Rohová sedačka v interiéri obývačky

Moderný interiérový dizajn sa stále viac usiluje o maximálnu funkčnosť a zároveň smeruje k minimalizmu. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa jedným z najobľúbenejších kusov nábytku na usporiadanie obývačky vo všetkých kútoch sveta stala rohová sedačka. Tento priestranný, estetický a neuveriteľne praktický prvok interiéru si vybrali tak známi dizajnéri na vybavenie exkluzívnych projektov, ako aj bežní majitelia domov a bytov na úpravu obydlí rôznych veľkostí. Výrobcovia nábytku sa neunúvajú zdokonaľovať zbierky tak obľúbeného produktu, ktorý nám poskytuje široký sortiment veľkostí, tvarov, farieb a textúr na výrobu pohoviek rôznych modifikácií..

Rohová sedačka v interiéri

Svetlá rohová sedačka

Zjavné výhody rohovej sedačky v interiéri obývačky

Ak porovnáme rohovú sedaciu súpravu s predchodcom – obvyklou sedacou knižkou, je ľahké identifikovať niekoľko nesporných výhod:

 • výrazné úspory v užitočnom priestore domova s ​​možnosťou ubytovať niekoľko ľudí na sedenie;
 • väčšina modelov je vybavená funkciami rýchlej transformácie na pohodlné a priestranné miesto na spanie;
 • takmer všetky úpravy rohových pohoviek majú vnútorné dutiny na organizáciu úložných systémov;
 • schopnosť transformovať externý obraz (modulárne modely), flexibilita dizajnu;
 • široká škála štýlov, možnosť výberu modelu pre konkrétny dizajn miestnosti (bohatosť farieb, poťahové textílie, textúrované riešenia).

V odtieňoch šedej

Vo svetlej palete

Kritériá pre výber rohovej sedačky

Pri výbere rohovej pohovky sa ruský kupujúci bude riadiť nielen tým, ako pohodlne sa sedí, ale aj tým, ako je vhodný na spanie. Väčšina našich krajanov neodmietne možnosť nákupu multifunkčného kusu nábytku, ktorý v bežných časoch poskytne maximum miest na sedenie domácnostiam (a dokonca aj domácim zvieratám), a v prípade potreby sa môže stať miestom na spánok neskorých hostí. V niektorých domácnostiach rohová sedačka v obývačke slúži ako trvalé miesto na spanie pre jedného z členov domácnosti. Pri výbere modelu rohovej sedačky bude potrebné vziať do úvahy intenzitu používania skladacích mechanizmov.

Rohová sedačka v strede miestnosti

V snehobielom prostredí

Bežne môžeme povedať, že všetky rohové sedacie súpravy sa skladajú zo štyroch častí: rám, skladací mechanizmus (môže chýbať), výplň a čalúnenie. Poďme sa pozrieť na zásady výberu každej zo súčastí tohto dôležitého kusu nábytku..

Pohovka pri stene obývačky

Interiér vo svetlých farbách

Rámové a skladacie mechanizmy

Aby ste si vybrali vysokokvalitný, spoľahlivý a trvanlivý dizajn pohovky, je dôležité vziať do úvahy mnohé nuansy. Rám konštrukcie by nemal byť príliš ťažký. Ak sa vám kus nábytku zdá príliš ťažký, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou väčšina dielov vyrobená z drevotriesky (spravidla sú tieto prvky laminované alebo natreté netoxickým farbivom). V ideálnom prípade by všetky prvky rámu mali byť vyrobené z masívneho dreva (najsilnejší druh, buk, bude najlepšou možnosťou). Je však zrejmé, že taký výkon znamená výrazné zvýšenie nákladov na celý výrobok..

Priestranná svetlá sedačka

Ak plánujete nákup pohovky so sklopným alebo posuvným mechanizmom, musíte mať všeobecnú predstavu o možnostiach jej vykonania. Existuje niekoľko typov mechanizmov a každý z nich má svoje výhody a nevýhody:

 • «eurobook»;
 • Americká a francúzska véčko;
 • «harmonika»;
 • «klikací gag»;
 • «Delfín»;
 • výsuvný mechanizmus.

Pohovka so skladacím mechanizmom

V súčasnej dobe je najpopulárnejší, ľahko ovládateľný a spoľahlivý mechanizmus «eurobook». Všetci poznáme tieto systémy z čias sovietskych bežných pohoviek. V moderných modeloch existujú výrazné rozdiely – prítomnosť ochranného povrchu v oblasti, kde je pohovka pripevnená k stene. A hlavnou výhodou v porovnaní s konvenčným dizajnom je výrazná prevaha vo veľkosti lôžka..

Rohová sedačka v knižnici

Jeden typ pohovky je nábytok s mechanizmom «klikací gag». Hlavným rozdielom medzi týmito štruktúrami je možnosť upevnenia operadla v rôznych uhloch sklonu. Rozkladacie pohovky sú tiež veľmi spoľahlivé a môžu slúžiť niekoľko rokov aj pri veľmi častom používaní mechanizmu. Ich hlavnou nevýhodou je nízka poloha kotviska..

Kritériá výberu pohovky

Pohovka s mechanizmom «Delfín» tiež nazývaný «sendvič» – vzhľadom na zvláštnosti rozvíjania. Pomocou vlnovitého predĺženia jednej časti lôžka zospodu druhého sa štruktúra rozvinie. Takéto pohovky sú tiež celkom pohodlné a praktické, okrem iného vám umožňujú simulovať interiér obývačky..

Horčicová oliva

Ak plánujete rohovú pohovku vo výnimočných prípadoch používať ako posteľ (hostia na noc), potom mechanizmus «skladacie postele» môže byť tiež vhodnou možnosťou nákupu. Ak je potrebné pohovku rozložiť každý večer, je lepšie uprednostniť iný typ mechanizmu..  «Véčko» rozloženie nie je príliš pohodlné a nie je v ňom priestor na ukladanie bielizne alebo prikrývok. Okrem iného je pri rozkladaní lôžko nerovnomerné. Takéto nevýhody sú vlastné americkej aj francúzskej «skladacie postele» – jedna noc sa dá tolerovať, ale spať každý deň bude mimoriadne nepríjemné.

Interiér v modrých tónoch

Pohovka s mechanizmom «harmonika» celkom pohodlné použitie. Pri inštalácii v malých miestnostiach je však potrebné mať na pamäti, že pri montáži je konštrukcia veľmi kompaktná a v rozloženom stave zaberá veľa miesta. Miesto na spanie pôsobivej veľkosti je však pohodlným a rovnomerným priestorom na spanie. Existujú aj ľahké sedacie súpravy – s polohovacími bočnými prvkami. Výsledkom je malý priestor na spanie postačujúci pre jednu osobu..

V tme výkon

Ak ste sa rozhodli pre typ mechanizmu, potom pri výbere konkrétneho modelu pohovky budete musieť starostlivo zvážiť všetky kovové časti. Nosné mechanizmy a nosníky by mali byť vyrobené z pevných plechových materiálov (najlepšie z ocele). Uistite sa, že rohy, ktoré spájajú oceľové prvky, sú pevne pripevnené. V tomto prípade najneštandardnejším a najspoľahlivejším typom upevnenia, ktoré je možné použiť, je kovová sieťovina. Pri výbere výsuvného mechanizmu a rozloženia «Delfín», bude potrebné dbať na kvalitu prevedenia valcov a upevnenie zaťahovacích častí.

Vo svetlosivých tónoch

Výplň

Nielen pohodlie pri použití kusu nábytku na sedenie a spanie, ale aj životnosť celého výrobku bude závisieť od toho, ako dobre je výplň sedačky vyrobená. Hlavnou výhodou použitia pružinových blokov ako výplne pohovky je spoľahlivosť, pohodlie a trvanlivosť. Hlavnou nevýhodou sú pomerne vysoké náklady. Nezávislý pružinový blok pozostáva z viacerých pružín, z ktorých každá je umiestnená v samostatnej komore. Pohovka s takouto výplňou je stredne mäkká, poddajná a výborná pre starších ľudí..

Čalúnený nábytok do obývačky

Pôvodný dizajn pohovky

Existujú pružinové bloky, v ktorých sú bunky s pružinami upevnené do jednej štruktúry a pohybujú sa synchrónne. Takéto konštrukcie sú o niečo lacnejšie ako výrobky s nezávislými pružinovými blokmi. Všetko však závisí od počtu prameňov na meter štvorcový. Takéto bloky («bonel») sú vhodné pre tých, ktorí majú veľkú postavu, ako aj pre milovníkov tvrdých povrchov.

Tmavosivá rohová sedačka

Rovnostranný dizajn

Ak chcete trochu ušetriť na nákupe pohovky, môžete si vybrať model so syntetickou výplňou:

 • Penová guma;
 • syntetický zimný prípravok;
 • syntetické vlákno;
 • holofiber;
 • spandboard;
 • durafil a pod..

Škandinávsky štýl

Okrová paleta

Ak ste spokojní s nákupom pohovky na krátky čas, potom si môžete vybrať model s pevným plnivom. Ale v prostredí syntetických plnív existujú aj lepšie a odolnejšie materiály:

 • polyuretánová pena (PPU);
 • penová guma, vyrobená v tesnom stlačení;
 • periotecus (vhodné pre alergikov);
 • latex (prírodný, hypoalergénny a ekologický materiál);
 • latex imitujúci ponopolyurenan (ekonomickejší, ale nie ekologický materiál).

Pestré farby

Interiér v béžových tónoch

Čalúnenie

Pri výbere čalúnenia pre rohovú sedaciu súpravu musíte zvážiť oveľa viac možností kvality materiálov, textúry a farebnej palety. Žakár a gobelín sú najobľúbenejšie na celom svete. Predstavujú najlepšiu hodnotu za peniaze s vysokými estetickými vlastnosťami a širokou škálou farieb..

Pri svetelnom výkone

Pastelové odtiene

Farebný výkon

Zo všetkých tapisérií je najobľúbenejšia belgická – navonok pripomína velúr, a to vďaka použitiu mäkších, dokonca jemných nití pri tkaní. Žakár a gobelín sa považujú za prechodné možnosti medzi demokratickými a rozpočtovými tkaninami prvej úrovne a kvalitnejšími druhmi kŕdľov..

Kvalitné čalúnenie

Na dotyk príjemná tkanina

Pohovka do malej miestnosti

Nasledujúce druhy čalúnenia sa zvyčajne označujú ako látky vyššej cenovej kategórie:

 • kŕdeľ;
 • kŕdeľový velúr;
 • ženilka;
 • velúry;
 • kŕdeľ kurtizánu a teflónu (odolný textil s dobrou vodoodpudivosťou).

Zaujímavé farebné prevedenie

Pohovka pre domáce kino

Paleta prírodných odtieňov

Za najdrahšie, ale zároveň praktické materiály na čalúnenie sedacích súprav sa považuje umelá a prírodná koža. Je zrejmé, že takýto dizajn čalúneného nábytku je odolnejší a ľahšie sa udržiava, ideálny pre domácnosti, kde sú malé deti alebo domáce zvieratá. Takéto čalúnenie má však aj svoje nevýhody – nie pohodlnú polohu na pohovke pri nízkych alebo veľmi vysokých izbových teplotách. Tieto problémy sa však dajú ľahko vyriešiť bežnou nábytkovou dekou..

S koženým čalúnením

Štýl vybavenia kancelárie

Kožené čalúnenie

Tmavá koža na čalúnenie

Vidiecky štýl

Miesto na inštaláciu rohovej sedačky

Väčšina našich krajanov na túto otázku «kam dať pohovku», odpovie jednoznačne – «k jednej zo stien obývačky». A budú mať pravdu, pretože najekonomickejšia distribúcia využiteľného priestoru miestnosti zahŕňa umiestnenie veľkých kusov nábytku k stenám. Toto rozloženie vám umožňuje uvoľniť maximálne množstvo voľného miesta v strede miestnosti pre pohodlnú premávku. Tradícia inštalácie pohovky (akejkoľvek modifikácie) k stene má korene v dlhoročnom živote našich krajanov v malých a stredných obydliach. V miestnosti s rozlohou 15-16 metrov štvorcových. m jednoducho neexistuje spôsob, ako usporiadať veľký nábytok inak.

Veľká pohovka pri stene

Pohovka v rohu miestnosti

S príchodom bytov a súkromných domov s vylepšeným plánovaním a s rastúcou popularitou štúdiových bytov stále viac Rusov prijíma koncept bezplatného plánovania, v ktorom sa zónovanie priestrannej miestnosti vykonáva nábytkom. A v tomto prípade sa rohová sedačka stane dôležitou súčasťou rozloženia funkčných segmentov. V miestnosti, ktorá kombinuje funkcie obývačky, kuchyne a jedálne, rohová sedačka jasne vymedzuje hranice priestoru na sedenie. V súprave je zvyčajne nainštalovaný konferenčný stolík alebo malý pohovka, niekedy je kompozícia doplnená jedným alebo dvoma ľahkými kreslami.

Univerzálny model

Pohovka v obývačke-jedálni-kuchyni

Otvorený plán

U nás nebolo zvykom inštalovať rohovú sedačku na jednu zo strán pri okne. Ale postupne naši krajania začali toto nevyslovené pravidlo zanedbávať, takéto rozloženie je veľmi praktickým prístupom z hľadiska distribúcie využiteľného priestoru v malých miestnostiach. V každom prípade nebudete môcť nainštalovať veľké kusy nábytku k oknu a pohovka s nízkym chrbtom nepokryje veľký priestor okenného otvoru a nebude zasahovať do šírenia prirodzeného svetla..

Pohovka pri okne miestnosti

Originálne farebné kombinácie

Krásna tehlová farba

Dve rohové pohovky, inštalované oproti sebe, tvoria akýsi relaxačný priestor. Okrem neuveriteľne priestranného priestoru pre niekoľko ľudí (a dokonca aj domácich zvierat) vám toto rozloženie čalúneného nábytku umožňuje vytvoriť zaujímavú verziu interiéru obývačky.

Dve rohové sedacie súpravy Interiér s dvoma pohovkami

Pôvodné rozloženie

Je zrejmé, že rohovú sedačku je možné použiť nielen na usporiadanie obývačky. V detských izbách sú nainštalované kompaktnejšie modely rohových sedacích súprav na usporiadanie miesta na spanie pre jedného z rodičov. Malá rohová sedačka inštalovaná v priestrannej kuchyni okamžite premení jednoizbový byt na tzv «eurotwo». V skutočnosti s takýmto rozložením môžete nielen pohodlne jesť, keď sedíte na mäkkej pohovke, ale tiež necháte neskorých hostí na noc..

Kompaktná rohová sedačka

Pohovka v kuchyni

Pohovka s konferenčným stolíkom

Model pre malé priestory

Bohatstvo modelov a originálny dizajn

Okrem toho, že rohová sedačka môže, ale nemusí obsahovať rozkladací mechanizmus, ktorý z nej urobí miesto na spanie, má tento kus nábytku mnoho možností dizajnu. Moderní výrobcovia nám poskytujú široké spektrum možností prevedenia rohových modelov, medzi ktorými si každý majiteľ domu nájde svoj typ.

Tradičný model

Obývacia izba vo svetlých farbách

Napríklad rohová sedačka nemusí mať možnosť sklopenia do lôžka, ale môže mať možnosť umiestniť na svoju základňu úložné systémy. Úložné systémy môžu byť zároveň predstavené v rôznych variáciách, dokonca aj so zásuvkami v spodnej časti rámu..

So zásuvkami

Jedným z najobľúbenejších modelov čalúneného rohového nábytku je pohovka «Mníchov». Tento prvok interiéru nájdete v dizajnových projektoch vyrobených v rôznych štylistických smeroch. Pohovka v modernom byte «Mníchov» vyzerá oveľa organickejšie ako veľké stoličky, navyše vám umožní ubytovať viac ľudí a zaberá menej miesta v miestnosti.

Populárny model

Slávny model s originálnym čalúnením

Hlboké prírodné tóny

Ľahká kožená rohová sedačka je už dlho ikonickým kusom nábytku pre majiteľov domov z celého sveta. Všestrannosť použitia, praktickosť pri používaní a schopnosť harmonicky zapadnúť do takmer akéhokoľvek štýlu interiéru umožnili tomuto modelu rohovej sedačky dlhé roky obsadzovať najvyššie priečky v zozname najobľúbenejších kusov čalúneného nábytku..

Snehovo biela kožená sedačka

Populárny ľahký model

Rohové sedacie súpravy môžu byť prezentované nielen v správnom geometrickom tvare. Polkruhová pohovka sa napríklad môže stať nielen pohodlným a pohodlným miestom pre celú rodinu, ale aj vrcholom interiéru a zvýši úroveň jedinečnosti celého dizajnu..

Polkruhová sedačka

Nezvyčajný dizajn

Pohovka v tvare U poskytuje neuveriteľne priestranné posedenie pre veľký počet ľudí. Ak sa vo vašej obývačke často konajú recepcie na stretnutia s priateľmi, potom sa taký kus nábytku môže stať nenahraditeľnou súčasťou interiéru. Je však dôležité pochopiť, že tieto modely sú k dispozícii na inštaláciu iba v pomerne priestranných miestnostiach..

Pohovka v tvare U

Zaujímavou možnosťou na skladanie skladieb akejkoľvek modifikácie sú mäkké moduly. Môžete si kúpiť ľubovoľný počet jednotlivých modulov (v závislosti od možností vašej miestnosti) a použiť ich na modelovanie interiéru, zmenu nudného prostredia. Nevýhodou takýchto štruktúr je, že ich nemožno použiť na spánok..

Pohovka vyrobená z viacfarebných modulov

Modulárny systém

V poslednej dobe sú moderné interiéry vyplnené čalúneným nábytkom výlučne s monochromatickým čalúnením. V takejto situácii sa rohová sedačka s farebnou poťahovou látkou stane jedinečným kusom nábytku, ktorý vám umožní v obývačke navodiť určité nálady. Vzorované čalúnenie vždy trochu zjemní atmosféru miestnosti, dodá atmosfére nádych domácej pohody, tepla a pohodlia.

Pestré čalúnenie

Nezvyčajné farby

Farby vo vidieckom štýle