Stôl do obývačky: obľúbené typy, štýlový dizajn, pravidlá výberu

Obývacia izba bola vždy považovaná za jednu z najpriestrannejších a najprezentatívnejších miestností v každom dome. Koniec koncov, tu sa stretávajú hostia na komunikáciu, oslavu dôležitých udalostí a oveľa viac. Jeho dizajnu je preto vždy venované veľa času a pozornosti. Stôl je často hlavným kusom nábytku v obývacej izbe. Nielenže spája ľudí, ale je aj stredobodom kompozície..

Stôl do obývačky: obľúbené typy

Rozmanitosť stolov do obývačky vám umožňuje vybrať si perfektnú voľbu pre akýkoľvek interiér. Najprv je však dôležité pochopiť, aké sú hlavné odrody tohto kusu nábytku..

Obývacia izba s počítačovým stolom

Ak bývanie nemá dostatočný počet miestností, jedna z nich môže kombinovať niekoľko funkcií. Napríklad obývačka často funguje ako študovňa alebo pracovňa. Preto by malo byť pracovisko vybavené presne tu..

Podľa dizajnérov by aj v obývačke malo byť pracovisko zvýraznené podlahou, nábytkom alebo dekoratívnymi prvkami. To všetko poskytne vhodnú atmosféru a podmienky pre pohodlnú prácu. Okrem toho je v tomto prípade potrebné vybrať dobre osvetlené miesto. Stôl je najlepšie umiestniť k oknu. Ak to nie je možné, kúpte si žiarivky. A samozrejme stojí za to pre pohodlie doplniť pracovnú oblasť rôznymi policami a zásuvkami..

Konferenčný stolík do obývačky

Často v každej obývacej izbe vidíte veľkú, priestrannú pohovku a oproti nej televízor. V takom interiéri by bol vhodný kompaktný konferenčný stolík. Je obzvlášť ľahko použiteľný, dostatočne ľahký, aby sa s ním dalo v prípade potreby premiestňovať bez veľkého úsilia. Je dôležité, aby tento kus nábytku nepreplňoval miestnosť, ale aby bol iba pohodlnejší. Na stôl je najčastejšie umiestnených niekoľko časopisov, malá váza s kvetmi alebo sviečkami a figúrky. Pokiaľ je to žiaduce, môže byť použitý na večerný čaj, ktorý je často tradíciou vo veľkých rodinách..

Jedálenské stoly do obývačky

Veľká obývacia izba má najčastejšie niekoľko funkčných oblastí. Napríklad priestor na príjem hostí je obmedzený na pohovku a kreslá. V jednej z častí miestnosti sa zároveň prestiera stôl na obed. Pred výberom vhodnej možnosti odporúčame rozhodnúť sa, či bude táto zóna statická alebo dynamická. Ak to pretrváva stále, pokojne si vyberte klasický stôl. Pre dynamickú zónu je vhodnejšia transformačná tabuľka. Okrem toho nezabudnite kúpiť stoličky: skladacie alebo klasické.

Obývacia izba s písacím stolom

V obývacej izbe často môžete vidieť stôl, ktorý vyzerá perfektne v celkovom interiéri. Slúži nielen na prácu, ale aj na čítanie rôznych kníh a časopisov. Vďaka širokej doske je pre školákov výhodné pracovať pri stole. Môže byť tiež použitý na komunikáciu alebo prácu s prenosným počítačom. Pokiaľ ide o materiál, pracovná plocha je najčastejšie vyrobená z dreva. Vďaka tomu vyzerá reprezentatívne a je vysoko kvalitný..

Rozkladacie stoly do obývačky

Samozrejme, do malej obývačky by ste nemali kupovať príliš veľký stôl. Relevantnejším riešením by bol transformátor. Ale majú tiež niekoľko odrôd. V prvom rade odporúčame bližšie sa pozrieť na malý konferenčný stolík s transformátorom. V zloženom stave nezaberie veľa miesta a iba doplní interiér obývačky. Vďaka vstavanému mechanizmu z neho možno ľahko urobiť jedálenský stôl.

Populárny je aj stolík na knihy, ktorý v zloženom stave pripomína jednoduchú skrinku so zásuvkami. Ale keď je rozložený, je ideálny na rodinné jedlo. Vďaka tomu sa tento kus nábytku ukazuje ako multifunkčný a šetrí miesto v malej obývačke. Vynikajúcim riešením pre takúto príležitosť by bol aj posuvný jedálenský stôl. Má štandardnú veľkosť, ale v priebehu niekoľkých minút môžete veľkosť stolovej dosky zväčšiť..

Ako si vybrať stôl v obývačke?

Ako bolo uvedené vyššie, existuje mnoho typov tabuliek. Preto výber nie je taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dizajnéri odporúčajú vziať do úvahy niekoľko nuancií a pravidiel, ktoré proces výrazne urýchlia a uľahčia a spríjemnia..

Najprv sa musíte rozhodnúť, aké funkcie by mal stôl v miestnosti vykonávať. Faktom je, že obývacia izba je multifunkčná miestnosť, ktorá je navrhnutá pre príjemné voľnočasové aktivity. Tu sa môžete stretnúť s celou rodinou a zahrať si stolné hry alebo sa stretnúť s hosťami. Preto by v prvom rade mala existovať atmosféra pokoja a pohodlia. Obývacia izba sa často používa ako študovňa alebo jedáleň. Platí to hlavne pre malé domy alebo byty. Preto by mal byť stôl čo najfunkčnejší pre celú rodinu..

Jednoznačne jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere stola je jeho veľkosť. V interiéri obývačky by mal vyzerať perfektne, preto vždy zvážte jeho parametre. Dôležitú úlohu zohráva materiál použitý na vytvorenie stola. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky. Napríklad laminovaná drevotrieska je vysoko odolná, ale časom absorbuje vlhkosť. Preto sa nečudujte, ak časom zistíte mierny opuch materiálu..

Tabuľky MDF majú zároveň vysokú pevnosť, odolnosť voči vlhkosti a odolnosť voči teplotným zmenám. Medzi nevýhody tohto materiálu možno rozlíšiť náchylnosť na akékoľvek mechanické poškodenie. Uistite sa, že na ňom bude viditeľný aj ten najmenší škrabanec. Tabuľky z masívu si najčastejšie kupujú milovníci klasického interiéru. Vyzerajú veľmi pekne a vo všeobecnosti dodávajú obývačke zvláštnu útulnosť. Medzi nevýhody patrí vysoká cena a neznášanlivosť teplotných rozdielov..

Obývacia izba so stolom: nápady pre moderný interiér

Dekorácia obývačky môže byť úplne odlišná. Každá z možností však dopĺňa tabuľku, ktorá sa ideálne hodí podľa farby, štýlu a parametrov..