Svietenie slnka v detskej izbe

Je veľmi dôležité, aby detská izba bola plná jasných a pozitívnych farieb. Medzi nimi zaujímajú osobitné miesto odtiene žltej..

Všeobecné farebné charakteristiky

Medzi prejavmi žltých odtieňov by sa mala venovať osobitná pozornosť všestrannému vplyvu farby. V závislosti od intenzity a oblasti pokrytia môžu byť tóny žltej pre telo prospešné a negatívne ovplyvniť niektoré z jeho oddelení..

Bledožltá stena v detskej izbe Žltý koberec v detskej izbe

Svetlá, jasná, zlatá farba, čo najbližšie k slnku, sa zvyčajne spája s radosťou a šťastím. Táto farba zmierni ospalosť a únavu. Miestnosť vymaľovaná týmto odtieňom vyvolá pozitívne emócie. Okrem toho sa verí, že žltá farba v interiéri škôlky zlepší pamäť, aktivuje mozgovú aktivitu a lepšie sa sústredí na plnenie úloh. Školákov vyzývame, aby sa počas prípravy na skúšky obklopili čo najväčším počtom žltých predmetov..

Horčičné steny v detskej izbe Svetlá stena v detskej izbe Svetlá stena so vzorom v detskej izbe

Žltú si môžeme predstaviť ako kombináciu červenej a zelenej. Vďaka tejto vlastnosti sa farba vyznačuje protichodnými vlastnosťami. V spektre žltých tónov nájdete studený citrónový odtieň a teplú farbu žĺtka alebo slnka..

Žlté pruhy na stene škôlky

V chromoterapii sa žltá používa na liečbu chorôb pečene, pankreasu a gastrointestinálneho traktu. Žltá miestnosť navyše pomáha čistiť pokožku a eliminovať prekrvenie tela. Aktivuje sa tiež autonómny nervový systém a spazmolytické procesy. Obklopenie sa žltou farbou vo všeobecnosti prináša pocit tepla. V takejto miestnosti je jednoduchšie udržať sa v teple..

Tmavá stena v žltej miestnosti

Malo by sa však vyhnúť nadmernému množstvu, pretože nadmerný počet odtieňov tejto farby vyvoláva nadmerné vzrušenie a bolesť hlavy..

Harmonické kombinácie žltej v interiéri

Hlavnou vecou pri vytváraní potrebnej atmosféry v detskej izbe je použitie farby v obmedzenom množstve. Vďaka rovnomerne rozloženému tieňu v celej miestnosti bude teplý a útulný..

Jasné prvky žltej farby v detskej izbe Jasné žlté škvrny v detskej izbe

Kombinácia so zelenou alebo modrou dodá dieťaťu potrebnú energiu a interiér bude ľahký a svieži. Žltá vyzerá dobre so všetkými odtieňmi modrej. V závislosti od požadovaného výsledku môžete použiť ľubovoľný tón z celého spektra:

 • tyrkysová;
 • modrá obloha;
 • morská vlna;
 • farba nočnej oblohy;
 • farba hlbokého mora a iné.

Žlté postele v detskej spálni Bledožlté prvky v detskej izbe Jemná žltá v dizajne škôlky

Kombinácia červenej a žltej môže posilniť túžbu dieťaťa objavovať svet. Túto techniku ​​je možné použiť pri navrhovaní študentského pracoviska. Nadbytok žltej v tejto oblasti bude príliš rušivý. Takýto interiér bude rušiť čítanie knihy alebo prácu s počítačom..

Kresby na žltých stenách Svetlé kombinácie s bledožltou Trochu žltej v jasnej škôlke

Ale v hracom priestore bude žltá na mieste. Jeho vplyv stimuluje hry vonku, čo je pre vývoj mladého organizmu mimoriadne dôležité. Žlté steny a zariadenie pomáhajú rozveseliť a aktívne využívať predstavivosť..

Jasná žltá v detskej spálni Jasné žlté pruhy na stenách škôlky

V priestore na spanie by ste mali s mimoriadnou opatrnosťou používať odtiene žltej. Jeho stimulačné vlastnosti nie sú v žiadnom prípade kombinované s hlavným účelom miesta na spanie. Relaxovať v jasne žltom interiéri je takmer nemožné, takže ho možno použiť iba v najbledších odrodách. Najlepším spôsobom, ako aplikovať farbu v priestore na spanie, je ozdobiť ním iba niekoľko predmetov. Napríklad žlté vankúše môžu zriediť celkovú atmosféru bez poškodenia nálady a stavu dieťaťa..

Bledožltá nástenná dekorácia do škôlky Bledý žltý odtieň v detskej izbe

Malo by sa tiež pamätať na to, že akákoľvek zmena odtieňa môže výrazne posilniť alebo oslabiť prejav jeho hlavných vlastností. Preto, ak si želáte, môžete použiť žltú v akejkoľvek zóne škôlky, iba správnym výberom tónu.

Použitie farby v nábytku

Rozhodnutie, že detská izba bude žltá, sa musí urobiť vo fáze plánovania obnovy. Ak môžete kedykoľvek zmeniť závesy alebo koberec, potom prelakovanie stien už nie je také jednoduché..

Ak by veľké povrchy mali zožltnúť:

 • podlaha;
 • strop;
 • steny,

je lepšie, ak je odtieň nenápadný. V tomto prípade bude žiarivá žltá nevhodná, pretože všetky ostatné zariadenia na jej pozadí budú stratené a samotná miestnosť sa časom začne zmenšovať svojou pestrosťou. Okázalé kombinácie na stenách a stropoch sú možné len s miernym použitím jasne žltej farby.

Jasná žltá na stenách a strope škôlky Veľa žltej v detskej spálni

Vhodné pre veľké povrchy v detskej izbe:

 • horčica:
 • šafran;
 • staré zlato;
 • kukurica;
 • khaki;
 • hruška.

Jasnejšie odtiene je možné zvýrazniť závesmi, fotorámikmi, niektorými kusmi nábytku a dekorom..

Prvky nábytku do škôlky v žltej farbe

Bude zaujímavé skombinovať niekoľko odtieňov žltej v jednej miestnosti. V tomto prípade môže byť jedna stena alebo veľký kus nábytku svetlý. Ostatné žlté objekty by mali mať menej jasné farby. Táto metóda vám umožní naplniť škôlku vašou obľúbenou farbou čo najviac, bez presýtenia negatívnymi prejavmi..

Potom, čo sú hlavné povrchy namaľované, môžete postupne pridávať, odstraňovať alebo presúvať žlté doplnky v miestnosti. Skvelým spôsobom «osvetliť» tmavé rohy miestnosti, bude v nich umiestnenie «solárne» položky. Takýto dizajnový ťah zachráni detskú izbu, ktorá sa nachádza na severnej strane, pred nedostatkom svetla a tepla..

Kombinácia žltej a modrej v dizajne škôlky

Osobitná pozornosť by sa mala venovať podsvieteniu. Najprirodzenejším pre škôlku bude jemné žlté svetlo prúdiace zo stropu. Tento druh osvetlenia je vhodný ako na hranie hier, tak aj na prácu s učebnicami. Pracovisko môže byť navyše vybavené stolovou lampou s rovnakým mäkkým svetlom, pretože podľa lekárov je táto možnosť najvhodnejšia pre detské oči.

Pri výbere hlavnej farby pre výzdobu škôlky by ste v prvom rade mali vziať do úvahy názor jej malého majiteľa. Zároveň nezabudnite na vlastnosti žltej. Kompetentným kombinovaním všetkých týchto kritérií môžete získať útulnú izbu, v ktorej bude dieťa rád tráviť čas.