Tmavá chodba: fotografické príklady krásneho a praktického dizajnu

Pri plánovaní obnovy nevenujú veľkú pozornosť chodbe, pretože tento priestor domu alebo bytu je považovaný iba za prechodovú zónu. Ide však o prvý kontakt hosťa s vašim interiérom. Od začiatku je nevyhnutné urobiť dobrý dojem. Tu je niekoľko tipov na dizajn tmavej chodby.

Tmavá chodba: čo hľadať?

Ak je vaša chodba spočiatku tmavá, je potrebné ju presvetliť. Ak to chcete urobiť, môžete sa rozhodnúť pre svetlú farbu alebo tapetu. Maľba alebo čalúnenie bielou oblasť rozjasní. Táto voľba je tiež veľmi trendová. Ak máte obavy z príliš studeného výsledku, môžete ho skombinovať s mierne teplejšími odtieňmi bielej, napríklad so slonovinou. Môžete tiež uprednostniť pastelové odtiene..

Nech už je vaša túžba akákoľvek, nestrácajte zo zreteľa základné princípy dizajnu: skombinujte maximálne 3 rôzne farby a nikdy miestnosť nepreťažujte chytľavými odtieňmi. Na chodbe majú všetky farby svoje miesto. Modrá, žltá, slivková, zelená – vyberte si svoj obľúbený odtieň. Ak je dobre osvetlená, čierna môže dokonca poskytnúť chodbe veľmi elegantný vzhľad. Vyberte si podľa vlastného vkusu a štýlu pre ostatné miestnosti v dome. Zvlášť, ak vaša chodba smeruje priamo do týchto miestností. Ak je to tak, zvážte výzdobu svojej chodby v súlade s ostatnými časťami domu..

Niekoľko farebných nápadov na vymaľovanie chodby podľa jej konfigurácie:

  • Ak je vaša chodba veľmi dlhá, môžete zadnú stenu natrieť tmavou farbou, aby sa optickým efektom priblížila k strihu. Na skrátenie dĺžky je dobré vytvoriť kontrast medzi farbou stien a dverí alebo len ich rámov. Používajte kontrastné farby, ako je modrá a biela, alebo doplnkové farby, ako je modrá a žltá.
  • Pri vnímaní objemov hrá úlohu aj farba stropu. Ak je výška stropu príliš vysoká a zvyšuje pocit úzkej uličky, môžete sa rozhodnúť pre tmavší náter. Zdá sa, že strop je znížený a priechod sa zdá byť rozšírený..

Základné pravidlá

Vstupná hala je priestor, ktorý je veľmi využívaný a je naň znečistené. Všetky dokončovacie materiály vo foyer sa preto musia odlišovať svojou veľkou pevnosťou. To platí aj pre tapety. V ideálnom prípade je možné ich pravidelne čistiť vlhkou handričkou. Pri tapetách s hladkým povrchom je dôležitá vysoká odolnosť voči poškriabaniu.

Ďalším dôležitým bodom je sfarbenie a vzory tapiet na chodbu. Je bezpečnejšie obliecť svetlé farby: biela, krémová, šedá, pastelová. Nech je dekor jemný, harmonický, bez dynamických kompozícií. To však neznamená, že by ste sa mali vzdať moderného dizajnu. Napríklad tapeta na chodbu v škandinávskom štýle spĺňa všetky vyššie uvedené pravidlá a zároveň upúta zaujímavým moderným dekorom..

Chodba s tmavými dverami

Dvere v dome plnia nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu, dopĺňajú interiérový dizajn a celý byt. Dizajn celkového obrazu je založený na šikovnom a premyslenom vzájomnom výbere jednotlivých prvkov dizajnu. Zmysel pre detail je zárukou úspechu a estetického efektu, ktorý bude dlhé roky vyzerať bezchybne. Aby interiérové ​​dvere dokonale zodpovedali štýlu bytu, zvoľte tmavú možnosť..

S čím kombinovať farbu dverí?

Správne vybrané krídla dverí nielen zvýraznia aranžmán, ale môžu mu dodať aj hotový vzhľad. V moderných interiéroch sa lepšie hodia dvere jednoduchého tvaru – bez vynikajúcich dekorácií, ale s tenkým zasklením. Pri klasických alebo tradičných úpravách naopak budú stačiť dvere pokryté jemným frézovaním, v bohatšej verzii ako jednoduché, minimalistické krídla. Nezabudnite, že okrem farby je dôležitý aj celý obraz dverí vrátane dekorácií, kovania a žiaroviek..

Ďalším krokom je výber správnej farebnej schémy: kde začať? Zamyslite sa nad tým, ktoré prvky interiéru by ste chceli dverám osadiť, nech slúžia ako základ pre ďalšie zamyslenie. Farba musí ladiť s celým interiérom, preto je chybou navrhovať iba farbu podlahy alebo soklovej lišty. Analyzujte vzhľad celej chodby vrátane nábytku. Je dobré zachovať rovnakú farebnú schému: podlahové lamely, rámy okien a interiérové ​​dvere. Ďalším určujúcim faktorom je farba stien a nábytku. Dvere vpísané do steny pôsobia minimalisticky a štýlovo. Individuálna preferencia by mala byť vždy najdôležitejším kritériom výberu. Kreatívne riešenia sú vždy dokonalým spôsobom, ako vytvoriť vlastný interiér.

Tapeta v tmavej chodbe

Tapety na chodbu sú skvelým spôsobom dekorácie aj ochrany stien. Materiál však musí byť vyrobený z vhodných surovín s vysokou pevnosťou. Okrem toho by ste mali starostlivo vyberať farby a vzory, aby ste nepreťažili chodbu, často najmenšiu miestnosť v byte alebo dome..

Tapeta na chodbu: hlavné pravidlá

Vstupná hala je priestor, ktorý je veľmi využívaný a je náchylný na znečistenie. Všetky dokončovacie materiály vo foyer sa preto musia odlišovať svojou veľkou pevnosťou. To platí aj pre tapety. V ideálnom prípade je možné ich pravidelne čistiť vlhkou handričkou. Pre chodbovú tapetu s hladkým povrchom je dôležitá vysoká odolnosť proti poškriabaniu. Ďalšou dôležitou vecou je sfarbenie a vzory tapiet na chodbu. Ak zvolíte tmavé farby, potom by mal byť dekor jemný, harmonický, bez dynamických kompozícií. To však neznamená, že by ste sa mali vzdať moderného dizajnu..

Aká tapeta na chodbu? Druhy a materiály

Papierové a textilné tapety, najmä velúrové, nie sú vhodné na chodbu. Je ťažké z nich odstrániť nečistoty a odolnosť voči mechanickému poškodeniu je nízka. Preto je lepšie rozhodnúť sa pre odolnejšiu vinylovú alebo latexovú tapetu. Výnimočne dobre budú fungovať aj možnosti sklolaminátu. Tento materiál sa vyznačuje odolnosťou voči vlhkosti, poškriabaniu a dokonca aj ohňu. Okrem toho môže byť mnohokrát zafarbený a reliéfne vzory budú jasne viditeľné..

Chodba s tmavou podlahou

Tmavá podlaha v interiéri vyžaduje použitie svetlých farieb na stenu. Podlahy z tmavého dreva pôsobia veľmi sofistikovane a elegantne, čo dodáva vážnosť a eleganciu. S čím kombinovať tmavé drevo? Tmavá podlaha dodáva interiéru štýl a charakter. Pozrite sa, čo dobre vyhovuje tmavej podlahe, aký štýl nábytku a aká farebná schéma stien. Inšpirujte sa ukážkami interiérového dizajnu v galérii.

Ako si vybrať podlahy z tmavého dreva?

Pri výbere drevenej podlahy do interiéru by ste sa mali vždy zamerať na silu tohto druhu dreva. To platí najmä pre podlahu na chodbe, kde musí byť povlak odolný voči mechanickému poškodeniu. Najtrvanlivejšími druhmi sú samozrejme exotické dreviny ako merbau, dussi, teak alebo wenge. Mimochodom, majú dosť tmavú farbu, takže sú ideálne, ak chcete mať v interiéri tmavú podlahu..

Tmavý dizajn vytvára skvelé príležitosti pre výzdobu chodby, pretože jej bude zodpovedať drvivá väčšina farieb.