Barové stoličky do kuchyne: možnosti modelu a tipy na výber

Neoddeliteľnou súčasťou usporiadania obytných priestorov je spravidla rozmanitý nábytok. A jedným z najdôležitejších rozhodnutí poslednej doby je použitie barových stoličiek inštalovaných v blízkosti ostrova alebo pultu v projektových projektoch kuchynských priestorov, čo vám umožní výrazne ušetriť miesto a zbaviť sa objemných rohov. Podobný atribút nábytku v tomto prípade zohráva úlohu prízvuku, dokonale zapadá do interiéru miestnosti, teší sa svojim vzhľadom a je považovaný za multifunkčný výrobok. Dozviete sa viac o tom, aké modely barových stoličiek je dnes možné použiť na vytvorenie interiéru a na čo by ste si mali dať pozor pri výbere vhodného produktu, sa dozviete neskôr v materiáli..

Barové stoličky do kuchyne – vlastnosti výrobku

Nábytkové položky, ako sú barové stoličky, sú druhom konštrukcie, ktorá sa skladá zo špeciálnej podpery, opierky nôh, rámu a sedadla. Väčšina moderných modelov poskytuje nastavenie výšky. Tieto typy stoličiek môžu byť vybavené rôznym počtom podpier resp «nohy», a tiež majú rôzne tvary sedadiel. Vo všeobecnosti možno všetky barové stoličky rozdeliť do niekoľkých kategórií, ktoré zase majú mnoho odrôd..

Klasické barové stoličky

Vzhľadom na svoj vzhľad tieto modely stoličiek spravidla úplne zodpovedajú vidieckemu štýlu. Tradične sa vyrábajú z rôznych druhov dreva a sú vybavené sedadlom v tvare štvorca..

Írske stoličky

Pokiaľ ide o tento typ barových stoličiek, charakteristickou črtou tohto modelu je prítomnosť pohodlných podrúčok a väčšina výrobkov je doplnená mäkkými vankúšmi, ktoré poskytujú pohodlnejšie sedenie..

Futuristické stoličky

Takúto ponuku je možné rozpoznať podľa originálneho dizajnu a neobvyklých spôsobov zdobenia výrobkov..

Barové stoličky vo forme taburetky

Hlavnou črtou tohto modelu je absencia operadla. Navonok môžu tieto návrhy vyzerať celkom atraktívne, ale v mnohých prípadoch sú práve kvôli svojej konfigurácii považované za nepohodlné. Aj keď tu, ako sa hovorí v chuti a farbe, neexistujú žiadni súdruhovia.

Skladacie modely

Vďaka špeciálnemu mechanizmu je možné tieto barové stoličky používať podľa potreby. V zloženom stave nezaberú v špajze veľa miesta a stanú sa praktickým riešením na usporiadanie kuchyne s malou plochou..

Ďalej vám podrobnejšie povieme o všetkých typoch barových stoličiek..

Barové stoličky drevené

Hlavnou výhodou drevených kuchynských barových stoličiek je ich trvanlivosť. Dajú sa ľahko opraviť a dokonale zapadnú do interiéru s použitím rôznych drevených detailov typických pre klasiku, vidiecky, provensálsky, loftový, škandinávsky štýl a ekologické kuchyne. Majte však na pamäti, že tieto modely majú spravidla pevné sedadlo, preto sa odporúča používať všetky druhy vankúšov alebo špeciálnych podložiek, ktoré môžu poskytnúť pohodlnejšie sedenie. Za zmienku tiež stojí, že drevené stoličky sú dosť ťažké, čo môže pri premiestňovaní staršími ľuďmi alebo deťmi spôsobiť určité nepríjemnosti..

Modely barových stoličiek s operadlom

Barové stoličky s podložkou sú klasickým kuchynským nábytkom a zvyčajne majú tvrdý alebo polotvrdý sedák. Modely stoličiek s hornou časťou v podobe pol stoličiek nie sú vybavené len pohodlným mäkkým operadlom s výškou asi 35-40 cm, ale aj opierkami na ruky. Tieto stoličky sú k dispozícii v mnohých modeloch a ľahko sa zmestia do mnohých interiérových riešení..

Skladacie barové stoličky

Hlavnou výhodou skladacích kuchynských barových stoličiek je ich dizajn. Kúpou takýchto kusov nábytku môžete ľahko nastaviť výšku sedadla, čo je veľmi výhodné pre rodiny s deťmi. Jedná sa o pomerne všestrannú možnosť, ktorá môže v prípade potreby slúžiť ako plnohodnotná vysoká stolička alebo sa stať malou stoličkou. Okrem toho môžu byť vždy uložené v komore, ak nie je potrebné súčasne použiť celú sadu. Najatraktívnejším v tomto prípade je model, v ktorom podľa potreby môžete nastaviť nielen výšku sedadla, ale aj stupačky..

Barové stoličky s čalúneným sedadlom

Rovnako úspešným riešením pre usporiadanie modernej kuchyne by bolo použitie barových stoličiek s mäkkým sedadlom. Môžu to byť klasické modely, stoličky, ktoré vyzerajú ako miniatúrne stoličky, modely s operadlami alebo bez nich, ako aj výrobky s originálnym ozdobným dizajnom v spodnej časti. Na čalúnenie mäkkého sedadla sa spravidla používa koža, ekokoža, gobelín a ďalšie trvanlivé materiály, ktoré sa dajú celkom ľahko čistiť. Mnoho výrobcov nábytku vyrába barové stoličky s odnímateľnými čalúnenými sedadlami vo forme vreciek alebo vankúšov. Rovnako úspešné a pohodlné riešenie sa považuje aj za výrobky s vymeniteľnými krytmi, ktoré je v prípade potreby možné odstrániť pre následné spracovanie z kontaminácie alebo nahradiť novými..

Ako zvoliť výšku barových stoličiek do kuchyne

Pokiaľ ide o výber vhodnej výšky barových stoličiek, návrhári odporúčajú predovšetkým stavať na veľkosti barového pultu alebo výške stolu. Štandardná výška barového pultu je asi 85 cm a v tomto prípade by boli ideálnym riešením modely stoličiek s výškou maximálne 70 cm, ktoré sú klasifikované ako nízke. Ak je výška stojana od 100 do 115 cm, čo je obzvlášť typické pre usporiadanie priestranných kuchynských priestorov, potom by sa v tomto prípade mali uprednostniť vyššie štruktúry s výškou 90 až 95 cm.

Kritériá pre výber vhodných stoličiek

Už sme mnohokrát povedali, že výber nábytku by mal vždy vychádzať z nejakých pravidiel a barové stoličky do kuchyne tiež nie sú výnimkou. Najprv sa musíte rozhodnúť o výške výrobkov, a na to stačí zmerať výšku tyče alebo stolu v spoločnosti, do ktorej chcete kúpiť stoličky. Nemenej dôležitým faktorom je materiál, z ktorého je čalúnenie vyrobené, pokiaľ ide o nákup stoličiek s mäkkým sedadlom. Nezabudnite, že do kuchyne by ste mali vyberať nábytok s čalúnením vyrobeným z odolných materiálov, ktoré je možné následne spracovať za mokra. A najdôležitejšie je štýlové riešenie interiéru. Akýkoľvek nábytok, príslušenstvo a ďalšie komponenty by mali byť navzájom harmonicky kombinované a navrhnuté v rovnakom štýle..

Interiérový detail, ako je stolička v kuchyni, sa považuje za nepostrádateľný prvok, bez ktorého nebudete môcť vytvoriť pohodlnú a útulnú atmosféru. Preto keď idete do obchodu s nábytkom, vezmite na vedomie odporúčania dizajnérov, ktoré vám pomôžu nebyť v budúcnosti sklamanými z kúpeného príslušenstva..