Sklenené tapety: fotografia v interiéri, popis, výhody

Tapeta zo sklenených tkanín, alebo ako sa im často hovorí tapeta zo sklenených vlákien, je špeciálnym typom zakrytia stenových roliek, ktoré sa vyrába tkaním. To znamená, že materiál je pletený pomocou sklenených nití rôznych hrúbok a hustôt, ako napríklad vlnený sveter. Potom je plátno impregnované špeciálnou zmesou, aby malo stabilný tvar. Sklenené vlákno je nový a obľúbený dokončovací materiál, ktorý vyniká medzi radom ďalších dokončovacích materiálov..

Výhody sklolaminátu

  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • priedušnosť;
  • hygiena;
  • požiarna bezpečnosť;
  • pevnosť a trvanlivosť;
  • možnosť prelakovania.

Poďme na to prísť podrobnejšie …

Jedinečnosť tapety je daná jej absolútnou požiarnou bezpečnosťou: nehoria a nepodporujú oheň. To umožňuje použitie materiálu nielen v akejkoľvek obývacej izbe, ale aj na dekoráciu stien v miestach, kde sú evakuovaní ľudia v prípade nebezpečenstva požiaru. Navyše, v prípade požiaru tapety nevydávajú škodlivé látky..

Fotografia sklenenej tapety Sklenené tapety v obývacej izbe Sklené vlákno v interiéri Sklené vlákno na chodbe Sklenené vlákno v spálni Sklené vlákno na chodbe Sklenená tapeta na fotografii interiéru Textúra zo sklenených vlákien Sklenené tapety v kúpeľni

Sklenené vlákno neobsahuje vinyl ani iné škodlivé látky, pozostáva výlučne z prírodných zložiek šetrných k životnému prostrediu, a to: ílu, kremenného piesku, vápenca a sódy. Po tkaní je tkanina ošetrená impregnáciou na báze škrobu, ktorý je tiež prirodzenou súčasťou. Takáto kompozícia vám umožňuje udržiavať prirodzenú mikroklímu v akejkoľvek miestnosti, ktorá má vždy dobrý vplyv na zdravie a pohodu obyvateľov..

Čo ešte vyniká sklenenými tapetami? Samozrejme, toto je sila. Sklolaminát je považovaný za jeden z najtrvanlivejších materiálov používaných v mnohých oblastiach, dokonca aj pri stavbe lietadiel. Materiál spevňuje a chráni povrch pred rôznymi nárazmi a iným poškodením. Neboja sa ani jedného «ruky», ani «nohy», dokonca ani zobáky, pazúry a labky ostatných obyvateľov domu. Samozrejme, ak sa budete veľmi snažiť a dlho ho trieť po povrchu ostrým predmetom, môžete materiál poškodiť. Ale opakujem, musíte sa naozaj snažiť. Koniec koncov, sklenené vlákno je jedným z najtrvanlivejších dokončovacích materiálov, ktoré sú dnes známe..

Ako sú vyjadrené zosilnené vlastnosti? V dôsledku zmršťovania stien alebo zahrievania sa v omietke môžu objaviť rôzne, takmer nepostrehnuteľné praskliny. Sklenené vlákno spevňuje povrch a chráni ho pred prasklinami a inými deformáciami. Mimochodom, tapeta zo sklenených vlákien je veľmi odolná: jej životnosť je asi 30 rokov. Navyše môžu ľahko vydržať prelakovanie na akúkoľvek farbu až 20 -krát, zatiaľ čo reliéf vzoru sa nemení. O materiál je tiež ľahké sa starať: môže ho umývať každý, dokonca aj najnáročnejšími mechanickými a chemickými metódami. Sklenené vlákno nie je náchylné k akumulácii statickej elektriny, čo znamená, že sa na nich nebude hromadiť prach. Tiež materiál umožňuje «dýchať» stena, ktorá zabraňuje vzniku plesní alebo plesní.

Materiál je k dispozícii v rôznych prevedeniach, ale medzi najobľúbenejšie patria «matovanie», «kosoštvorec» a «rybia kosť». Aj keď dnes nebude ťažké nájsť tapetu s originálnym dizajnovým vzorom. Tapeta sa vyrába v kotúčoch širokých 1 meter a dlhých 50 metrov.

Ako vyzerá sklenená tapeta v interiéri

Sklenené vlákno Fotografia sklenenej tapety Sklené vlákno na chodbe Sklenené vlákno na maľovanie V interiéri sklenené vlákno Sklenená tapeta na fotografii interiéru Sklenené tapety v obývacej izbe Dizajn sklenenej tapety Sklenená tapeta na fotografii Tapeta na maľovanie

Vzhľad materiálu závisí od mnohých faktorov: aplikácia lepidla (nemal by byť povolený nedostatok alebo prebytok), priame lepenie tapiet zo sklenenej tkaniny (je dôležité dodržiavať technológiu zarovnávania vzoru, spájanie švíkov, strihanie atď.) .) a samozrejme správnym výberom farby, ktorá by nemala zanášať štruktúru obrázku. V mnohých ohľadoch samotná kresba ovplyvňuje vzhľad. Pri výbere sa musíte riadiť nasledujúcim pravidlom: pre malé miestnosti je lepšie zvoliť tapetu s jemným vzorom a textúrou.

V niektorých budovách (najmä v starých) je problém zjednotenia povrchu. Často sa tam robili opravy a často nájdete steny z rôznych materiálov: je tu sadrokartón, tu je tehla alebo drevotrieska. Sklenené vlákno tento problém dokonale rieši: po lepení zmiznú všetky rozdiely v základoch a trhlinách. Stále je vhodné prilepiť na dvere skrinky, bežné dvere a iný nábytok takým materiálom (v krajine to je vec).

Ako si vybrať farbu na sklenené tapety? Najvhodnejšia je farba na vodnej báze s dobrou odolnosťou proti opotrebovaniu. Vysoký stupeň «lesklosť» pomôže zdôrazniť textúru obrázku.

Pravidlá pre prácu so sklenenými vláknami

Pri práci s tapetou zo sklenených vlákien je potrebné dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel. Najprv musíte použiť špeciálne lepidlo na ťažké druhy tapiet. Nájdete ho v hotovej tekutej forme aj v práškovej forme. Za druhé, lepidlo sa musí nanášať na povrch steny. Ak sa pri lepení obyčajnou tapetou nanáša na plátno, potom sklenenými tapetami – nie, iba na povrch. Po aplikácii by mal materiál schnúť asi 24 hodín, pričom sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu alebo prievanu na povrch.

Vzhľadom na podobný predný aj zadný diel, neskúsený «majstri» niekedy môžu byť zmätení. Nezabudnite, že predná strana kotúča vždy smeruje dovnútra. Niektorí výrobcovia ho označujú modrým alebo sivým pruhom..

Po úplnom zaschnutí môžete začať s natieraním a zdobením povrchu. Tu sú všetky nápady obmedzené iba vašou predstavivosťou. Mimochodom, odporúča sa natrieť povrch v niekoľkých vrstvách, čo pomôže dosiahnuť lepší výsledok..