Stoličky pre zariadenie domácnosti: dobre sa usaďte

Jedno z najjednoduchších potešení v živote, ktoré sa obzvlášť cení na konci dňa plného ruchu, obrovského počtu dokončených i nedokončených obchodov, užitočných a zbytočných kontaktov – sadnúť si, zavrieť oči a na chvíľu si oddýchnuť obmedzený individuálny priestor. Pohovka? Navrhnutý na kolektívne použitie, každý z členov domácnosti sa môže kedykoľvek zachytiť a zničiť sladké ponorenie v stave pokoja a blaženosti. Ďalšou vecou je kreslo, najvhodnejší kus nábytku, ktorý môže usporiadať útulné posedenie v ktorejkoľvek z miestností – obývačka, spálňa, pracovňa, škôlka, na otvorenej terase.

Útulné mäkké kreslá Útulné mäkké kreslá v obývačke pri krbe. Mierne sklopené operadlo prechádzajúce do lakťových opierok, hlboké sedenie, vám umožní sedieť v pohodlnej polohe na relaxáciu a príjemný rozhovor Útulné mäkké kreslá Závesné kreslo vyrobené z inovatívneho číreho akrylu Široké mäkké kreslá na drevenom ráme Pohodlné kreslo s plynulými líniami

1. Historické pozadie

Kreslo ako sedadlo určené pre jednu osobu, vybavené operadlom a lakťovými opierkami, je starodávnym vynálezom. Aby ste sa o tom presvedčili, stačí sa pozrieť na obrázky faraónov z egyptských pyramíd. Starovekí egyptskí majstri mali vytvárať monumentálne diela (až po povinnú ergonómiu, mnoho tisícročí dopredu!), Kde bolo hlavnou úlohou zapôsobiť, potlačiť vznešenosť detailov vyrobených z drahého dreva, slonoviny, vyrezávaných dekorácií, drahých vykladaní (elementárne prvky) pohodlie nešťastného faraóna, núteného stráviť pracovný deň na luxusnom tróne, nebolo brané do úvahy). Keď ste si teda objednali úplne starodávne retro štýlové kreslo na zdobenie moderného interiéru, môžete ho používať iba ako dekoratívny prvok (aj keď je to tiež funkcia!).

Keď sme sa obrátili na ilustrované stránky histórie, sme presvedčení, že v ére starovekého Grécka a Ríma bol urobený malý krok k ergonómii vo forme zvieracích koží, ktoré zmierňujú tuhosť sedadla..

Vikingské obydlia, stredoveké hrady boli vybavené ťažkým dreveným nábytkom, medzi ktorými bola stolička výsadou vládnucej elity (ako trón pre vládcu).

Skutočný zrod kresla ako žánru nábytkového dizajnu sa datuje do čias brilantných súdov francúzskych kráľov a aristokratov. Drevený rám bol čalúnený drahou tkaninou (čínsky hodváb, zamat, gobelín), na mäkkosť boli použité vankúše s výplňami z vlákien. Operadlo, podrúčky a nohy sa stali skôr predmetmi úžitkového umenia. Stredoveké remeselné dielne medzi sebou súperili o luxusné vybavenie, zatiaľ čo moderné európske továrne na výrobu nábytku pripisujú vznik svojich tradícií voľným zväzom stolárov..

Dvadsiate storočie, najmä jeho stred, sa dá pokojne nazvať «Zlatý vek» priemyselný dizajn, keď bola navrhnutá široká škála jedinečných a veľkolepých návrhov, ktoré v súčasnej dobe nestratili svoj význam, o čom svedčia početné prerábky nábytku a návrat do módy návrhov od najlepších autorov.

Pojem ergonómie sa formoval ako smer priemyselného dizajnu v polovici minulého storočia a stal sa neoddeliteľnou súčasťou dizajnu nábytku vrátane kresiel. Stručne možno vyjadriť podstatu ergonomického prístupu – súlad akéhokoľvek kusu nábytku s anatomickými vlastnosťami ľudského tela s cieľom vytvoriť maximálny komfort (počas práce a odpočinku) a udržať zdravie. Estetická príťažlivosť sa zároveň kombinuje s funkčnosťou a racionalizmom..

V súčasnej dobe sa na všetkých kontinentoch – európskom, americkom a ázijskom – objavila celá galaxia talentovaných mladých dizajnérov, ktorá ničila tradície a stereotypy a vytvárala novú estetiku dizajnu nábytku budúcnosti. Každodenný život zahŕňa modulárne transformačné stoličky, multifunkčné stoličky so vstavanými policami, stolmi, lampami a ďalším príslušenstvom.

Prútené ratanové stoličky

Prútené ratanové stoličky používané dizajnérom Haroldom Leidnerom

za svoj projekt Whimsical Rooftop Garden – nádhernú rozmarnú záhradu,

umiestnený na streche výškovej budovy v Dallase (USA)

Materiály na čalúnenie sú prírodné tkaniny odolné voči opotrebovaniu – novozélandská vlna, kašmír, bavlna, ľan, kožené ratanové ratanové stoličky, syntetika, ako aj ručne ručne pletené.

Populárna technika nanášania vzoru na tkaninu – tlač – našla svoje uplatnenie v dizajne kresiel, čo dodáva obrázku úplnosť a individualitu..

Potlač umožnila aplikovať na tkaninu veľkolepý etnografický vzor Potlač umožnila aplikovať na tkaninu nádherný etnický vzor, ​​ktorý harmonicky dopĺňa interiér nábytkom a dekoratívnymi prvkami v japonskom štýle. Potlač umožnila aplikovať na tkaninu veľkolepý etnografický vzor Čalúnenie s geometrickou potlačou Pletené poťahy na stoličky

Verí sa, že na vytvorenie dokonalého interiéru stačí použiť dva faktory – voľný priestor a správnu kombináciu farieb. Farby čalúnenia stoličiek vytvárajú jasné akcenty alebo sú v kontraste s iným nábytkom.

Dánske secesné modré čalúnenie Modré čalúnenie dánskych secesných kresiel tvorí farebný akcent v pokojných pastelových farbách minimalistickej obývačky Dánske secesné modré čalúnenie Šedé široké pohodlné sedadlá V kompaktnom interiéri Sýto hnedé čalúnenie

Štýlová klasifikácia sa zhoduje s hlavnými umeleckými trendmi – klasikou (baroko, impérium, rokoko), konštruktivizmom, rustikálom, provensálstvom, hi -tech, s charakteristickými črtami, ktoré sú každému z nich vlastné. Styling pre určitý obrázok je v móde.

Baroková štylizácia (neobaroková) Štylizácia v barokovom štýle (neobarokový) – veľké rozmery, luxusná poťahová tkanina, vyrezávané nohy z drahého dreva, zaoblené von a zaoblené podrúčky, prítomnosť doplnkov – vankúše na sedačky s dizajnovými poťahmi Baroková štylizácia (neobaroková) Kreslá v empírovom štýle Rokokové kreslo Konštruktivistický prístup k tvorbe nábytku

Rustikálne drevené kreslá

 Rustikálne drevené kreslá (v preklade jednoduché, drsné)

sú spravidla vyrobené z prírodného dreva.

Zámerne jednoduché tvary sú kompenzované starostlivým spracovaním

inovatívne a ekologické laky, ktoré dodávajú nábytku malebný vzhľad.

Rustikálny štýl je ďalším názvom smeru.

Čalúnené veľké kreslo s látkovým čalúnením štylizovaným ako domáca tkanina

pre tých, ktorí nemajú radi tvrdé sedadlá

Široké kreslo v provensálskom štýle Široké kreslo v provensálskom štýle

Použitie stoličiek rôznych prevedení v interiéri

 Použitie stoličiek rôznych prevedení v interiéri,

štýl, farebná schéma čalúnenia je typická pre smer fúzie.

Jedná sa o druh freestylu v spôsobe dekorácie interiéru –

čím nepodobnejšie veci, tým farebnejšie «zmes».

Ale zároveň sa vytvára paradoxná atmosféra harmónie a šarmu.

Existuje klasifikácia kresiel spojených s dizajnovými prvkami: vaňa s kreslom, okrídlené kreslo, kreslo-posteľ atď..

Sedacia vaňa

Kúpacia stolička má originálny dizajn:

nízke operadlo plynule prechádza do lakťových opierok, nohy sú skryté hlboko pod sedadlom,

Možno použiť textilné alebo kožené čalúnenie

Klasická okrídlená stolička

Klasická okrídlená stolička spočíva na skrútených predných nohách,

má vysoký chrbát a zakrivené podrúčky.

Gombíky-gombíky v látkovom poťahu, hlboko pripevnené k povrchu čalúnenia,

slúžia ako dekoratívne prvky

2. Dizajnové kreslá

Špeciálna skupina nábytku sa nazýva dizajn a reflektuje ducha doby prostredníctvom lomu individuálneho vnímania a sebavyjadrenia individuálneho dizajnéra. Dnes je tento smer najpopulárnejší a najzaujímavejší. Vracajú sa mená najlepších vývojárov minulého storočia, ktorí vygenerovali toľko zaujímavých myšlienok a návrhov, ktoré predvídali mnohé trendy súčasného storočia a ktoré budú stačiť mnohým ďalším generáciám interiérových dizajnérov.

Napríklad v roku 1968 vytvoril slávny fínsky dizajnér Eero Aarnio plesové kreslo vyrobené z priehľadného akrylátu, ktoré bolo zavesené na strope, pretože podľa návrhára by každá noha poškodila dojem ľahkosti a vzdušnosti. «mydlová bublina». Modelka obrátila myšlienku, ako by mala stolička vyzerať.

… Chcel som, aby svetlo preniklo do lopty zo všetkých strán

Eero Aarnio Fínsky dizajnér sa narodil v roku 1932. Remake slávnej závesnej stoličky Bubble Úprava bublinkovej stoličky

Alvar Aalto vytvoril skvelé ergonomické stoličky. Obzvlášť zaujímavé sú konštrukcie z Majstrovho obľúbeného materiálu – ohýbanej preglejky..

Môžete a mali by ste stúpať, ale stále stojte na zemi aspoň s jednou nohou alebo palcom na nohe.

Alvar AaltoAlvar Hugo Henrik Aalto (1898-1976), fínsky architekt, návrhár nábytku, sochár, maliar

Čalúnenie kresla - potlač zebra

Čalúnenie kresla – potlač zebra.

Stoličky od Alvara Aalta, ktoré používa dizajnérka Kristen Rivoli

na zdobenie obývačky v modernom štýle

Francúzske a dánske školy dizajnu experimentovali s tradičnými a inovatívnymi štýlmi, technikami a materiálmi na výrobu nábytku. Oba smery si nekonkurovali, ale navzájom sa dopĺňali.

Čo sa nedá vyrobiť, nebude navrhnuté

Jean ProuvetJean Prouvet (1901-1984) je francúzsky architekt a návrhár. Jeden z najtalentovanejších dizajnérov 20. storočia. Hans Wegner Hans Jorgensen Wegner (1914–2007) je medzinárodne uznávaný dánsky dizajnér, ktorý navrhol viac ako 500 modelov stoličiek a kresiel. Jeho práce sa vyznačujú organickou funkčnosťou. Dizajnéri z celého sveta začleňujú do súčasných interiérov ikonické návrhy

Moderný interiér s dizajnovými kreslami

Moderný interiér s dizajnovými kreslami od Jean Prouvet (model 1951)

a Hans Wegner (Papa Bear Chair, ktorú vytvoril v roku 1951).

existuje v mnohých modifikáciách a prerábkach

Milo Boman vyzdvihol pozitívne výhody dobrého dizajnu pre ľudský život. Jeho návrhy boli myslené dopredu a boli neobvyklé, ale nenáročné a dostupné..

Štruktúrované prostredie musí ponúkať významné sociálne a emocionálne výhody; nemôže len dobre vyzerať. Pri diskusii o význame životného prostredia diskutujeme predovšetkým o kvalite a význame ľudského života.

Milo Boman Milo Boman (1923-2003) – známy americký návrhár,

Osmanské kreslo Milo Boman

Osmanské kreslo Milo Boman s rámom z nehrdzavejúcej ocele,

prevedené vo farbe kiwi, dopĺňa zariadenie domácej kancelárie v secesnom štýle.

Produkt bol vyvinutý v roku 1987 a dostal názov Boldido

Charles a Ray Eamesovci významne prispeli k rozvoju priemyselného dizajnu v dvadsiatom storočí. Ich tvarované plastové kreslá sa stali ikonickými príkladmi industriálneho štýlu a sú neustále vystavované v európskych a amerických múzeách moderného umenia..

Dizajn je plán zoskupovania prvkov na dosiahnutie konkrétneho cieľa.

Charles a Ray Eamesovi Charles Eames (1907-1978) Ray Eames (1912-1988)-rodina a kreatívna únia amerických dizajnérov

Kreslo z tvarovaného plastu Eames

Interiérový dizajnér Robert Kaner

použila tvarovanú plastovú stoličku od spoločnosti Eames,

vystužené sklenenými vláknami (vyvinuté v roku 1948)

organicky zapadajú do moderného interiéru San Marino Island House

3. Škodlivé rady

Pri kúpe kresla by ste mali mať na pamäti, že najpohodlnejší kus nábytku by mal zodpovedať všeobecnému konceptu priestoru, ktorý je navrhovaný, alebo by mal byť vzhľadom na neho kontrastným prízvukom. Hlavnou vecou je zabrániť preťaženiu a obmedzeniu slobody pohybu. Ďalšou otázkou, na ktorú by ste si mali zodpovedať, je, akú úlohu bude stolička hrať v interiéri: funkčná (to znamená, že sa používa na určený účel) alebo dekoratívna (potom všetko, ako v múzeu, nemôžete sedieť, len obdivovať a obdivovať z zďaleka).

Faktory ovplyvňujúce výber «domáce zviera»:

  • pohodlie (ergonómia),
  • vzhľad,
  • trvanlivosť,
  • mobilita,
  • odolnosť voči znečisteniu a negatívnym vplyvom prostredia,
  • jednoduchosť údržby.