Balenciaga ogłasza powrót do Haute Couture

Ponieważ Paris Fashion Week właśnie dobiegł końca, marka Balenciaga, poprzez swojego dyrektora artystycznego Demnę Gvasalię, właśnie ogłosiła swój wielki powrót do świata Haute Couture, porzuconego w 1968 roku przez jej założyciela Cristóbala Balenciagę.

Balenciaga ogłasza swój wielki powrót do Haute Couture

Hiszpańska marka Balenciaga ogłasza powrót do branży Haute Couture

To właśnie poprzez historię na Instagramie gruziński projektant zdecydował się ogłosić zmianę kursu hiszpańskiej marki. 52 lata po zamknięciu studia ojca Balenciagi, wytwórnia przygotowuje się zatem do ponownego skupienia się na haute couture. Od czasu ponownego uruchomienia w 1986 roku, marka podążała ścieżką luksusowego gotowego do noszenia aż do teraz, pod egidą różnych dyrektorów kreatywnych, a mianowicie Nicolasa Ghesquière’a, Alexandra Wanga, a następnie Demna Gvasalii, na czele marki. od 2015 roku. Strategia, która pozwoliła Balenciaga zająć centralne miejsce w ostatnich latach i stać się modną marką, którą znamy dzisiaj, dzięki innowacyjnym i niekonwencjonalnym kolekcjom.

Haute Couture zaniedbane od czasu zamknięcia warsztatów w 1968 roku i śmierci jego hiszpańskiego założyciela Cristóbala Balenciagi w 1972 roku

Balenciaga powraca do Haute Couture, 52 lata po zamknięciu warsztatów jej założyciela Cristobala

Dyrektor artystyczny Demna Gvasalia rozmawiał z Vogue o znaczeniu Haute Couture w historii i DNA marki, które chce „przywrócić do jego początków”. „Haute couture to podstawa tego domu, więc moim twórczym i wizjonerskim obowiązkiem jest przywrócenie go do życia. Dla mnie couture odzwierciedla niezbadaną swobodę twórczą i platformę dla innowacji” – powiedział projektant, który niedawno opuścił swój post z etykietą Vetements..

Dyrektor artystyczny marki Demna Gvasalia chce wrócić do początków Balenciaga

Demna Gvasalia poprowadzi balenciagę do powrotu do Haute Couture, po wygraniu luksusowego zakładu na ubrania gotowe do noszenia

Powrót Balenciagi do świata Couture przez duże C będzie ilustrowany od lipca przyszłego roku prezentacją pierwszej kolekcji na sezon jesień 2020 z okazji Tygodnia Haute Couture. Prezes marki Cedric Charbit również z zadowoleniem powitał powrót jego firma na podium Haute: „To zaszczyt umieścić Haute Couture z powrotem w sercu domu i podkreślić spuściznę Cristóbala Balenciagi”.

Marka skoncentrowała się na luksusowych ubraniach typu ready-to-wear od czasu jej ponownego uruchomienia w 1986 roku

Urodzona w Hiszpanii marka Balenciaga stała się pionierem w branży luksusowej mody