Komoda v interiéri

Komoda je dosť starý, multifunkčný druh nábytku, ktorý je určený na ukladanie rôznych vecí, najčastejšie oblečenia. Tento kus nábytku sa objavil v Taliansku okolo sedemnásteho storočia, kde si začal získavať popularitu a rýchlo sa zamiloval do celej Európy. Vďaka svojej elegancii, kompaktnosti, multitaskingu a obrovskému priestoru pre predstavivosť dizajnéra zostávajú komody dodnes obľúbené a postupne sa presúvajú zo spální do iných miestností..

Komody v spálňach

Komoda bola od samého začiatku umiestnená v spálni. Jeho rozmery vám umožňujú uložiť do neho mnoho rôznych vecí bez preplnenia miestností a široký výber materiálov na výber toho najvhodnejšieho pre interiér vytvorený dizajnérom. Navyše, komody sa zdobia oveľa jednoduchšie a veľmi často pôsobia oveľa estetickejšie ako šatníky. Pri výbere komody by ste mali dbať na veľkosť miestnosti, aby nepôsobila smiešne malá alebo hrozivo veľká. Tiež stojí za to vyhodnotiť, koľko vecí sa tam zmestí, pretože od toho bude závisieť veľkosť a funkčnosť zvyšného nábytku, ktorého účelom je skladovanie oblečenia. Komody v spálňach sú najčastejšie umiestnené oproti stene oproti posteli, s výnimkou veľmi malých miestností alebo miestností, kde je nainštalované jedno lôžko.

Komoda blízko postele Komoda v spálni Komoda oproti posteli

Komoda do detskej izby

Pokiaľ ide o deti, je hlúpe šetriť peniaze a dúfať v to najlepšie. Všetko v detskej izbe by malo byť spoľahlivo posilnené a testované, ako aj rýchlo umyté od špiny aj od umenia milovaných detí. Pri výbere komody do detskej izby je iracionálne zdržiavať sa pri nábytku z prírodného dreva. Tak či onak, komoda akejkoľvek kvality rýchlo schátra a po niekoľkých rokoch bude musieť byť zmenená, preto by ste mali obrátiť svoju pozornosť na plast a laminát. Tieto materiály sú oveľa lacnejšie a ľahšie sa perú, čo výrazne uľahčí život všetkým členom domácnosti. Pred nákupom by ste mali starostlivo skontrolovať všetky najmenšie detaily, ako sú upevňovacie prvky kovania alebo kvalitu vonkajších a vnútorných povrchových úprav, aby sa nábytok za niekoľko mesiacov nemusel opravovať..

Žltá komoda Komoda pri posteli v detskej izbe Detská komoda

Ubytovanie v ostatných izbách

V dnešnej dobe nie je príbytok komody obmedzený výlučne na spálňu. Mnoho dizajnérov, ktorí ocenili pohodlie a jednoduchosť tohto interiérového prvku, pre neho šikovne našli miesto v každom rohu bytu alebo domu. Malá, úhľadná a vodoodpudivá komoda môže byť napríklad skvelým doplnkom každej kúpeľne, zatiaľ čo miniatúrne komody v obývačke sú ideálnym miestom na uloženie rôznych drobností, ktoré je škoda vyhodiť, a vankúšov navyše. Komody vyzerajú dobre aj v jedálňach, v ktorých sú uložené zabalené sady, ktoré čakajú na špeciálnych hostí, alebo niekoľko snehobielych obrusov.

Komoda v jedálni Žltá komoda v interiéri Komoda pri krbe Komoda v obývačke Komoda v kúpeľni

Farby a odtiene

Pretože materiál komody najčastejšie závisí od rozpočtu projektu a miestnosti, v ktorej bude umiestnená, a experimenty s jeho tvarom nie sú vždy možné, osobitná pozornosť by sa mala venovať farebnej schéme. Správne zvolená farba komody ju môže úplne transformovať, pridať na závažnosti alebo naopak z nej urobiť najjasnejší a najľahší prvok dekoru. Komody, stoly a postele sa veľmi často stávajú hlavnými farebnými akcentmi spálne, hlavnou vecou je rozhodnúť sa o farebnej schéme a jasne sledovať plán.

Úloha komody v interiéri

Temné a prísne

V spálňach a kanceláriách sú najčastejšie inštalované komody tmavých farieb, ktoré chcú zachovať atmosféru pochmúrneho pohodlia, alebo sa naopak spoliehajú na pravidlá kontrastu. Na výrobu takéhoto interiéru sa používajú prírodné tmavé stromy, ktoré dodávajú lesk a hodnotu, menej často sú pokryté farbou v akejkoľvek farbe z palety vybranej návrhárom. Smreková komoda bude v kancelárii vyzerať dobre, najmä v kombinácii so smaragdovo zelenými alebo vínovými odtieňmi, ale pre spálňu je lepšie zvoliť maľovanú. Pôvodným riešením bude biela miestnosť s tmavými kľúčovými prvkami (komoda, posteľ a stôl, nočné stolíky alebo šatník).

Dubová komoda

Jemné, pastelové farby

Pastelové vzory netolerujú miešanie a nie sú vždy kombinované s jasnými akcentmi, takže pred začatím práce musíte vybrať správnu farebnú schému. Všetky bledé deriváty akýchkoľvek jasných, nasýtených farieb sa nazývajú pastelové. Tento farebný štýl má mnoho funkcií, napríklad pastel rozširuje priestor a rozptyľuje svetlo, čo je obzvlášť užitočné pre malé miestnosti s malými oknami. Tiež pastelové farby v spálni, vďaka svojmu relaxačnému účinku, pomáhajú rýchlejšie zaspať a dodávajú interiéru aureolu ľahkosti a sofistikovanosti..

Komoda a zrkadlá Biela komoda Komoda v pastelových farbách Tyrkysová komoda v bielej miestnosti Komoda v dievčenskej izbe

Jasný splash

Dúhové, bohaté, pruhované a hráškové – ak je predstavivosť dizajnéra neobmedzená, môžete s farbou experimentovať, koľko chcete. Komoda je v skutočnosti nenáročná vec, takže výber správnych farieb nie je taký náročný, najmä ak je napríklad posteľ kľúčovým prvkom dekoru. Pohodlným a praktickým riešením by bolo použiť komodu ako farebnú škvrnu, ktorá zriedi celkovú atmosféru, ale nepúta pozornosť. Okrem toho, že si vyberiete jednu farbu na maľovanie, môžete ukázať originalitu, napríklad tak, že každú zásuvku namaľujete osobitne alebo nohy zvýrazníte tieňom.

Červená komoda Pruhovaná komoda

Ručne vyrobené

Komodu možno prirovnať k plátnu, pretože schopnosť vytvárať na nej nie je obmedzená. Kúpou obyčajnej drevenej škatule so zásuvkami a niekoľkými plechovkami farby z nej urobíte čokoľvek, od oltára cez nejaký popový idol až po rozprávkový princeznovský hrad. Existuje veľa riešení a možností, ako ozdobiť komodu, napríklad zmenou tvaru zásuviek dosiahnete nečakane príjemný výsledok. Prelomením symetrie a prelomením stereotypov, namaľovaním každej zásuvky svojou vlastnou farbou a zmenou tvaru úchytiek vytvárajú dizajnéri skutočné umelecké diela. Pri práci s komodou by ste mali venovať pozornosť technike decoupage, ktorá dokáže pomocou laku, lepidla a balenia obrúskov znovu vytvoriť jedinečný viktoriánsky štýl. Experimenty s materiálom tiež neostanú bez povšimnutia. Komody sú najčastejšie vyrobené z dreva alebo plastu, čo je racionálne riešenie, ale ako podšívka môžu slúžiť aj bambusové tyčinky..

Vintage komoda Dekorácia komody