Dvere do kúpeľne – vaše kritériá výberu

S najväčšou pravdepodobnosťou ste vy, čitatelia, pedantní ľudia a nie ste zvyknutí robiť všetko hneď, ako bez váhania. Neexistujú pre vás žiadne malé veci – všetko, na čom záleží. Správna životná pozícia. Takže k otázke, aké by mali byť dvere v kúpeľni, ste pristúpili správne. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. V skutočnosti tu však existujú jemnosti, bez toho, aby ste vedeli, ktoré, si nebudete môcť vybrať a nainštalovať správne dvere do kúpeľne. Ale po prečítaní tohto článku to urobíte. Vyberte si teda dvere.

Zakrytie dverí – všetko je v hlave

V prvom rade je potrebné vziať do úvahy, že kúpeľňa má zvláštnosť – vysokú vlhkosť vzduchu. Preto musia byť dvere odolné voči vlhkosti. V opačnom prípade vám takéto dvere spôsobia veľa problémov s deformáciou, vzhľadom a rýchlym rozpadom. Prirodzene, toto nie je súčasťou vašich plánov..

Čo ho robí odolným voči vlhkosti a opotrebovaniu? Samozrejmosťou je materiál, z ktorého je vyrobený. Aby sme boli presní, hlavnú úlohu v tomto probléme nehrá ani tak to, z čoho sú dvere vyrobené, ako skôr ich krytie. Naši predkovia to dlho vedeli a používali. Ale pretože v tej dobe neboli žiadne špeciálne materiály, použil sa najjednoduchší spôsob ochrany dverí pred vlhkosťou – natretie dverí. Táto možnosť je stále žiadaná. Je to dobré, pretože môže byť použité pre akékoľvek dvere, dokonca aj pre najzložitejšiu štruktúru. Materiál dverí tomu tiež nie je prekážkou. Na poťahovanie sa používa smalt alebo lak. Môžete robiť oboje spoločne. Táto možnosť má iba jednu nevýhodu – chudobný maliar. Ale táto vec je opraviteľná.

Najjednoduchší spôsob, ako chrániť dvere pred vlhkosťou, je natrieť dvere Najjednoduchší spôsob, ako chrániť dvere pred vlhkosťou, je natrieť dvere Najjednoduchší spôsob ochrany dverí pred vlhkosťou je natrieť dvere

Pokrok však nezastaví. Dnes existuje celé odvetvie dverí, ktoré berie do úvahy všetky vaše priania. Pri výrobe dverí sa používajú nové typy povlakov, ktoré majú svoje výhody a nevýhody..

Zvážte najbežnejšie obklady dverí do kúpeľne:

  • Laminát a laminát (CPL). Sú to lakovaný papier. Jediným rozdielom medzi nimi je, že laminát je lepší materiál ako laminát. Odolnejšie voči opotrebovaniu. Dvere potiahnuté laminátom budú mať po roku prevádzky nevzhľadný vzhľad, aj keď za cenu sú atraktívnejšie, pretože sú najlacnejšie z celého cenníka. Ale, lacná ryba, ale horká polievka, ako sa hovorilo za starých čias. Výhodou dverí s týmto povlakom je, že ich farebné odtiene sú vždy rovnaké. To je veľmi výhodné pri výmene nevzhľadných dverí.

Laminátový povlak Laminátový povlak Laminátový povlak

  • PVC a eko dyha. Sú to najbežnejšie typy pokrytia. Sú to plastové fólie. Ideálne na ochranu pred vlhkosťou, odolné voči opotrebovaniu. PVC má najvyššiu odolnosť proti opotrebovaniu spomedzi ostatných náterov, ale vzhľadom na prítomnosť chloridu v jeho zložení má nízku ekologickosť, aj keď spĺňa hygienické normy. Eko dyha sa objavila relatívne nedávno a vďaka svojim pozoruhodným vlastnostiam si rýchlo získala popularitu. V porovnaní s PVC má vyššiu ekologickosť (neobsahuje chlorid) a atraktivitu. Jedná sa o polypropylénový film s imitáciou dreva, nielen štruktúrou, ale aj textúrou. Napriek podobnosti v názve by ste si ho nemali mýliť s dyhou.

Dvere potiahnuté PVC Dvere s verandou z eko dyhy

  • Dyha. Ekologický a najdrahší náter. Je vyrobený z niekoľkých tenkých vrstiev dreva a rôznych druhov. Vďaka tomuto náteru dvere vyzerajú ako ich prototyp, vyrobený výhradne z masívneho dreva. Súčasne má množstvo výhod: lacnejšie, vyššiu odolnosť voči vlhkosti a teplu, ľahšie (vo vnútri duté). V porovnaní s vyššie uvedenými nátermi je však pre nich nižší, pokiaľ ide o parametre, ktoré sú pre kúpeľňu kritické. Vďaka svojej vysokej prirodzenosti je to najdrahší náter. V súlade s tým sú samotné dvere pokryté. A ešte jeden detail – tento typ dverí by nemal byť umiestnený v oblasti priameho vnikania vody. Ak túto podmienku nemožno splniť, mali by byť ošetrené vysoko kvalitným lakom..

Dýhované dvere

Dizajn dverí do kúpeľne – vec vášho vkusu

Ďalšia vec, ktorú musíte vedieť pri výbere dverí, je ich dizajn. Aj keď v zásade ide skôr o váš estetický vkus. Ale znalosť dizajnu vám umožní vybrať si správne dvere pre váš vkus a účel..

Zoznámime sa s niektorými z nich, najbežnejšími:

  • Panelové dvere. Predstavujú rám, uzavretý na oboch stranách listami MDF. Vnútorná prázdnota je vyplnená voštinovým plnivom (kartón alebo MDF). Výhodou tohto dizajnu sú jeho nízke náklady, ale nie na úkor kvality. Dvere sú odolné voči deformácii.

Panelové dvere v kúpeľni Panelové dvere v kúpeľni

  • Obložené dvere. Nestratili svoju popularitu, napriek tomu, že ich história siaha niekoľko storočí do minulosti. Skladajú sa z rámu, stredných blokov (drevené bloky pre rám poteru) a panelov vložených medzi stredné bloky. Dvere sú dosť ťažké a drahé ako panelové, ale odolnejšie voči zmenám vlhkosti a teploty.

Obložené dvere Obložené dvere

  • Dvere Tzargovye. Sú to dve zvislé tyče spojené priečnymi tyčami-cármi. Zaujímavý ako dizajnový prvok, vzhľadom na možnosť použitia rôznych typov zásuviek a ich kombinácií. Bežnou možnosťou sú bočné panely so sklenenými vložkami.

Tsargovy dvere Tsargovy dvere

  • Lisované dvere. Skladá sa z veľkého skla orámovaného tvarovanými stĺpikmi. Sklo je triplexné a môže mať veľa možností textúry. Dvere sú ťažké a majú slabú zvukovú izoláciu. Vďaka svojmu dizajnu sa dobre hodia do akéhokoľvek interiéru, vďaka čomu sú veľmi obľúbené.

Lisované dvere Lisované dvere Lisované dvere

Z dôvodu zlej zvukovej izolácie je inštalácia lisovaných dverí v kúpeľni nežiaduca. Ak ich však chcete skutočne nainštalovať, môžete obmedziť plochu skla.

Lisované dvere

Francúzske lisované dvere majú zaujímavý vzhľad.

Francúzske lisované dvere Francúzske lisované dvere

Milovníci exotických štýlov interiéru budú milovať ázijské lisované dvere.

Ázijské lisované dvere Ázijské lisované dvere Ázijské lisované dvere

  • Sklenené dvere. Mnoho ľudí je k takýmto dverám opatrné a neverí ich spoľahlivosti. A márne, pretože na takéto dvere sa používa špeciálne, tvrdené sklo. Neotvoríte ich kladivom. Sklenené dvere, rovnako ako tvarované, dobre zapadajú do interiéru, dodávajú kúpeľni eleganciu a sofistikovanosť, obzvlášť zvýrazňujú priestor sprchovacieho kúta..

Sklenené dvere v kúpeľni Sklenené dvere v kúpeľni Sklenené dvere v kúpeľni

Metódy otvárania dverí. Funkčnosť je na prvom mieste

Dôležitou vecou v interiéri kúpeľne je spôsob otvárania dverí. Ak tomu nebudete venovať pozornosť, v miestnosti môžete spôsobiť veľa nepríjemností, premeškajte príležitosť urobiť ju priestrannou a pohodlnou. Budeme o tom hovoriť ďalej..

V kúpeľni sú najčastejšie inštalované krídlové dvere. Samotný názov dverí hovorí o spôsobe ich otvorenia. Dvere tohto typu umožňujú dobre izolovať vonkajšiu časť bytu od vlhkosti a funkčného hluku a samotnú miestnosť od nebezpečného prievanu. To je dôležité plus týchto dverí. Za starých čias o tom hovorili: «Bojte sa prievanu, ktorý nezhasne sviečku, ale život uhasí». Preto sú krídlové dvere najstaršie a najspoľahlivejšie..

Krídlové dvere Krídlové dvere

Vzhľadom na túžbu moderného človeka po voľnom priestranstve vstúpili do arény dizajnu miestností posuvné dvere, alebo inak povedané dvere kupé. Vďaka tomuto typu dverí môžete výrazne zvýšiť obytný priestor miestnosti. Používajú sa veľmi pohodlne a príjemne. Ale sú aj takí «ale». Po prvé, neposkytujú izoláciu miestnosti. Za druhé, po chvíli mechanizmus ich pohybu začne rachotiť nie horšie ako dvere v batožinovom priestore. Je to možno maličkosť, ale stále nepríjemná. A do tretice, dvere kupé sú skôr ako zástena, aj keď originálna. K všetkému vyššie uvedenému môžete pridať určitú zložitosť ich inštalácie, najmä do steny.

Posuvné dvere Posuvné dvere

Niekedy sa používa taká zaujímavá možnosť otvárania dverí, ako sú krídlové dvere, alebo iným spôsobom – «kniha». Je to samozrejme originálne, ale vhodnejšie do akejkoľvek inej miestnosti ako do kúpeľne. Nevýhody sú rovnaké ako v predchádzajúcej verzii..

Dvere

Konečne

Ako vidíte, výber dverí do kúpeľne nie je jednoduchý a vyžaduje si určité znalosti. Dúfame, že vám tento článok pomohol stať sa vlastnou osobou vo svete dverí. Odteraz sa na ne budete pozerať zmysluplnejším pohľadom a nepodľahnete všemožným reklamným trikom, ktorých účelom je vnuknúť zákazníkovi nepotrebnú vec. Veľa šťastia pri výbere dverí do vašej kúpeľne!