Praktické rady pri výbere rozloženia kuchyne

Kuchynský priestor je srdcom každého domova, zameraním, krbom a centrom pre koordináciu rodinného života. Preto by atmosféra v kuchyni mala byť nielen krásna a útulná, ale aj pohodlná a praktická. Aby ohnisko potešilo vás a vašu rodinu, musíte pri jeho plánovaní vziať do úvahy veľa kritérií, medzi ktorými na vrchole zoznamu patrí funkčnosť, pohodlie a ergonómia miestnosti. Pohodlie používania kuchyne je predovšetkým určené jej úspešným usporiadaním. Pred plánovaním projekčného projektu je potrebné premyslieť si, aký typ rozloženia bude pre vašu izbu najvhodnejší. Dúfame, že nasledujúce odporúčania vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie a vykonať vysnívanú renováciu, v dôsledku ktorej si celá rodina môže užiť pobyt v pohodlnej, funkčnej a krásnej kuchyni..

Rozloženie kuchyne

Predtým, ako budem pokračovať v priamom štúdiu typov plánovania kuchynského priestoru, rád by som povedal niekoľko užitočných odporúčaní. Voľba rozloženia kuchyne je ovplyvnená jej umiestnením v byte alebo domácnosti, námestím, počtom a umiestnením dverných a okenných otvorov a rozložením inžinierskych systémov. Všetky tieto kritériá je samozrejme potrebné vziať do úvahy pred objednaním nábytku a domácich spotrebičov. Okrem toho existuje niekoľko pravidiel, podľa ktorých môžete vytvoriť skutočne funkčný, bezpečný a pohodlný kuchynský priestor:

  • skús použiť «pravidlo trojuholníka». Jeho podstata je jednoduchá – hlavné prvky pracovného priestoru v kuchyni, ako je chladnička, sporák a drez, by mali byť umiestnené na vrcholoch imaginárneho trojuholníka. Potom hosteska (alebo vlastník) nebude musieť vynakladať dodatočnú energiu a akcie na pohyb medzi týmito hlavnými pracovnými segmentmi. V ideálnom prípade je plocha tohto trojuholníka 4-8 metrov štvorcových. m;
  • kuchynský predmet, ktorý je najviac závislý na inžinierskych sieťach, je drez. Rozhodnite o jeho umiestnení a v závislosti od toho rozdeľte zvyšok pracovných oblastí, segmentov a domácich spotrebičov;
  • inštaláciu kachlí bude potrebné vykonať s okrajom pracovných plôch na oboch stranách, asi pol metra. Je nežiaduce umiestniť kachle vedľa umývadla alebo okna. Ak existuje možnosť prenosu plynových komunikácií (ak sú kachle plynové), je lepšie ich vykonať bezprostredne pred opravou;
  • bude lepšie, ak je chladnička umiestnená v jednom z rohov kuchyne, a tak bude možné pracovné plochy neprerušovať. Skontrolujte, či otvorené dvere chladničky nezasahujú do kuchynskej prevádzky;
  • je vhodné umiestniť vysoké domáce spotrebiče alebo kusy nábytku tak, aby sa nezobrazovali nad pracovnými plochami, čo výrazne znižuje veľkosť funkčnej oblasti kuchyne.

Typy usporiadania kuchynského priestoru

Roh (v tvare L)

RohJedná sa o jeden z najuniverzálnejších typov rozvrhnutí, ktorý sa zmestí do kuchyne takmer akejkoľvek veľkosti, umiestnenia vzhľadom na ostatné miestnosti v byte alebo dome. Jednou z najvýhodnejších možností použitia tohto typu rozloženia by bola stredne veľká kuchyňa v tvare štvorca (alebo v blízkosti štvorca). Ak nasledovať «pravidlo trojuholníka», potom ho uhlové usporiadanie kuchynského usporiadania najbližšie sleduje – domáce spotrebiče a skladovacie systémy sú umiestnené pozdĺž priľahlých stien a tvoria ergonomický pracovný priestor.

Medzi zrejmé výhody rohového rozloženia patria:

  • úspora miesta;
  • schopnosť nainštalovať v strede jedálenskú skupinu;
  • distribúcia všetkých vstavaných spotrebičov pozdĺž dvoch kolmých stien;
  • jednoduchosť pohybu medzi hlavnými pracovnými segmentmi.

Medzi nevýhody uhlového usporiadania možno len poznamenať, že takéto usporiadanie pracovných a pomocných povrchov nie je vhodné pre veľmi úzke a veľmi priestranné miestnosti..

Rozloženie rohu

Jednou z najobľúbenejších a ekonomických možností výroby kuchynských liniek v týchto dňoch je použitie MDF panelov s laminovaným povrchom. Všetky dvere kuchynskej linky sú vybavené zatváračmi dverí, v tomto prípade môžete odmietnuť inštaláciu kľučiek dverí. V spodnej časti skriniek horných radov sú spravidla vstavané žiarovky na jasné osvetlenie pracovných plôch. Z hľadiska údržby sú najpraktickejšie práve bývalé lesklé povrchy, prakticky nezobrazujú odtlačky prstov, stopy kvapiek vody.

S jedálenskou skupinou

Vďaka rohovému usporiadaniu kuchynských skriniek a spotrebičov je v strede dostatok miesta na inštaláciu jedálenského stola so stoličkami alebo dokonca mini kreslami.

S čiernymi doskami

V snehobielom prevedení

Plánovací uhol

Svetlá kuchyňa

Čiernobiela verzia

Podkrovný štýl

Systém rohových skriniek

Lineárne (v jednom rade)

LineárneToto usporiadanie skladovacích systémov a vstavaných domácich spotrebičov je ideálne pre úzke miestnosti, malé priestory. Aby bolo možné pozorovať v takom usporiadaní «pravidlo trojuholníka», je potrebné umiestniť umývadlo a chladničku na obe strany sporáka alebo varnej dosky. Lineárne usporiadanie bude efektívne a ergonomické. Ak dĺžka pracovnej plochy nepresiahne segment 3,7 m.

Nevýhodu lineárneho usporiadania možno nazvať obmedzenou varnou zónou, ale ako už bolo spomenuté, pre veľmi malé kuchyne môže byť takéto usporiadanie jediné možné.

Lineárne rozloženie

Ak sú všetky kuchynské skrinky usporiadané v jednom rade a sú v nich integrované domáce spotrebiče, existuje veľa priestoru na inštaláciu jedálenskej skupiny. Ak nepotrebujete do spodnej vrstvy kuchynskej linky integrovať umývačku riadu, práčku a sporák, ale iba dve z troch komponentov, môže byť dostatok miesta.

V jednom rade

Jednoradové rozloženie

Niektorí majitelia domov používajú jednoradové usporiadanie veľkých priestorov, ak chcú pre jedálenský kút čo najviac miesta..

Lineárne usporiadanie kuchynskej súpravy

Súbežné (dva riadky)

DvojradovéAk je vaša kuchyňa priechodným priestorom a zároveň má dostatočne veľkú plochu, bude také rozloženie ideálne. V tomto prípade sú sporák a drez spravidla umiestnené na jednej strane a v paralelnom rade je chladnička, ďalšie domáce spotrebiče a skladovacie systémy..

Medzi nevýhody paralelného usporiadania je možné poznamenať nemožnosť inštalácie jedálenského stola v strede miestnosti. Ale ak má vaša kuchyňa skutočne veľkú plochu, tento problém zmizne..

Paralelné rozloženie

Ak má vaša kuchyňa dvoje dvere (napríklad vchod z obývačky alebo chodby a východ do jedálne), paralelné usporiadanie bude ideálnou možnosťou na umiestnenie skladovacích systémov a vstavaných domácich spotrebičov..

V dvoch radoch

Niekedy sa v miestnosti s jedným vchodom používa dvojradové usporiadanie, napríklad v kuchynskom priestore na fotografii vyššie, kde je jedna zo stien vybavená okenným otvorom, ktorý nevychádza na ulicu, ale do priestoru. susednej miestnosti.

V dvoch radoch

Rozloženie v tvare U

V tvare UVeľmi pohodlný a priestorný spôsob usporiadania vhodný pre stredné až veľké kuchyne (s rozlohou viac ako 10 metrov štvorcových). Je veľmi výhodné vložiť tri hlavné prvky trojuholníka do takého usporiadania kuchynských segmentov – jedného pre každú stranu..

Výhody rozloženia v tvare U sú zrejmé – priestranné úložné systémy, schopnosť vložiť veľké množstvo domácich spotrebičov.

Nevýhodou je nemožnosť použitia pre malé miestnosti.

Rozloženie v tvare U

V tejto kuchyni s rozložením v tvare U jedna zo strán nie je priľahlá k stene, ale sama je priečkou pre obrazovku pre susednú jedáleň. V tomto prípade je vhodným umiestnením pracovných plôch barový pult do ďalšej miestnosti, kde môžete zorganizovať raňajkový priestor.

Vo forme listu

Po obvode

Asymetrické rozloženie

Toto je modifikácia rozloženia v tvare U, keď sú pracovné plochy a zariadenia umiestnené pozdĺž troch stien, ale nie podľa tvaru obdĺžnika, ale sú usporiadané asymetricky v súlade s tvarom kuchyne. V niektorých miestnostiach, ktoré majú boxy na odpadky alebo iné dutiny pre komunikáciu, sú tieto odchýlky od správnej geometrie miestností nevyhnutné a budú musieť byť zohľadnené pri plánovaní umiestnenia kuchynskej súpravy.

Asymetrické rozloženie

Asymetria

Rozloženie ostrova

OstrovnayaToto rozloženie je vhodné pre väčšie ako priemerné kuchyne (nad 15 metrov štvorcových). Takéto kuchyne sú často kombinované s jedálenským kútom alebo sú súčasťou priestrannej obývačky. V skutočnosti môžete usporiadanie ostrova usporiadať pomocou ktoréhokoľvek z vyššie uvedených typov pridaním kuchynského ostrova. Ako viete, ostrov je pracovná plocha, jedálenský kút, skladovací systém alebo ich kombinácia, umiestnené v strede miestnosti s voľným priestorom na všetkých stranách konštrukcie. Veľkosť vášho ostrova bude v prvom rade závisieť od oblasti samotnej kuchyne a od toho, akú funkcionalitu chcete dať svojmu ústrednému prvku. Niekto okrem pracovných plôch vybaví ostrov umývadlom, zabuduje varnú dosku. Na spodok ostrova môžete umiestniť umývačku riadu alebo chladič vína (možno oba). Na jednej strane kuchynského ostrova môžete zorganizovať raňajkový pult (a ak kuchynský kút neumožňuje umiestnenie jedálenského stola, potom na iné druhy jedál). Ostrov môžete rozšíriť o konzolu a získať plný jedálenský kút.

Medzi jasné výhody ostrovného usporiadania patrí predovšetkým vysoká funkčnosť a schopnosť vytvoriť jeden efektívny priestor v pomerne veľkej miestnosti..

Mínus jeden a je zrejmé, že nie je vhodný pre malé miestnosti.

Pultový ostrov

Ostrov môže byť niekedy nielen monolitickou stavbou vybavenou skladovacími systémami a integrovanými domácimi spotrebičmi. V tejto malej kuchyni napríklad pult funguje ako ostrov, ktorý možno využiť ako jedálenský a pracovný priestor, ako aj ako úložný systém..

Rozloženie ostrova

Veľký ostrov

Ostrovné usporiadanie vám pomôže výrazne ušetriť miesto, ak sú v miestnosti ďalšie segmenty – obývacia izba alebo jedáleň. Do základne ostrova je možné integrovať domáce spotrebiče, ktoré sa nehodia do hlavného pracovného priestoru kuchyne..

Kuchynský ostrov

Medzi dizajnovými projektmi moderných kuchynských priestorov sú aj tie, v ktorých sa na ostrove nachádzajú úplne všetky pracovné povrchy a skladovacie systémy, a vôbec neexistujú žiadne kuchynské skrinky. Drez, varná doska, niekedy rúra a umývačka riadu sú integrované do kuchynského ostrova. Úložné systémy sú umiestnené na jednej strane základne ostrova, druhá má predĺženú dosku pre pohodlné umiestnenie jedálenského kúta.

Kuchyňa s ostrovčekom

Ostrov v strede

Biela kuchyňa s ostrovčekom

Priestranná kuchyňa s ostrovčekom

Ostrov vo farbách ocele

Drevený ostrov Vo svetlej palete V odtieňoch šedej Kapucňa nad ostrovom Čierny ostrov Biely ostrov

Konzola na ostrov

Rozloženie ostrova je skvelé pre minimalistické kuchynské prostredie, ktoré sa snaží o jednoduchosť a praktickosť a vysokú úroveň funkčnosti. Minimalistický interiér by mal byť zároveň dostatočne priestranný, voľný v pohybe..

Priestranná kuchyňa

Drevo a oceľ

Klasické zariadenie

Polostrovné rozloženie

PolostrovnýJedná sa o upravenú úpravu rozloženia ostrova, v ktorej je kuchynský ostrov kombinovaný s jednou zo strán pracovných plôch umiestnených pri stene. V dôsledku toho sa vytvorí určitá rímsa, ktorá slúži na zónovanie pracovných a jedálenských priestorov..

Výhody a nevýhody poloostrovného usporiadania takmer úplne opakujú vlastnosti ostrovného typu usporiadania kuchynských segmentov. Poloostrovná schéma je však vhodná pre menšie priestory, pretože je kompaktnejšia.

Polostrovné rozloženie

V polostrovnom usporiadaní je váš jedálenský kút (ktorý sa nachádza za ostrovným pultom) dostatočne ďaleko od pracovných dosiek a varnej dosky. Ale zároveň je všetok nábytok a spotrebiče umiestnené dostatočne kompaktne, aby sme mohli hovoriť o racionálnom využití priestoru určeného pre kuchyňu..

Kontrastný interiér Polostrov Rozloženie polostrova Biely polostrov Polostrov s tmavým vrcholom Secesia Veľká klasická kuchyňa

Biely lesk

Nie je opravené rozloženie

Toto je bezplatné rozloženie, v ktorom sú rezné plochy umiestnené na skriniach, skladovacích systémoch a pultoch vybavené kolesami, ktoré vám umožňujú meniť rozloženie toľkokrát, koľkokrát chcete, pohybom pracovných segmentov. Tento nový trend v organizácii kuchynského priestoru je celkom pohodlný a umožňuje vám bez väčšieho úsilia upraviť interiér, ale vyžaduje skutočne priestranné miestnosti..

Ako zariadiť veľmi malú kuchyňu

Pri dodržaní vyššie popísaného odporúčania je možné zorganizovať racionálne, efektívne a praktické usporiadanie hlavných segmentov kuchynského priestoru aj vo veľmi malej miestnosti..

Kuchynka

Pri niektorých veľmi malých miestnostiach bude potrebné zvážiť možnosť presunu úložných systémov mimo kuchyňu, do chodby alebo do vnútorného priestoru. Niektorí majitelia domov premiestňujú chladničku mimo malú kuchyňu a integrujú ju napríklad do súboru nábytku do chodby. V tomto prípade nie je potrebné hovoriť o pohodlí pohybu, ale malá plocha kuchyne zanecháva svoje stopy na možnosti usporiadania nábytku a domácich spotrebičov.

Malá izba

Malý kuchynský kút

Malé a svetlé

Pri takom usporiadaní kuchynských segmentov samozrejme nemôže byť reč o umiestnení jedálenského priestoru do malej miestnosti, ale všetky potrebné pracovné povrchy a domáce spotrebiče je možné veľmi úspešne integrovať do malého kuchynského priestoru..

Kontrastný interiér

Biely strohý interiér

Okrem vhodného rozloženia je v malých miestnostiach dôležité použiť aj ďalšie techniky, ktoré priestor vizuálne rozširujú – svetlú paletu, sklenené a zrkadlové prvky, minimálny dekor, prísne línie a tvary.

Malá kuchyňa s polostrovom

Skromná kuchyňa

Ako spomedzi rôznych usporiadaní kuchyne vybrať ten, ktorý bude najúčinnejším a najpraktickejším zapadať do parametrov vašej kuchyne? Existuje niekoľko praktických odporúčaní špecialistov na ergonomické usporiadanie priestoru: