Chodba 2018 – vlastnosti dizajnu

Chodba je miestnosť, ktorá nás sprevádza každé ráno a stretáva sa s nami večer, toto je prvý priestor, ktorý vidí každý, kto príde k nám domov. Vizitka, prvé vystúpenie, to isté «vešiak», kde to všetko začína. To je dôvod, prečo každý vlastník bytu alebo domu chce vidieť svoju chodbu pohodlnú, praktickú, funkčnú, módnu, vyrobenú vo všeobecnom štýle výzdoby celého domu. Ale väčšina chodieb v ruských bytoch, najmä v časoch sovietskych budov, má takú skromnú veľkosť, že musíte vystrihnúť nie metre, ale centimetre využiteľného priestoru. Ale aj v malých úžitkových miestnostiach môžete vytvoriť pohodlný, estetický a moderný dizajn..

Chodba pod schodiskom

Súčasný štýl pre chodbu

Predsieň v pastelových farbách

Hlavné trendy v dizajne modernej chodby

Vo väčšine ruských bytov sú chodby malé, často nepravidelné a, samozrejme, nie sú vybavené zdrojom prirodzeného svetla. Všetky tieto vlastnosti priamo diktujú výber nielen farebnej palety dekorácie, štylistického smeru, ale aj výberu materiálov na dekoráciu a modelov nábytku na usporiadanie miestnosti. V súkromných domoch sú chodby spravidla priestrannejšie, často majú okná (aspoň jednu malú), ale ich zaťaženie z hľadiska vystavenia znečisteniu je ešte vyššie ako v «byt». Koniec koncov, všetci členovia domácnosti sa dostanú z ulice (prinášajúc sneh, blato a mokrý piesok na podrážky a vlhkosť na oblečenie a dáždniky) priamo do chodby, nemusia pri vchode prechádzať niekoľkými schodmi.

Vstupná hala v súkromnom dome

Snehobiely obraz

Svetlé povrchy

Lakonický obraz

Ak hovoríme o návrhu chodby z hľadiska praktickosti a jednoduchosti prevádzky a údržby, potom prvým a naliehavým pravidlom je použitie materiálov odolných voči vlhkosti, ktoré sa ľahko starajú. Je tiež potrebné vziať do úvahy vysoké riziko mechanického poškodenia, pretože vstupná hala preberá nielen vlhkosť a nečistoty z našich podrážok, ale aj váhu veľkých nákupov, stopy po sponkách do vlasov a podpätkoch, padajúce dáždniky, valčeky a dokonca aj sánky. Tieto druhy poškodenia vo väčšej miere určujú výber podlahovej krytiny.

Svetlá farba steny

Kontrastné kombinácie

Vidiecky štýl

Z hľadiska štylistického dizajnu chodby môžeme hovoriť iba o jednom dôležitom pravidle – malo by harmonicky splynúť s celkovým obrazom realizácie celého obydlia a nemalo by byť proti nemu. Je to chodba, ktorá môže navodiť správnu náladu, ukázať charakter celého interiéru bytu alebo domu. Aj keď je celý váš domov vyrobený v klasickom štýle a na chodbe jednoducho nie je miesto na štukovanie a luxusný nábytok, v návrhu môžete použiť neutrálny (minimalistický) tón pridaním takzvaných spojovacích prvkov – nádherného zrkadlo v luxusnom ráme, luster alebo nástenné svietniky s bohatým dekorom.

Svetelný dizajn

Pestrá tlač

Kompaktná chodba

Chodba s oknom

Odborníci neodporúčajú experimentovať s miešaním štýlov tak skromných veľkostí a komplexov, pokiaľ ide o poskytovanie pohodlia, miestnosti ako vstupnej haly. Moderný štýl je pre tieto priestory najvhodnejší. Túžba zbaviť sa všetkého nadbytočného, ​​minimalizovať dekoráciu a vzostup osobného pohodlia v popredí – všetky tieto trendy v modernom štýle sú doslova stvorené pre chodby so svojimi komplexnými funkčnými základmi.

Lakonický dizajn

Svetlý dizajn chodby

Moderný štýl

Minimalistický dizajn

Jednoduché riešenia

Povrchová úprava pre praktický a štýlový dizajn

Chodba má nielen vlastnú špeciálnu mikroklímu, polohu v dome alebo byte, ale aj funkčné zameranie. Všetky tieto aspekty je potrebné vziať do úvahy pri výbere dokončovacích materiálov pre všetky povrchy. Aby chodba vydržala vlhkosť, špinu, prach, piesok, ťažké tašky, ostré predmety, dôstojnú neustálu premávku a zároveň nestratila svoj štýlový imidž, je potrebné starostlivo vybrať povrchovú úpravu.

Snehovo biely úložný systém

Snehovo biele pozadie

Priestranná vstupná hala

Pre malé priestory

Snehobiely interiér

Začnime stropom. Na chodbe sa neočakávajú žiadne škodlivé účinky, preto neexistujú žiadne významné obmedzenia pri výbere dokončovacích materiálov. Odborníci však odporúčajú vybrať si najjednoduchšie a najuniverzálnejšie riešenia na zostavenie moderného dizajnu. Dokonale hladký biely strop – kľúč k úspechu v dizajne chodby. Komplexné dvojúrovňové štruktúry zavesených stropov, reliéfny dekor alebo svetlé farby nie sú vhodné pre malé miestnosti. Aby bol prechod do ostatných priestorov z chodby (a v niektorých apartmánoch je práve táto úžitková miestnosť vstupom do všetkých ostatných miestností) hladký, organický, musí byť celá výzdoba tohto priestoru neutrálna..

Výzdoba chodby

Prízvuk na stenách

Snehovo biela povrchová úprava

Steny na chodbe je potrebné ozdobiť s prihliadnutím na vlastnosti tejto veľmi rušnej miestnosti. Vlhkosť, prach, špina a mechanické namáhanie sú hlavnými hrozbami pre zvislé povrchy. Preto môžete z možností dekorácie stien na chodbe bezpečne vylúčiť papierové a textilné tapety. Panely na stenu sa však stávajú stále bežnejším spôsobom praktickej a estetickej dekorácie stien. Takéto panely môžu byť hladké a štruktúrované, monochromatické a vzorované, napodobňujú drevo, kameň, tehlu alebo keramiku..

Drevené panely

Nástenná dekorácia s panelmi

Všade strom

Kombinovaná dekorácia na stenu

Výber materiálu na podlahu na chodbe nie je ľahká úloha. Dokončenie podlahy musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

  • tolerovať vystavenie vlhkosti, nečistotám, mokrému piesku a dokonca aj malým kamienkom;
  • byť odolný voči hmotnosti veľkých predmetov, chodiť v podpätkoch (a najmä ihličkových podpätkoch);
  • ľahko sa čistí, toleruje účinky čistiacich prostriedkov a nestráca svoj pôvodný vzhľad;
  • byť odolný voči rôznym mechanickým vplyvom;
  • majú vysoké estetické vlastnosti.

Chodba v rohu miestnosti

Farebná dekorácia na stenu

Návrh pre súkromný dom

Svetlé pozadie

Odborníci tvrdia, že keramické dlaždice majú všetky tieto vlastnosti. Ale okrem vyššie uvedených vlastností je keramika jedným z najtrvanlivejších materiálov pre podlahy. Takáto podlahová krytina samozrejme nie je najlacnejšou možnosťou (vzhľadom na to, že budete musieť minúť nielen na dlaždice a lepidlo, ale aj na samotný proces inštalácie), ale dlhodobá prevádzka, krásny vzhľad a jednoduchá údržba to vynahradia všetky náklady.

Rozloženie rohu

Dlažba

Zamerajte sa na podlahu

Dlažba

V súkromnom dome je lepšie dokončiť celú podlahu chodby keramickou dlažbou. A v interiéri bytu sa môžete uchýliť ku kombinácii – ozdobiť priestor pri vchodových dverách keramikou a potom položiť laminát, parketovú dosku alebo linoleum, kombinované podľa farebnej schémy. Dizajnéri tiež odporúčajú použiť dlaždice ako materiál na vytvorenie takzvaného soklového panelu. Keramické dlaždice sú prilepené na stenu (na ochranu pred vlhkosťou a nečistotami) v jednom rade, najčastejšie ten istý, ktorý bol použitý na vytvorenie podlahy.

Úzka a dlhá chodba

Originálne farebné kombinácie

Výzdoba chodby

Kontrastný dizajn

Neobvyklé prevedenie

Ak hovoríme o farebnej palete povrchovej úpravy na chodbe, potom odborníci dôrazne odporúčajú vybrať teplé, svetlé farby. V našej krajine existuje určitá tradícia používať tmavé, často depresívne tóny pri zdobení chodieb (sovietsku minulosť s nemennými tehlami na stenách úžitkových priestorov si mnohí pamätajú). Mnohí motivovali takéto farebné riešenia tým, že na chodbe je veľmi vysoké riziko povrchovej kontaminácie a svetlé farby sú tu jednoducho nevhodné. Moderné dokončovacie materiály je však možné čistiť vlhkou špongiou pomocou čistiacich prostriedkov, ktoré nepoškodia povrchy. Svetlé farby zároveň pomôžu nielen vizuálne zväčšiť malú miestnosť, ale tiež vytvoria ľahký, čistý a elegantný obraz priestoru, ktorý je prvým na ceste k poznaniu vášho domova..

Biela pre malé miestnosti

Pre plážový dom

Svetlé farby pre chodbu

Minimalistický dizajn

Možnosť pre malý byt

Škandinávsky štýl

Nábytok do chodby – funkčnosť a estetika

Je ťažké si predstaviť pohodlnú chodbu bez úložných systémov pre vrchné oblečenie, obuv, dáždniky a ďalšie príslušenstvo. Dokonca aj v malej chodbe, ktorá vyzerá skôr ako úzka chodba, môžete stavať v plytkej skrini s háčikmi na oblečenie. Manželskému páru, ktorý žije v byte, bude stačiť kompaktná skriňa alebo pár háčikov a stojan na topánky. Veľká rodina potrebuje viac úložných systémov – vstavaná skriňa od podlahy po strop pomôže vyriešiť problém s ukladaním sezónneho oblečenia a obuvi a tiež vám umožní mať poruke príslušenstvo a zariadenia potrebné na každodenné použitie – dáždniky, rukavice , športové vybavenie.

Vstavaná skriňa

Veľký úložný systém

Chodba v béžových tónoch

Vstup do súkromného domu

Snehobiely súbor

Ak to priestor na chodbe dovoľuje, bude vhodné nainštalovať pod vešiak malú lavičku alebo vstavané sedadlo. Mäkké čalúnenie vám umožní pohodlnú výmenu obuvi a priestor pod lavicou je možné využiť na inštaláciu obuvi. Pri takom rozložení si môžete byť istí, že každý centimeter chodby je využitý racionálne..

Chodba s lavicou

Kontrast a symetria

Pohodlie a kompaktnosť

Plážový štýl

Pohodlné miesto na sedenie

Chodba v plážovom štýle

Ak priestor na chodbe neumožňuje vybudovanie skladovacích systémov, musíte sa postarať aspoň o dostatočný počet vešiakov. Môžu to byť obyčajné háčiky, ktoré sú pripevnené k stenám – v tomto prípade je potrebné dbať na ochranu povrchov pred vlhkosťou, ktorú je možné priniesť z ulice na vrchné oblečenie. V tomto prípade budú stenové panely najlepšou možnosťou dokončenia. Ak sú vešiaky pripevnené na laminovaný povrch alebo niekoľko lamiel, opatrenia na ochranu stien je možné uvoľniť a použiť vinylové alebo tekuté tapety, dekoratívnu omietku.

Len vešiaky

Malá chodba

Chodba-chodba

Priestory s vysokými stropmi

Rohový vešiak

Aké farby zvoliť na realizáciu skladovacích systémov na chodbe? Dizajnéri odporúčajú zvoliť svetlé drevo s teplým prírodným vzorom, ak ste na väčšinu povrchov použili bielu farbu. Teplo z prírodného materiálu zvýši stupeň teploty farby a vytvorí útulnejší obraz miestnosti. Koniec koncov, použitie svetelného tónu vo veľkých množstvách môže vytvoriť pocit nielen ľahkosti, ale aj sterility priestoru. V takom interiéri sú potrebné akcenty a drevený nábytok v jasných, ale svetlých farbách sa s touto úlohou dokáže vyrovnať..

Chodbová zostava

Chodba z dreva

Snehobiely a drevitý

Strom na bielom pozadí

Biele a drevené povrchy

Ďalšou univerzálnou verziou nábytku pre malé miestnosti je biela. Ak sú steny chodby vyzdobené v pastelových farbách, potom sa snehobiely nábytok harmonicky spojí do vytvorenia ľahkého a elegantného obrazu. Navyše pri stavbe skladovacích systémov od podlahy po strop sa získa veľmi rozsiahla konštrukcia. Biely tón pomôže minimalizovať pocit masívnosti, monumentality.

Snehobiela poprava

Úložné systémy pre stredne veľkú chodbu

Svetlo a svetelný obraz

Ak je vaša vstupná hala umiestnená v súkromnom dome alebo byte s vylepšeným usporiadaním a môže sa pochváliť veľkou plochou, potom je výber farieb na prevedenie nábytku neuveriteľne veľký. V novej sezóne budú obľúbené zložité odtiene modrej. Krásne tóny modrej je možné použiť ako na dekoráciu, tak aj na vybavenie izieb. Ale pre chodby je logickejšie nechať dekoráciu steny vo svetlých odtieňoch a pre úložné systémy použiť farebnú schému.

Svetlé prevedenie

Zložité odtiene modrej

Šedá, tak populárna v minulej sezóne, bude jednou z obľúbených v novom roku. Rôzne odtiene tejto neutrálnej farby organicky zapadajú do akéhokoľvek interiéru, nepútajú neprimeranú pozornosť, ale ani sa nestratia v celkovom obraze miestnosti. Ušľachtilé odtiene šedej v dizajne nábytku sú perfektne vyvážené snehobielymi stenami a leskom zrkadiel, pochrómovanými povrchmi tvaroviek, svietidlami..

Kombinácia so sivými odtieňmi

Sivý nábytok

Biele a sivé prevedenie

Všetky odtiene šedej

Kontrastný interiérový dizajn

Výzdoba a osvetlenie na chodbe

V miestnosti bez okien (a v bytoch sa len zriedka nachádzajú iné varianty návrhov chodby) sa osobitná pozornosť venuje svetelnému systému. Odborníci odporúčajú neobmedzovať sa len na jedno centrálne svietidlo, ale vytvárať bodové osvetlenie, t.j. používajte viac zdrojov umelého svetla. Môže to byť osvetlenie zabudované do obvodu stropu, alebo kombinácia centrálneho lustra a nástenných svietnikov, môžete tiež použiť osvetlenie okolo zrkadla (odrazené, svetlo sa znásobí).

Viacbodové osvetlenie

Klasický štýl

Osvetlenie chodby

Je možné zdobiť v takej skromnej miestnosti? Ako dekoratívne prvky môžu samozrejme fungovať napríklad funkčné súčasti interiéru – napríklad osvetľovacie zariadenia. Ak vaša chodba nemá veľkú plochu, ale môže sa pochváliť vysokým stropom, potom na ozdobenie jej vzhľadu môžete použiť originálny luster. V opačnom prípade sa zamerajte na nástenné svietidlá.

Originálne závesné svetlá

Zdobenie v malej chodbe

Dizajnové svietidlá

Originálny luster do predsiene

Ani jedna chodba nie je úplná bez veľkého zrkadla, pretože musíme vidieť, v akom plášti ráno odídeme z domu a začneme nový pracovný deň. Zrkadlo v úžitkovom priestore je nevyhnutné aj z dôvodov možnosti vizuálneho zvýšenia objemu miestnosti. A pomocou originálneho zrkadla v krásnom alebo neobvyklom ráme môžete vyzdobiť aj tú najskromnejšiu a najbežnejšiu chodbu.

Vitráže a zrkadlo

Hra kontrastov

Krásny dizajn zrkadla

V miestnosti s malou plochou môže byť ako dekoratívny prvok použitá jasná farba. Ak je celý priestor vyzdobený svetlými, neutrálnymi farbami, potom stačí jeden farebný prvok interiéru na radikálnu zmenu charakteru a nálady chodby. Môže to byť kus dekorácie, vchodové dvere alebo jasný vešiak, pohovka na topánky alebo košík na dáždniky..

Prízvuk na dverách

Prvok akcentu

Pekné farebné kombinácie

Stropný akcent

Svetlá dekorácia na chodbe

Živé farebné kombinácie