Tapeta na chodbe a chodbe: trendy roku 2019

Ak divadlo začína vešiakom, každé obydlie začína chodbou. Preto je dôležité zariadiť túto úžitkovú miestnosť nielen funkčne a prakticky, ale aj štýlovo, krásne v súlade so zvoleným dizajnom celého domu. Každý, kto prvýkrát vstúpi do nášho domu alebo bytu, si začne vytvárať názor na dizajn obydlia skúmaním chodby. V tejto publikácii by sme chceli hovoriť o možnosti zdobenia povrchov chodieb a chodieb pomocou takého bežného dokončovacieho materiálu, akým je tapeta. Dúfame, že náš pôsobivý výber projektov dizajnu úžitkových miestností vám pomôže inšpirovať sa pri prestavbe vášho domova výberom trendových tapiet na dekoráciu..

Zdobenie chodby tapetou

Chodba v béžových tónoch

Tapeta na chodbu a chodbu – výber farebnej schémy

Sortiment moderných obchodov s dokončovacími materiálmi je ohromujúci. Rôzne farby a textúry, imitácie rôznych povrchov vám umožňujú vybrať si možnosť dokončenia pre miestnosti akéhokoľvek tvaru a veľkosti, štylistického smeru a funkčného príslušenstva. Voľba farby tapety pre chodbu bude závisieť od mnohých faktorov:

 • veľkosť a tvar miestnosti;
 • prítomnosť okna v miestnosti (možno pre chodby v súkromných domácnostiach);
 • štylistický dizajn celej miestnosti;
 • farebná paleta miestností susediacich s chodbou;
 • farebné riešenia podláh a stropov;
 • farby hlavného nábytku (najčastejšie skladovacie systémy);
 • osobné preferencie majiteľov.

Farebná tapeta

Svetlé odtiene

Geometrická tlač

Väčšina majiteľov bytov a súkromných domov sa samozrejme snaží vytvoriť nielen praktický a funkčný dizajn pomocných priestorov, ale aj módny obraz celého domu. Preto sa neignoruje názor moderných dizajnérov na to, ktoré farebné riešenia sú relevantné v súčasnej a nadchádzajúcej sezóne. Miestne tradície a územné prvky tiež ovplyvňujú výber dekorácie pre chodbu a chodby..

Tapeta so vzorom

Tmavé tapety na chodbe

Tapeta pre technické miestnosti

Kvetinová potlač

Obyčajná tapeta na chodbu alebo chodbu

Miestnosti na chodbe sú väčšinou skromné ​​priestory bez okien. Preto je výber monochromatických povrchových úprav pre malé miestnosti celkom pochopiteľný. Súčasne majitelia malých pomocných priestorov pri výbere tapiet najčastejšie uprednostňujú ľahké monochromatické riešenia – vizuálne zväčšiť objem miestností.

Svetlé farby

Prírodné odtiene

Obyčajná tapeta

Živá farebná schéma

Ale aj v malej miestnosti chcete vytvoriť určitý kontrast. Najjednoduchším spôsobom je skombinovať farbu stien s farebnou schémou dverných krídel, platní pre nich a soklových líšt. Vzhľadom na to, že široké soklové lišty sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené, kontrastná farba by bola nápadnou voľbou. Len na prvý pohľad sa môže zdať, že používanie snehovo bielych soklových líšt a platní na chodbe je riskantný podnik, pretože poskytujú príležitosť chrániť najrizikovejšiu časť stien z hľadiska kontaminácie. Nezáleží na tom, akej farby sú vaše soklové lišty, hlavnou vecou je, že sa dajú umývať (na rozdiel od niektorých typov tapiet).

Biele povrchy a obyčajná tapeta

V kombinácii s bielymi soklovými lištami

Kontrasty v dizajne chodby

Jednofarebné prevedenie

Nemenej pôsobivá vyzerá kombinácia monochromatických tapiet s tmavými dizajnovými prvkami pre dverné panely a steny. Kontrast svetlých stien a tmavých doplnkov rámovania pomáha nielen vniesť farebnosť do dizajnu pomocných miestností, ale tiež urobiť obraz interiéru štruktúrovanejším, grafickejším a jasnejším. Samozrejme, pre takýto dizajn je potrebné najskôr vyrovnať všetky povrchy, uistiť sa, že vnútorné dvere sú správne nainštalované (koniec koncov, veľmi často sa z chodby môžete dostať do všetkých miestností obydlia).

Tmavé soklové lišty a obyčajná tapeta

Tmavé soklové lišty a dvere

Vzorovaný povrch v úžitkovom priestore

Akú tlač na tapetu si vybrať – farebné geometrické alebo romantické kvetinové, svetlé alebo sotva viditeľné, veľké alebo malé? Veľa závisí od veľkosti miestnosti, tvaru a rozloženia, vašej túžby zvýrazniť akúkoľvek oblasť (vytvoriť akcentačný povrch) alebo vyzdobiť miestnosť čo naj neutrálnejšie, v pokojných farbách.

Nezvyčajné riešenia

Celková dekorácia s tapetou

Netriviálne farebné schémy

Nezvyčajná tlač

Pomocou tlačenej tapety je ľahké vytvoriť akcentovaný povrch. Túto konštrukčnú techniku ​​je možné vykonať aj v stredných a malých miestnostiach. Napríklad v úzkej chodbe môžete prilepiť tapetu so vzorom na stene, o ktorý sa opiera …

Neutrálna voľba

A na chodbe pomocou povrchových úprav pre tlač môžete ozdobiť výklenok, prízvukovú stenu alebo jej časť. V tomto prípade môžete použiť drahé tapety, spotreba plátna bude stále minimálna. Takýmto povrchom môže byť stena s vešiakom alebo rovnobežným povrchom, plocha na umiestnenie vrchného oblečenia (môžete použiť umývateľnú tapetu) alebo miesto so zrkadlom (môžete použiť drahé plátna, fototapetu).

Niche dekorácia

Pôvodná kresba

Fialová chodba

Niche focus

Kombinácia tapiet s inými dokončovacími materiálmi

Špeciálna mikroklíma chodby diktuje vlastnosti v dizajne absolútne všetkých povrchov. Riziko vlhkosti a nečistôt na zvislých plochách núti mnohých majiteľov kombinovať tapety s inými dokončovacími materiálmi. Stenové panely sa najčastejšie používajú v spodnej časti stien (ľahko sa umývajú, môžete použiť čistiace prostriedky) a v hornom segmente môžete lepiť tapety akéhokoľvek zloženia. Okrem praktickosti vám tento prístup umožňuje pridať do dizajnu úžitkových priestorov farebnosť a textúrovanú rozmanitosť..

Tradičné motívy

Svetlá paleta

Tapety a nástenné panely

Tmavé tapety, svetlé panely

Farebné prevedenie

Tapetu nie je možné kombinovať na rovnakom povrchu, ale plátna a iné dokončovacie materiály je možné použiť pre rôzne roviny. Tapetu môžete kombinovať s:

 • dekoratívna omietka;
 • maľba:
 • tekuté tapety;
 • umelecké maľovanie;
 • stenové panely.

Nezvyčajná kombinatorika

Biely a modrý interiér

Interiér modernej chodby

Dekorácia priestoru v blízkosti schodiska

Kreatívna kombinácia

V rámci jednej technickej miestnosti môžete kombinovať rôzne druhy tapiet. Napríklad na chodbe alebo chodbe môžete vytvoriť akcentovaný povrch pomocou pláten, ktoré sa líšia farbou alebo textúrou (a niekedy technologickými vlastnosťami) od hlavného dokončovacieho materiálu. Výsledkom je, že v interiéri pomocného priestoru môžete nielen získať rôzne farby, ale tiež upozorniť na najúspešnejšie zóny, odvrátiť zrak od nedostatkov architektúry alebo dekorácie..

Akcentová stena

Kombinácia tapety

Výber tapety pre chodbu a chodbu v závislosti od zloženia

Ak neexistujú prakticky žiadne obmedzenia pri výbere tapety na prilepenie chodby, potom nie je všetko s chodbou a jej špeciálnou mikroklímou také jednoduché. V závislosti od toho, kde sa nachádza vstupná hala, v byte alebo súkromnom dome, musia mať jej povrchy rôznu úroveň škodlivých účinkov. Hlavné zaťaženie samozrejme padá na podlahu, ale aj na zvislé povrchy «dostane» vlhkosť, prach, piesok, špina a mechanické namáhanie rôznych typov.

Tapeta so zlatými trblietkami

Kontrastné kombinácie

Plátna s obrázkom

Hra kontrastov

Kombinácia bielej a hnedej

Dostatočne vysoká vlhkosť, riziko znečistenia a rôzne druhy ďalších vplyvov sú určujúcimi faktormi pri výbere tapiet pre chodbu v kompozícii, aspoň pre prilepenie spodnej časti stien. Ak však použijete kombináciu tapiet s inými dokončovacími materiálmi, potom sa prakticky nemôžete obmedziť pri výbere plátien na dekoráciu. Podrobnejšie zvážte otázku výberu tapety na základe technologických vlastností materiálu.

Vzory pre chodbu

Chodba vo svetlých farbách

Tapeta na steny chodby

Populárna tlač

Papierové tapety

Začnime s najmenej obľúbeným typom tapiet na lepenie stien na chodbe – papier. Napriek zrejmým výhodám vysokej ekologickej šetrnosti materiálu výroby a hotových pláten, širokej škály farieb a najnižších nákladov sa papierové plátna na dekoráciu chodby používajú len zriedka. Intolerancia vlhkosti a nemožnosť čistenia papiera hrá rozhodujúcu úlohu pri výbere dokončovacieho materiálu. Papierové plátna navyše rýchlo vyblednú z vystavenia slnečnému žiareniu a vôbec netolerujú mechanické namáhanie. Okrem toho musí byť povrch, na ktorý sú prilepené papierové plátna, dokonale vyrovnaný (výrobky majú malú hrúbku listu).

Tapety a nástenné panely

Pôvodná kresba

Pri kombinácii povrchových úprav so stenovými panelmi je však možné na pokrytie hornej časti stien použiť papierové tapety. V tomto prípade padá všetka záťaž a riziká kontaminácie na povrch, ktorý je ťažké umývať, ale tiež používať čistiace prostriedky.

Cool paleta

Kombinácia povrchových úprav

Pokojné farby

Vinylové tapety

Najlepšou možnosťou dekorácie stien je použitie vinylových výrobkov. Uprednostňujú sa netkané textílie. Takáto povrchová úprava je trvanlivá, odolná voči vlhkosti, nečistotám, prachu a piesku, odolná voči mechanickému namáhaniu (s mierou) a je vhodná na drsné povrchy – hustá štruktúra pláten skrýva nerovnosti. Vinylové tapety sú navyše prezentované v širokej škále farieb, ktoré dokážu napodobniť rôzne povrchy (také obľúbené pre úžitkové priestory) «drevený», «tehla» a «kameň» steny), nevyblednú na slnku a pri správnom použití si dlho zachovávajú svoju prezentáciu.

V kombinácii s bielymi prvkami

Svetlý dizajn

Kontrastný interiér

Vinylové tapety sú prezentované v širokej škále farieb, ale súčasne sa vyrábajú plátna na maľovanie. Steny pokryté takýmto dokončovacím materiálom je možné prelakovať až 4-5 krát (veľa závisí od hrúbky vinylu na plátnach), čo je neuveriteľne vhodné pre domácnosti s malými deťmi a / alebo domácimi zvieratami.

Eklektický dizajn

Svetlá chodba

Veľká tlač

Netriviálna voľba

Iné druhy tapiet

Textil a metalizované (so strieborným, zlatým alebo medeným leskom plátna) tapeta v interiéri chodby sa používajú extrémne zriedka a potom, hlavne na dokončenie hornej časti stien alebo stropu. Ide nielen o pomerne vysoké náklady (najmä v porovnaní s papierovými tapetami), ale aj o nízku odolnosť povrchovej úpravy proti vlhkosti, rôznym druhom mechanického namáhania a znečistenia..

Kovová tapeta

V tmavej farbe

Grafická tlač

V duchu gzhel

Klasický štýl

A tu tekuté tapety sa v poslednej dobe stávajú čoraz obľúbenejšími, vrátane dekorácií pomocných priestorov. Ruských majiteľov bytov a súkromných domov láka pomerne jednoduchý spôsob nanášania dekorácie – tekuté tapety sa predávajú vo forme hotovej zmesi, ktorú je možné ľahko nanášať štetcom alebo valčekom samostatne. Výsledkom je, že povrch sa získa bez škár a najčastejšie s pôvodnou textúrou, pretože do mnohých zmesí sa špeciálne pridávajú rôzne malé častice, viacfarebné sklo a dokonca iskry..

Biele a modré prevedenie

Dokončenie tekutými tapetami

Návrh chodby

Tapeta nestratili svoju popularitu. V malých úžitkových miestnostiach z nich možno vytvárať zaujímavé optické klamy. Napríklad, ak na koniec čo i len malej chodby prilepíte obrázok s krajinou ustupujúcou do diaľky (schody, cesta alebo prístav), môžete vytvoriť pocit nekonečna priestoru..

Fotografická tapeta s mapou

Originálny vizuálny efekt