Kuchynské obklady – vyberte si to najlepšie

Zriedkavo je moderný dizajn kuchyne kompletný bez použitia keramických alebo kamenných dlaždíc. Je ťažké si predstaviť praktickejší a estetickejší povlak pre backsplash kuchyne. Pre niektoré štýly kuchynského dizajnu je typické používať keramiku nielen na vyrovnanie povrchu medzi doskami a hornou vrstvou kuchynských skriniek, ale aj na podlahy a dokonca steny. Aby sa zaistila spoľahlivá ochrana kuchynských povrchov pred extrémnymi teplotami vlhkosti a teploty, ale aby sa miestnosť nepremenila na kúpeľňu alebo toaletu s trvalými štylistickými, farebnými a textúrovanými kombináciami, je potrebné pristúpiť k výberu keramiky. alebo kamenné dlaždice so špeciálnou starostlivosťou..

Keramické dlaždice na obklad zástery

Výhody keramických dlaždíc na obloženie kuchynských povrchov:

 • vysoká odolnosť voči vlhkosti;
 • tepelná odolnosť, odolnosť voči teplotným zmenám;
 • jednoduchosť starostlivosti a schopnosť používať chemické čistiace prostriedky;
 • odolnosť voči priamemu slnečnému žiareniu;
 • trvanlivosť pri starostlivom zaobchádzaní;
 • bohatá paleta farieb, ozdôb, kresieb;
 • možnosť imitácie kameňa, dreva a sklenených povrchov, lesklý a matný povrch.

Sivá a biela - klasika žánru

Ale ako každý obkladový materiál, dlaždice majú nevýhody:

 • pomerne vysoké náklady v porovnaní s tapetami, maľbami a nástennými panelmi;
 • nemožnosť samoinštalácie bez toho, aby mal určité schopnosti, čo znamená, že k nákladom na samotný materiál bude potrebné pripočítať platbu za špecialistov na obklady;
 • proces obkladania je dosť špinavá práca;
 • ak o pár rokov zmeníte názor alebo sa farba obkladov začne nudiť, výmena obkladu nebude jednoduchá.

V odtieňoch šedej

Užitočné tipy pre výber keramických obkladov

1.Jedným zo základných pravidiel úspešného nákupu dokončovacieho materiálu je ísť nakupovať až potom, čo ste sa konečne rozhodli pre dizajn miestnosti. Ak je určený štýl interiéru, farba a textúra fasád kuchynskej súpravy, povrchové úpravy ostatných povrchov, okrem zástery alebo iných rovín, ktoré budú obkladané, potom môžete prejsť k ďalšej fáze. Nezabudnite s výberom materiálu a farby dosky, jej kombinácia s materiálom kuchynského backsplash bude mať značnú váhu v celom obraze kuchyne. Rozhodnite sa, či chcete, aby zástera pôsobila ako kontrast k doske a fasádam zostavy kuchynského nábytku, alebo aby podporovala celkovú farebnú schému?

Keramický obklad2. Pri výbere dizajnu pre svoju budúcu kuchyňu urobte plán (koláž) – na papieri alebo v elektronickej forme. Na internete nie je ťažké nájsť fotografie akýchkoľvek možností pre kuchynské skrinky, stoly, stoličky, svietidlá a ďalšie kuchynské doplnky. Pozrite sa, aké budú farebné kombinácie nábytku a podlahy, dekorácie stien a konkrétne zástery, možno sa v procese rozhodnete, že plochu obkladov možno rozšíriť aj na iné povrchy. Je lepšie o tom vedieť vopred, pred výpočtom požadovaného množstva materiálu. Ak sa na dekoráciu použije materiál so vzorom, potom sa nemôžete obísť bez vizuálneho obrazu.

Natiahnite podľa farby3. Nikdy nekupujte dlaždice, ktoré sú tzv «chrbtom k sebe». Tento materiál samozrejme nie je lacný a niektoré zbierky sú veľmi drahé, ale ušetrením peňazí môžete sami urobiť dobrú službu. Nie je dôvod, prečo návrhári a špecialisti na konečnú úpravu odporúčajú pridať najmenej 10% k odhadovanému počtu materiálov. Táto rezerva je potrebná v prípade náhodnej bitky, chýb merania. Bude ťažké kúpiť presne rovnakú dlaždicu, ak dôjde obchod «tvoje» dávka – odtieň a rovnomerná textúra sa môžu líšiť.

Biele reliéfne dlaždice4. Aby ste neurobili chybu pri výpočte požadovaného množstva materiálu a nezostali vám ďalšie balíky, ktoré si obchod už neberie späť, úplne neverte konzultantom v obchode. Skúsený predajca a jeho rady sú veľkým pomocníkom pri výpočtoch, ale nie konečnou pravdou. Ak sa predávajúci zmýlil. Neskôr to nebude ľahké dokázať a obchod len ťažko prijme ďalšie dlaždice späť..

Malá zástera5. Ak budú vo vašom obložení použité dekory, vlysy a bordúry, skúste vymyslieť niekoľko možností kompozície. Takže môžete nielen prísť s novým dizajnom zástera, ale tiež urobiť presnejšie výpočty požadovaného materiálu..

Obklad s dekorom a lištami6. Pri nákupe starostlivo skontrolujte všetky dlaždice. Ak po obdržaní tovaru podpíšete príslušné dodacie dokumenty, potom nebude nikto, kto by tvrdil o kvalite dlaždice.

Kontrastné kombinácie7. Neberte prvú veľkosť dlaždice, ktorá sa vám páči, pre dizajn. Bez ohľadu na to, na aký povrch je materiál zakúpený, nesprávna veľkosť výrobkov môže pokaziť celý dojem. Ak sa dlaždice na výšku alebo šírku nezmestia do rámov kuchynskej zástery alebo sa nezmestia do podlahovej plochy, budú musieť byť rezané a vybraný vzor (ak existuje). Výsledkom bude to, že strávite viac peňazí, času a energie na povrchu, ktorý nemusí byť ťažký..

Všetky odtiene šedejosem. Pri meraní stien používajte zvinovací meter v priamke. Skontrolujte správny tvar a veľkosť strán kuchynskej linky. Stačí zmerať uhlopriečky miestnosti – ak sú rovnaké, potom sú rohy vašej kuchyne deväťdesiat stupňov a nie je sa čoho obávať.

Originálna kombinatorikadeväť. Je zrejmé, že pri výbere dlaždice do akejkoľvek miestnosti sa v prvom rade pozeráme na dizajn výrobku – kombináciu farieb, ornamentu, textúry. Je však dôležité nezabudnúť na technické vlastnosti dokončovacieho materiálu. Aby vám váš obklad verne slúžil dlhé roky, lahodil oku a nerobil problémy, skúste si vybrať obklady so špeciálnou ochranou proti chemikáliám. Kuchynská zástera je zóna zvýšeného znečistenia; na jej povrch sa dostáva nielen voda, ale aj horúci olej a tuk. V budúcnosti určite použijete na starostlivosť o túto oblasť čistiace prostriedky a je lepšie, aby bola vaša dlažba na takéto akcie pripravená. Antibakteriálne dlaždice sú označené AA.

Pestré ozdobydesať. Pri výbere dlaždíc na podlahu dbajte na vlastnosti odolnosti proti opotrebovaniu (odborníci odporúčajú nákup výrobkov tretej triedy na stupnici PEI). Je tiež dôležité vziať do úvahy možnosť kĺzania povrchu podlahových dlaždíc – koeficient trenia by mal byť v rozmedzí od 0,5 do 0,8. Ak sa vám podarí kúpiť dlaždicu s koeficientom vyšším ako 0,75, nebudete ľutovať jej kúpu dlhé roky. Uistite sa, že povrch dlažby nie je pórovitý – nečistoty sa budú z pórov odlupovať veľmi ťažko.

Dlaždice sú všade

Paleta farieb je kľúčom k úspešnému dizajnu kuchyne

Na druhom mieste nás najčastejšie zaujímajú prevádzkové vlastnosti, rozmery a dokonca aj cena materiálu, o ktorý sa najčastejšie zaujímame. Prvá vec, ktorú venujeme pozornosť, je dizajn výrobkov. Výber farby pre keramické dlaždice, ktorá bude podšívkou kuchynského backsplash, nie je ľahká úloha. Najprv sa musíte rozhodnúť – čo chcete od cieľa? Mala by zástera vyniknúť v celkovej estetike kuchynského priestoru, alebo je táto úloha prisúdená nábytkovej zostave? Či už si vyberiete pokojnú farebnú schému alebo chcete jasné akcenty, pretože práve zástera sa môže stať hlavným ohniskom vašej kuchyne.

Horizontálne usporiadanie dlaždíc

Jemný, pokojný tón keramických dlaždíc je v harmónii s celou paletou kuchyne. Lesklé dlaždice odrážajú lesk domácich spotrebičov z nehrdzavejúcej ocele a takmer zrkadlový povrch dosky polostrova. Výsledkom je pokojný obraz kuchynského priestoru v prírodných farbách, nie však bez modernosti a osobitého šarmu..

Prírodná paleta s lesklým leskom

Atraktívny lesk

V prípade čiernobielej kuchynskej súpravy môže byť efektívnym mediátorom svetlá zástera. Bohatá farba keramických dlaždíc prinesie nielen rozmanitosť do palety miestnosti, ale tiež zvýši stupeň celého obrazu a prinesie slávnostné poznámky..

Zelená zástera pre čiernobiele náhlavné súpravy

Svetlá zástera v kombinácii s ľahkou kuchynskou súpravou je možnosťou win-win. Platí to najmä pre malé miestnosti, kde je potrebné na vizuálne zväčšenie priestoru použiť svetlé povrchy a svetlé akcenty sú zodpovedné za rozmanitosť palety a prinášanie pozitivity svetelnému obrazu kuchyne..

Svetlá zástera pre biely súbor

Kombinácia bielej so zelenou

Kombinácia zelených tónov v keramickom obklade s prírodnými jasnými farbami kuchynských fasád vytvára skvelú náladu. V takej kuchyni, ako keby bola vždy jar, prázdniny a pozitívny prístup.

Zelená a drevitá

Dlaždice s obkladmi z imitácie mramoru dodajú aj malej kuchyni punc luxusu a elegancie a v priestrannej miestnosti s tradičnou zostavou bude pôsobiť viac než organicky..

Imitácia mramoru - ľahký šik

Metalizovaný povlak dlaždíc s miernym leskom a dokonca patinou bude organicky vyzerať v modernom štýle kuchynského dizajnu. Takáto zástera pôjde dobre s domácimi spotrebičmi a leskom svietidiel..

Kovové dlaždice

Metalizovaný obklad

Moderný dizajnový štýl

Biela zástera – nadčasová klasika

Popularita bielych keramických dlaždíc «pod zemou», asi nikdy neprejde. Klasické kuchyne, provensálsky štýl, retro, vintage, country a shabby chic, škandinávsky štýl alebo dokonca minimalizmus – je ťažké si predstaviť štýl, do ktorého by sa takáto povrchová úprava nemohla organicky zmestiť. Matné a lesklé, so skosením aj bez skosenia po obvode – dlažba «pod zemou» vhodné pre tých, ktorí hlasujú proti experimentom v interiéri kuchyne, pretože túto miestnosť považuje za symbol tradície domova.

Biele dlaždice

Snehobiela lesklá zástera

Biely obklad do malej kuchyne

Biela zástera v malej kuchyni

Biele dlaždice «pod zemou» v kombinácii s tmavou zálievkou dodá interiéru určitú štruktúru, zdôrazní geometriu kuchyne.

Biela dlažba - tmavá zálievka

Biela kuchyňa

Snehobiele kuchyne nikdy nevyjdú z módy – mnoho z nás chce vidieť miestnosť na varenie nielen čistú a svetlú, ale aj svetlú, takmer vzdušnú. Biela kuchynská súprava a zástera rovnakej farby sú len mierne zriedené leskom domácich spotrebičov a prírodnými odtieňmi drevených dosiek..

V bielom

Kresby a ozdoby – vrchol interiéru kuchyne

Farebné ozdoby na keramických dlaždiciach vyzerajú skvele v kuchynských priestoroch so svetlým, monochromatickým nábytkom. Naopak, svetlé dlaždice sa stávajú nielen ústredným centrom kuchyne, ale tiež zdôrazňujú závažnosť línií lakonickej farebnej palety kuchynskej súpravy..

Farebný ornament do kuchyne s obyčajným nábytkom

Originálna zástera s ozdobou

Atraktívna zástera do bielej kuchyne

Tvárou v tvár celej stene s farebnými dlaždicami je dizajnový ťah, ktorý nie je vhodný pre každú kuchyňu. V malej miestnosti je lepšie zdržať sa takýchto povrchových úprav a uprednostňovať monochromatické, neutrálne možnosti. V priestrannej kuchyni môže byť taká technika odôvodnená použitím keramiky na kresbu nie viac ako dvoch kontrastných farieb a ich odtieňov, najmä ak sú už prítomné v interiérovom dizajne..

Farebná stena v priestrannej kuchyni

Celková keramická dyha

Neobvyklý vzor dlaždíc

Farebná zástera vyrobená v štýle patchwork bude organicky vyzerať iba s obyčajným nábytkom, najlepšie vo svetlých farbách.

Patchworková zástera

Možnosti dizajnu kuchyne s povrchovou úpravou z keramickej dlažby

Horizontálnym umiestnením dlaždíc do dekorácie zástery vizuálne zväčšíte priestor miestnosti tak, aby smerovala k rovnakému povrchu vertikálnym usporiadaním výrobkov – dosiahnete vizuálne zvýšenie výšky miestnosti..

Vertikálne usporiadanie dlaždíc

Tradičný štýl

Zaujímavý vizuálny dojem vytvára kladenie dlaždíc «rybia kosť» podľa typu podlahy s parketami. Pôvodný dizajn môže vyžadovať viac materiálu, ale organicky premení aj ten najtriviálnejší interiér kuchyne.

Nezvyčajné

Inštalácia dlaždíc

Textúrovaná dlaždica pre backsplash kuchyne je zriedka používanou možnosťou. Zo zrejmých dôvodov sa takýto povrch bude ťažšie čistiť a bude sa musieť vykonávať častejšie ako obvykle, ale vizuálny efekt vytvorený neobvyklým povlakom pokrýva všetok čas a fyzické náklady na starostlivosť o zásteru..

Textúrované dlaždice

Reliéfny obklad

Ak je umývadlo v kuchyni umiestnené v blízkosti okna, potom môže byť priestor obkladu z keramických dlaždíc predĺžený až k samotnému stropu bez toho, aby bol obmedzený vzdialenosťou od pracovných plôch k oknu. Vzhľadom na to, že okno zaberá väčšinu steny, množstvo keramických povrchových úprav nebude nápadné a budete ušetrení asociácií dokončovania priestoru kúpeľňou..

Odtiene sivej

Kombináciou keramických dlaždíc a mozaiky vo výzdobe kuchynského backsplash môžete dosiahnuť zaujímavý vzhľad. Ak potrebujete skryť povrchové nedokonalosti alebo dyhovať rovinu so zaoblením, výklenkami, potom sa mozaikové dlaždice s touto úlohou vyrovnajú ako žiadny iný materiál..

Kombinácia dlaždíc a mozaiky

Diagonálne usporiadanie dlaždíc prispieva k vizuálnej expanzii priestoru. Táto technika bude obzvlášť dôležitá pri použití kuchynskej súpravy tmavej farby..

Diagonálne usporiadanie dlaždíc

V kombinácii s tmavým nábytkom

Vidiecky štýl

Kučeravé dlaždice v podšívke backsplash kuchyne pôsobia viac než pôsobivo. Zvlášť pri použití kontrastnej maltovej farby na zvýraznenie obrysov pôvodného tvaru.

Zelené podsvietenie

Kučeravé dlaždice

Malé výrobky

Svetlá kuchyňa

Ďalším originálnym spôsobom, ako chrániť povrchy v blízkosti pracovných priestorov pred vlhkosťou a vysokou teplotou, je keramický obklad. Dlaždice imitujúce drevo alebo kameň vo forme plástu. Spotreba materiálu bude malá a výrobky môžete kedykoľvek pridať, ak vidíte, že oblasť pôsobenia vlhkosti, horúceho tuku a iných problémov je väčšia, ako sa očakávalo..

Originálne riešenie

Keramický obklad napodobňujúci tehlovú stenu bude organicky vyzerať v kuchyniach vyrobených v štýle podkrovia, minimalizmu, moderného štýlu, vidieka a Provas.

Imitácia tehlovej steny

Dlaždice ako podlaha

Mnoho majiteľov domov sa rozhodne neprestať používať keramický backsplash a na svoje podlahy používa dlažbu. Je to veľmi praktická, aj keď drahá, možnosť pre podlahy. Všetky výhody keramických dlaždíc používaných na zvislé povrchy je možné bezpečne preniesť na podlahové výrobky. A v prípade použitia keromogranitu získame ešte silnejšiu a odolnejšiu podlahovú krytinu..

Kuchynská podlaha

Ako bolo uvedené vyššie, odolnosť voči opotrebovaniu a protišmykové vlastnosti sa pridávajú k obvyklým kritériám pri výbere dlaždíc na podlahu, pretože okrem estetiky a výkonu je pre nás dôležitá aj bezpečnosť povrchovej úpravy. Klinkerové dlaždice, tvrdené špeciálnym spôsobom pri vysokých teplotách, môžu byť originálnym a praktickým výberom podláh v kuchynskom priestore; sú to pevný, ľahko použiteľný a odolný obkladový materiál. Charakteristická farba slínkových výrobkov bude vyzerať skvele v kuchyni vyrobenej vo vidieckom, provensálskom alebo retro štýle. Ale aj pre moderné trendy v dizajne kuchynských zariadení sa takýto náter môže ukázať ako vrchol interiéru..

Klinkerové dlaždice

Zaujímavým dizajnovým krokom, ktorý pomôže urobiť interiér vašej kuchyne jedinečným, je použiť na podlahu porcelánovú kamenu podobnej farby ako kuchynský backsplash. Praktický, ale zároveň originálny spôsob zdobenia kuchynského priestoru sa môže stať hlavnou črtou interiéru..

Nezvyčajné kombinácie

Ďalším spôsobom, ako diverzifikovať interiér kombinačnou dlažbou a zásterou, je použiť kontrastnú čiernobielu kombináciu. Napríklad na dokončenie zástery sa používa biela škridla s tmavou zálievkou a na podlahu sa používa takmer čierny obklad so snehovo bielou zálievkou. Pri takejto farbe budú musieť škáry dlaždíc na podlahe pri čistení venovať väčšiu pozornosť, ale vzhľad kuchyne stojí za to..

Čiernobiele riešenia