Pohovka v interiéri kuchyne

Je ťažké preceňovať dôležitosť kuchynského priestoru v každom dome. Majitelia malých bytov alebo priestranných súkromných domov – každý sa snaží v kuchyni vytvoriť najpohodlnejšiu, funkčnú a zároveň útulnú atmosféru. Používajú povrchovú úpravu odolnú voči rôznym druhom nárazov, priestranné úložné systémy a moderné domáce spotrebiče. Čo tak vytvoriť skutočne pohodlnú miestnosť, v ktorej si môžete nielen rýchlo a efektívne pripraviť jedlo, ale aj si ho vychutnať, keď sedíte na mäkkej pohovke? Ako ste už pochopili, v tejto publikácii zvážime možnosti inštalácie pohovky v kuchynskom priestore, či už ide o samostatnú izbu alebo v kombinácii s jedálňou a obývacou izbou. V malých bytoch postavených v minulom storočí si naši krajania nemohli dovoliť inštalovať taký veľký kus nábytku ako pohovka. Nebolo dostatok miesta ani na plný jedálenský kút. V moderných domácnostiach sa kuchynské priestory stále viac pýšia pôsobivými rozmermi, ktoré majiteľom umožňujú premýšľať nielen o ergonomickom, ale aj o pohodlnom usporiadaní s použitím dodatočného nábytku. Popularita štúdiových bytov, v ktorých je kuchynská časť prepojená s jedálenským a obývacím priestorom, je navyše stále vysoká. To znamená, že prítomnosť pohovky v tejto kombinovanej miestnosti je nevyhnutná. Pozývame vás, aby ste zvážili možnosť, realizovateľnosť a výhody inštalácie pohovky v kuchyni pomocou príkladov skutočných dizajnových projektov.

Malá sedačka do kuchyne

Pohovka v priestrannej kuchyni

Výhody a nevýhody pohovky v kuchynskom priestore

Medzi výhody pohovky v kuchyni patria nasledujúce:

 • úroveň pohodlia jedálenského priestoru sa výrazne zvýši, ak namiesto bežných stoličiek môžete sedieť na mäkkej pohovke;
 • dodatočné lôžko pre neskorých hostí, najmä ak model pohovky umožňuje sklopenie do lôžka;
 • mnoho modelov čalúneného nábytku má v spodnej časti voľný priestor, ktorý je možné použiť ako úložné systémy;
 • ak nainštalujete televízor oproti pohovke, kuchynský priestor môže slúžiť aj ako obývačka (dôležité pre jednoizbové byty s priestrannou kuchyňou).

Baroková sedačka v kuchyni

Pohovka pri panoramatickom okne

V kombinovanom priestore

Nevýhody inštalácie čalúnenej pohovky v kuchynskom priestore sú nasledujúce:

 • špeciálna mikroklíma a komplexná funkčná zložka kuchynského priestoru diktuje kritickejší a starostlivejší prístup k výberu akýchkoľvek kusov nábytku, a to najmä tých, ktoré sprevádza čalúnenie, ktoré dokáže absorbovať pachy a znečistiť sa od rôznych druhov nečistôt;
 • potreba inštalácie dostatočne výkonného odsávača pár vyplýva z pôvodných vlastností kuchyne;
 • ak je kuchyňa malá, potom aj kompaktný model pohovky môže zaplniť miestnosť a zbaviť ju pocitu priestrannosti a slobody pohybu.

Pohovka s farebným čalúnením vo veľkej kuchyni

Nika pre pohovku

Pohovka v jedálni

Výber veľkosti, tvaru a modelu sedačky do kuchyne

Máloktorá ruská kuchyňa sa môže pochváliť veľkou plochou. Aj v bytoch s vylepšeným usporiadaním je pre kuchyňu pridelená malá miestnosť (ak nie je kombinovaná s obývacou izbou). V takýchto podmienkach sa kompaktné pohovky s malou hĺbkou stávajú prioritnými riešeniami. Je efektívnejšie nainštalovať takúto pohovku na stenu a vedľa nej už máte jedálenský kút.

Kompaktný model

Malá pohovka do skromnej kuchyne

Pohovka v kuchyni-jedálni

Snehovo biela pohovka v svetlej kuchyni

Rohové sedacie súpravy sú medzi majiteľmi domov veľmi obľúbené ako do obývačky, tak do kuchyne. Výhodou takýchto modelov je, že na malý priestor môžete nainštalovať pohovku, ktorá poskytne maximálny možný počet miest na sedenie. Ďalšou výhodou je efektívne využitie rohov miestnosti, ktoré sú najťažšie z hľadiska výberu funkčných interiérových prvkov na inštaláciu..Kompaktná rohová sedačka

Veľká rohová sedačka

Jedáleň s rohovou sedačkou

Rohová mäkká zóna

Rohová sedačka v kuchyni, jedálni a obývačke

Snehovo biela rohová sedačka

Pohovky v tvare polkruhu alebo oblúka sa v kuchynských priestoroch zriedka nachádzajú kvôli nedostatku voľného miesta práve v týchto kuchyniach. O to hodnotnejšie a originálnejšie bude použitie takéhoto modelu. Pokiaľ vám to priestor miestnosti dovolí a váš jedálenský stôl má tvar kruhu alebo oválu.

Polkruhová sedačka

Originálne riešenie

Zaoblené tvary

Zakrivená pohovka

Vstavané pohovky s úložnými boxmi sú najlepšou možnosťou pre malú kuchyňu. Vzhľadom na to, že je taká pohovka vyrobená na zákazku, jej rozmery a dizajn budú najlepšie zodpovedať schopnostiam a prioritám vašej kuchyne. Na takejto pohovke je to pohodlné a pohodlné, môže byť použité ako úložné systémy a vyzerá atraktívne a zdobí interiér kuchyne. Nevýhodou vstavaných modelov je nízka mobilita a pomerne vysoké náklady v dôsledku implementácie jednotlivých veľkostí a dizajnu (veľa však závisí od materiálov rámu a čalúnenia).

Vstavaná sedačka

Pohovka v tvare U v kuchyni

Pohovka s úložnými systémami

Pohodlná a krásna pohovka

Vstavaná sedačka so svetlým čalúnením

Vstavaná rohová sedačka

Kuchynský kút so zásuvkami

Riešenie úzkej miestnosti

Kuchyňa v sivých tónoch

Pohovka so skladacím mechanizmom je schopná zmeniť každý jednoizbový byt na tzv «euro-dvojka». Prístelka zatiaľ nikomu neprekážala, najmä ak má rodina potrebu zorganizovať oddelenú izbu (a kuchyne sú najčastejšie oddelené v oddelenej miestnosti) pre možnosť prenocovania. Ale model v tomto prípade nie je ľahké vybrať. Rozťahovacie pohovky sú málokedy kompaktné. A čalúnenie pohovky na spanie by nemalo byť klzké (koža alebo koženka), ale zároveň by malo mať vysoké hygroskopické vlastnosti..

Rozťahovacia sedačka v kuchyni

Pohovka a spánok

Tmavá sedačka vo svetlom interiéri

Ak hovoríme o dizajne pohovky z hľadiska výberu poťahového materiálu, potom najpopulárnejšou možnosťou už dlho je kožený dizajn tohto kusu čalúneného nábytku. Praktickosť, estetika a bohatosť farebných riešení sú hlavnými kritériami pre výber čalúnenia pre mnohých Rusov. Schopnosť ľahko, rýchlo a bez následkov vyčistiť zafarbený povrch čalúnenia sa stáva hlavnou výhodou koženého čalúnenia, pričom zatieňuje nevýhodu vo forme pomerne vysokých nákladov..

Pohodlná sedačka s koženým čalúnením

Kožená sedačka v kuchynskej časti

Pohovka s koženým čalúnením v príjemnom odtieni

Svetlá rohová sedačka

Praktické čalúnenie pohovky

Praktická voľba pre kombinovanú miestnosť

Najťažšie sa čistí bavlnené čalúnenie. Ľan, deriváty vlny, hodvábne úpravy, všetky tieto tkaniny nie sú vhodné na použitie v kuchyni. Teraz obľúbené stádo tiež nevydrží neustále čistenie škvŕn od jedla a nápojov, ktorých vzhľad v kuchynskom priestore je, bohužiaľ, nevyhnutný, najmä ak sú v dome malé deti, domáce zvieratá.

Pohovka so zamatovým čalúnením

Modrý velúr na čalúnený nábytok

Lakonické riešenie

Šedá sedačka pre moderný štýl

Použitie pohovky ako akcentového prvku interiéru je obľúbeným spôsobom, ako vniesť originalitu do dizajnu miestnosti, ktorá je obľúbená medzi dizajnérmi a ich zákazníkmi. Táto možnosť priestorového dizajnu je vhodná nielen do obývacích izieb, ale aj do kuchýň kombinovaných s jedálňou alebo len do veľkých štúdií. Jasné čalúnenie alebo farebná potlač látky sa stane nielen prízvukovým bodom interiéru, ale aj jeho zvýraznením, ústredným bodom, okolo ktorého je postavený zvyšok dizajnu miestnosti..

Pohovka so svetlým prízvukom

Dôraz na mäkkú zónu

Bezrámové kuchynské moduly

Svetlý dizajn rekreačnej oblasti

Svetlá pohovka na bielom pozadí

Pohovka z radu záhradného nábytku z viniča alebo ratanu bude harmonicky vyzerať v kuchyni zariadenej vo vidieckom štýle, Provence, shabby chic. Ľahkosť dizajnu, jeho mobilita a originálny vzhľad sa určite stanú vrcholom dizajnu kuchyne..

Prútený nábytok pre vidiecky štýl

Kam nainštalovať pohovku?

Voľba umiestnenia pohovky v kuchynskom priestore závisí od:

 • veľkosť a tvar samotnej miestnosti:
 • počet a veľkosť okenných a dverových otvorov:
 • výber rozloženia kuchynskej linky;
 • počet funkčných segmentov miestnosti (kuchyňa, jedáleň, obývačka);
 • veľkosti a úpravy pohovky;
 • prítomnosť a variácie jedálenskej skupiny.

Kuchyňa v tmavých farbách

Pohovky s ľahkým čalúnením

Škandinávsky štýl

Jedným z najobľúbenejších spôsobov použitia pohovky v kuchyni je zaradenie tohto kusu nábytku do jedálenskej skupiny. Je logické, že mnohí majitelia chcú poskytnúť domácnostiam maximálny komfort pri jedle. A čo môže byť pohodlnejšie ako sedieť na mäkkej pohovke? V tomto prípade existujú dve možnosti integrácie pohovky do jedálenského súboru – inštalácia kusu čalúneného nábytku na stenu (variácia pre malé miestnosti) a do voľného priestoru kuchyne (metóda pre priestranné miestnosti).

Pohovka ako súčasť jedálenského súboru

Pohovka v jedálenskej skupine

Pohodlný jedálenský kút

Svetlý obraz kuchyne a jedálne

Jedáleň pri okne

Jedáleň je ako kaviareň

Štýlové riešenie pre jedálenský súbor

Pri jedálenskom stole na mäkkej pohovke

Ak sa vaša kuchyňa môže pochváliť arkýřovým oknom, potom je najlepšou možnosťou použitia tohto svetlého priestoru miestnosti usporiadanie miesta na jedlo pri okne. Najúčinnejším bude použitie modelu pohovky, ktorý jasne zapadá do rozmerov arkýře a zopakuje jeho tvar. Môžu to byť buď rovné pohovky, rohové sedacie súpravy alebo pohovky pozostávajúce z troch sektorov. Menej často sa používajú polkruhové modely (nie je ľahké vybrať pohovku s presnou zhodou radiality pre polkruhové arkierové okno).

Pohovka z arkierového okna

Veľkoplošná sedačka pri okne

Rohová sedačka v arkýri

Pohovka z arkierového okna

Pohovka ako spôsob zónovania miestnosti sa veľmi často používa v takzvaných štúdiových kuchyniach. Ak priestranná izba kombinuje funkcie kuchyne, jedálne a obývačky, potom je prítomnosť pohovky v nej nevyhnutná. V tomto prípade pohovka patrí do skupiny obývacích izieb, ale pokiaľ ide o výber jej modelu, kvality čalúnenia a farebnej schémy, bude potrebné vziať do úvahy kritériá pre kuchynský nábytok s prihliadnutím na špeciálnu mikroklímu tohto multifunkčný segment.

Klasický štýl

Pohovka ako spôsob zónovania

Pohovka v kombinovanej miestnosti

Pôvodný model

Svetlá pohovka do kuchyne, jedálne a obývačky

Zónovanie priestoru

V kuchynskej miestnosti, ktorej rozloženie nábytku zaisťuje prítomnosť ostrova (alebo polostrova), je logické umiestniť pohovku tak, aby jej koniec smeroval k fasáde tohto samostatného nábytkového modulu. Najlepšou možnosťou by bolo vybrať model, ktorý zodpovedá veľkosti dĺžky kuchynského ostrova. Rohová úprava pohovky však bude tiež vhodná, ak je k dispozícii dostatočné množstvo voľných metrov štvorcových..

Interiér v pastelových farbách

Praktická sedacia súprava tmavošedej farby

Polostrova pohovka

Praktický výber čalúnenia

Na pozadí jasného stromu

Snehovo biele prevedenie

Inštalácia pohovky na ostrov