Teplá podlaha: typy, popis a fotografie

Teplé podlahy sa v sovietskych rokoch používali v domácom staviteľstve, vtedy však boli úplne bezvýznamné. Dôvodom bola skutočnosť, že parné vykurovacie potrubia v bytových domoch boli umiestnené v podlahách. Teplá podlaha by teda mohla byť napríklad na pristátí schodiska.

Moderná myšlienka podlahového vykurovania sa samozrejme dováža zo zámoria. Najmä – zo škandinávskych krajín s dlhými a zasneženými zimami na jednej strane a veľkým počtom individuálnych bytov na strane druhej. Výrobcovia z Dánska, Nórska, Nemecka, USA a Južnej Kórey ponúkajú rôzne systémy podlahového vykurovania. Existujú aj domáce návrhy.

Kto potrebuje teplú podlahu?

  • Obyvatelia prvých poschodí bytov (ako viete, výroba tepelnoizolačných prác počas hromadného rozvoja je veľmi žiadaná)
  • Obyvatelia ostatných poschodí – aspoň v kúpeľniach
  • Majitelia prímestských nehnuteľností pôsobili po celý rok.

Druhy teplých podláh

1. Elektrické podlahové vykurovanie, ktoré zase môže byť:

  • kábel (vykurovacie sekcie a rohože);
  • film (uhlíkový a biometalický);

2. Voda.

Druhy teplých podláh

Elektrická podlaha považovaný za najpopulárnejší. Nie je to nič zvláštne, pretože má neodškriepiteľné výhody: antialergénny účinok, neexistujú žiadne konvenčné toky, bude rovnomerne distribuovať teplo po celej oblasti. Existuje niekoľko typov: kábel, tyč a film. Na princípe vykurovania môže byť infračervený alebo konvekčný.

Kábel sa vyskytuje vo forme špeciálnych vykurovacích sekcií, rohoží a káblov na cievke. Rozdiely medzi nimi väčšinou spočívajú iba v inštalačnom systéme. Všeobecný princíp je nasledujúci: v podlahe je nainštalovaný elektrický kábel a elektrina je do neho dodávaná pomocou termostatu. Elektrické podlahové vykurovanie nájdete vo forme vykurovacích článkov a rohoží. Okrem toho musia byť vykurovacie diely namontované na poter (cementový piesok) a rohože – v starom poteru na vrstvu lepidla na dlaždice. Sekcie sú položené na vyrovnaný pripravený povrch. Predtým by ste mali premýšľať nad usporiadaním domácich spotrebičov a nábytku v miestnosti: ak umiestnite spotrebiče na teplú podlahu, je to plné zlyhania oboch.

Povrch môžete vyrovnať pomocou samonivelačných podláh, ktoré sa nalejú na majáky. Po vytvrdnutí sa na vyrovnanú základňu položí tepelná izolácia, na ktorú sa pripevní montážna páska a potom sa pozdĺž zárezov pásky položí tepelný kábel. Nepripájajte kábel priamo, inak dôjde k zlyhaniu celého systému.

Ďalším dôležitým bodom je určenie umiestnenia termostatu a vyvedenie koncov kábla na jeho pripojenie. Káblový kábel k termostatu môže byť umiestnený vonku v krabici alebo vyvŕtaný cez kanál v stene. Na kábel sa naleje vrstva zmesi cementu a piesku a na neho sa položí požadovaný povlak v súlade s obvyklými pokynmi (keramické dlaždice na lepidlo na dlaždice alebo laminát na protihlukový podklad alebo koberec, linoleum) , parkety) Po úplnom vytvrdnutí všetkých vrstiev sa odporúča zapnúť teplú podlahu «pirogue». Vykurovacie podložky sú najtenším typom elektricky tepelne izolovaných podláh, vhodných do mestských bytov aj do prímestských bytov. Hrúbka vykurovacej rohože nepresahuje jeden a pol milimetra.

Na elektrickú podlahu existujú dva typy káblov: dva a jeden vodič. Ich rozdiel spočíva v tom, že počas inštalácie musia byť oba konce jednožilového kábla vrátené do jedného bodu, pri dvojžilovom kábli nie je potrebné vrátiť druhý koniec.

Dvojžilový vykurovací káblový systém

Filmová podlaha (je to infračervené, čo nie je celkom pravda) – nový typ teplej elektrickej podlahy, kde fólia funguje ako vykurovací prvok. Delí sa na dva typy: uhlíkové a bimetalické

Tepelne izolovaná podlaha – najtradičnejší teplovodný vykurovací systém. V tradičnom zmysle ide o rovnaké radiátory ústredného kúrenia, iba vo forme rúrok prechádzajúcich pod podlahovú krytinu. Podobný systém nájdete takmer všade: bytovky, chaty, obchody, rôzne nákupné a športové komplexy. Vďaka rôznym návrhom môže byť takýto systém použitý v akejkoľvek budove, a to ako s pripojením na tepláreň, tak aj na výrobu úplne autonómneho vykurovacieho systému. Vodou vyhrievaná podlaha je schopná rovnomerne rozvádzať teplo po ploche. To znamená, že v porovnaní s radiátormi môže byť teplota znížená o niekoľko stupňov a súčasne nebude žiadny rozdiel. A zníženie dokonca o 2 ° C ušetrí až 12% energie.

Aké vlastnosti má ešte taký systém??

  • vodnú podlahu (na rozdiel od elektrickej) je možné vykonávať pod nábytkom a zároveň nespôsobí jej vyschnutie;
  • polyetylénové alebo kovoplastové rúrky, z ktorých je vodná podlaha vyrobená, nekorodujú, neprispievajú k zberu usadenín, čo vám umožňuje udržiavať priemer prietokovej plochy;
  • dnes sa vyvíjajú rôzne tenké systémy (potrubia s priemerom 8 mm);
  • existujú dokonca systémy ľahkých demontovateľných tepelne izolovaných podláh, ktoré nevyžadujú nalievanie betónu;
  • pri správnom použití a inštalácii je podlaha ohrievaná vodou schopná usadiť sa pod akýmkoľvek povlakom, dokonca aj pod parketami;

Výkon

Káblové systémy sú najlepšou kombináciou ceny a kvality a najpohodlnejším spôsobom pohodlia. Infračervené rohože sa inštalujú pohodlnejšie a prakticky neberú výšku, ale sú dosť drahé. Prevádzka ohrevu vody je lacnejšia, ale inštalácia je veľmi ťažkopádna a menej trvanlivá. Vďaka teplým podlahám je v miestnosti distribuovaný teplý vzduch zdola nahor, ktorý je uznávaný ako najlepší pre pohodu.