Rohová skriňa v interiéri spálne

Je ťažké si predstaviť interiér spálne bez úložných systémov. Šatník sa tradične používa ako skriňový nábytok na ukladanie odevov, obuvi a doplnkov. V interiéri aj malej spálne pomôže rohový šatník vyriešiť problém s uložením šatníka dvoch ľudí alebo dokonca všetkých rodinných príslušníkov. Je to uhlová konfigurácia, ktorá umožňuje najefektívnejšie využitie užitočného priestoru miestnosti. Šatník môže byť zároveň vyrobený v akomkoľvek prevedení a obsahovať výplň, ktorá je pre vás vhodná, pričom plne uspokojí potreby vašej rodiny pri skladovaní vecí, obuvi, doplnkov a posteľnej bielizne. Môžete nájsť hotové riešenie alebo si objednať model rohovej skrinky pre svoju veľkosť pre akékoľvek štylistické prevedenie priestoru na spanie.

Rohová otvorená skrinka

Možnosti pre rohové šatníky do spálne

Výber modelu skrinky bude ovplyvnený nasledujúcimi kritériami:

 • veľkosť miestnosti a jej usporiadanie, ako aj množstvo využiteľného priestoru, ktoré je určené konkrétne na inštaláciu skrinky;
 • štýl prevedenia celého interiéru;
 • farebná schéma miestnosti;
 • materiál vykonania hlavného nábytku, medzi ktorým je predovšetkým posteľ;
 • naplnenie šatníka bude závisieť od počtu šatníkových predmetov, ktoré je potrebné uložiť do rohového systému, ako aj od charakteru vecí – bielizeň, obuv, posteľná bielizeň, atribúty a doplnky športu, ďalšie prvky.

Vstavaná rohová skriňa

Kombinovaná rohová skriňa

Ak hovoríme o inštalácii rohových skriniek, všetky modely je možné rozdeliť do dvoch skupín:

 • vstavaný;
 • skriňa alebo voľne stojaca.

Šatník so snehobielym telom

Rohový šatníkový súbor

V snehobielej spálni

Každý typ skrinky má svoje výhody a nevýhody. Zjavnou výhodou skrinky je napríklad jej mobilita. Nábytok môžete prestavať do iného rohu miestnosti alebo dokonca «presťahovať sa» do inej miestnosti. Šatník môžete do nového domova presťahovať aj v prípade zmeny bytu alebo vlastníctva domu. Pri vstavaných modeloch sú tieto manipulácie buď nemožné, alebo si budú vyžadovať ďalšie náklady na demontáž na starom mieste a inštaláciu na nové (zmeny sú súčasne nevyhnutné, pretože rozmery voľnej plochy pre inštalácia sa pravdepodobne nezhoduje).

Rohová skrinka

Zostava nábytku s pracoviskom

Vstavané skrine však majú aj zrejmé výhody – vyrábajú sa na zákazku, čo znamená, že dostupný priestor spálne využijú čo najefektívnejšie. Súčasne je vnútorná plocha vstavanej skrine vždy väčšia ako podobný model skriňového nábytku. Dizajn vstavanej rohovej skrinky môže byť ľubovoľný, je obmedzený iba voľným priestorom v miestnosti, potrebami rodiny a jej finančnými možnosťami..

Náhlavná súprava z masívneho dreva

Vstavaná skriňa

Vstavaná úložná jednotka

Súbor s krídlovými dverami

Ak hovoríme o tvare rohových skriniek, všetky modely možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

Trojuholníkový – ak sa pozriete na skrinku zhora, v pláne je jasne viditeľný trojuholník. Medzi výhody týchto skriniek patrí jednoduchosť prevedenia, a tým aj demokratická hodnota konečných nákladov na kus nábytku. Vnútorný objem modelu je zároveň dostatočne veľký na umiestnenie veľkého počtu šatníkových predmetov. Hlavnou nevýhodou je skutočnosť, že trojuholníkové skrine «najesť sa» veľké množstvo priestoru v miestnosti a nemusí byť vhodné pre miestnosti so skromnou veľkosťou.

Rohová vstavaná skriňa v podkroví

Šatníková skriňa s trojuholníkom na spodnej časti

Trapézový – na základni takého modelu skrinky je lichobežník (najčastejšie obdĺžnikový). Takéto kusy nábytku majú vysokú úložnú kapacitu a dajú sa ľahko kombinovať so zvyškom úložných modulov a akýmkoľvek iným nábytkom v interiéri spálne..

Rohová skrinka pôvodného tvaru

Pentagonálne – analogicky s inými modelmi je v pláne takýchto skriniek jasne viditeľný päťuholník (najčastejšie všestranný). Táto verzia rohovej skrinky je vďaka vysokej kapacite zaslúžene jednou z najobľúbenejších..

Skrine v tvare Pentagónu

Päťhranná rohová skrinka

Nezvyčajný dizajn

Polomer alebo radiálne skrinky majú hladké krivky fasád. Hlavnou výhodou je originalita výkonu a schopnosť harmonicky sa integrovať do komplexných štylistických výkonov interiéru spálne. Zložitosť výroby radiálnych fasád však vždy zvyšuje náklady na konečné náklady na výrobok – hlavná nevýhoda tohto typu skriniek.

S polomerom fasády

Hladké čiary

Zaoblené krivky

Priestranná skrinka s rádiusom

V tvare L. skrinky hovoria samy za seba – na spodnej časti modelov je vidieť písmeno «G». Často existujú možnosti s rovnakou dĺžkou strán. «roh», a nielen analogicky s písmenom, keď je jedna zo strán výrazne dlhšia ako kolmica. Takéto štruktúry vám umožňujú čo najefektívnejšie využiť rohový priestor miestnosti a ponechať dostatok voľného priestoru na priblíženie sa k fasádam skrine.

V spálni šatník v tvare písmena L.

Veľká šatníková skriňa v tvare písmena

Rohový úložný systém

Rohové úložné moduly

Návrh a materiál vyhotovenia fasád rohových skriniek

Rohová skriňa, ktorá bude súčasťou interiéru spálne, jej musí štýlovo ladiť. Ak hovoríme o miestnosti veľmi skromných rozmerov, potom je lepšie zvoliť svetlú fasádu, ktorá bude zodpovedať výberu farby s dekoráciou steny. V tomto prípade ani objemná (pre malú miestnosť) rohová skrinka nevytvorí vizuálny tlak, ale prispeje k vytvoreniu lakonického a zároveň ľahkého obrazu miestnosti..

Svetlá farebná paleta

Snehovo biele prevedenie

Biela skriňa

V priestrannej spálni je oveľa viac možností štylistických a farebných variácií pri realizácii rohovej skrinky. Na prevedenie nábytku do hlavnej spálne – postelí a úložných systémov vo forme rohovej skrinky si môžete vybrať kontrastné, akcentné farby. Svetlé môžu byť súčasne steny miestnosti aj fasády rohovej sady..

Zostava rohového nábytku

Kompletný s toaletným stolíkom

Kontrastné kombinácie

Definujúcimi prvkami vzhľadu akejkoľvek skrinky a rohová štruktúra nie sú výnimkou, sú jej fasády. Môžu byť vyrobené z nasledujúcich materiálov;

 • MDF alebo drevovláknitá doska potiahnutá PVC fóliou, plastová alebo dyhovaná (najbežnejšie možnosti, prijateľné z hľadiska nákladov a kvality výrobkov);
 • zrkadlové plátna (nepostrádateľná možnosť pre malé priestory, ktoré vyžadujú vizuálne zväčšenie), môžu byť hladké alebo reliéfne a obsahujú aj laserové gravírovanie, tlač fotografií;
 • hrubé plátna z tvrdeného skla, ktoré môžu byť prezentované v transparentnej aj matnej forme. Na sklo je možné vytlačiť aj vzor na tlač fotografií. Pod plátna sa často nanáša vrstva špeciálneho laku, ktorý vytvára originálne variácie pri vytváraní fasád skríň;
 • kombinácia materiálov v rámci fasád rohovej skrinky. Napríklad MDF je možné kombinovať so sklenenou alebo zrkadlovou tkaninou..

Nezvyčajné a luxusné riešenie

Kombinácia MDF a skla

Kombinované

Originálne riešenie pre úložné systémy

Vzhľad skrinky je tiež ovplyvnený prítomnosťou a dizajnom kovania. Je zrejmé, že funkčné a dekoratívne prvky fasád rohových skriniek by mali byť v súlade s celkovým štýlom prevedenia nábytkového modelu a celého interiéru spálne. V izbách zariadených v modernom štýle, v podkroví alebo v hi-tech štýle nájdete aj úplne hladké fasády skriniek so skrytým kovaním..

Lakonická možnosť

V spálni teenagera

Hladké fasády

Šatník v podkroví

Dvere do rohovej skrinky

Okrem veľkostí, farieb a materiálu rohovej skrinky sa pred kúpou alebo objednaním nábytku do spálne musíte rozhodnúť aj pre typ dverí pre veľký úložný systém. Pokiaľ ide o otváracie funkcie, všetky dvere je možné rozdeliť na tieto typy:

Hojdačka – obvyklý spôsob, akým väčšina z nás otvára dvere do miestnosti. Medzi výhody takýchto štruktúr patrí jednoduchosť vykonávania, spoľahlivosť a známosť používania. Krídlové dvere sú skvelé pre väčšinu štylistických možností interiéru spálne. K nevýhodám hojdačkových štruktúr patrí potreba voľného priestoru pred fasádami na hladké otváranie dverí.

Tradičná skriňa s krídlovými dverami

Komplex úložných systémov s výklopnými dverami

Klasický štýl

Komplex do detskej izby

Posuvné dvere sa otvárajú na princípe priehradkových dverí vo vlakových vozňoch – konštrukcia sa pohybuje po strane po koľajnici. Zjavnou výhodou takýchto výrobkov je, že sa dajú použiť v miestnostiach skromnej veľkosti – na otvorenie dverí nie je pred dverami potrebný voľný priestor. Šatníková skriňa s posuvnými dverami je vhodná pre malú spálňu, môže byť umiestnená takmer v blízkosti iných interiérových predmetov. Nevýhodou rohovej skrinky s posuvnými dverami je, že tento model nie je vhodný pre všetky štylistické smery pri navrhovaní priestorov. V modernej spálni bude taký dizajn vyzerať viac ako vhodný, ale pre klasický interiér to nebude fungovať..

Posuvné dvere

Posuvná skriňa v lakonickom prevedení

Snehobiely obraz spálne

Pri výbere rohových skladovacích systémov so šatníkovým mechanizmom by ste mali venovať osobitnú pozornosť kovaniu a spojovacím prvkom. Pohyb dverí pozdĺž vodítok by mal byť plynulý a bez trhnutí a uloženie posuvných prvkov po stranách skrinky by malo byť čo najtesnejšie. Nestojí za to šetriť na prvkoch mechanizmu, ktoré budú podliehať neustálemu vplyvu..

Výplň rohovej skrinky

Rohová skriňa je priestranný úložný systém a spravidla sú v nej umiestnené rôzne prvky na umiestnenie šatníka:

Police – najčastejšie sú vyrobené z rovnakého materiálu ako hlavný rám výrobku, jeho fasády, ale môžu byť vyrobené z kovu, plastu a skla. V závislosti od dizajnu a materiálu prevedenia môžu byť určené ako na priame skladovanie odevov, tak aj do škatúľ, škatúľ, kufrov a ďalších predmetov..

Pánska šatňa

Výplň rohovej skrinky

Obsah šatníka

Zásuvky – ideálny pre malé predmety, príslušenstvo. Moderné modely sú najčastejšie vybavené mäkkými zatváračmi..

Rohové skrinky, zásuvky a koľajničky

Kombinované úložné systémy

Efektívny úložný systém

Činky – slúži na zavesenie oblečenia na vešiaky. Tieto prvky sú umiestnené v rôznych výškach, v závislosti od toho, čo má byť v tejto priehradke umiestnené – vrchné oblečenie, šaty po zem alebo košele a nohavice. V sekcii pre šaty a vrchné odevy sa výška otvoru pod činkou pohybuje od 140 do 160 cm, v sekcii pre nohavice, sukne a blúzky – od 90 do 120 cm (všetko závisí od výšky majiteľov) skrine).

Veľkokapacitný úložný systém

Rohová skriňa v čiernej farbe

Ak je hĺbka rohovej skrinky väčšia ako 50 cm, je vhodné umiestniť lištu rovnobežne so zadnou stenou. Ak je hĺbka malá (menej ako 50 cm), je vhodnejšie nainštalovať krátke tyče kolmo na zadnú stenu (rovnobežne s bočnými rovinami).

Police a tyče - efektívne riešenia

Koše, sieťované bloky, kontajnery na textilnom, plastovom alebo kovovom základe – umiestňujú oblečenie, ktoré je možné zložiť a bielizeň. Tieto kontajnery sú často vybavené výsuvnými mechanizmami, ako sú zásuvky, ktoré im umožňujú úplné roztiahnutie pre jednoduché použitie..

Kompaktný a priestranný úložný systém

Neobvyklé dizajnové riešenia

Účinná rohová šatníková skriňa

Veľkokapacitný rohový úložný systém

Okrem vyššie uvedených zariadení používajú moderné skrinky rôzne možnosti hákov, statívov a výsuvných a otočných políc, ktoré pomáhajú efektívne a efektívne umiestniť príslušenstvo – tašky, šperky, kravaty a opasky..

Racionálne skladovanie

Luxusná rohová šatníková skriňa

Dokonca aj malá rohová skriňa umiestnená v skromnej spálni môže pojať celý šatník majiteľov, efektívne uložiť oblečenie a obuv, ako aj posteľnú bielizeň. Ak to priestor miestnosti na spanie a odpočinok dovoľuje, môžete v rámci priestoru na spanie vybaviť celú šatňu, do ktorej sa budú ukladať nielen šatníky, ale aj športové potreby, tašky a kufre, materiál, hobby náradie a ďalšie domáce potreby potrebné pre majiteľov..

Rohový komplex kombinovaných úložných systémov

Efektívne využitie priestoru

Šatníková skriňa s otvoreným rohom

Príklady dizajnu rohových skriniek v detskej spálni

Zvláštnosťou modelov rohových skriniek určených na umiestnenie do detskej izby je to, že okrem oblečenia a obuvi v takýchto úložných systémoch rodičia najčastejšie chcú umiestniť knihy, hračky, športové potreby. Preto sú modely pre detské izby často vybavené vonkajšími blokmi s otvorenými policami, na ktorých sú umiestnené predmety každodennej potreby – ich dieťa sa k nim môže ľahko dostať bez otvárania dverí skrinky.

Rohová skriňa v detskej izbe

Detská izba v modrých tónoch

Bezpečný komplex pre škôlku

Rohová skriňa v dievčenskej izbe

Svetlé prevedenie

Snehovo biela náhlavná súprava do škôlky

V izbe tínedžera

Ďalšou vlastnosťou skrinky na úpravu rohu je možnosť použiť jasnú farebnú paletu. Pri výrobe nábytku na mieru rodičia zvyčajne plánujú nákup celého nábytku, ktorý bude tvoriť jeden harmonický súbor vyrobený v určitej farebnej schéme. Vzhľadom na to, že rohová šatníková skriňa je pomerne masívnou súčasťou zariadenia miestnosti, je výber farby pre jej fasádu prioritným rozhodnutím pri zostavovaní celého obrazu miestnosti..

Pozitívne farebné riešenia

Teplá farebná paleta

V chlapcovej izbe

Svetlé farebné kombinácie

Ružová až fialová

Komplex postelí a šatníkov