Aký by mal byť dizajn okien v podkroví

Podkrovie je nadstavba v hornom poschodí pod samotnou strechou domu, ktorá je obytným priestorom. Vzhľadom na zvláštnosti svojej polohy má preto niekoľko dizajnových prvkov, ktoré zase zanechávajú stopu v celkovom dizajne aj v dekorácii okien..

Konštrukcia strešných okien priamo závisí od konštrukčných vlastností miestnosti Krásny podkrovný interiér s krásnymi oknami Veľkolepý dizajn vikierového okna Podkrovné priestory majú svoje vlastné charakteristiky, ako aj návrhy okien.

Aké sú vlastnosti dizajnu podkrovia

Podkrovný dizajn sa nachádza pod samotnou strechou a má vlastnosti, ktoré priamo ovplyvňujú okná, ktoré majú sklon, ktorý určuje tvar samotnej miestnosti. Strechu je zase možné nakloniť s jednou stenou pod uhlom a štít s dvoma takýmito stenami..

Podkrovie sedlovej strechy

V tomto prípade sú okná sklopné priamo v samotnom svahu (so šikmou strechou) alebo v rovnej časti miestnosti (čelná), aj keď vo väčšine prípadov majú nepravidelný tvar, ktorý nemôže ovplyvniť dizajn okien . Hlavnou vecou je vziať do úvahy nepravidelný tvar podkrovia, pre ktorý nie sú prijateľné klasické formy s rovnými čiarami. Strešné okná sú zvyčajne ozdobené rímsami a množstvom ďalších prvkov, o ktorých budeme hovoriť podrobnejšie nižšie..

Podkrovné okná majú svoje vlastné dizajnové prvky, podobne ako samotná miestnosť

Klasifikácia typov strešných okien

Neobvyklý tvar podkrovia si na jednej strane vyžaduje osobitný prístup, a to ako vo výrobnom procese, tak aj pri inštalácii okien. Ale na druhej strane je tu jedinečná príležitosť experimentovať s veľkosťami, tvarmi a úpravami. Koniec koncov, strešné okná vám umožňujú vytvárať tie najunikátnejšie obrázky, ktoré premenia miestnosť na nepoznanie. Štandardné umiestnenie okna sa považuje za rovinu strechy pod uhlom k stene, pričom výška od podlahy môže byť absolútne ľubovoľná, rovnako ako počet okien. Tvar okien môže byť tiež ľubovoľný, rovnako ako spôsob otvárania okna. Svetlíky sú však rozdelené do niekoľkých typov:

  • klasický – konštrukcia je namontovaná priamo vo svahu, usporiadanie okien môže byť v ľubovoľnej výške od podlahy iba v uhle, s ľubovoľným dizajnom a plochou;

Klasické strešné okná Klasické usporiadanie strešných okien

  • zvislé – konštrukcia je namontovaná v sklone strechy, nie však šikmo, ale zvisle, to sa dosahuje pomocou priezoru pokrývajúceho strešné okno a ako keby vyrastal zo sklonu strechy vo forme štvorcového boxu , v dôsledku čoho sa okno vo vnútri získa s hlbokým sklonom, čo drasticky zníži množstvo svetla prechádzajúceho oknom, ale dekoratívne možnosti s touto možnosťou sa prudko zvýšia a veľkosť zvislých okien môže byť pri možnosť transformácie na balkón;
  • fasáda (alebo rímsa) – konštrukcia je inštalovaná v stene pod strechou, umiestnená v pravom uhle a v skutočnosti nie je podkrovím, pretože je namontovaný na princípe klasického okna, je to skôr panoramatické okno, jeho výška môže začínať priamo od samotnej podlahy, je tu však rovnaké mínus – rímsové okno vďaka svojmu dizajnu nemôže prepúšťať veľa svetla vlastnosti, ale má veľké plus – na ňom, ako na klasickom, môžete aranžovať kvety, tiež nie je nezvyčajné, keď predné okná sú balkónové bloky s dverami vedúcimi napríklad na verandu alebo balkón a dokonca aj na zaujímavejším riešením je výstup z podkrovia priamo cez predné dvere, pričom na balkóne musia byť vybavené schody vedúce na ulicu;

Podkrovie s oknom s výhľadom na verandu Strešné okno fasádneho typu

Svetlíky a ich vlastnosti

Od bežných strešných okien sa líšia predovšetkým svojim tvarom, ktorý má veľa krídiel a je veľmi zriedka rovný.

Konštrukčné prvky podkrovia poskytujú dostatok možností dizajnu miestnosti aj okien. Pôvodný dizajn strešného okna Svetlíky majú rôzne tvary a veľkosti.

Otvory sú vo väčšine prípadov šikmé a okná umiestnené na streche majú špeciálny systém zatvárania a otvárania. Rám takéhoto okna je možné nakloniť alebo otočiť, alebo môže vykonávať obe akcie naraz. Na otváracom mechanizme sú zatvárače a západky, ktoré udržujú výklopný rám otvorený. Existujú aj také prevedenia, ktoré vám umožňujú otočiť rám o 360 stupňov bez jeho odstránenia zo závesov. Samotná miestnosť nepochybne tiež zanecháva odtlačok na dizajne okien..

Podkrovné priestory môžu mať rôzne vzory, napríklad okná.

Strešné okná prepúšťajú pod holým nebom veľa svetla a je s nimi oveľa teplejšie ako s bežnými. Aby sa v lete teplo nedostalo z okien, musia byť starostlivo chránené obzvlášť hustým náterom, ktorý sa používa na záclony. Okná sú vybavené systémom, ktorý umožňuje ich odstránenie aj sklopenie. Konvenčné závesové systémy tu nie sú použiteľné, preto existujú špeciálne konštrukcie so sadou rôznych podpier a upevňovacích prvkov, pomocou ktorých je opona držaná v požadovanej polohe. Môžete si tiež nainštalovať domáce záclony sami..

Aký by mal byť dizajn strešných okien

Ak hovoríme o najbežnejších a najjednoduchších možnostiach, potom sú to záclony alebo žalúzie, ktorých výber je neuveriteľne veľký, ako aj výber štýlov. Aby ste sa mohli rozhodnúť, musíte predovšetkým rozhodnúť o účele okna, konkrétne o tom, čo by malo slúžiť napríklad na ochranu pred slnkom, alebo je to len dekoratívny prvok interiéru a nič viac . Ak potrebujete ochranu pred slnkom, tu pomôžu žalúzie alebo rolety, ktoré sú nainštalované zvnútra. Je pravda, že pri tejto možnosti sa samotné sklo zahreje, rovnako ako samotná miestnosť spolu s ním. Vonkajšie rolety slúžia ako tepelný štít na zimné obdobie, pretože naopak, neprepúšťajú teplo z miestnosti. Okrem toho prispievajú k zvukovej izolácii a chránia okná pred všetkými druhmi mechanického poškodenia. Jediným negatívom je, že neslúžia ako dekoratívny prvok..

Existuje ešte jeden spôsob, ako sa chrániť pred slnkom – sú to markízy, čo sú siete, ktoré prepúšťajú svetlo. sú vyrobené z tenkého materiálu, ale znižujú teplo vstupujúce do miestnosti rozptylom. Môžu tiež hrať úlohu moskytiéry, ak sú nainštalované ako dodatočná obrazovka. Markíza teda otvorením okna zostane na svojom mieste. A iba v prípade potreby ho možno zrolovať a odstrániť. Existuje aj alternatíva v dizajne strešných okien – jedná sa o vnútorné žalúzie. Prichádzajú v rôznych prevedeniach a typoch. Ak robíte všetko sami, môžete vyrobiť žalúzie akejkoľvek požadovanej konfigurácie a tvaru, pričom ste si vopred premysleli upevnenie krídiel s prihliadnutím na sklon okien. Okná môžete vylepšiť aj vtedy, ak použijete ďalšie okenné časti (prekrytia), ktoré môžu byť hluché alebo otvárateľné a slúžia na vetranie miestnosti ako okno, najmä ak je zlé počasie..

Svetlík orientovaný priamo Pri návrhu strešného okna je veľa možností Krásne strešné okno so žalúziami

Inštalácia a ovládanie žalúzií je najľahšie a sú skvelé pre šikmé konštrukcie. Najväčšou výhodou je, že konštrukcia je pripevnená priamo k samotnému rámu bez toho, aby zasahovala do otvárania a zatvárania okna. Táto možnosť je optimálna pre tie okná, ktoré sa neotvárajú štandardným spôsobom, ale otáčajú sa alebo rozkladajú. Okrem toho je tu skvelá príležitosť ovládať a regulovať vzduch vstupujúci do miestnosti..

Žalúzie na strešné okná sa používajú klasické a skladané. V skutočnosti je to akordeón, ktorý sa zhromažďuje zhora, zdola alebo súčasne v rôznych konfiguráciách. Používajú sa aj rolety, ktorých dizajn je podobný klasickému, s jediným rozdielom, že základňa je vyrobená z jedného kusu látky. Rolety sú krížom medzi klasickými žalúziami a konvenčnými závesmi. Sú upevnené po celej výške podkrovného okna a keď záves otvoríte, zroluje sa do trubice a nachádza sa v hornej časti okna, pričom úroveň otvárania je možné nastaviť nezávisle. V zloženom stave je roleta takmer neviditeľná.

Ak v podkroví používate bežné záclony, potom táto možnosť nie je menej pohodlná..

Bežné záclony - praktická a pohodlná možnosť zdobenia strešného okna

Na ich inštaláciu však budete musieť použiť niekoľko trikov. Prvou metódou je použitie dvoch záclonových tyčí, ktoré sú vhodné najmä pre šikmé okná. Prvá rímsa slúži ako držiak a je upevnená v hornej časti okna a druhá drží závesy v požadovanej polohe a zabraňuje ich vertikálnemu pádu nadol. Mimochodom, umiestnenie druhej rímsy by malo byť zvolené individuálne, v závislosti od veľkosti okna a dizajnu. Je tiež potrebné vziať do úvahy vzdialenosť medzi stenou a odkvapom. Malo by stačiť, aby ste záclonu pevne pritlačili a nedovolili jej vykĺznuť z držiaka. Druhá metóda sa vykonáva pomocou otvorov, ktoré sú vyrobené v tkanine na úrovni druhej rímsy, po ktorej je záves navlečený na rímsu. Táto metóda vám umožňuje ľahko upevniť a posunúť záves v požadovanej polohe..

Na upevnenie tkaniny na rímsu sa používa suchý zips, pomocou ktorého môžete vytvoriť najneuveriteľnejšie kompozície. A aby závesy nekĺzali a dobre držali na druhej rímse, sú uviazané v uzloch alebo upevnené svorkami alebo očkami, ktoré sú okrem spojovacích prvkov aj ozdobnými prvkami. Ak sú okná dostatočne vysoké, má zmysel nainštalovať mechanizovaný systém, ktorý bude ovládať okno aj dekor. Pokiaľ ide o tkaninu záclon, môžeme povedať, že to môže byť úplne akýkoľvek, hustý aj ľahký tyl – všetko je na vašom uvážení. Tu je možné venovať osobitnú pozornosť iba materiálu, ktorý obsahuje fóliový povlak – to pomôže udržať teplo zo spaľujúcich slnečných lúčov..