Použitie výliskov na dekoráciu

Kombinácia materiálov

Druhá možnosť použitia stenových lišt je spojená s kombináciou farby stien a odtieňa dekoratívnych prvkov. Snehovo biele lišty sú najčastejšie prilepené k jednofarebnej dekorácii steny v akejkoľvek farebnej schéme. Čím väčšia je miestnosť a prirodzenejšie zdroje svetla, tým jasnejšie a bohatšie môžete použiť farebné kombinácie. Pastelové tóny stien so snehobielymi lištami vám umožňujú vytvoriť nádherný a ušľachtilý obraz miestnosti …

Interiér jedálne

Klasické dokončovacie techniky

Kombinácia svetlo šedej a bielej

Jedáleň v pastelových farbách

A kontrastné kombinácie dodajú interiéru dynamiku, jas, originalitu a dokonca aj dramatickosť …

Čiernobiele prevedenie

Hra kontrastov

Dekorácia kontrastnej steny

Horčicovo biele prevedenie

Interiér pomocných miestností

Ďalší rovnako bežný spôsob vytvárania obložení pomocou výliskov je spojený s maľovaním prvkov prilepených na stenu. Na jednej strane sa získa neutrálne pozadie dekorácie bez kontrastných kombinácií a volánov, na druhej strane vzhľadom na prítomnosť textúry výliskov a jasných geometrických tvarov nemožno interiér už nazvať triviálnym, nudným. Aj neutrálne farby budú s lištami vyzerať lepšie.

Spálňa v šedých tónoch

Kráľovstvo symetrie

Interiér obývačky s lištami

Kontrastný dizajn spálne

Lišty na dverách, oknách a oblúkoch

Dverné lišty sú najobľúbenejším typom dekorácie v tejto kategórii. Je veľmi ťažké si predstaviť interiérové ​​dvere bez platní (takto sa dverové lišty zvyčajne nazývajú). Formovanie pomáha skryť spoje, nedokonalosti v povrchovej úprave alebo chyby pri inštalácii zárubne, dotvára obraz dverí a v konečnom dôsledku robí celý interiér miestnosti estetickým. Oblúkové lišty, ktoré chránia spoje povrchov a povrchové úpravy, ktoré zdobia klenuté otvory, pomáhajú dosiahnuť podobný účinok..

Oblúkové výlisky

Výzdoba oblúka

Dvere a klenuté otvory

Platne pre dvere a oblúky

Platne pre interiérové ​​dvere sa najčastejšie vyberajú na základe materiálu a farebnej schémy na samotné prevedenie obrazov. Harmonický obraz dverí vždy slúži ako dekorácia interiéru. Ale v niektorých prípadoch návrhári odporúčajú používať kontrastné kombinácie, hrať nielen s farbami prvkov, ale aj s materiálom prevedenia..

Dekorácia dverí

Snehovo biele doštičky a soklové lišty

Prírodná paleta

Návrh susedných miestností

Podobná situácia je s okennými lištami – pomáhajú skryť chyby pri inštalácii okien, dodávajú otvorom estetický vzhľad a vo všeobecnosti zdobia dizajn miestnosti. Najrozšírenejšími sú snehobiele lišty (univerzálna možnosť pre akékoľvek farebné riešenie interiéru) a výrobky z dreva s krásnym prírodným vzorom (vnáša teplo do akejkoľvek atmosféry miestnosti).

Dizajn otvárania okien

Okenné lišty

Lišty pre veľké okná

Nábytkové lišty

Ako naznačuje názov, tento druh výlisku sa používa na ozdobu kusov nábytku. Výlisky zároveň nájdete nielen na fasádach rôznych úložných systémov, ale aj na čalúnenom nábytku, rôznych stoloch a stojanoch a stolárstve. Moderní výrobcovia nám ponúkajú tri možnosti dekoratívnych líšt pre nábytok:

 • hladký;
 • textúrované;
 • metalizované.

Nábytkové lišty

Snehovo biely dizajn kuchyne

Ako naznačuje názov, na ozdobu nábytku s hladkým povrchom sa používajú hladké lišty, druhý typ sa najčastejšie používa na výrobu fasád a výrobkov z tvrdého dreva a tretí sa používa na napodobňovanie výrobkov na rôzne kovové povrchy – zlato, striebro, bronz a meď..

Dekorácia kuchynskej súpravy

Kuchyňa v sivých tónoch

Spôsoby montáže rôznych typov výliskov

Ako vidíte, existuje veľa možností na výrobu výliskov – z hľadiska materiálu výroby, dizajnu a spôsobu použitia. Zostáva len zistiť, ako je najľahšie a najspoľahlivejšie namontovať tieto funkčné a dekoratívne prvky na rôzne povrchy. Najbežnejšie možnosti lepenia výliskov na povrchy s rôznymi povrchovými úpravami sú:

 • lepiaca kompozícia;
 • silikón (používa sa na lepenie plastových, gumových a kovových výliskov na ploché povrchy);
 • «tekuté nechty» (vhodné aj na porézne povrchy).

Ľahké dokončenie jedálne

Moderná jedáleň

Dekorácia obrazov

Nástenná dekorácia v spálni

Pri lepení výliskov nie je menšia dôležitosť presnosť, voľba rovnomerného smeru a správne orezanie rohov. O samolepiacich výliskoch musíte vedieť veľmi málo – sú nalepené na dokonale čistý a suchý povrch a ochranná fólia je odstránená už počas procesu inštalácie.

Historický štýl

Obývacia izba vo svetlých farbách

Priestranný dizajn spálne

Spálňa v béžových tónoch

A na záver

Formovací lišta je zariadenie, ktoré vám môže pomôcť nielen skryť chyby v povrchovej úprave, chrániť rohy alebo spoje, rozdeliť zóny pomocou rôznych dokončovacích materiálov alebo zvýrazniť segment, ale tiež diverzifikovať aj ten najbežnejší interiér. Krásne lišty môžu zmeniť obraz miestnosti a dodať jej punc luxusu a sofistikovanosti. Je pozoruhodné, že súčasne nemusíte tráviť veľa času a peňazí – každý majiteľ bytu alebo domu môže nájsť výlisok, ktorý si to môže dovoliť, a každý môže namontovať tieto funkčné a zároveň dekoratívne prvky ..

Dekorácia s lištami

Dekorácia priečky

Lišty na všetky povrchy

Dekorácia steny do obývačky