Pracovná stolička: typy výrobkov a pravidlá pre výber podobného typu kancelárskeho nábytku

Všetci vieme, ako dôležitá je schopnosť správne vybaviť svoje pracovisko, pretože od toho závisí nielen naša pracovná kapacita, nálada, ale aj naše blaho. Lekári zároveň odporúčajú venovať osobitnú pozornosť výberu vhodnej stoličky, pretože správna poloha tela počas pracovného procesu zaisťuje plné prekrvenie všetkých častí tela, čo následne pomôže vyhnúť sa mnohým zdravotným problémom. «Správne» kancelárska stolička by mala nielen perfektne zapadnúť do interiéru kancelárie alebo pracovne, kde trávite veľa času a máte decentný estetický vzhľad. Jeho hlavnou zodpovednosťou je uľahčiť hodiny sedavého zamestnania. A o tom, čo sú kancelárske stoličky a na čo by ste si pri ich výbere mali dávať pozor, sa dozviete ďalej v materiáli..

Pracovná stolička – vlastnosti a vlastnosti výrobkov

Pretože je tento typ stoličky určený na dlhodobú prácu, v nezmenenej polohe sedenia sa zásadne líši od dizajnu pohodlnej stoličky alebo konvenčnej stoličky. Preto je pri výbere vhodnej možnosti nevyhnutné analyzovať vlastnosti konkrétneho výrobku, pretože ako každý kus nábytku, aj kancelárske stoličky majú svoje vlastné vlastnosti a navzájom sa líšia. Okrem toho fotografia v katalógu alebo zbežné preskúmanie modelov stoličiek, ktoré sa chvália vo výklade, nemôžu vždy poskytnúť úplné informácie o produkte..

V prvom rade by ste mali venovať pozornosť rozmerom zostavenej stoličky a prítomnosti nastavenia výšky sedadla a sklonu operadla, ak to poskytuje výrobca. Ďalšou položkou, ktorú sa odporúča analyzovať, je hmotnosť samotnej stoličky a maximálne prípustné zaťaženie sedadla. Ďalším dôležitým faktorom je kvalita poťahového materiálu a rámu stoličky, ako aj dizajn výrobku, informácie o výrobcovi nábytku a nákladoch..

Druhy kancelárskych stoličiek

Všetky kancelárske stoličky je možné vo všeobecnosti rozdeliť do niekoľkých kategórií, pretože vediac o ich vlastnostiach, bude pre vás oveľa jednoduchšie rozhodnúť sa o výbere vhodných položiek.

Výkonné stoličky

Navrhovaný typ kancelárskych stoličiek má spravidla reprezentatívny vzhľad, vyznačuje sa zvýšenou úrovňou pohodlia a vysokými nákladmi na poťahové materiály. Rám takýchto stoličiek môže byť monolitický a nemonolitický. V prvom prípade sa operadlo a sedadlo stoličky javia ako jednodielna konštrukcia. V druhej sú obe časti prepojené podrúčkami, kovovou doskou, ktorá je pokračovaním operadla stoličky alebo iného typu uchytenia. Operadlá tejto kategórie pracovných stoličiek sú zvyčajne vysoké a zdobené rôznymi druhmi dekorov a samotné výrobky sú vybavené výkyvným mechanizmom a ďalšími zariadeniami na pohodlné používanie..

Kancelárske stoličky pre zamestnancov

V kategórii stoličiek pre zamestnancov vo väčšine prípadov neexistujú monolitické rámy a výrobky majú rôzne výšky operadla a šírky sedadla. Niektoré podniky však stále robia hromadné nákupy a nakupujú nábytok rovnakého typu s najjednoduchším dizajnom. Najoptimálnejším riešením je v tomto prípade stále individuálny výber pracovnej stoličky s úpravami a ďalšími zariadeniami na vytvorenie pohodlia..

Vlastnosti stoličiek pre návštevníkov

Kancelárske stoličky pre návštevníkov sú považované za najjednoduchšiu možnosť nábytku a sú to modely s nohami alebo špeciálnymi bežcami. Nožné stoličky môžu byť vybavené dreveným alebo kovovým rámom. Výrobky na bežcoch sú vybavené operadlom, sedadlom a lakťovými opierkami, pretože hostia by sa mali cítiť pohodlne. Modely s nohami sú považované za čo najstabilnejšie a na bežcoch – pohodlnejšie..

Stoličky pre prácu s podrúčkami

Kancelárske stoličky s lakťovými opierkami sú vo väčšine prípadov vybavené mäkkým sedadlom a operadlom, ktoré vám počas práce umožní zaujať pohodlný postoj, a tým zmierniť napätie na chrbtici a ramenách. Pokiaľ ide o lakťové opierky, odlišujú sa spôsobom, akým sú pripevnené k rámu stoličky. Lakťové opierky, ktoré sú pripevnené k sedadlu, sú často vybavené mechanizmom výškového nastavenia a dajú sa na žiadosť užívateľa odstrániť bez toho, aby to ovplyvnilo celkovú štruktúru výrobku. V prípadoch, keď sú lakťové opierky pripevnené k sedadlu aj operadlu, pôsobia ako konektor pre pomenované časti stoličky. Ak sú hlavné časti stoličky navzájom spojené iným spôsobom, potom môžu byť podrúčky odnímateľné.

Stoličky na kolieskach

Hlavnou črtou týchto stoličiek pre kanceláriu a prácu je prítomnosť špeciálnych valčekov alebo koliesok v ich spodnej časti, a to na priečniku, čo umožňuje užívateľovi pohybovať sa po miestnosti bez toho, aby vstal zo stoličky. Takáto vlastnosť štruktúry stoličiek vám umožňuje výrazne ušetriť čas a zvyšuje účinnosť. Môžu to byť mäkké a pohodlné stoličky, ako sú kreslá s podrúčkami a všetkými druhmi úpravy súčastí výrobku, stoličky bez podrúčok alebo modely bez operadla. Kolieska alebo kolieska zasa môžu byť jednoduché, so špeciálnymi bočnými úchytkami – obmedzovače alebo spárované.

Modely otočných stoličiek

Nemenej atraktívnym nápadom na usporiadanie pracoviska je nákup kancelárskej stoličky s otočným mechanizmom, ktorý umožňuje, ako v predchádzajúcej verzii, otočiť sa správnym smerom bez toho, aby ste vstali zo stoličky. Základnými prvkami takýchto výrobkov sú vysoký chrbát, pohodlné podrúčky a špeciálny reliéf na operadle stoličky v chrbtici. Okrem toho môžu byť tieto konštrukcie vybavené kolesami a inými druhmi mechanizmov, ktoré poskytujú maximálne pohodlie..

Detská stolička do práce

Pri výbere vhodného nábytku pre dieťa je hlavnou úlohou rodičov vybrať si nielen roztomilú a vhodnú možnosť pre interiér miestnosti. V tomto prípade by mala byť na prvom mieste trvanlivosť, funkčnosť, bezpečnosť a anatomické vlastnosti. Na usporiadanie plnohodnotného pracoviska pre dieťa nie je vôbec potrebné kupovať stoličky s podrúčkami, pretože, ako viete, deti veľmi radi padajú na bok, sedia na takýchto stoličkách alebo cez ne prehodia nohy. zariadenia, čo následne nemá veľmi priaznivý vplyv na držanie tela. Ak dôjde k takémuto detailu, dajte prednosť modelu s úpravou jeho výšky..

Mať «správne» pracovná stolička pre škôlku by mala mať stabilnú základňu a sedadlo so zaoblenými rohmi. Výrobky by mali mať množstvo úprav pre meniacu sa výšku dieťaťa a tvar operadla stoličky by mal opakovať anatomickú polohu chrbtice. Mali by ste tiež venovať pozornosť hmotnostnému zaťaženiu sedadla a pri výbere modelu s otočným mechanizmom uprednostnite výrobok so zámkom otáčania..

Výber správnej stoličky do práce je veľmi dôležitá a zodpovedná udalosť. Uistite sa preto, že máte na tento postup dostatok času a vybraný model určite vyskúšajte v akcii. Vaše telo v tomto prípade prevezme úlohu najdôležitejšieho, náročného a pozorného odborníka..