Výber perfektnej farby steny spálne

Výber palety farieb spálne nie je jednoduchý. Na jednej strane chcem nájsť najlepšiu voľbu pre farbu stien, ktorá by zodpovedala osobným preferenciám, na druhej strane móda často diktuje opačné variácie, po tretie zdravý rozum naznačuje paletu, s ktorou by to bolo možné vytvoriť skutočne relaxačnú atmosféru. Dilema medzi túžbou priniesť do interiéru miestnosti veselosť a vytvorením prostredia, v ktorom sa dá relaxovať a dobre si oddýchnuť, vedie k protichodným rozhodnutiam. Faktom je, že výber farebnej schémy spálne ovplyvňuje príliš veľa faktorov, je však realistické nájsť kompromis a v tejto publikácii sa pokúsime zistiť náročný problém výberu ideálnej farby steny do spálne..

Dizajn spálne v sivých tónoch

Interiér vo svetlých farbách

Klasika v spálni

Faktory ovplyvňujúce výber farby steny v spálni

Je chybou riadiť sa pri navrhovaní obytných priestorov výlučne osobnými preferenciami a módnymi trendmi. Je tiež dôležité zvážiť nasledujúce aspekty:

  • veľkosť a tvar miestnosti, výška stropov;
  • dekorácia iných povrchov miestnosti (ideálnou možnosťou by bolo naplánovať celý interiér agregátne, keď vopred viete, že strop ozdobíte snehovo bielou lesklou strečovou štruktúrou alebo použijete matnú verziu zaveseného stropu, že podlaha bude vyrobená v tmavej farbe alebo bude použitý vzor prírodného dreva);
  • umiestnenie miestnosti vzhľadom na svetové strany (pre južnú stranu si môžete vybrať chladnú paletu, pre severnú stranu – mimoriadne teplé farby);
  • prítomnosť, počet a veľkosť okenných otvorov (čím prirodzenejšie svetlo v miestnosti je, tým tmavšie a jasnejšie odtiene si môžete dovoliť pri výbere farebnej schémy);
  • kombinácia dekorácie na stenu s farebným výberom nábytku a základného textilného dizajnu;
  • životný štýl majiteľov (práca na smeny, v ktorej je potrebné spať cez deň, zanecháva odtlačok na vytvorení určitej atmosféry miestnosti, ktorej kľúčovým prvkom bude dekorácia steny).

Kombinácia šedej a bielej

Nástenná dekorácia v šedej farbe

Na prvý pohľad sa môže zdať, že v tejto rovnici je príliš veľa neznámych a bude ťažké ju vyriešiť. V skutočnosti bude každý vlastník bytu alebo súkromného domu schopný porozumieť nuansám výberu farebnej palety. Ak je vaša spálňa skromná, dajte prednosť svetlým, pastelovým odtieňom, vyhnite sa tmavým a jasným farbám. Nechajte možnosť použiť svoj obľúbený jasný odtieň na posteľný textil alebo akcenty v dekorácii. Ak je spálňa umiestnená na južnej strane, potom je výber farebnej palety rozmanitý. Chcete vytvárať «v pohode» atmosféra – pri vytváraní povrchových úprav používajte odtiene šedej, modrej a zelenej. Izba umiestnená na severnej strane bude potrebovať teplé farby – béžová, piesková, okrová, mliečna biela bude vynikajúcim základom pre vytvorenie praktického a navonok atraktívneho interiéru..

Tmavé odtiene pre priestrannú izbu

Spálňa v modrej a bielej farbe

Neoklasický štýl

Svetlý nábytok na tmavom pozadí

Príklady dekorácie steny v spálni v chladnej farebnej palete:

Chladná nástenná paleta

Neutrálny výber farieb

Svetlo modré steny

Pastelové farby na ozdobu

Živý modrý tón

Neutrálne farby

Pôvodná farebná schéma

Teplé farby zvislých povrchov sú uvedené v nasledujúcich projektových projektoch:

Teplá farebná paleta

Jemné pastelové pozadie

Svetlo béžová

Pieskovo-okrové tóny

V čokoládových tónoch

Všetky odtiene hnedej

Ak hovoríme o kombinácii farby stien s paletou hlavného nábytku, potom je v tomto prípade princíp činnosti pomerne jednoduchý. Kombináciou tmavých a svetlých tónov vytvorte kontrast a zvýraznite kľúčové prvky interiéru. Ak potrebujete len osviežiť výzdobu spálne bez toho, aby ste v nej menili nábytok, ktorý je vyrobený z tmavého dreva alebo je vymaľovaný pestrými farbami, svetlé steny budú vynikajúcim zázemím na vytvorenie prízvuku na nábytkovom súbore. Ak plánujete (alebo ste už urobili) nákup nábytku vo svetlých a dokonca bielych farbách, potom pre steny má zmysel používať sýtejšie farby (ale nie jasné, aspoň v súhrne).

Tmavý nábytok na svetlom pozadí

Neutrálna kulisa pre svetlý nábytok

Niektorí dizajnéri navrhujú používať na dekoráciu povrchov a nábytku v miestnosti výlučne bielu farbu. Samozrejme, pre veľmi skromné ​​miestnosti sa tento prístup stane spôsobom, ako vizuálne rozšíriť priestor a vytvoriť svieži a ľahký obraz interiéru. Bude však takáto miestnosť útulná? Odborníci odporúčajú zriediť snehobiely dizajn spálne povrchmi a prvkami teplých drevených tónov – podlahami, hlavným alebo pomocným nábytkom, dekoráciou okien a dverí, dokonca aj svietidlami.

Spálňa s bielymi stenami

Snehobiely obraz

Svetlý interiér spálne

Pozrime sa podrobnejšie na farebnú kombináciu stien a nábytku. Sivá farebná schéma, ktorá je v dnešnej dobe tak populárna ako ozdoba miestnosti, je vynikajúcim východiskom pre mnohých majiteľov bytov a domov. Neutrálne, svetlé odtiene šedej vo výzdobe stien sú perfektne kombinované s akoukoľvek verziou stropu a podlahy, stávajú sa vynikajúcou kulisou pre dekoráciu stien a takmer akýkoľvek textilný dizajn. Výslednú farebnú schému miestnosti však možno nazvať chladnou. Nábytok z prírodného dreva pomôže vniesť toľko potrebné teplo do obrazu spálne. V takom prostredí sa nábytok s krásnym vzorom prírodného dreva stáva nielen hlavným prvkom interiéru, ale aj jeho prízvukom..

Kombinatorika farieb

Kombinácia farby stien a nábytku

Druhou možnosťou použitia rôznych odtieňov šedej v interiéri spálne je kombinácia s tmavým nábytkom. Na pozadí svetlošedých stien bude čierna posteľ a doplnkový nábytok pôsobiť majestátne a kontrastne. V tomto prípade najľahší spôsob, ako priniesť teplé odtiene, je dizajn podláh. Veľkolepým doplnkom budú parkety alebo podlahová doska s farebným vzorom prírodného dreva.

Tmavý nábytok na svetlo sivom pozadí

Interiér so sivými stenami

Na pozadí svetlo sivého lemovania

V miestnosti so sivými stenami

Tmavý prízvuk na svetlom pozadí

Ako štylizovať akcentovanú stenu?

Len málo majiteľov domov chce vidieť svoju spálňu ľahkým spôsobom bez prízvuku. Táto poloha sa dá ľahko vysvetliť – na vytvorenie pokojnej atmosféry sú potrebné pokojné farebné riešenia, hladké čiary a pravidelné tvary, ale naše oči tiež potrebujú zaostrovacie centrá, kontrastné a farebné škvrny. V ideálnom prípade by tieto akcentové prvky mali zvýrazniť a zvýrazniť hlavné interiérové ​​položky. Nikto by netvrdil, že posteľ je ústredným bodom akéhokoľvek priestoru na spanie. Zdobenie steny za čelom ako akcentovaný povrch je už mnoho rokov jednou z najdôležitejších dizajnových techník..

Tmavá tlač na akcentovanej stene

Všetky odtiene šedej

Nezvyčajná dekorácia steny za čelom postele

Výhodou výberu dokončovacích materiálov pre priestor na spanie je, že funkčnosť tejto miestnosti nie je špecifická a na dekoráciu povrchov je možné použiť širokú škálu možností. Výber dokončovacích surovín je prakticky neobmedzený, pokiaľ ide o technologické vlastnosti (spálňa nemusí odolávať vlhkosti alebo vysokým teplotám, úroveň kontaminácie je minimálna) a estetické vlastnosti. Vrátane dekorácie akcentovanej steny môžu majitelia spacích priestorov využiť akúkoľvek možnosť zo širokej škály dokončovacích materiálov – od lacných tapiet po stenové panely z prírodného dreva alebo kože..

Použitie dreva v spálni

Drevená akcentovaná stena

Na dekoráciu používame tapety

Kde inde, ak nie v spálni, použiť ako hlavný dokončovací materiál tapetu? Množstvo farebných a textúrnych riešení, rozmanitosť výtlačkov a farieb umožňuje každému majiteľovi bytu alebo domu nájsť si vlastnú možnosť, ako si vytvoriť interiér svojich snov. Ak hovoríme o moderných spôsoboch použitia tohto druhu dekorácie v spálňach, potom sa tlačená tapeta najčastejšie používa na ozdobenie iba jednej steny a spravidla je to rovina za hlavou postele. Práve tu sa nemusíte báť, že sa svetlá potlač alebo farebný ornament stanú zdrojom násilných emócií v miestnosti, pre radosť najčastejšie potrebujeme relaxáciu a pokoj. Zdobením akcentovanej steny farebnými tapetami vnesiete do interiéru spálne originalitu bez toho, aby ste riskovali atmosféru pokoja.

Tapeta na akcentovanú stenu

Tmavá tapeta ako povrchová úprava

Kontrastné kombinácie

Tapety ako akcentovanú povrchovú úpravu je možné ľahko kombinovať s inými dokončovacími materiálmi. Napríklad maľovanie alebo dokončovanie dekoratívnou omietkou vo farebnej schéme, ktorá je už prítomná v kresbe prízvukovej steny, bude skvelým doplnkom ku kľúčovému prvku zdobenia stien v spálni..

Tapeta v interiéri spálne

Tapeta vyrazená vo výzdobe spálne

Neutrálny výber tapety

Tu je príklad použitia tapety s jasným farebným vzorom v malej spálni. Okrem toho, že pomocou takejto povrchovej úpravy môžete v svetlej a pomerne neutrálnej miestnosti vytvoriť silný farebný akcent, vzor tapety môže pôsobiť ako motív pre aplikáciu určitého štýlu dekorácie miestnosti. Tropický štýl v mestskom byte je nielen odvážny, ale aj veľmi originálny spôsob, ako vytvoriť nezabudnuteľný interiér s vlastným kúskom..

Svetlé tapety pre tropický štýl

Nástenné panely pre akcentovaný povrch

Nástenné panely nie je jednoduché použiť ako hlavný materiál na dekoráciu stien v spálni. Pre takéto riešenia je potrebné zvoliť ľahké, neutrálne možnosti s minimálnou textúrou, najmä pokiaľ ide o malé miestnosti. Na ozdobenie akcentovanej steny však môžete použiť nielen panely jasných, farebných tónov, ale aj textúru s výrazným textom..

Pôvodná akcentovaná stena

Nástenné panely v spálni

Ľahké drevo na konečnú úpravu

Neobvyklý výber materiálov

Drevené stenové panely sú jedným z najobľúbenejších použití tohto druhu dokončovacieho materiálu pre spálne. Prirodzené teplo, ktoré prírodný materiál prináša do interiéru miestnosti, jeho jedinečný vzor a textúra, sa môže stať kľúčom k vytvoreniu útulnej a relaxačnej atmosféry. Toto je typ prostredia, ktoré väčšina obyvateľov miest očakáva, že po náročnom dni práce bude relaxovať vo svojej spálni..

Akcentovaná drevená panelová stena

Farebný drevitý vzor

Drevené stenové panely

Farebná dekorácia na stenu

Stena ako vnútorná priečka

Prirodzené teplo drevených povrchových úprav

Mäkké stenové panely alebo látkové (kožené) čalúnenie sú možnosťou na vytvorenie náročnej akcentovanej steny, ale aj na bezpečný a pohodlný dizajn záhlavia. Čalúnením môžete ozdobiť iba časť steny nad posteľou alebo na povrchovú úpravu textílií dať celý povrch. Všetko závisí od veľkosti samotnej miestnosti a veľkosti postele. Samotný dizajn je taký originálny, takže naň nie je potrebné ešte viac upozorňovať použitím ornamentu alebo potlače – dizajnéri odporúčajú jednofarebné riešenia.

Mäkké čelo postele

Mäkké stenové panely

Nástenné čalúnenie v koži

Látková akcentovaná stena

Mäkká dekorácia steny nad posteľ

Maľovanie je jednoduchý spôsob, ako vytvoriť prízvuk

Ak sú steny vašej spálne dokonale zladené, maľovanie modernými materiálmi môže byť jedným z najlacnejších, ale účinných spôsobov, ako vytvoriť správnu farebnú paletu na konečnú úpravu zvislých povrchov. Dizajnéri najčastejšie odporúčajú zvoliť pre akcentovú stenu farebný odtieň a ako hlavné pozadie stien uprednostňujú neutrálnu paletu svetlých farieb..

Farebná akcentovaná stena

Maľované steny spálne

Svetlá stena v interiéri spálne

Akcentovaná stena v tmavošedej farbe

Čierna ako prízvuk farby spálne? Prečo nie. Ak je geometria vašej spálne ideálna (vytvorená pomocou sadrokartónových štruktúr alebo pomocou zarovnania sadry), potom kontrastná kombinácia tmavej akcentovanej steny so svetlým pozadím ostatných povrchov vytvorí nielen stredobod pozornosti, ale aj zdôrazní konštruktivizmus miestnosti..

Čierna stena v spálni

Kontrastné povrchy

Tmavá povrchová úprava

Tehlové murivo používame ako ozdobu interiéru

Tehlová stena je už dlho neoddeliteľnou súčasťou vytvárania originálneho interiéru s nádychom industrializmu. Spálňa nie je výnimkou. Brutalita, ktorú tehlová stena prináša z dizajnu priestoru na spanie, transformuje interiér a mení jeho charakter. Odvážni dizajnéri a ich zákazníci priamo používajú murivo ako základ pre vytvorenie akcentovaného povrchu, ošetrujú ho iba potrebnými ochrannými sprejmi. Pre konzervatívnejších majiteľov domov je k dispozícii čiastočná alebo úplná možnosť. «bielenie» tehlové povrchy. V každom prípade textúra muriva, jeho špecifickosť, prinesú do dizajnu spálne nádych originality..

Tehlová stena v spálni

Spálňa v podkroví