Obývacia izba 2016 – krok s dobou

Moderná obývacia izba je svetlo a priestor, funkčnosť a pohodlie, pohodlie a vizuálna príťažlivosť. Súčasné trendy v dizajne hlavnej miestnosti v byte alebo súkromnom dome harmonicky kombinujú minimalistický nábytok so svetlým nábytkom, skromný dekor s ultramodernými materiálmi. Množstvo prirodzeného a umelého osvetlenia umožňuje použitie jasných a tmavých kontrastov, čo dodáva dizajnu miestnosti špeciálnu štruktúru a geometriu.

Projekt dizajnu obývačky

Dekorácia obývačky – súčasné trendy

V projektoch moderného dizajnu je stále menej bežné používať tapety tradičné pre našich krajanov so vzorom, ktoré nie sú tak dávno prelepené cez steny v každej druhej obývačke našej krajiny. Na ozdobenie akcentovanej steny je možné použiť reliéfnu tapetu alebo reliéfnu tekutú tapetu. Ale najčastejšie tam je obvyklé maľovanie dokonale plochých a hladkých povrchov, hlavne vo svetlých farbách..

Svetlá a priestranná obývacia izba

Obývacia izba s domácim kinom

Používanie ekologických dokončovacích materiálov sa stáva rozšírenejším nielen v Európe a Amerike, ale aj v rozľahlosti našej krajiny. Rastúci počet majiteľov domov pri výbere dokončovacích materiálov venuje pozornosť ukazovateľom toxicity, starostlivo študuje zloženie a vlastnosti surovín a hotových výrobkov. Moderné analógy prírodných materiálov sú schopné nielen efektívne napodobňovať prirodzený vzor a textúru, ale tiež nepoškodzovať ľudí a životné prostredie..

Originálny dizajn

Obývacia izba v bielej farbe

Strop

Najľahším spôsobom, ako dosiahnuť dokonale hladký a rovnomerný povrch stropu, je použitie zavesených a napínacích štruktúr. Stávajú sa najobľúbenejším typom stropnej dekorácie v moderných obývačkách. Použitie niekoľkých úrovní falošného stropu sa stáva ešte jednoduchším, zložité štruktúry miznú a ponechávajú možnosti, ktoré pomáhajú zonovať miestnosť pomocou miestneho osvetlenia.

Pôvodný strop v obývacej izbe

Závesné stropy - súčasný trend

Strop so vstavanými svetlami

Použitie drevených stropných nosníkov je relevantné nielen v obývacích izbách umiestnených vo vidieckych domoch. V rámci mestských bytov prinesie takýto dizajn stropu poznámky z vidieckeho života k modernému dizajnu a teplu prírodných materiálov (alebo ich úspešných umelých náprotivkov).

Stropné trámy zo svetlého dreva

Nosníky a stropy - vrchol interiéru

Steny

Snehovo biela výzdoba stien v obývačke je nadčasová a módna. Toto je najobľúbenejšie, ale ako všetko geniálne, je to jednoduchý spôsob, ako ozdobiť zvislé povrchy, ktoré sa stanú vynikajúcou kulisou pre akýkoľvek nábytok a dekor. Nielen pre malé miestnosti, ale aj pre priestranné a svetlé miestnosti sa biela farba stáva základom pre vytvorenie ľahkého a vzdušného obrazu rodinnej izby.

biele steny

Biela a fialová obývačka

Aj v miestnosti s úplne bielymi stenami je možné zvýrazniť prízvukovú stenu – pomocou textúry. Napríklad murivo alebo murivo môžu byť pokryté rovnakou základnou farbou ako ostatné steny..

Textúrovaná akcentovaná stena

Poschodie

Vplyv ekologického štýlu na vytvorenie moderného interiéru obývačky je neúprosný. Výsledkom je, že dizajnové prvky, ktoré sú charakteristickejšie pre rodinné izby v prímestských obydliach, sa stanú chuťou mestských priestorov. Najtradičnejšia podlahová doska je obľúbenou možnosťou podlahy.

Ozveny ekologického štýlu na moderný dizajn

Parketové podlahy sú vždy v trende. Odolná a udržateľná podlaha s tradičnými vzorovanými prvkami «rybia kosť» bude vyzerať harmonicky v každom dizajne obývačky.

Parkety

Rozloženie parkiet

Svetlé parkety a akcentovaná stena

V kombinácii so snehobielymi stenami a stropom vyzerá tmavá podlaha farby wenge skvele. Táto voľba farby vám umožňuje vizuálne zvýšiť výšku stropu miestnosti. Aby tmavá farba podláh emocionálne netlačila na prítomných v miestnosti, je pre mäkký obývací priestor lepšie použiť koberec v neutrálnych svetlých farbách..

Tmavá podlaha

Wenge podlahy

Podlahový obklad z porcelánového kameniny alebo kamenných dlaždíc bude relevantný pre obývacie izby umiestnené v súkromných domoch. Osobitnú praktickosť z prítomnosti takejto podlahy je možné získať v miestnostiach s prístupom na dvor..

Dlažba v obývacej izbe

Tmavá dlažba

Diagonálne usporiadanie parketovej dosky alebo laminátu vizuálne rozšíri priestor obývačky. Táto technika dizajnu je obzvlášť dôležitá pre úzke a dlhé miestnosti..

Položenie podlahovej dosky diagonálne

Paleta farieb rodinnej izby – možnosti výberu

Najpopulárnejšími farebnými kombináciami pre moderný interiér je použitie odtieňov bielej, sivej a čiernej v primeranej dávke tmavých tónov na svetlom pozadí. Na veľkolepé zvýšenie stupňa teploty farby to stačí «v pohode» interiérom sa najlepšie hodia drevené povrchy.

Biela, sivá a drevitá

Biela obývačka so sivými škvrnami

Biele a drevité povrchy

Čalúnený nábytok v teplých prírodných odtieňoch vám umožní vniesť trochu útulnosti a tepla do snehobielej miestnosti, ktorá je pre obytné miestnosti taká potrebná. Na tieto účely sa spravidla používa nábytok béžových, piesočných a čokoládových odtieňov..

Teplé zariadenie

Malý dizajn obývačky

Je ťažké si predstaviť neutrálnejšiu farbu ako sivá a jej rôzne odtiene. Sivý tón vám umožňuje nielen vytvoriť trezor z akéhokoľvek uhla pohľadu, atmosféru v miestnosti, ale tiež v závislosti od odtieňa dodať priestoru eleganciu, ľahkosť alebo závažnosť..

Všetky odtiene šedej

Obývacia izba-kuchyňa-jedáleň v sivých tónoch

Tmavé škvrny na bielom pozadí – trend sezóny

Na snehobielom pozadí stien vyzerá čierny nábytok a dekor obzvlášť expresívne a kontrastne. Výsledkom je vždy moderný a dynamický obraz miestnosti. Možno sa niektorým majiteľom domov tento dizajn nebude zdať dostatočne útulný, blízky kancelárskej výzdobe priestorov. Aby ste odstránili taký jasný kontrast a nedostatok použitej palety, môžete pridať jasný koberec alebo použiť farebný odtieň na ozdobenie čalúneného nábytku ozdobnými vankúšmi.

Tmavé škvrny na bielom pozadí

Bielo -čierne prevedenie

Tmavé kontrasty v bielej obývačke

Nábytok do obývačky 2016 – praktický, módny, esteticky príjemný

Čalúnený nábytok

Nikto nebude tvrdiť, že čalúnený nábytok je tvárou každej obývačky. V mnohých ohľadoch celý obraz obývačky závisí od vzhľadu pohoviek a kresiel, ich dizajnu a farebných riešení. Ale nielen estetika čalúneného nábytku by mala byť najlepšia; na vytvorenie modernej, praktickej a pohodlnej miestnosti je potrebné zvoliť funkčné a ergonomické modely. Pohodlné pohovky a kreslá, do ktorých sa pohodlne zmestia nielen členovia domácnosti, ale aj hostia domu, by sa tiež mali dať ľahko čistiť..

Čalúnený nábytok do obývačky

Rozloženie mäkkej zóny obývačky

Veľké rohové pohovky sú nespornými lídrami medzi možnosťami usporiadania mäkkého posedenia v modernej obývačke. Existuje veľa modelov tejto konfigurácie – pozostávajúcich z modulov, posuvných, ktoré poskytujú majiteľom alebo ich hosťom ďalšie miesta na spanie, s úložnými boxmi v spodnej časti rámu, s nastaviteľným sklonom operadla a odnímateľnými lakťovými opierkami.

Rohová sedačka do obývačky

Rohová sedačka

Pôvodný model pohovky

Použitie pufov s pevným rámom a mäkkým čalúnením vám umožňuje rozšíriť funkčnosť mäkkého posedenia v obývacej izbe. Na rodinné stretnutia môžete použiť pufre ako podložky na tácky a dokonca aj konferenčné stolíky a na recepcie môžete počet miest rozšíriť..

Mäkké stojany

Spravidla v projekčných projektoch obývacích izieb v posledných rokoch vidíme čalúnený nábytok v monochromatických farbách. Ale pre izbu s celkom svetlou povrchovou úpravou je celkom použiteľný nábytok s farebným čalúnením. Originálny ornament alebo jasný textilný vzor môžu radikálne zmeniť nudnú a dokonca sterilnú atmosféru snehobielej obývačky.

Farebné čalúnenie

Úložné systémy

Moderná obývacia izba je multifunkčný priestor, ktorý často slúži ako knižnica. Najekologickejšou možnosťou pre úložné systémy by v tomto prípade bola otvorená knižnica. Originálne vyzerajú kombinované systémy, v ktorých sú v hornej časti otvorené police na ukladanie predmetov, ktoré chcú majitelia vystaviť, a v spodnej vrstve sú uzavreté skrinky na položky, ktoré je potrebné skryť.

Úložné systémy v obývacej izbe

Policový diel do obývačky

V malých obývačkách je skvelý spôsob, ako organizovať úložné systémy bez toho, aby ste museli minúť drahocenné metre štvorcové. Vstavané uzavreté skrinky môžete umiestniť pod samotný strop miestnosti. Ak sú fasády úložných systémov vykonávané vo svetlých farbách, ich množstvo a pevnosť nebudú nápadné. Táto metóda je samozrejme vhodná do priestorov s vyššími ako priemernými stropmi..

Vstavané závesné skrine

Vo väčšine projektov dizajnu obývačky slúžia ako úložné systémy nízke komody alebo skrinky s uzavretým modulom. Tieto položky nábytku do skrinky sú spravidla umiestnené pod televízorom..

Nízka komoda do obývačky

Krb v modernej obývačke – módna pocta tradícii

Útulnosť a pohodlie obývačky je vždy spojené s teplom a pohodlím rodinného krbu. Práve túto atmosféru prináša krb do akejkoľvek miestnosti. Aktívne ohnisko je schopné nielen zahriať domácnosť, ale tiež priniesť tradičnú estetiku do interiéru obývačky. Ale ako každý prvok dizajnu, vzhľad a funkčnosť krbov sa časom mení. Elektrický krb sa stáva neoddeliteľnou súčasťou obývacích izieb v mestských bytoch, kde je ťažké zorganizovať aktívny krb s komínom..

Elektrický krb do obývačky

Prítomnosť krbu a čalúneného nábytku umiestneného symetricky k nemu a jeho atribútov prináša do moderného interiéru obývačky ozveny klasického štýlu. Konferenčný stolík v strede, identické pohovky na oboch stranách, podlahové alebo stolné podlahové žiarovky umiestnené symetricky – tradičné usporiadanie rekreačnej oblasti dodáva módnemu dizajnu strohosť a štruktúru..

Prvky klasiky v dizajne 2016

Vplyv štýlu high-tech zanecháva svoje stopy aj na takom tradičnom prvku interiéru obývačky, akým je krb. Moderné materiály v spojení s vyrobiteľnosťou interiérových prvkov vytvárajú moderné modely krbov pre akýkoľvek dizajn obývačky.

Moderná obývačka s krbom

Moderný model krbu do obývačky

Dekoračné a osvetľovacie systémy – šikovné dávkovanie do obývačky

Osvetľovací systém hrá nielen svoju hlavnú úlohu v obývacej izbe – zaisťuje dostatočnú úroveň osvetlenia určitých oblastí priestoru, ale slúži aj ako dekoračný a zónový prvok. Každý segment obývačky potrebuje svoju vlastnú úroveň osvetlenia, ktorá umožňuje nielen vykonávať určité akcie, ale aj vytvárať potrebnú atmosféru. To je dôvod, prečo sa systém osvetlenia rodinnej miestnosti neobmedzuje iba na centrálny luster alebo stropný osvetľovací systém. To platí najmä pre obývacie izby kombinované s inými funkčnými časťami domu – kuchyňa, jedáleň, pracovňa alebo knižnica..

Osvetlenie v kombinovanej obývačke

Obývacia izba a hudobná dielňa

Aj ten najneutrálnejší a najnápadnejší interiér obývačky je možné premeniť veľkým luxusným lustrom s mnohými dekoratívnymi prvkami. Ale vzhľadom na určitý konzervativizmus moderného štýlu by taký farebný a pôsobivý predmet v interiéri mal byť jeden.

Luxusný luster do obývačky

Moderné osvetľovacie zariadenia sa okrem svojho hlavného účelu často používajú aj v projektoch dizajnu obývačky ako dekor. Interiér miestnosti môžu zmeniť nielen krásne lustre, ale aj originálne stojacie lampy, stolové lampy alebo nástenné svietniky.

Pôvodné svetelné zariadenia

V moderných obývačkách je tak bežné nachádzať úplne neutrálne palety povrchových úprav a nábytku, že priestory doslova potrebujú dúšok sýtej a žiarivej farby. Na zriedenie farebnej schémy a vytvorenie útulnejšej atmosféry v obývacej izbe neexistuje lepšia možnosť ako žiť izbové rastliny v malých kvetináčoch a veľkých kvetináčoch..

Izbové rastliny ako dekor

Spojenie niekoľkých funkčných oblastí v obývacej izbe

Obývacia izba, ktorá sa prostredníctvom otvoreného plánu spája s kuchyňou a jedálenským kútom, je častým dizajnovým trikom, ktorý sa týka mestských bytov aj vidieckych domov. Toto usporiadanie funkčných segmentov vám umožňuje umiestniť maximum pracovných plôch na minimálny počet metrov štvorcových, pričom zachovávate pocit slobody a priestornosti..

Kombinácia obývačky s kuchyňou a jedálňou

Otvorený plán pre kombinovanú obývaciu izbu

Obývacia izba v kombinácii s kuchyňou a jedálňou má spravidla jednu možnosť dokončenia, ktorá spája celý priestor do jedného celku. Na farebné zónovanie miestnosti je módne použiť metódu prízvukovej steny a vyzdobiť jeden z povrchov obývačky v kontrastnej, farebnej verzii..

Jasný prízvuk v sivej palete miestností

Murivo ako prízvuk

Originálnym spôsobom, ako zvýrazniť jednu z funkčných oblastí kombinovanej miestnosti, je vytiahnuť segment zo skla. Výsledkom je, že jedna zo zón je na otvorenej terase a majitelia bytu majú možnosť večerať na čerstvom vzduchu a zároveň vidieť, čo sa deje v obývačke alebo v kuchyni.

Jedáleň za sklom v obývacej izbe

Umiestnenie študijného priestoru v obývacej izbe možno často nájsť aj v projektoch moderného dizajnu. Často nie je potrebná ani príležitosť zorganizovať samostatnú miestnosť pre domácu kanceláriu. V obývacej izbe je pri navrhovaní pracoviska potrebné prideliť malý užitočný priestor, najlepšie je dať priestor v blízkosti okna na usporiadanie mini kancelárie..

Mini skriňa v obývacej izbe

V obývacích izbách novej generácie dekorácia okien často buď úplne chýba, alebo je prezentovaná v jemných, priesvitných verziách. Ľahké snehovo biele tylové alebo ľanové záclony jednoduchého strihu, bavlnené textílie v monochromatickej verzii sú najbežnejšími možnosťami dekorácie okien.

Dekorácia do modernej obývačky