100 najlepších nápadov pre modernú obývaciu izbu

Obývacia izba v modernom štýle je pohodlný, krásny a neuveriteľne funkčný priestor. Výhodou moderného štýlu je, že bez prísnych kánonov a predstavujúcich akýsi mix rôznych štylistických konceptov interiérového dizajnu je schopný uspokojiť fantázie a predstavu pohodlnej estetiky majiteľov s akoukoľvek veľkosťou peňaženky a obývacou izbou. konfigurácia. Nájdite si svoje «zlatá stredná cesta» pri návrhu obytného priestoru bude môcť každý vlastník bytu alebo súkromného domu. Hlavnou vecou je vypracovať podrobný plán na vytvorenie dizajnu miestnosti, a preto musíte jasne pochopiť, aký druh miestnosti pre celú rodinu a príjem hostí chcete nakoniec získať.

Obývacia izba v modernom štýle

Znaky moderného štýlu v dizajne obývačky

Moderný štýl je mnohostranný a plastový – pri navrhovaní priestorov neexistujú žiadne prísne pravidlá, existujú iba odporúčania a užitočné tipy na zostavenie harmonického a funkčného interiéru. Moderný štýl pohltil motívy takých smerov, akými sú high-tech, avantgarda, minimalizmus, moderný, podkrovný a eklekticizmus. Do istej miery majú koncepty týchto štýlov dekorácie interiéru vplyv na formovanie moderného dizajnu..

Dôraz na čalúnený nábytok

Sviežosť a priestrannosť v dizajne obývačky

Či už je vaša obývačka minimalistická, eklektická alebo industriálna, je len na vás, v dizajne obývacích priestorov však existuje niekoľko znakov moderného štýlu:

 • svetlo a priestor sú hlavné «postavy» pri formovaní moderného dizajnu (veľké okná, široké dvere, použitie otvoreného plánu a minimálna dekorácia okenných otvorov textilom – všetko pre nerušenú distribúciu prirodzeného svetla);
 • všetky interiérové ​​položky sú funkčné, ľahko sa s nimi manipuluje a udržiava;
 • kusy nábytku sa najčastejšie vykonávajú lakonicky, pohodlne a dokonca trochu priamočiaro – jednoduché a jasné formy, prísne línie;
 • ako farebné riešenia sa najčastejšie vyberajú neutrálne farby a odtiene, ako akcenty sa používajú svetlé škvrny;
 • na dekoráciu sa používajú high-tech materiály, ktoré znižujú proces starostlivosti o ne na minimum;
 • kombinácia dokončovacích materiálov a metód povrchového dizajnu vedie k vytvoreniu jedinečného dizajnu aj pri najneutrálnejších riešeniach farieb a textúr;
 • moderná technológia sa ľahko kombinuje s tradičnými riešeniami nábytku a organicky zapadá do celkového obrazu miestnosti;
 • dekor má minimálnu úlohu, a napriek tomu moderný štýl nemožno pripísať zástancovi čistého minimalizmu – obrazy a fotografie ako výzdoba stien, izbové rastliny, dekoratívne vankúše na čalúnenom nábytku sa používajú ako funkčný dekor.

Svetlý priestor s panoramatickými oknami

Lakonický, ale pekný interiér

Farebná paleta pre modernú obývaciu izbu

Zdanlivo jednoduchý a lakonický moderný dizajn skrýva starostlivú prácu, starostlivý výber každého komponentu. A prvým bodom pri zostavovaní obrázku výzdoby obývačky je výber farebnej palety. Miestnosť, v ktorej sa celá rodina stretne na večerných stretnutiach, budú prijatí hostia a mali by sa konať večierky, by mala byť z hľadiska vizuálneho vnímania pohodlnou miestnosťou. Fantastická tlač, svetlé farby, pestrý ornament – nie každému sa budú páčiť takéto riešenia na zdobenie spoločenskej miestnosti. To však neznamená, že na tvarovanie dizajnu obývačky sú vhodné iba pastelové, neutrálne farby. Jasné akcenty sú nevyhnutné pre každú izbu a interiéry boli zostavené na základe kontrastných kombinácií mnoho desaťročí..

Farebná dekorácia obývačky

Nasledujúce faktory ovplyvnia výber farebnej palety pre vašu obývačku:

 • umiestnenie miestnosti vo vzťahu k svetovým stranám (miestnosť umiestnenú na severnej strane budovy je najlepšie vyzdobená v teplých, béžových tónoch, na zvýraznenie použite oranžové, terakotové, čokoládové odtiene, v južnej miestnosti môžete použiť «v pohode» farebné riešenia – sivé, modrasté odtiene);
 • veľkosť a tvar miestnosti, ako aj počet a mierka okenných otvorov – čím je miestnosť priestrannejšia a svetlejšia, tým tmavšie a svetlejšie odtiene je možné použiť na jej výzdobu;
 • prítomnosť ďalších funkčných segmentov v miestnosti – často obývačka zdieľa priestor s kuchyňou a jedálňou, niekedy s kanceláriou alebo dielňou.

Obývacia izba v pastelových farbách

Svetelný obraz obývačky

Svetlé odtiene sú vždy relevantné

O bielej sa dá oprávnene uvažovať «kráľ» v dizajne moderných izieb a obývacia izba nie je výnimkou. Použitie bielej ako základu dekorácie má príliš veľa výhod – vizuálna expanzia priestoru, ideálne pozadie pre akýkoľvek nábytok a dekorácie na stenu, jednoduchá kombinácia s inými riešeniami interiérových farieb.

Dispozícia modernej obývačky

Obývacia izba vo svetlých farbách

Snehovo biela obývačka

Svetlá obývacia izba s veľkými oknami

Všetky odtiene šedej sú relevantné pre moderný štýl dekorácie obývačky. Svetlosivé a strieborné tóny sú najobľúbenejšie pre skromné ​​priestory. Hodia sa k tmavým technologickým škvrnám, snehobielym stropom (a niekedy aj stenám) a podlahám. «pod stromom» ľahké plemená.

Svetlé odtiene

Všetky odtiene šedej

Monumentálny dizajn

Kontrastné kombinácie na dotvorenie moderného interiéru

Použitie kontrastných kombinácií na vytvorenie dynamického a originálneho interiéru je staré ako svet. Moderný dizajn ľahko preberá dlhodobé tradície založené na najoptimálnejšej kombinácii odtieňov bielej a čiernej. Stredný šedý tón je navyše v projektoch moderného dizajnu veľmi populárny..

Čiernobiely interiér

Kontrastné kombinácie

Hra kontrastov Kontrastná akcentovaná stena

Moderný, kontrastný dizajn

Tmavé a svetlé odtiene

Obývacia izba s tmavými stenami

Nemenej veľkolepé je možné dosiahnuť kombináciou farieb teplej palety – tmavých čokoládových odtieňov so svetlo béžovou. V miestnostiach umiestnených na severnej strane budovy môžu byť tieto farby najlepšou možnosťou dizajnu a v obývacej izbe vytvoria príjemnú a útulnú atmosféru..

Teplé čokoládové odtiene

Obývacia izba s krbom

Priestranná obývacia izba v teplých farbách

Originálne farebné riešenia

Dodajte modernej obývačke určitý jas

Nie každý má rád svetlé miestnosti, používanie výlučne pastelových odtieňov na vytváranie dekorácií a výber vybavenia obývačky. To platí najmä pre majiteľov bytov nachádzajúcich sa v priemyselnej časti mesta. Šedá okolitá krajina je deprimujúca, vo svojom dome chcete vidieť jasné a farebné riešenia. Ale v tomto prípade je dôležité, aby ste to nepreháňali, aby ste nedosiahli opačný efekt – predávkovanie pestrými povrchmi alebo príliš aktívne používanie farieb, ktoré môžu narušiť relaxačnú atmosféru miestnosti, jej harmonický obraz.

Svetlé škvrny na svetelnom obraze miestnosti

Dávkovaná aplikácia farby

Každý kus nábytku môže byť svetlou farebnou škvrnou v modernej obývačke zariadenej v neutrálnych farbách. Napríklad farebné čalúnenie pohovky alebo dvojice kresiel prinesie do obrazu miestnosti nielen množstvo farieb, ale tiež vytvorí taký potrebný akcent pre naše oči, okolo ktorého môžete postaviť zvyšok obraz interiéru.

Svetlá pohovka - dizajnový akcent

Dôraz na čalúnenie sedačky

Originálne farebné riešenia pre obývaciu izbu

Textil sa môže stať farebným prízvukom v svetlej obývacej izbe – ako okenné závesy (ak existujú), poťahy na vankúše. Rovnaký efekt je možné dosiahnuť použitím koberca v jasnom odtieni. Ale na pozadí svetlých povrchových úprav a nábytku vyrobeného v neutrálnych farbách ani tie najjasnejšie odtiene nevyzerajú pôsobivo a kontrastne.

Kobercový prízvuk

Farebné prevedenie koberca do obývačky

Zdobenie obývačky zariadenej v modernom štýle

Strop

Pre moderný štýl je vhodný aj ktorýkoľvek z tradičných spôsobov zdobenia stropu. Snáď len tapetovanie stropných plôch postupne ustupuje do pozadia. Maľovanie perfektne plochej roviny v snehobielom tóne bude vždy relevantné, použitie zavesených štruktúr vrátane tých, ktoré majú vstavané žiarovky (a niekedy aj ventilačný systém), napínané stropy a použitie stropných obkladov-všetky tieto metódy konečnej úpravy. majú šancu byť zohľadnení v modernom dizajne. Voľba dokončovacieho materiálu bude do značnej miery závisieť od stavu stropu (či už je potrebné vyrovnať a uviesť povrch do dokonale hladkého stavu) a vašich finančných možností..

Biely strop

Viacúrovňové zavesené konštrukcie so vstavaným osvetlením nestrácajú na popularite. Ich dizajn sa stal jednoduchším, stručnejším, ale základný koncept sa nezmenil – vytvorenie nielen praktického, ale aj krásneho stropu s funkčným osvetlením sa stáva prioritou moderného interiéru..

Závesný strop so vstavaným osvetlením

Nie každá izba si môže dovoliť dokončiť strop drevenými panelmi. Miestnosť musí byť dostatočne veľká, dobre osvetlená a určite mať dostatočnú výšku stropu «drevený» dekorácia vizuálne nevytvárala tlak na prítomných v miestnosti. Za takouto úpravou môžete skryť nielen nerovný povrch a rozdiely úrovní, ale aj drôty osvetľovacieho systému a prípadne vetranie..

Stropná dekorácia s drevenými panelmi

Na ozdobenie jeho povrchu drevenými stropnými trámami nie je potrebná menšia výška stropu. Takéto interiérové ​​prvky sú veľmi často jedinou súčasťou obrazu obývačky, nielen z prírodného materiálu, ale dokonca aj určitým rustikálnym spôsobom – trámy vyzerajú, ako keby neboli prakticky spracované. Toto prirodzené teplo drevených prvkov stropného dekoru prináša interiéru rozmanitosť a mestský obraz miestnosti sa trochu približuje prírode..

Stropné trámy

Steny

Steny v modernej obývačke bývajú ľahké, neutrálne povrchy. Môžu sa použiť aj textúrované materiály, ale iba v priestranných izbách. Tlačené tapety sa prakticky nepoužívajú, v zriedkavých prípadoch ako ozdoba akcentovanej steny. Vertikálne povrchy sú najčastejšie natierané, ukončené dekoratívnou omietkou alebo tekutými tapetami. Nemenej populárne sú stenové panely, ktoré môžu simulovať rôzne druhy materiálov. Textúrované alebo 3D panely sa najčastejšie používajú dávkované ako povrchová úprava akcentovaných povrchov na zvýraznenie konkrétneho funkčného segmentu v obývacej izbe..

Nástenná dekorácia v obývacej izbe

Steny vo svetlo béžovej farbe

Obklady, ktoré napodobňujú kameň alebo murivo, sa často používajú v moderných obývačkách, aby vytvorili nielen farebný, ale aj textúrovaný prízvuk. Na pozadí svetelného dizajnu ostatných povrchov tento spôsob konečnej úpravy vyzerá pôsobivo, pôsobí kontrastne aj pri použití slabých, neutrálnych tónov. Podobný dokončovací materiál možno použiť na ozdobenie priestoru okolo krbu..

Pôvodný dôraz na video zónu

Umelý kameň do krbu

Stenové dosky s kamenným vzhľadom

Imitácia muriva v sivých tónoch

Nemenej obľúbené sú stenové panely z dreva alebo jeho veľkolepej imitácie. Prírodné zrno dreva dodáva atmosfére teplo a útulnosť. Takúto povrchovú úpravu je vhodné použiť na zamaskovanie vstavaných skladovacích systémov vo forme veľkých monolitických skríň umiestnených od podlahy po strop – iba majitelia vedia, kde končí povrchová úprava a začína šatník.

Nástenné panely

Drevo v modernej obývačke

Harmonické dokončenie povrchov obývačky

Akcentovaná stena s dreveným obložením

Podlahy

Najlepšou možnosťou podlahy pre modernú obývaciu izbu je parketová doska alebo materiály, ktoré zvonku efektívne napodobňujú prírodný materiál. Jednoduchý a lakonický dizajn v modernom štýle potrebuje teplo prírodného dreva. A najľahším spôsobom je zabezpečiť zahrievanie teploty farby priestoru pomocou parkiet alebo laminátu (dokonca aj na úkor ekologickosti materiálu).

Podlahová krytina - svetlé drevo

Kombinovaná úprava

Výber praktického a krásneho nábytku do modernej obývačky

Čalúnený nábytok

Hlavným princípom výberu nábytku do modernej obývačky je funkčnosť. V súčasných dizajnových projektoch spoločenských miestností nenájdete interiérové ​​položky, ktoré sú v miestnosti len na vytvorenie určitého charakteru interiéru. Ak je v obývačke stolička, budú na ňu sedieť, ak je k dispozícii veľká rohová sedačka, bude slúžiť nielen ako miesto na sedenie pre členov domácnosti, ale aj ako posteľ pre neskorých hostí..

Veľká rohová sedačka

Priestranný mäkký sektor

V obývacej izbe zariadenej v modernom štýle môžete bezpečne používať čalúnený nábytok z rôznych kolekcií. Namiesto štandardného páru kresiel môžete napríklad nainštalovať dve pohovky rovnobežne k sebe. Pohovky môžu byť zároveň čalúnené tkaninami rôznych farieb a dokonca aj textúr, ale obe by mali byť vykonávané stručne a dokonca jednoducho.

Originálny výber nábytku

Čalúnený nábytok do obývačky

Výhoda modernej štylistiky je v plasticite dizajnu a možnosti kombinovania nielen rôznych foriem, ale aj materiálov na realizáciu interiérových predmetov. Napríklad stoličky s prúteným operadlom, skôr ako záhradný nábytok, sa môžu harmonicky zmestiť do súboru čalúneného nábytku s ľanovým alebo bavlneným čalúnením..

Neobvyklé riešenia výberu nábytku

Kombinácia nábytku

Úložné systémy

Tzv «steny», objemné a monolitické, dlho zapadli do zabudnutia. Nahrádzajú ich ľahké závesné skrinky a otvorené police. Do popredia sa dostáva modularita úložných systémov spojená s praktickosťou, pohodlím a jednoduchosťou použitia.

Malé úložné systémy

Kompaktné skrinky a otvorené police

Jednoduchosť úložných systémov

Stojan s otvorenými policami na knihy je skvelou príležitosťou na kombináciu priestoru obývačky s domácou knižnicou a vytvorenie určitej farebnej rozmanitosti v interiéri miestnosti. Svetlé knižné ostne sú samy osebe ozdobným prvkom dizajnu spoločenskej miestnosti. Police sú najčastejšie vyrábané v bielej farbe, aby poskytli pomerne objemnej štruktúre (a police sa zvyčajne rozkladajú od podlahy k stropu) ľahkosť vo vizuálnom vnímaní a nezaťažovali celý obraz miestnosti..

Knižnica v obývačke

Obývacia izba-knižnica

Policový diel so schodiskom do obývačky

Skromné ​​zariadenie do modernej obývačky

Ďalšie kusy nábytku

Vzácna obývačka sa zaobíde bez konferenčného stolíka alebo konferenčného stolíka, umiestneného v posedení s čalúneným nábytkom. V niektorých prípadoch funkciu stojana a zároveň miesta pre hostí plní pohovka. Priestranný polstrovaný puf sa stáva akýmsi multifunkčným ostrovom v modernej obývačke.

Konferenčný stolík je ako ostrov

Použitie sklenených a zrkadlových povrchov na realizáciu konferenčných stolíkov vám umožňuje vytvárať kusy nábytku, ktoré nielen správne vykonávajú svoje základné funkcie, ale prispievajú aj k vizuálnej expanzii priestoru a vytvárajú ľahký a moderný obraz miestnosti..

Zrkadlové povrchy stola

Neobvyklý dizajn konferenčného stolíka

Okrem nemenného konferenčného stolíka je možné rekreačnú oblasť v obývacej izbe doplniť malými stolíkmi a stojanmi umiestnenými pri pohovke alebo kreslách. Ako dodatočný (a niekedy jediný) skladovací systém je možné použiť vysoké komody presunuté do voľných stien..

Ďalšie kusy nábytku

Obývačka-jedáleň-kuchyňa

Elegantné stolíky

Zdobenie obývačky zariadenej v modernom štýle

Napriek tendencii moderného štýlu k jednoduchosti a dokonca aj k určitému minimalizmu sa nedá povedať, že by sa výzdobe priestorov nevenovala pozornosť. Ako dekoratívne prvky sa však najčastejšie používajú celkom funkčné interiérové ​​položky – osvetľovacie zariadenia, hodiny, zrkadlá, vankúše na pohovky a niekedy aj izbové rastliny. Jedinou výnimkou je výzdoba steny – obrazy, panely a zarámované fotografie. Ale aj tieto dekoračné položky sú najčastejšie prezentované v minimálnom množstve a jednoduchých farebných schémach..

Nástenná dekorácia v obývacej izbe

Dekorácia do obývačky

Neobvyklý výber dekorácie na stenu

Osvetľovací systém pre modernú obývačku nie je len luster zavesený v strede miestnosti. Zónovanie osvetlenia prebieha nielen v obývacích izbách kombinovaných s kuchyňou a jedálňou, kde je každý funkčný segment osobitne zvýraznený. V bežnej obývacej izbe môžete pomocou stojacej alebo stolnej žiarovky určiť čitateľský kútik, zatiaľ čo hlavný priestor je osvetlený vstavaným systémom falošného stropného osvetlenia alebo lustrom v akejkoľvek inej povrchovej úprave tohto povrchu..

Osvetľovací systém do modernej obývačky

Osvetlenie a žiarovky do obývačky

Na zdobenie okien sa najčastejšie používajú ľahké, priesvitné textílie, ktoré prakticky nerušia šírenie slnečného svetla. V moderných obývacích izbách často nájdete okenné otvory bez závesov – to všetko vytvára maximálne osvetlenie miestnosti. Ale ak je vaša izba umiestnená na južnej strane, je potrebné poskytnúť miestnosti možnosť ochrany pred slnečným žiarením. Najčastejšie sa používajú obyčajné zatemňovacie závesy z prírodných (alebo poloprírodných) materiálov..

Svetelné závesy do interiéru obývačky

Textil v modernej obývačke

Zatemňovacie závesy na ochranu pred slnkom

To, či použijeme koberec ako funkčný dekor v modernej obývačke, je záležitosťou osobných preferencií. Na rozdiel od minimalizmu moderný štýl ľahko akceptuje také interiérové ​​prvky, ktorých cieľom je vytvoriť pre majiteľov priestorov pohodlné a pohodlné prostredie. Pre ruské byty, zbavené možnosti vykurovania mimo sezónu, môže byť koberec s dlhým vlasom nepostrádateľným nástrojom pri vytváraní teplej a útulnej atmosféry obývačky. V otvorených izbách pomocou koberca môžete zónovať segment obývačky od zvyšku funkčných oblastí priestoru..

Koberec s dlhými vlasmi

Koberec ako spôsob zónovania

Nezvyčajné riešenie koberca

Krb už dávno prestal byť výlučne funkčným kusom nábytku (od nástupu ústredného kúrenia) a stal sa jeho ozdobou. Vo väčšine zahraničných dizajnérskych projektov moderných obývacích izieb sú krby neoddeliteľnou súčasťou interiéru. Použitie ohniska ako spôsobu zvýšenia teploty miestnosti a jej vyzdobenia sa stalo obľúbeným aj u nás. Krb môže byť umelý, pracovať zo siete alebo dokonca byť falošným krbom, ale zároveň aktívne ovplyvňovať vytváranie obrazu miestnosti pre celú rodinu.

Krb v modernej obývačke

Pracovný krb v obývacej izbe

Nezvyčajný krb s drevom

Priestor nad krbom je ideálny na umiestnenie televízora. Obe koordinujúce centrá pozornosti interiéru budú teda umiestnené v rovnakej oblasti. Zostáva len obrátiť sa na nich čalúneným nábytkom – pohovkami a kreslami, vytvoriť relaxačnú zónu s pohľadom na plameň alebo obraz televízora.

Krb a TV v jednej oblasti

Video zóna nad krbom

Harmonické spojenie krbu a video zóny