Laminát v interiérovom dizajne 2018

Laminát ako materiál na výrobu podláh pre najrozmanitejšie miestnosti si v našej krajine už dlho získal obľubu. Cenovo dostupný, s vysokými estetickými vlastnosťami, ľahko sa inštaluje a používa – tento materiál môže ozdobiť každý interiér. Na dokončenie podláh je však potrebné starostlivo vybrať laminát, pretože existuje veľa odrôd, pevnostných tried, verzií s imitáciou rôznych povrchov. Ale najskôr. Poďme spoločne zistiť, aký typ laminátu je vhodný do miestností s rôznym funkčným zaťažením, ako zvoliť hustotu, úroveň pevnosti, farbu a textúru.

Dekorácia podlahy s laminátom

Laminovaná podlaha

Označovanie laminátu podľa tried

takže, laminát Je podlahový materiál, ktorý pozostáva z niekoľkých vrstiev: drevovláknitých dosiek alebo drevotrieskových dosiek, niekoľkých medzivrstiev z papiera a konečného akrylového alebo melamínového laminátu. Je to laminovaný povrch, ktorý chráni všetky ostatné vrstvy pred vlhkosťou, špinou, prachom a mechanickým poškodením. Technologické vlastnosti výrobku zjavne do značnej miery závisia od kvality vrchnej vrstvy..

Laminované povrchy

Podlahy vo farbe dosiek

Kuchynský poklop

Prízvuk na podlahu

Nie je dôvod, prečo si laminát získal u našich krajanov takú vysokú popularitu. Koniec koncov, má niekoľko významných výhod:

 • vysoké estetické vlastnosti;
 • široká škála farieb, schopnosť napodobniť akýkoľvek povrch – od parketových dosiek po keramické alebo kamenné dlaždice;
 • možnosť vlastnej montáže v krátkom čase a bez zdĺhavej prípravy povrchu;
 • dostupné náklady (laminát je oveľa lacnejší ako parkety, ale drahší ako linoleum);
 • dostatočne vysoká pevnosť a trvanlivosť (v porovnaní s linoleom);
 • relatívne jednoduchá údržba (ťažšie ako s linoleom, ale jednoduchšie ako s parketami – nie je potrebná pravidelná cyklizácia);
 • materiál je šetrný k životnému prostrediu.

Laminát do obývačky

Prírodné zrno dreva

Laminát do spálne

Svetlý interiér

Laminátové triedy

Aby sme sa mohli rozhodnúť pre výber laminátu pre konkrétny typ miestnosti, je potrebné vziať do úvahy číslo triedy – dve sa týkajú obytných priestorov, tri sa týkajú komerčných priestorov (musia byť prítomné na označení materiálu):

Laminát 21 trieda určené do obytných priestorov s nízkou premávkou a nízkym zaťažením nábytku. Takýto materiál je vzácny kvôli nízkej popularite. Netrvá dlho – menej ako 3 roky;

Dekorácia podlahy

Laminát v prevedení spálne

Podlahy v tmavých tónoch

Laminát

Laminát 22 trieda vhodné na použitie v spálňach, obývačkách a detských izbách so svetlým nábytkom a nízkou premávkou. Životnosť spravidla nepresahuje 4 roky;

Zamerajte sa na podlahu

Laminát v priestrannej obývacej izbe

Laminát do jedálne

Svetlý dizajn

Laminát 23 trieda je schopný odolávať ťažkým nákladom (ťažký nábytok) a používa sa v miestnostiach s vysokou premávkou – nielen v obývačkách, detských izbách a chodbách, ale aj na chodbách, v kuchyniach, jedálňach. Šťava z vykorisťovania tiež zriedka presahuje 4 roky;

Laminát v kuchyni

Laminát ako parketová doska

Dôrazný dizajn pre bielu kuchyňu

Tradičné riešenie

Laminát trieda 31 určené pre ľahké komerčné priestory. Jeho výkon je vyšší ako pri laminátových podlahách pre domácnosť. Ak položíte takýto materiál do konferenčnej miestnosti, bude trvať asi 3 roky, v obytnej budove môže byť jeho životnosť 10-12 rokov;

Laminát chodby

Farebný akcent na podlahách

Laminát na chodbe a chodbe

Laminát trieda 32 má vyššie pevnostné charakteristiky a môže byť použitý ako podlahová krytina v komerčných priestoroch so stredným použitím. Môže byť použitý v triedach, kanceláriách, priestoroch recepcie. V tomto prípade bude laminát trvať asi 5 rokov; v obytnej budove môže byť jeho prevádzková šťava asi 15 rokov..

Teplá paleta podláh

Dekorácia do jedálne

Laminát do kuchyne-jedálne

Laminát

Laminát 33 trieda má najvyššie technologické vlastnosti a používa sa v komerčných priestoroch s vysokým podlahovým zaťažením. Môže byť použitý v reštauráciách, telocvičniach, obchodoch s vysokou návštevnosťou. Služba šťavy sa v tomto prípade pohybuje od 5 do 6 rokov. V obytnej štvrti nemožno takýto povlak meniť 20-25 rokov..

Podlahová krytina - laminátová

Kontrastný dizajn

Teplá farba do šedej kuchyne

Odborníci odporúčajú nešetriť na nákup podlahového materiálu. Koniec koncov, výmena laminátu je spojená s globálnymi prípravami, pokiaľ ide o opravu – je potrebné miestnosť úplne vyprázdniť a napríklad v jednoizbovom byte sa takéto akcie vykonávajú ťažko. Aby laminát slúžil ako spoľahlivá a trvanlivá podlahová krytina čo najdlhšie, odporúča sa kúpiť materiál s označením pre komerčné priestory – od triedy 31 a vyššie. Náklady na vysokokvalitný laminát sa vyplatia s trvanlivosťou, vynikajúcimi estetickými a pevnostnými charakteristikami.

Laminát pre dizajn spálne

Veľkolepé podlahy

Laminát vo svetlých odtieňoch

Ďalšie kritériá pre výber laminátu

Hrúbka materiálu

Materiál rôznych výrobcov a tried sa líši v hrúbke od 6 do 12 mm. Je zrejmé, že čím je podlahový materiál hrubší, tým silnejší a odolnejší je povrch. Odborníci preto odporúčajú vybrať laminát s hrúbkou najmenej 8 mm a na základe svojich finančných možností sa ho pokúste kúpiť ako materiál s čo najhrubšou vrstvou. Čím je laminát hrubší, tým je montáž jednoduchšia. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy zvukovo -absorpčné vlastnosti materiálu – čím je laminát hrubší, tým sú tieto vlastnosti vyššie..

Laminát do technických miestností

Pestrý vzor dreva

Výrobca laminátu

Výber výrobcov na modernom trhu dokončovacích materiálov je neuveriteľne široký. Vždy však existuje niekoľko najobľúbenejších možností pre spoločnosti, ktoré sa etablovali s dlhodobou bezchybnou povesťou. Obvykle také firmy poskytujú na svoje výrobky dlhodobú záruku. Existujú dokonca výrobcovia, ktorí na svoje výrobky poskytujú doživotnú záruku..

Svetlé povrchy

Svetlá podlaha

Záruka výrobcu sa spravidla pohybuje od 5 do 15 rokov. V Rusku neexistuje GOST na výrobu laminátu, takže všetky spoločnosti používajú technické špecifikácie. Väčšina zahraničných výrobcov sa spolieha na GOST, najčastejšie medzinárodné.

Okrové odtiene

Ľahký laminát

Jedáleň na verande

Oddelenie laminátu podľa typu spojenia prvkov

Celý laminát je možné rozdeliť do dvoch skupín podľa typu spojenia jeho prvkov (panelov):

 • lepidlo;
 • hrad.

Imitácia drevenej podlahy

Originálny dizajn

Lepiaci laminát stojí to menej ako na hrad, ale bez určitých schopností to sami nezvládnete. Panely sú navzájom prepojené špeciálnym rýchloschnúcim lepidlom. Toto spojenie poskytuje povrch bez medzier. Podlahová krytina je odolnejšia voči vlhkosti ako tá, ktorá je vytvorená zámkovým laminátom. Významnou nevýhodou takéhoto povlaku je nemožnosť výmeny poškodeného panelu – všetky prvky sú lepené.

Tmavý povlak

Neutrálne pozadie

názov «hradný laminát» hovorí samo za seba – panely sú pripevnené bez použitia lepidla pomocou špeciálnych «hrady». Výhodou tohto náteru je rýchlosť inštalácie a možnosť výmeny jednotlivých panelov v prípade poškodenia. Medzi nevýhody patrí príjem medzier medzi prvkami povlaku, ktoré budú vystavené vlhkosti.

Pestré farby

Uzamknúť pripojenie

Malé laminátové panely

Existujú dva typy zámkov pre laminátové panely:

skladací (klik) – dvojité zámky, ktoré sú umiestnené pod uhlom 45 stupňov. Tento držiak je veľmi výhodný z pohľadu inštalácie a následnej prevádzky. Zakrivenie základne pre takéto zámky je povolené najviac 3 mm na lineárny meter;

Laminát na chodbe

Nezvyčajné farby

Výzdoba škôlky

západky (zámok) je ešte jednoduchší ako skladacie zámky. Majiteľ, ktorý doteraz nemusel riešiť laminát, si poradí aj s panelmi, ktoré majú tento typ spojenia. Je však potrebné mať na pamäti, že pre panely s týmto typom zámkov je potrebná dokonale rovná základňa podláh..

Laminát do priestrannej miestnosti

Svetelný dizajn

Laminát do kombinovanej miestnosti

Klasifikácia podľa typu podkladu pre laminát

Pri použití laminátu na výrobu podlahy musíte použiť podložku – materiál, ktorý izoluje hornú vrstvu od podlahy. Podložka poskytne potrebnú úroveň tepelnej a zvukovej izolácie. Laminát triedy 32 a vyšší môže obsahovať ako súčasť prvkov substrát a nevyžaduje dôkladnú prípravu povrchu podlahy, s výnimkou dôkladného čistenia vysávačom.

Tmavé podlahy pre svetlú spálňu

Pôvodný laminátový dizajn

Laminát do kuchynského štúdia

Podľa typu materiálu je možné všetky možnosti pre podklady rozdeliť do troch skupín:

Podložka z polyetylénovej peny – najbežnejšia možnosť. Odolnosť proti vlhkosti, dostupné náklady a jednoduchá inštalácia priniesli tento typ materiálu na vrchol najobľúbenejších možností. Polyetylénový penový materiál má však aj nevýhody – v priebehu času môže výrazne klesať (nedrží dobre tvar), nie je to úplne ekologická surovina;

Interiérový dizajn z laminátu

Teplá farebná paleta

Laminát v obývacej časti

Korkový podklad – absolútne šetrné k životnému prostrediu, je to vynikajúci tepelný izolátor (najčastejšie sa používa na zdobenie podláh prvého poschodia). Korok perfektne drží tvar, dá sa nazvať odolným materiálom. Ale možnosť tvorby kondenzácie znižuje jeho popularitu. Aby sa materiál zbavil tejto nevýhody, je korok pokrytý bitúmenom alebo gumou. Takýto materiál má vynikajúcu amortizáciu a prakticky sa neopotrebúva;

Svetlá chodba

Krásne

Eklektická obývačka

Špeciálna podpora, ako súčasť laminovaných panelov umožňuje veľmi rýchlu inštaláciu. Poskytuje vynikajúcu tepelnú a zvukovú izoláciu, slúži pomerne dlho a bez kondenzácie. Vysoké náklady sa však často stávajú kľúčovým kritériom pre výber laminátu na podlahu..

Všade strom

Klasická jedáleň

V obývacej miestnosti s krbom

Odborníci tiež odporúčajú venovať pozornosť ikonám na obale panelov, čo môže znamenať nasledujúce vlastnosti:

 • má antistatický povlak (nepriťahuje prach a jemné nečistoty);
 • nezmizne na slnku;
 • nevyžaduje špeciálnu starostlivosť;
 • na čistenie povrchu je možné použiť domáce čistiace prostriedky;
 • trvanlivé a odolné voči mechanickému namáhaniu;
 • vhodné na prekrytie tzv «teplá podlaha»;
 • povrch je odolný voči tvorbe plesní a plesní;
 • materiál je nehorľavý.

Netriviálny dizajn

Harmonické kombinácie

Rešpektovaný dizajn

Výber farebnej schémy pre podlahu

Voľba farebnej schémy pre dizajn podláh do značnej miery formuje obraz celej miestnosti. Nielen interiérový dizajn, ale aj psychologické vnímanie jeho obrazu ako celku závisí od toho, či sa farba podlahy spojí so všeobecnou farebnou schémou miestnosti alebo bude vyniknúť jasným alebo tmavým prízvukom. Sortiment moderných obchodov s dokončovacími materiálmi na podlahy je neuveriteľne široký – vlastník s akýmikoľvek estetickými preferenciami a veľkosťou peňaženky si bude môcť nájsť svoju vlastnú farebnú možnosť.

Prírodné odtiene

Prízvuk drevín

Vo svetlej kuchyni

Svetlé tiene v obývacej izbe

V malých miestnostiach návrhári odporúčajú používať materiály svetlých odtieňov na povrchovú úpravu na vizuálne rozšírenie priestoru. Toto pravidlo však platí v menšej miere pre podlahy. Faktom je, že pre pohodlný psychologický stav ľudí v miestnosti by farba jeho podlahovej krytiny mala byť najmenej o dva tóny tmavšia ako výzdoba stien. To mu umožní povedať to «cítiť zem pod nohami».

Malý kuchynský kút

Tmavé dno - svetlý vrch

Kontrastný lem

Takmer každý vlastník bytu alebo domu vie, že prevedenie stropu v bielej farbe, steny – 1–2 tóny tmavšie a podlahy – v najtmavšom tóne vám umožňuje vytvoriť vizuálne zvýšenie výšky miestnosti. Táto dizajnová technika sa často používa pri zdobení priestorov v štandardných a malých bytoch v našej krajine..

Laminát v kancelárii

Tmavý akcent - podlahy

Vizuálne rozšírenie priestoru

Laminát s obrazom podlahovej dosky s povrchmi, ako keby sa opotreboval, je neuveriteľne populárny, keď je aplikovaný na interiéry vo vidieckom a ošúchanom elegantnom štýle. Odreniny a imitácia čipov pomáhajú nielen vytvoriť autentický štylistický smer prostredia, ale tiež vniesť originalitu do najbežnejšieho dizajnu miestnosti..

Pre vidiecky štýl

Pre shabby chic štýl

Vyblednuté podlahy

Na presklenej verande

Ak sa na dekoráciu a realizáciu hlavného nábytku v miestnosti použije chladná farebná paleta, teplý prírodný vzor dreva vždy pomôže zvýšiť stupeň teploty farby interiéru. Vzhľadom na mierku povrchu podláh môže dokonca aj jeden dizajnový prvok – podlahová krytina – stačiť na vytvorenie rovnováhy vo farebnom vnímaní obrazu miestnosti..

Snehovo biele prevedenie

Teplé odtiene pre podlahy

Obľúbenosť používania šedej a jej odtieňov pri navrhovaní moderných domov dosiahla farby laminátu. Ušľachtilé odtiene šedej môžu byť prezentované vo svetlých, strieborných paletách aj v tmavých antracitových odtieňoch. Výhodou použitia svetlošedých odtieňov na ozdobu podlahy je aj to, že prach na takom lamináte je prakticky neviditeľný..

Laminát v sivých odtieňoch

Šedé podlahy

Všetky odtiene šedej

Pôvodný výber farby

A nakoniec

Nedávno pravidlo, že veľkosť podlahovej dosky alebo dlaždíc (v závislosti od toho, čo presne laminát napodobňuje) by mala byť väčšia, tým priestrannejšia samotná miestnosť prestáva mať svoju váhu. Podlahová krytina s obrazom veľkých dosiek alebo matríc, dlaždíc alebo akýchkoľvek iných prvkov, ktoré tvoria podlahu, je stále obľúbenejšia. Táto farba sa používa bez ohľadu na veľkosť a účel miestnosti. A najčastejšie vám to umožňuje vizuálne zvýšiť objem priestoru..

Veľké laminátové panely

Laminát do priestrannej miestnosti

Krásny vzor podlahy

Zamerajte sa na podlahy

Laminát možno použiť nielen na podlahy. Používanie tohto materiálu na zdobenie prízvukovej steny alebo jej časti niekoľko sezón za sebou nestratilo svoj význam. Farba laminátu na dokončenie steny alebo časti miestnosti sa zároveň nemusí zhodovať s materiálom na podlahy – všetko závisí od zvolenej farebnej schémy interiéru, spôsobu umiestnenia akcentov a štylistický výkon. Pomocou laminátu môžete ozdobiť fasády úložných systémov, priestor okolo elektrického krbu, zdobiť výklenky a rímsy, vytvárať panely a zástery vo výzdobe stien.

Laminát nielen na podlahy

Priečka s laminátom

Súčasný štýl

Dekorácia podláh a fasád

Svetlé povrchy sú všade