Dekorácia do kúpeľne s plastovými panelmi

Tradičná možnosť obloženia stien kúpeľne sa považuje za dokončenie keramickými dlaždicami. Silná a trvanlivá, odolná voči extrémom vlhkosti a teploty, nevybledne a ľahko sa čistí – kúpeľňová keramika je vynikajúcim spôsobom ochrany stien a podláh. Zjavná nevýhoda keramických dlaždíc – vysoké náklady na samotný materiál a jeho inštaláciu (a vo väčšine prípadov sa nemôžete obísť bez pomoci špecialistov) odradí mnohých majiteľov, ktorí chcú vo svojej kúpeľni vykonávať opravy. Plastové panely sú často najdostupnejšou alternatívou. Okrem dostupnej ceny má plast na obklady stien a stropov ešte jednu dôležitú výhodu – jeho inštaláciu zvládne aj neskúsený vlastník bytu alebo domu, stačí mať potrebné nástroje, pomocný materiál a voľný čas.

Kúpeľňová dekorácia s plastom

Výhody a nevýhody plastových panelov na zdobenie kúpeľní

Väčšina panelov z PVC (polyvinylchloridu) sú obdĺžnikové duté výrobky s perforáciou na vnútornej strane a vrstvou plastu na vonkajšej strane. Na vrstvu PVC je možné použiť vzor (často napodobňujúci mramor alebo drevo), tlač fotografií, ornament alebo len farebný tón. Povrch stenových a stropných panelov môže byť matný alebo lesklý. Panely môžu mať rôznu šírku – od 10 do 25 cm.

Čiernobiele prevedenie

V modrom tóne

Tmavá čokoláda a trblietky

Šedé panely

Ak hovoríme o dôležitých výhodách plastových panelov ako dokončovacieho materiálu pre kúpeľne, môžeme zdôrazniť nasledujúce:

 • vysoká odolnosť proti vlhkosti a spoľahlivá ochrana stien a stropu kúpeľne pred vplyvom vody;
 • praktickosť, schopnosť čistiť povrchy čistiacimi prostriedkami (nie abrazívnymi);
 • možnosť vlastnej montáže bez zapojenia remeselníkov (dokončovanie sa vykonáva dostatočne rýchlo a bez veľkého množstva odpadu, hluku a prachu);
 • demokratické náklady;
 • vynikajúca zvuková izolácia miestnosti;
 • široká škála farebných riešení (tlač, imitácia rôznych materiálov);
 • popravy sú možné v matnej alebo lesklej verzii s textúrovaným povrchom;
 • dostatočný výber modelov výrobkov s rôznymi pneumatikami, čo vám umožní nájsť najlepšiu povrchovú úpravu s minimálnym množstvom odpadu.

Klasický štýl

V jasných farbách

Všetky odtiene šedej

Podkrovná kúpeľňa

Plastové panely však majú mnoho nevýhod:

 • relatívna krehkosť, nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu;
 • vo väčšine prípadov je pri inštalácii plastových panelov potrebné nainštalovať kovový alebo drevený rám – dodatočné náklady na materiál a čas, zníženie využiteľnej plochy kúpeľne;
 • zlé vlastnosti požiarnej odolnosti, nízka požiarna odolnosť;
 • nízka ekologická šetrnosť materiálu, toxické látky v kompozícii.

Zdobenie priestrannej kúpeľne

V béžových tónoch

Ťažká geometria miestnosti

Snehovo biele povrchy

Kritériá pre výber plastu pre obklady stien a stropov

Pre každého, kto sa rozhodne obkladať povrchy v kúpeľni alebo na toalete pomocou plastových panelov, je ťažké vybrať si ten správny materiál zo širokej škály moderných obchodov. Rôznorodosť farieb a textúr, ukazovateľov veľkosti a výrobných firiem môže ohromiť. Problém môžete vyriešiť metódou eliminácie. Kritériá pre výber obkladového plastu do kúpeľne zahŕňajú nasledujúce:

Pevnosť materiálu. Výrobky robia výstužné rebrá silné – čím viac ich bude, tým spoľahlivejšie bude obloženie;

Pôvodné vodoinštalácie

Svetelné panely

Kontrastné kombinácie

Malá kúpeľňa

Reliéf alebo textúra povrchu. Čím je textúra plastu zložitejšia, čím je na ňom viac nerovností, tým ťažšie bude čistenie povrchov. V niektorých prípadoch je však textúra obkladu spôsobená štylistickými vlastnosťami interiéru, zvoleným konceptom dizajnu;

Klasické motívy

Originálny dizajn

Snehovo biela povrchová úprava

Kombinovaná úprava

Biele a modré prevedenie

Zloženie surovín. V zložení panelov z PVC sa prítomnosť vodíka, chlóru a uhlíka považuje za povinnú. V tomto prípade by etylén nemal byť vyšší ako 43%a kombinovaný chlór – nie viac ako 57%;

Na bielom pozadí

Svetlý obraz kúpeľne

Obklad na stenu s panelmi

Dokončenie kúpeľne

Farba panelu. Pre malú kúpeľňu je lepšie zvoliť svetlé, pastelové odtiene v lesklom prevedení – táto technika vizuálne zvýši veľkosť miestnosti. V priestranných kúpeľniach môžete použiť viac nasýtených a dokonca jasných farieb, kontrastných kombinácií a použitie akcentového povrchového efektu;

Dôraz na dokončenie

Svetlý dizajn

Striedavé pruhy

Komplexná povrchová úprava

Kontrastný interiér

Potlač alebo vzory na predný materiál. Ak umiestnite dekoratívne vložky so zvislým vzorom, môžete dosiahnuť vizuálne zvýšenie výšky stropu v kúpeľni. Malý výtlačok umiestnený cez panely pomôže vizuálne zvýšiť objem miestnosti;

Panely a tapety

Snehovo biela paleta

Varený biely obraz

Dokončenie malej kúpeľne

Imitácia prírodných materiálov. Ak potrebujete plast na imitáciu dreveného alebo mramorového povrchu, potom je estetika vyššia ako náklady – účinný materiál, ktorý môže vytvoriť požadovanú vnútornú atmosféru, nebude lacný.

Imitácia dreva

Veľkolepá imitácia

Kombinácia materiálov

Horizontálne panely

Spôsoby montáže plastových panelov

Pred zvážením možných možností povrchovej úpravy s PVC panelmi je potrebné povedať pár slov o tom, pre ktoré miestnosti má zmysel používať podobnú metódu návrhu. V kombinovanej kúpeľni typického bytu je dostatok miesta na inštaláciu panelov alebo stratenie niekoľkých centimetrov inštaláciou rámu. «Doplniť» tieto straty je možné vykonať pomocou kompetentného výberu farebnej palety povrchových úprav a vizuálne zväčšiť miestnosť. Ak potrebujete skryť staré rúry, neomietnuté steny alebo akékoľvek iné architektonické nedokonalosti úžitkového priestoru – s touto úlohou vám pomôžu PVC panely..

Panely sú všade

Prísny dizajn

Svetlý interiér kúpeľne

Plast v kúpeľni

V malých kúpeľniach je možné na ozdobu stropu použiť plastové panely – lacné, rýchle a celkom estetické. Lesklé povrchy pomôžu vizuálne «zvýšiť» strop a špecifiká inštalácie umožnia použitie vstavaných žiaroviek. V priestranných kúpeľniach môže byť plast použitý ako jeden z materiálov pre kombinované povrchové úpravy. Panely z PVC je možné použiť na zakrytie takzvanej zástery (povrchy nad umývadlom a v blízkosti vane) a na dokončenie zvyšku lietadiel dekoratívnou omietkou alebo tapetou odolnou voči vlhkosti s podobnými vlastnosťami..

Panely

Biely a modrý interiér

Nezvyčajné farebné riešenia

Kompaktné prostredie

Nástroje potrebné na obloženie panelov z PVC

Jednou z výhod povrchovej úpravy plastovými panelmi je, že to môžete urobiť sami a pomerne rýchlo. Na to stačí mať určitú sadu nástrojov, voľný čas a trpezlivosť. Budete teda potrebovať nasledujúce nástroje, upevňovacie materiály a ďalšie prvky:

 • vŕtačka;
 • skrutkovač;
 • pílka na kov;
 • ceruzka, pravítko, zvinovací meter, úroveň;
 • lepidlo, tmel;
 • skrutky, hmoždinky;
 • lišty a soklové lišty, plastové rohy.

Priestranný dizajn kúpeľne

Kúpeľňový dizajn v bielych tónoch

Tmavé úložné systémy na svetlom pozadí

Kontrastný interiér

Kúpeľňa s krbom

V závislosti od výberu spôsobu inštalácie plastových panelov je možné doplniť zoznam ďalších materiálov. V súčasnej dobe existujú dva spôsoby upevnenia panelov – s rámom a bez rámu..

Vysoká zástera

V kombinácii s tapetou

Svetlé akcenty

Spôsob rámu na montáž plastových panelov

Tento spôsob inštalácie nevyžaduje predbežné vyrovnanie povrchov, omietanie, spracovanie cementovou zmesou. Obkladanie stien sa vykonáva bez lepidla a akýchkoľvek ďalších zmesí, tzv «suchá metóda». Táto možnosť inštalácie umožní výmenu panelu, ktorý bol mechanicky namáhaný a stratil svoje «komodita» vzhľad.

Kúpeľňa v tmavých farbách

Nezvyčajný dizajn

Pastelové odtiene

Panely so vzorom

Rám je vyrobený z kovových profilov, ktoré sú pripevnené k stenám (alebo stropu) miestnosti, a k výslednej štruktúre sú namontované plastové panely. Rovnako ako pri akejkoľvek výrobe rámu, všetko začína meraniami – výškou miestnosti od podlahy po strop. Ďalej sú profily danej veľkosti narezané a priskrutkované k stene pomocou skrutkovača, vodováhy a kovových spojovacích prvkov (s krokom 50 cm). Podobná schéma upevnenia sa vyskytuje pri horizontálnych profiloch – zvyčajne s krokom 40 cm. Ukazuje sa, že celulárny rám, ktorý bude spoľahlivou a silnou základňou pre montáž panelov.

Rámový obklad

Horizontálne obloženie

Béžový plast

Tmavomodrý kontrast

Vo výsledných bunkách je spravidla položená izolácia – zvyčajne pena. Tento materiál sa ľahko strihá, aby zodpovedal požadovanému tvaru, ľahko a rýchlo sa pripevňuje, slúži ako vynikajúca izolačná a zvukovoizolačná vrstva. Po inštalácii všetkej izolácie môžete pristúpiť k priamej inštalácii panelov. Nie je to ťažké – výrobky sú narezané na požadovanú dĺžku a sú pripevnené k profilom pomocou samorezných skrutiek. Po inštalácii všetkých panelov zostáva len prilepiť horný a dolný podstavec.

Kreatívne riešenia

Teplé odtiene

Neutrálne farby

Jasné akcentované povrchy

Lepiaca metóda povrchového obkladu s PVC panelmi

Lepiaci alebo bezrámový spôsob inštalácie plastu bude vyžadovať predbežné ošetrenie stien základným náterom (na zaschnutie povrchov budete musieť počkať asi deň). Spotreba lepidla bude závisieť od zakrivenia povrchov stien alebo stropov. Ako lepiacu zmes môžete použiť tekuté nechty..

Plastový obklad

Metóda lepidla

Svetlá kombinácia

Panely na tekutých nechtoch

Svetlý vrch, tmavý spodok

Panely sú rezané pílou požadovanej veľkosti. Na vnútorný povrch PVC panelov sa nanáša lepidlo (zvyčajne v šachovnicovom vzore, 5 cm od okraja výrobku, aby sa nerozmazala lepiaca zmes). Ďalej je panel pritlačený na stenu, ale s určitou opatrnosťou, aby nedošlo k poškodeniu výrobku nadmerným zápalom. Ihneď potom musí byť panel odstránený zo steny, 5 minút zaschnúť a potom úplne umiestnený na svoje miesto. Algoritmus sa na prvý pohľad zdá komplikovaný a časovo náročný, inštalácia sa vykonáva pomerne rýchlo.

Kúpeľňa pod strechou

Kombinácia farby a materiálu

Symetrické zariadenie

Vidiecky štýl

Snehobiela idyla

Stropná dekorácia do kúpeľne s plastom

Dokončenie kúpeľňového stropu pomocou PVC panelov je rýchly a lacný spôsob, ako nielen chrániť tento povrch pred vlhkosťou, ale aj skryť nerovnosti základného náteru. Navyše je ľahké integrovať žiarovky do priestoru takého zaveseného stropu, vytvoreného z rámu a panelov, čím sa dosiahne nielen dostatočná úroveň osvetlenia kúpeľne, ale aj estetický vzhľad stropu a celého interiéru..

Svetlé kúpeľňové povrchy

Do kúpeľne zo spálne

Tmavé povrchy

Sivá farebná schéma

V bielom

Na obloženie stropu v kúpeľni alebo na toalete sa spravidla používajú výrobky s lesklým povrchom a šírkou 20-25 cm. Na inštaláciu stropných panelov je tiež potrebný rám. Toto označenie sa vykonáva pomocou vodnej hladiny. Najprv sa na jednu zo stien urobí štartovacia značka, potom prechádzajú s úrovňou vo všetkých rohoch miestnosti, potom sa pomocou zariadenia nazývaného chokline zbijú montážne linky.

Snehovo biele PVC panely

Strop a steny v bielej farbe

Horizontálne opláštenie

Neobvyklé prevedenie

Rám pre stropný obklad je najčastejšie vyrobený z dvoch typov lamiel: 2×4 cm alebo 2×5 cm široké.Lamely sú spravidla vyrobené z borovice alebo smreka (obe skaly sú dostatočne odolné voči vlhkosti, nedajú sa zdeformovať na dlho). Upevnenie drevených lamiel sa vykonáva pomocou zavesení v tvare U s krokom 40-50 cm. Na miestach, kde budú umiestnené vstavané žiarovky, bude potrebné posilniť rám.

Štandardné rozloženie

Súčasný štýl

Obklad

Textil jasu

Na rozdiel od stenových panelov, inštalácia stropných výrobkov začína inštaláciou stropného podstavca. Musí byť priskrutkovaný k drevenému rámu pomocou samorezných skrutiek. Ďalej je veľmi jednoduché vložiť panely umiestnením prvého «pod soklovou lištou», priskrutkovať ich samoreznými skrutkami alebo pomocou stavebnej zošívačky na lamely. Ak sa na upevnenie používajú skrutky, potom je najlepšie použiť výrobky s lisovacími podložkami, pretože kúpeľňa je veľmi vlhká.

Moderný interiér kúpeľne

Plážový štýl

Tradičné motívy

Kontrastný dizajn kúpeľne

Pôvodný interiér malej kúpeľne

Pri inštalácii stropných panelov je dôležité nezabudnúť na odstránenie elektrických vodičov pre následnú inštaláciu svietidiel. Poslednou fázou celej dekorácie kúpeľne plastom je vždy ošetrenie kĺbových švov antiseptikom, akým je napr «Proti plesniam».

Zdobenie priestrannej kúpeľne

Vizuálne rozšírenie priestoru

Svetlý dizajn kúpeľne

Svetlé panely na dekoráciu

Bielo -čierne prevedenie