Dispozícia jednoizbového bytu

Zariadiť jednoizbový byt nie je jednoduchá vec. Ruská realita je taká, že jednoizbový byt je často skromným obydlím s malou kuchyňou, často s jednou izbou nepravidelného tvaru. Ale aj v malej miestnosti môžete vybaviť pohodlné, funkčné a vizuálne atraktívne bývanie. Kvalitu bývania na konkrétnom mieste ovplyvňuje nielen plocha bytu. S dobre zvoleným rozložením správnych farebných schém a odmeraným použitím dekorácie môžete pohodlne vybaviť najskromnejšie obydlie, pokiaľ ide o plochu. Zostavili sme pre vás celý výber praktických a efektívnych spôsobov umiestnenia niekoľkých funkčných oblastí do malej miestnosti, dúfame, že navrhované projekty vám pomôžu zorganizovať priestor vášho bytu s najväčšou efektivitou. Otázka usporiadania malých jednoizbových bytov je pre našich krajanov dosť akútna, takže každá možnosť, ako ušetriť miesto, vizuálne rozšíriť malú plochu a správne rozloženie nábytku, môže byť kľúčovým riešením pre majiteľov malého obydlia..

Úprava jednoizbového bytu

V malej miestnosti

Priestor na spanie

Spôsoby usporiadania malého obydlia

Všetky možnosti na vytvorenie pohodlného, ​​funkčného a pohodlného interiéru pre malé priestory je možné pridať do určitého zoznamu, ktorý nie je dogmou, ale môže sa stať východiskovým bodom pre vytvorenie efektívneho prostredia pre jednoizbový byt:

 • použitie otvoreného plánu pomáha nielen šetriť priestor, ale aj udržiavať určitý pocit priestrannosti, slobody (všetky funkčné oblasti, okrem kúpeľne, sú kombinované v jednej miestnosti);
 • ak existuje možnosť, potom je potrebné rozšíriť okenné otvory – čím viac prirodzeného svetla v miestnosti, tým priestrannejšie sa zdá;
 • využite hru svetla v prospech skromnej miestnosti. Svetlá povrchová úprava, v ktorej je strop biely, steny sú mierne tmavšie a podlaha sa javí ako najtmavšie miesto, vizuálne zväčšuje miestnosť;
 • použiť niekoľko miestnych zdrojov umelého osvetlenia pre každý funkčný segment – vlastné osvetľovacie zariadenie alebo osvetľovací systém;
 • lesklý strop a zrkadlá na stenách vizuálne zvýšia objem miestnosti;
 • ak sa snažíte o priestor a skromný obytný priestor je váš hlavný problém, potom uprednostnite funkčnosť pred dekoráciou (svietnik, hrubé koberce a zamatové závesy sa dajú ťažko kombinovať s malými priestormi);
 • zbaviť sa všetkého, čo je nadbytočné – v malom obydlí by nemali byť žiadne náhodné veci;
 • pokúste sa použiť funkčné položky ako dekor (svietidlá, zarámované zrkadlá, riad), ako aj dekoráciu na stenu;
 • vstavaný nábytok ušetrí miesto;
 • používať modulárny, prenosný nábytok na zónovanie funkčných sektorov;
 • ak sa ako zónový prvok použije vnútorná priečka, bude praktickejšie použiť obojstranný stojan na knihy.

Kúpeľňa za sklom

Ľahký nábytok do malých priestorov

Použitie vnútorných priečok

Pôvodný dizajn jednoizbových bytov

Použitie svetlých farieb, najčastejšie bielych, sa stáva jednou z hlavných metód vizuálneho rozšírenia priestoru. V mnohých miestnostiach nepravidelného tvaru, s prítomnosťou rôznych výklenkov a ríms, stropných úkosov a ďalších dizajnových prvkov, biela farba pomáha vizuálne vyhladiť rohy, zmäkčiť» nedokonalosti». Navyše všetky odtiene bielej sú dokonalou kulisou pre akýkoľvek nábytok, dekor a textil. Je však dôležité pochopiť, že by ste nemali používať výlučne bielu farbu – farebné akcenty sú nevyhnutné. V tejto záležitosti je najľahším spôsobom inšpirácia škandinávskym štýlom..

Svetlá miestnosť

Interiér vo svetlých farbách

Škandinávsky dizajn

Snehovo biela povrchová úprava

Otvorený plán

Otvorené plánovanie už dávno nie je pre našich krajanov zahraničným trendom a stalo sa najlepšou možnosťou na usporiadanie interiéru malého priestoru, do ktorého je potrebné umiestniť niekoľko funkčných oblastí. Odstránením stien a dverí získate prístup ku všetkým povrchom miestnosti bez výnimky, čím zvýšite šance na vytvorenie pohodlného a praktického domáceho dizajnu. Otvorené rozloženie nebráni pohybu, neobmedzuje premávku a voľný tok svetla. Pri použití otvoreného pôdorysu na malom priestore sa spravidla používa jeden typ povrchovej úpravy vo všetkých zónach. Výnimkou môže byť dizajn kuchynského segmentu, kde možno keramické dlaždice použiť ako na podlahu, tak aj na obloženie kuchynskej zástery..

Svetlý dizajn miestnosti

Otvorený plán

Efektívne rozloženie malej miestnosti

Na výzdobu bytu s otvoreným priestorom môže byť ideálnou voľbou štýl podkrovia. Otvorený priestor, veľké okná, izolácia iba od kúpeľne, odhalené inžinierske systémy a minimum dekoru. Ak nie ste zmätení otvorenosťou mastného miesta, potom je štýl loftu vašou voľbou na vytvorenie moderného, ​​praktického a nezabudnuteľného interiéru..

Podkrovný štýl

Podkrovný štýl v malom byte

V miestnosti s otvoreným priestorom funguje ako zónové prvky samotný nábytok miestnosti. Niekedy sa koberec používa na podmienené načrtnutie konkrétnej oblasti. Prvkom naznačujúcim, že patrí do určitého funkčného segmentu, je tiež osvetľovací systém – miestne osvetľovacie zariadenia alebo podsvietenie.

Otvorený plán bytu

Kombinácia funkčných oblastí

TV v skrini

Veľká posteľ v malej miestnosti

Obývačka-jedáleň-kuchyňa

V apartmáne, v ktorom je kuchyňa kombinovaná nielen s jedálňou a obývacou izbou, ale aj so spálňou, sa výkonná a maximálne tichá kapucňa stáva dôležitým prvkom interiéru, ktorého výberu musíte venovať osobitnú pozornosť. . Aby sa funkčné segmenty na spanie a odpočinok zbavili pachov z varenia a dokonca aj usadzovania tukových kvapôčok na povrchoch, je potrebné nad varnou doskou alebo sporákom zorganizovať nepretržité čistenie vzduchu..

Multifunkčné priestory

Malý kuchynský priestorAby ste zachovali rozloženie otvorené, ale zároveň vytvorili intimitu v sektore spánku, môžete použiť záclony. Záclonové lišty (koľajnice) pre závesy alebo záclony sú spravidla pripevnené priamo k stropu. Ak nie sú zasunuté, štruktúry nezasahujú do vnímania obrazu celej miestnosti.

Spálňa za závesom

Spánok a odpočinok za oponou

Posteľ za oponou

Ak v malej miestnosti nie je možnosť inštalácie postele, potom je hlavnou prioritou použitie skladacej pohovky. Rohové konštrukcie umožňujú usporiadať najpriestrannejšie lôžko a po zostavení sú dostatočne priestranné, aby sa do nich zmestilo niekoľko ľudí. Okrem toho môžu byť tieto konštrukcie inštalované v rohu miestnosti pri okne – miesto, ktoré nemožno použiť na masívny nábytok, ktoré môže blokovať cestu prenikania slnečného svetla.

Racionálne usporiadanie

Rozkladacia sedačka namiesto postele

Ďalším spôsobom, ako zvýrazniť spací segment bez inštalácie vnútorných priečok, je postaviť pódium. Tento prístup umožňuje využiť priestor pod posteľou na umiestnenie priestranných úložných systémov. Zásuvky je možné postaviť aj v priestore pod schodmi.

Posteľ na pódiu

Originálny dizajn

Problém organizácie úložných systémov v akomkoľvek priestore nie je ľahké vyriešiť, ale v rámci malého bytu je obzvlášť akútny. S dostatočne vysokými stropmi môžu byť plytké modulárne systémy umiestnené úplne hore. Okolo čela postele môžete postaviť celý systém otvorených políc a sklopných skriniek. V rovnakom dizajne môžete zabudovať osvetlenie nielen pre vizuálne efekty, ale aj pre organizáciu možnosti čítania pred spaním..

Úložné systémy okolo postele

Usporiadanie priestoru na spanie

Regály v sektore na spanie

Použitie vnútorných priečok a políc

Ako vnútornú priečku je najefektívnejšie použiť skladovacie systémy rôznych úprav. Ako viete, úložného priestoru nie je nikdy veľa; toto pravidlo platí pre malé byty ešte viac. Aby ste sa vyhli preplneniu malého priestoru, potrebujete poriadok v distribúcii vecí potrebných pre život. Kotvisko je najčastejšie vystavené oddeleniu od spoločného priestoru. Vďaka tomu získate takmer intímny priestor na spanie a odpočinok a priestranný úložný systém..

Spálňa za kuchynskou linkou

Posteľ za policou

Nízky stojan ako priečka

Aby bol priestor na spanie prístupný prirodzenému svetlu, môžete použiť nepočujúce modely regálov, ktoré nie sú nainštalované v celej výške miestnosti. Vďaka tomu bude priestor na spanie aspoň čiastočne osvetlený. A získate priečku, ktorú je možné použiť na zavesenie otvorených políc alebo umiestnenie video zóny.

Originálne riešenie

Zónovanie s priečkami

Secesia Kontrastné kombinácie

Otvorený priestor nie je životaschopnou možnosťou pre všetkých hostiteľov. V rodinách s dieťaťom je potrebné používať priečky, police a zásteny rôznych úprav. Aj na malom priestore je potrebné prideliť rohu pre dieťa – či už je to stojan na hračky alebo malý stôl so stoličkou.

Modulové regály

Regály ako prostriedok zónovania

Prenosný nábytok do malých a multifunkčných priestorov

V byte skromnej oblasti sa nábytok, ktorý môže vykonávať niekoľko funkcií, stáva nielen príjemnou novinkou, ale nevyhnutnosťou. Pri kombinácii obývačky a spálne v jednej miestnosti je hlavným problémom vymedzenie priestoru na spanie a odpočinok. V dôsledku toho majitelia stoja pred otázkou organizácie priestoru na spanie. Môže to byť buď rozkladacia pohovka, ktorá cez deň slúži ako hlavný atribút obývačky a v noci sa stane posteľou. Druhou možnosťou je použiť rozkladaciu posteľ, «skrytý» v skrini. A poslednou príležitosťou na rozlíšenie funkcií v jednej miestnosti je použitie pohovky v obývacej izbe a postele v sektore na spanie. Táto možnosť je však vhodná iba pre dostatočne priestranné priestory (vylepšené rozloženie, konštrukcia v súčasnom storočí).

Rozkladacia posteľ v skrini

Konvertibilná posteľ

Samozrejme, možnosť použitia postele, ktorá môže byť skrytá v skrini, nie je vhodná pre každého majiteľa jednoizbového bytu. To platí najmä pre staršie manželské páry. Ale pre mladých ľudí priemernej postavy môže byť tento spôsob organizácie priestoru vynikajúcou príležitosťou na získanie multifunkčného, ​​praktického a zároveň vizuálne atraktívneho domova..

Spálňa a obývačka 2 v 1

Bakalársky byt

Používame dvojúrovňovú štruktúru

Ak je váš jednoizbový byt miestnosťou s vysokým stropom, ktorý sa zmestí do dvoch poschodí, potom môžete štvorcové metre svojho domu bezpečne vynásobiť dvoma. Spálňa sa spravidla nachádza na vyššej úrovni. Zo zrejmých dôvodov väčšinu času v spánkovom segmente trávime poležiačky, takže výška stropu nehrá významnú úlohu – len ak sa bez prekážok dostanete do postele. Ale ani pre takéto priestory nikto nezrušil hlavné možnosti zväčšenia priestoru – svetlé povrchy, sklenené a zrkadlové povrchy, odmeraný dekor a prítomnosť jasných akcentov alebo kontrastných interiérových detailov.

Spálňa na vyššej úrovni

Spací priestor podlahový strop

Dvojúrovňový interiér

Najúčinnejšie dizajnové projekty pre malé byty

Predstavujeme vám projekt jednoizbového bytu, v ktorom nebolo možné kombinovať kuchyňu s obývacou izbou. V tomto malom priestore harmonicky koexistuje obývacia izba, spálňa a mini kancelária. Vďaka použitiu skladacej postele, ktorá počas dňa «skrýva» v plytkej skrini môže miestnosť pôsobiť ako plnohodnotná obývačka a v noci sa z nej stane spálňa. Vizuálnu expanziu priestoru uľahčuje použitie zrkadlových plôch na vyhotovenie dverí vstavanej skrine. Za týmito zrkadlovými dverami je skrytá vstavaná pracovná stanica. Malá pracovná doska a otvorené police sa kompaktne zmestia aj do skríň s malou hĺbkou.

Konvertibilný byt

Spálňa-obývačka-pracovňa

Modulárna sedačka do multifunkčného priestoru

Ďalší príklad organizácie obytného priestoru v jednej dlhej miestnosti. Veľké okná, svetlé povrchy na väčšine povrchov, hra kontrastov a použitie teplej farebnej palety pomohli vizuálne rozšíriť priestor a vytvoriť príjemnú a útulnú atmosféru. Namiesto objemnej pohovky v obývacej izbe sa používajú dve mobilné kreslá, ktoré je v prípade potreby možné pripevniť na stenu, čím sa uvoľní viac voľného miesta. Pracovisko je reprezentované malou konzolou a sadou otvorených políc, ktoré nezaberajú veľa miesta. Zrkadlové dvere vstavaného šatníkového systému vizuálne zväčšujú objem miestnosti. A využitie celej výšky miestnosti na usporiadanie medziposchodí umožnilo zvýšiť počet skladovacích systémov.

Dizajnový projekt malého bytu

Zrkadlá na zväčšenie priestoru

Tu je návrh projektu jedného skromného jednoizbového bytu. V tejto svetlej miestnosti zostala izolovaná iba kúpeľňa. Vďaka takémuto svetlému prevedeniu, dávkovanému zavedeniu jasných akcentov a použitiu svetlého dreva v teplých odtieňoch sa dosiahol taký efektívny obraz malého domu. Oddelenie lôžka za nepočujúcou priečkou umožnilo zachovať prienik svetla z priestoru obývačky, ale zároveň vytvoriť určité súkromie segmentu na spanie a relaxáciu. Odmietnutie masívneho nábytku a používanie vstavaných úložných systémov umožnilo vytvoriť rozloženie, v ktorom je dostatok voľného miesta nielen na pohyb po miestnosti, ale aj na zachovanie pocitu slobody. Mnoho miestnych zdrojov svetla vytvára vizuálne rozšírenie priestoru, nehovoriac o ich hlavnom účele.

Apartmán v snehobielych tónoch dreva

Priečka vyrobená do dreva do spálne

Obývacia časť a kuchyňa

Skrinka v obývačke

V inom apartmáne s pomerne priestrannou izbou bola otázka oddelenia priestoru na spanie vyriešená pomocou vnútornej priečky. Výhodou takýchto štruktúr je, že štruktúru je možné použiť z oboch strán. Televízor môžete zavesiť z bočnej časti obývačky a v priestore na spanie – obrázok alebo malé otvorené police.

Interiér jednoizbového bytu

Tmavý nábytok na svetlom pozadí