Kúpeľňové obklady – trendy roku 2019

Zdobenie povrchov kúpeľne obkladovými dlaždicami je najobľúbenejšou možnosťou konečnej úpravy nielen u nás, ale aj vo svete. V miestnosti s unikátnou mikroklímou je ťažké nájsť rovnako pevný, odolný voči vlhkosti, spoľahlivý, tepelne odolný a trvanlivý materiál na obklady stien. Obkladové dlaždice sú dobré ako na samostatné použitie, tak aj ako prvok kombinovanej dekorácie kúpeľne. Rovnako ako väčšina oblastí interiérového dizajnu má aj obklad do kúpeľne s obkladmi svoje vlastné trendy, aktuálne nápady na dizajn a novinky v oblasti dizajnu. Pozývame vás, aby ste sa s nimi zoznámili na príklade nášho rozsiahleho výberu projektov dizajnu kúpeľne.

Pôvodná úprava sprchovacieho kúta

Ozdoba zástery nad umývadlami

Obklady do kúpeľne – výhody a nevýhody

Renovácia kúpeľne sa spravidla vykonáva niekoľko rokov. Preto musí byť materiál na povrchovú úpravu zvolený s určitými technologickými vlastnosťami – vysokou odolnosťou proti vlhkosti, odolnosťou voči extrémnym teplotám a mechanickému namáhaniu. Navyše v takých úžitkových oblastiach, akými sú kúpeľňa a toaleta, je potrebné udržiavať blízko ideálnej čistoty, čo znamená, že povrchovú úpravu by ste mali ľahko umývať a pokojne znášať účinky čistiacich chemikálií. Súhlaste s tým, že málo dokončovacích materiálov vydrží takú skúšku pevnosti. Ale keramické dlaždice, a keď už hovoríme o obkladovom materiáli do kúpeľne, najčastejšie to myslíme, sú schopné udržať si svoj pôvodný vzhľad po dlhú dobu..

Svetlý obraz

Kučeravé sivé dlaždice

Kombinácia materiálov a farieb

Medzi výhody dlaždíc ako dokončovacieho materiálu do kúpeľne teda patria nasledujúce:

 • vysoká odolnosť proti vlhkosti;
 • odolnosť voči konštantným teplotným zmenám;
 • trvanlivosť;
 • odolnosť voči rôznym druhom mechanického namáhania;
 • dlaždica nezmizne na slnku a nestráca jas výrobkov;
 • široká škála farieb a textúr;
 • schopnosť napodobňovať rôzne povrchy (drevo, kameň, výrobky s kovovým leskom);
 • široká škála veľkostí a tvarov, čo vám umožní nájsť dokončovacie riešenia pre miestnosti akéhokoľvek tvaru a veľkosti s najmenšími stratami;
 • veľký výber výrobcov s rôznymi nákladmi na tovar, ktorý vám umožní nájsť riešenie pre výzdobu kúpeľne pre majiteľa bytov a domov s rôznymi finančnými možnosťami.

Kúpeľňa v tmavých farbách

Snehovo biele kučeravé dlaždice

Originálne farebné vložky

Ale ako každý iný dokončovací materiál, obkladové dlaždice majú svoje nevýhody:

 • pomerne vysoké náklady na samotný materiál (v porovnaní s takými druhmi povrchových úprav, akými sú maľovanie, používanie dekoratívnej omietky, stenové panely), sklenených a kamenných obkladačiek budú obzvlášť drahé, napríklad ani umelý mramor podobný kameňu nie je lacné;
 • potreba najať špecialistu na inštaláciu dlaždíc (náklady na pokládku 1 meter štvorcový materiálu sa zvyčajne rovnajú nákladom na samotnú dlaždicu – čím drahšia je povrchová úprava, tým viac budete musieť zaplatiť za jej inštaláciu);
 • špeciálna starostlivosť je potrebná pre dlaždice vyrobené z prírodného kameňa – nie je možné použiť všetky čistiace prostriedky, kameň musíte pravidelne brúsiť a spracovávať;
 • pri použití kučeravých dlaždíc alebo mozaiky sa tvorí veľký počet škár dlaždíc, ktoré môžu spôsobiť plesne – je potrebná prevencia antiseptikmi a pravidelná výmena zálievky.

V sivej

Pôvodné panely

Originálne farebné kombinácie

Materiál na dokončenie dlaždíc

Najpopulárnejším materiálom na výrobu obkladových dlaždíc je keramika. Primeraná hodnota za peniaze, technologické a estetické vlastnosti, robí z keramických dlaždíc takmer synonymum pre dokončenie v kúpeľni. Keramické dlaždice môžu mať rôzne tvary a veľkosti, hladké alebo vzorované, hladké alebo štruktúrované, s imitáciou dreva alebo kameňa, homogénne alebo s rôznymi inklúziami – existuje veľa možností na vytvorenie vysnívanej povrchovej úpravy. V predchádzajúcom bloku sme diskutovali o výhodách a nevýhodách keramických povrchových úprav, ale rád by som poznamenal aj ďalšie možnosti vykonávania obkladového materiálu..

Dekoratívne vložky

Teplá farebná paleta

Šedý interiér

Sklenené obklady

Zdobenie kúpeľne sklenenými dlaždicami nie je bežné, a preto je jedinečnosť takýchto dizajnových projektov oveľa vyššia. Dokonca aj malé sklenené dlaždice sú schopné «oživiť» najobyčajnejší obraz úžitkovej miestnosti. Tento materiál má však aj svoje nevýhody – okrem dosť vysokých nákladov sklenené dlaždice vždy vytvárajú trochu chladný obraz miestnosti. Sklenené dlaždice sa najčastejšie vyrábajú vo farbe. Mnoho majiteľov domov a bytov si vyberá tento materiál na vytvorenie panelu na stene kúpeľne s fotografickou potlačou. Kresbou môže byť čokoľvek od nádhernej krajiny po rodinný portrét..

Cool paleta

Tlačená dlaždica

Tvárou v tvár zástere so sklom

Sklenené obklady

Dlaždice z prírodného alebo umelého kameňa

Obkladové dlaždice sú vyrobené zo žuly, mramoru, čadiča, pieskovca a ďalších kameňov. Vysoké náklady na hotové výrobky, najmä mramor, však nútia majiteľov domov kupovať umelé analógy, ktoré nie sú nižšie v estetických kvalitách. Dlaždice vyrobené z umelého materiálu sa veľmi často nedajú odlíšiť od prírodných surovín, ale fyzikálne vlastnosti týchto výrobkov sa samozrejme líšia. Umelý kameň samozrejme nebude slúžiť vašej rodine desaťročia, ale je oveľa lacnejší ako prírodný kameň, je ľahší a jeho inštalácia je jednoduchšia..

Falošný diamant

Kamenné dlaždice

Imitácia kameňaImitácia mramoru vždy prináša do interiéru kúpeľne luxusný obraz, nádych elegancie a šľachty. Takýto dokončovací materiál je ideálny pre vytváranie moderných obrazov miestností, ako aj klasických interiérov..

Mramorová dlažba

Mramorové panely

Originálny dizajn

Kovové dlaždice

Ak sa do keramiky na výrobu dlaždíc alebo mozaiky pridá kovový prášok, výsledok vždy prekoná všetky očakávania. Výrobky so strieborným, zlatým alebo medeným leskom môžu priniesť do každého interiéru slávnostnú, luxusnú náladu. Aj v malých miestnostiach je vhodné použiť metalizované dlaždice ako dekoratívny prvok, ktorý nemá všetky výhody keramických výrobkov. Nemenej efektu je možné dosiahnuť aj pri použití zrkadlových dlaždíc – môžete zvýrazniť zóny, zdôrazniť geometriu miestnosti alebo jednoducho vytvoriť originálne kompozície, panely.

Zlaté trblietky

Kovový lesk

Rozmanitosť tvarov a veľkostí – aktuálne nápady

Voľba tvaru a veľkosti dlaždíc na dokončenie kúpeľne závisí od nasledujúcich faktorov:

 • veľkosť miestnosti;
 • povrch, ktorému treba čeliť (podlahy, steny, fasáda vane alebo iných inštalatérskych zariadení, skladovacie systémy, rôzne dekoratívne prvky – stenové alebo podlahové panely, výkresy);
 • štýl dekorácie interiéru;
 • osobné preferencie vlastníkov úžitkových priestorov.

Originálna kombinácia

Dekorácia zástery nad umývadlá

Veľké dlaždice môžu vizuálne zvýšiť objem miestnosti (je však lepšie, aby sa vykonával vo svetlých farbách). V poslednej dobe je v móde používať veľké obdĺžnikové výrobky z keramiky a porcelánovej kameniny nielen na podlahy, ale aj na dekoráciu stien. Je však dôležité pochopiť, že v malej miestnosti s nepravidelnou geometriou bude viac odpadu z dokončovacieho materiálu veľkých veľkostí, ako pri výbere matríc vhodnej mierky..

Veľké dlaždice

Imitácia dreva

Veľká veľkosť dlaždíc

Kachle sú v zahraničí veľmi obľúbené už mnoho rokov. «pod zemou». Dokončovací materiál dostal svoje meno kvôli svojmu počiatočnému použitiu na zdobenie staníc metra. A teraz sú dlaždice položené ako murivo považované za jednu z klasických možností zdobenia kúpeľní. Dlaždica «pod zemou» môže byť lesklý alebo matný, hladký alebo so skosením po obvode (takzvaný fez). Môže byť použitý s maltou podobného tónu alebo kontrastného odtieňa. V závislosti od toho sa získajú rôzne pohľady na kúpeľne, aj keď sa používajú dlaždice rovnakej veľkosti a farby..

Malé tehly

Svetlé dlaždice

Snehovo biele obklady do kúpelne

Svetlá paleta

Tmavé dlaždice «pod zemou» (u nás sa tomu niekedy hovorí «prasa») v kombinácii s ľahkou zálievkou vyzerá obzvlášť pôsobivo. Geometria muriva je zdôraznená kontrastom farieb. Podobne dramatický vzhľad kúpeľne je možné dosiahnuť použitím tmavej alebo svetlej zálievky medzi svetlými pastelovými keramickými dlaždicami..

Lesklé dlaždice

Tmavé dlaždice s bielou zálievkou

Svetlý dizajn

Obdĺžniková dlaždica položená zvisle môže vizuálne zvýšiť výšku miestnosti …

Vizuálne zvýšenie výšky

Jasná akcentovaná stena

Vertikálne usporiadanie dlaždíc

A pôvodný štýl «rybia kosť» prinesie nielen rozmanitosť dekorácie kúpeľne, ale tiež urobí jej interiér kreatívnejším.

Všetky odtiene šedej

Pokladanie dlaždíc s rybia kosťou

Dokončenie akýchkoľvek povrchov kúpeľne, vyrobených pomocou dlaždíc, ktoré sa často nazýva «voštinový». Keramické šesťuholníky skutočne pripomínajú plásty a sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a farbách..Dlaždica

Snehovo biely

Mozaika

Mozaika má všetky technologické výhody keramických dlaždíc, ale zároveň ju možno použiť na konečnú úpravu povrchov, ktoré sú zložité z hľadiska geometrie. Mozaikové dlaždice je možné použiť na klenuté a pravidelné výklenky, dosky v blízkosti umývadiel, fasády vaní, skladovacie systémy a rôzne doplnky do úžitkových priestorov. Mozaika sa vyrába s rôznymi veľkosťami a tvarmi takzvaných čipov (malých matríc). Mozaika, podobne ako keramické dlaždice, môže byť hladká alebo textúrovaná, monochromatická alebo s farebnými inklúziami, napodobňuje murivo a má kovový lesk..

Mozaika pre komplexné povrchové úpravy

Pôvodná voľba

Béžová mozaika

Tmavá mozaika do kúpeľne

Kučeravé dlaždice

Pomocou kučeravých dlaždíc môžete obkladať všetky steny alebo podlahy v kúpeľni alebo vytvoriť akcentovaný povrch. Aj obyčajné dlaždice svetlých farieb vďaka svojmu mimoriadnemu tvaru pôsobia mimoriadne, originálne. Kučeravé dlaždice však majú aj svoje nevýhody – dĺžka spojov medzi dlaždicami je výrazne väčšia ako materiál obvyklej formy. To znamená, že bude potrebná väčšia škárovacia malta a riziko tvorby húb bez včasného spracovania bude vyššie. Ale všetky tieto bezvýznamné nedostatky pokrýva pôvodný dizajn samotného materiálu a povrchov získaných v dôsledku inštalácie..

Svetlé kučeravé dlaždice

Tvarované dlaždice do sprchy

Pôvodná dlažba na zásteru

Kombinácia tvarov

Kučeravé výrobky s trblietkami

Reliéfna dlaždica

Textúrované dlaždice môžu priniesť nielen rozmanitosť, ale aj kreativitu do interiéru kúpeľne. Reliéfne výrobky na obklady stien sú spravidla vyrábané v obyčajnej svetlej verzii a pomocou ohybov so svetlou textúrou sa zdôrazňujú priehlbiny a basreliéfy. Textúrované dlaždice sa najčastejšie používajú na obloženie jednej steny, aby vytvorili nejaký prízvuk..

Textúrované dlaždice

Reliéfna povrchová úprava

V ružovom

Podsvietenie pre úľavu

Textúra a svetlo

Kombinácia tvarov, veľkostí a farieb

Kombinácia dlaždíc rôznych tvarov, veľkostí a farieb môže vytvoriť nielen atraktívny, ale aj kreatívny vzhľad kúpeľne. Navyše pomocou farebných vložiek je možné zvýrazniť určité prvky a oblasti interiéru, vizuálne zmeniť objem miestnosti a vytvoriť farebné akcenty, ktoré sú v svetlom priestore také nevyhnutné. Je módne zakryť zrkadlo, načrtnúť panely, zvýrazniť oblasť sprchy, vane alebo umývadla farebným lemovaním na svetlom pozadí.

Kontrastné kombinácie

Farebné vložky

Biele a modré prevedenie

Pôvodný panel

Rovnaký efekt je možné dosiahnuť kombináciou dlaždíc rovnakého tvaru a veľkosti, ale rôznych odtieňov z rovnakej skupiny farieb. Túto metódu konečnej úpravy je možné použiť ako na zdobenie stien (alebo ich častí), tak aj ako podlahovú krytinu..

Kombinácia odtieňov

Farebné rozloženie

Keramické dlaždice je navyše možné kombinovať s inými druhmi dokončovacích materiálov. Dlaždice sa samozrejme musí použiť ako povrchová úprava v oblastiach najzraniteľnejších voči vlhkosti – okolo vane a umývadla, vo vnútri sprchovacieho kúta. Takzvaná zástera je najčastejšie položená z dlaždice alebo je povrch za kúpeľňou úplne dokončený – všetko závisí od umiestnenia vodovodného potrubia v kúpeľni.

Kombinácia dokončovacích materiálov

Panely na dlaždice

Akcentová stena

Svetlomodrý tón pre keramiku

Populárna farebná paleta na dekoráciu kúpeľne

Existujú určité farebné trendy, ktoré nám diktujú dizajnéri z celého sveta. Existujú však aj farebné riešenia, ktoré budú vždy relevantné. Ak má vaša kúpeľňa veľmi skromnú plochu alebo neštandardný tvar, potom môžu byť snehovo biele dlaždice jedinou dôstojnou voľbou na vytvorenie ľahkého a ľahkého obrazu interiéru. Väčšina z nás spája bielu s čistotou a sviežosťou – dôležitými vlastnosťami miestnosti pre vodu a hygienickými postupmi. Na bielom pozadí lesk chrómovaných kúpeľňových doplnkov vyzerá skvele a akákoľvek verzia úložných systémov a ďalších doplnkových interiérových prvkov je perfektne kombinovaná.

Ľahké prevedenie

Snehobiely obraz miestnosti

Snehovo biele dlaždice

Šedá farba, ktorá sa v minulej sezóne stala tak populárnou, nestráca svoje vedúce postavenie v hornom zozname farebných riešení pre miestnosti so širokou škálou funkčných záťaží. Kúpeľne nie sú výnimkou. Bohatá paleta odtieňov šedej vám umožňuje vytvárať strohé, ale elegantné obrazy úžitkových priestorov, ktoré nie sú bez chuti. Navyše, na sivom pozadí vyzerá brilantná belosť inštalatérstva obzvlášť pôsobivo..

Svetlosivé prevedenie

Všetky odtiene šedej

Ušľachtilá šedá

Použitie imitácie mramoru

Hra kontrastov

Po mnoho rokov bola široká škála odtieňov modrej považovaná za obľúbenú farebnú schému pre dekoráciu kúpeľne. Od bledomodrej ako hlavného pozadia po tmavomodrú vo forme akcentového lemovania alebo malých inklúzií, modrá vždy vytvára v interiéri úžitkového priestoru chladnú, svetlú a sviežu atmosféru. Snehobiela inštalácia sa hodí k rôznym odtieňom modrej. Mnoho dizajnérov odporúča použiť sklenené priečky a posuvné sprchové dvere v podobnom odtieni v aliancii so svetlo modrými dlaždicami..

Svetlo modrá paleta

Povrchová úprava zástery

Intenzívny modrý tón

Studené farby

Kúpeľňa v modrých tónoch

Ak vám vytváranie chladnej farebnej palety v kúpeľni nevyhovuje, ak by ste namiesto veselosti a tónu chceli získať príjemnú atmosféru a relaxáciu, použite béžovú paletu na ozdobu svojho úžitkového priestoru. Všetky odtiene béžovej možno považovať za neutrálne, pokiaľ ide o vytvorenie určitej atmosféry v miestnosti, ale rozhodne prinášajú teplo do charakteru miestnosti, do jej nastavenia..

Svetlo béžová

Prírodné odtiene

Kombinácia tónov

Svetlé teplé odtiene

Kúpeľňa v béžových tónoch

V dôsledku popularity všetkého prírodného, ​​vrátane odtieňov na vytváranie dekorácií, sa do módy dostalo mnoho odrôd zelene. Odtiene od svetlo olivovej po tmavý mach a hlboký smaragd aktívne používajú dizajnéri na celom svete. Koniec koncov, zelená má priaznivý vplyv na našu psychiku, prispieva k vytvoreniu sviežej a uvoľnenej atmosféry. Ale zároveň interiér kúpeľne, v dekorácii ktorého bol použitý zelený odtieň, nemožno nikdy nazvať nudným, obyčajným.

Bohatý zelený tón

Svetlo zelené odtiene

Žiarivo zelený dizajn

Prírodná paleta

Okrasné dlaždice – byť alebo nebyť? Dizajnéri, ktorí vytvárajú moderné projekty, sa stále viac prikláňajú k monochromatickým možnostiam povrchovej úpravy materiálov z keramiky. Ale pre niektoré štylistické trendy v oblasti dekorácie domu je použitie dlaždíc s pestrými ozdobami alebo vzormi jednoducho nevyhnutné. Napríklad niektoré odrody vidieckych štýlov (stredomorský, rustikálny), plážových a eklektických štýlov nie je ľahké akceptovať jasnú tlač keramických dlaždíc, ale vyhrávajú aj z hľadiska originality..

Svetlý ornament

Farebné prevedenie

Dlaždice s jasnými, pestrými ozdobami pôsobia najekologickejšie ako podlahový materiál v kúpeľni s hladkými, svetlými stenami. Na vykonanie takejto dlaždice s potlačou stačia dve kontrastné farby.

Kontrastný dizajn podlahy

Dvojfarebný vzor podlahy

Jasný vzor dlažby

Prízvuk na podlahu