Dekoračný sadrový kôrovec: video a fotografia aplikácie v interiéri

Kôrovcová ozdobná omietka je možno jednou z najzaujímavejších a najoriginálnejších možností povrchovej úpravy. Tento materiál so samozrejmým názvom vyzerá ako opotrebovaný strom a používa sa na vnútorné i vonkajšie práce. Rôzne nerovnosti dodávajú omietke farebný vzhľad a pomáhajú vytvárať v dome útulnú a pokojnú atmosféru. Nie je žiadnym tajomstvom, že monotónny (obzvlášť lesklý) povrch pôsobí dosť otravne, zatiaľ čo kôrovec je schopný priniesť mier a pokoj..

Ako sa dosiahne účinok kôrovca? V mnohých ohľadoch je podobná textúra dosiahnutá vďaka mramorovým čipom, ktoré sú jej súčasťou. Pri aplikácii špachtľou ten istý drobček «škrabance» drážky, vďaka ktorým sa získajú podlhovasté a úzke priehlbiny. Šírka a hĺbka brázdy priamo závisí od veľkosti zŕn, ktoré sa zase pohybujú od 0,1 do 3,5 mm. To znamená, že kompozícia môže obsahovať malé aj väčšie zrná piesku. Dnes je za najobľúbenejšiu možnosť považovaný kôrovec s drobkami od 2 do 2,5 mm.

Charakteristika sadrového kôrovca

Dekoračný sadrový kôrovec v byte Dekoratívna textúra kôrovca ​​zo sadry Omietanie kôrovca Fotografia kôrovej omietky V interiéri sadrový kôrovec Sadrový kôrovec Fotografia kôrovca Fotografia sadrového kôrovca V interiéri sadrový kôrovec

Ako už bolo spomenuté, materiál sa používa na vnútornú aj vonkajšiu prácu. Táto všestrannosť je spojená s vynikajúcim výkonom. Poďme na to prísť podrobnejšie:

Zvážte, ako dekoratívny omietkový kôrovec vyzerá v interiéri

Fotografia kôrovca Fotografia kôrovej omietky Fotografická textúra kôrovej omietky Nástenná dekorácia s kôrovcom Dekoračný sadrový kôrovec Fotografia dekoratívnej sadry Nástenná dekorácia v byte s kôrovcom Fotografia sadrového kôrovca Omietkový kôrovec v byte Príklad sadrového kôrovca

Ako si vybrať sadru «podkôrny hmyz»

Materiál sa vyrába vo vreciach (vo forme suchej zmesi) a vo vedrách (pastovité zmesi). Toto je potrebné vziať do úvahy, pretože s hotovou zmesou bude menej problémov, ale tiež to stojí viac. Je to spôsobené tým, že materiál je pripravený s prídavkom syntetických plnív..

Najčastejšie na trhu nájdete materiál v bielej farbe, aj keď niekedy môžete naraziť aj na iné farby. Prečo sa to robí? Je to jednoduché – ak je to žiaduce, zmes môže mať akýkoľvek odtieň a dá sa to urobiť niekoľkými spôsobmi. Prvým je pridanie farbiva do sadry počas miešania a druhým je natretie už vysušeného povrchu. Funkciou materiálu sú neobmedzené možnosti dekorácie, pretože «opotrebované» vzor je možné aplikovať rôznymi spôsobmi: krížom-krážom, kruhmi, vlnami alebo dokonca náhodne. S materiálom je zároveň veľmi jednoduché pracovať a dokáže skryť drobné chyby, ktoré môžete počas procesu aplikácie urobiť..

Dnes je na trhu dekoratívna omietka veľký dopyt a každý výrobca sa snaží svojimi výrobkami všemožne chváliť. Ale v skutočnosti, ak by sa pri výrobe materiálu dodržiavala technológia, potom jednoducho nemôže existovať významný rozdiel v kvalite. Pri výbere dekoratívnej omietky sa preto riaďte vlastným vkusom a pozorne si prečítajte hotové vzorky. Dovážaná omietka sa prakticky nelíši v kvalite od domácich výrobcov, ale stále nestojí za záchranu. Koniec koncov, čím je materiál lacnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že výrobná technológia nebola dodržaná alebo bola dokonca vyrobená remeselným spôsobom..

Čo ešte vziať do úvahy pri výbere omietky «podkôrny hmyz»? V prvom rade musíte vedieť, že spotreba materiálu sa môže líšiť a závisí od priemeru minerálneho zrna, ktoré je jeho súčasťou. Napríklad pri priemere zrna 2,5 mm budete potrebovať 3 kg omietky na 1 m2 a pri veľkosti 3,5 mm 4 kg / m2..

Rozsah a príprava omietky «podkôrny hmyz»

Materiál sa používa ako na dekoráciu stien, tak na dekoráciu stropu. Môže byť použitý na akýkoľvek povrch, ktorý je schopný priľnavosti (inými slovami, priľnavosti) a počas prevádzky sa neohne: sadrokartón, tehla, betón, drevotrieska, cementová omietka atď. Kôrovec je vrchný náter a nanáša sa v malej vrstve (o niečo väčšej ako je priemer zrna), preto sa nepokúšajte vyplniť veľké praskliny a diery v stenách.

Kôrovec sa nanáša na rovný, základný a čistý povrch. Preto ak existujú stopy farby, vápna alebo iných materiálov, musia byť odstránené..

Technológia aplikácie kôrovca ​​a spôsoby jeho prípravy sú podrobne popísané v návode na zakúpený materiál. Je to ona, koho treba viesť. Všeobecné pokyny však budú nasledujúce:

  • pri príprave zmesi sa sadra naleje do vody a nie naopak;
  • voda by mala byť teplá, asi 20 ° C;
  • Roztok sa mieša pomocou vŕtačky s nadstavcom mixéra a pri nízkych otáčkach;
  • nemali by ste to robiť ručne, aj tak to nebudete môcť kvalitatívne premiešať;
  • miešanie prebieha až do okamihu, keď hrudky nie sú viditeľné. Potom sa materiál musí asi 5 minút usadiť a znova premiešať;
  • pomery vody, suchej omietkovej zmesi a trvanie používania kôrovca ​​závisia od konkrétnej značky a sú uvedené v návode. Jedna zmes už môže stuhnúť za hodinu, zatiaľ čo druhá môže pokojne ležať v nádobe tri hodiny. Súčasne nebude fungovať osvieženie pomocou pridania vody. Preto je také dôležité dodržiavať pokyny výrobcu..

Aplikácia dekoratívnej omietkovej kôry

Kontrolujeme kvalitu. Dobre vykonaná práca je okamžite viditeľná: žiadne kĺby, nie «lesklosť», textúrovaný povrch. V opačnom prípade sa môžu praskliny objaviť po niekoľkých týždňoch, ak bol materiál položený nesprávne alebo príliš hrubý..