Tapeta do obývačky: módne trendy a krásne nápady interiérového dizajnu

Už sme si viackrát povedali, že obývačka je «stred sveta» akýkoľvek dom alebo byt a je považovaný za najfunkčnejšiu miestnosť, v ktorej prijímame hostí a trávime čas s rodinou. Interiérový dizajn tejto miestnosti by preto mal nielen zodpovedať módnym a chuťovým preferenciám majiteľov, ale mal by byť vyrobený aj z vysoko kvalitných materiálov a byť čo najpohodlnejší. A v tomto prípade nejde len o správne vybrané kusy nábytku alebo textílií. Jedným z úspešných riešení na vytvorenie najpohodlnejšej atmosféry v obývacej izbe je použitie tapety na výzdobu miestnosti. Povieme vám o tom, aké typy tapiet sú dnes na trhu a ako si v nasledujúcom materiáli vybrať správnu možnosť pre konkrétny štýl interiéru..

Tapeta v interiéri obývačky: odrody

Tento typ nástennej dekorácie vďačí za svoj pôvod starovekým obyvateľom Číny, ktorí sa asi tri tisíce rokov pred naším letopočtom začali lepiť na steny ryžovým papierom a na vysušený povrch nanášali rôzne kresby a nápisy. Moderné tapety sú veľmi rozmanité a dajú sa vyrobiť na základe rôznych materiálov, ktoré ich v skutočnosti delia na typy. Základom papierových tapiet, ako ste pochopili, je papier a na rozdiel od svojich predkov majú tieto výrobky pôsobivý sortiment farieb a vzorov. Také tapety nie sú charakterizované vysokými nákladmi, ktoré ich robia dostupnými pre široký okruh spotrebiteľov, ale svojou pevnosťou a odolnosťou sú oveľa nižšie ako ostatné tapety. Papierové výrobky sa obávajú vlhkosti a vyžadujú pravidelné čistenie vysávačom.

Vliesová tapeta je považovaná za modernejšiu možnosť, je schopná odolať rôznym mechanickým vplyvom a má zvýšenú odolnosť proti vlhkosti.

Medzi obľúbené výrobky z tejto série možno rozlíšiť tapety s reliéfnym povrchom, ktoré sa často používajú na maľovanie. A tiež vinylom potiahnuté tapety s bohatým výberom textúr a vzorov. Takýto povlak má dobrú zvukovú izoláciu a čiastočne vyrovnáva povrch stien..

Akrylová tapeta sa skladá z papierovej základne a bodkovaného polyméru, ktorý umožňuje výrobky «dýchať», ale mierne znižuje ich silu.

Ako základ pre výrobu textilných tapiet používajú moderní výrobcovia papier alebo netkanú textíliu. Na nanášanie vrchnej textilnej vrstvy sa používa ľan, hodváb, juta, velúr alebo iné husté materiály.

Tapetový papier vyrobený zo sklolaminátu alebo sklolaminátu, nebojte sa mokrého čistenia, je celkom ľahké ho vyčistiť od rôznych druhov nečistôt a dobre znášať zmeny teploty. Tieto tapety sú navyše odolné voči ohňu a sú perfektné na maľovanie..

Technika vytvárania metalizovaných tapiet je vo všeobecnosti podobná procesu výroby textilných výrobkov s tým rozdielom, že v prvej verzii sa na netkanú základňu na zlato, bronz, striebro alebo platinu v prvej verzii namiesto textílie nanáša hliníková fólia a navrch rôzne druhy razenia a vzorov. Takéto tapety nevyblednú, nebojí sa vlhkosti, majú tepelnoizolačné vlastnosti a sú trvanlivé..

Moderné fotografické tapety s 3D efektom vyzerajú nemenej krásne a prezentovateľné v interiéri obývačky. Takéto plátna majú dosť rozmanitý sortiment a používajú sa ako módny prízvuk..

Tekuté tapety v konzistencii pripomínajú skôr dekoratívnu omietku a tiež sa nanášajú na steny špeciálnou stierkou. Takýto povlak má veľký výber odtieňov a obsahuje rôzne prísady, napríklad lesk, minerálne štiepky, strieborné, zlaté alebo hodvábne vlákna, čo vám umožňuje vytvárať na stenách najneobvyklejšie vzory a vzory..

Pokiaľ ide o prírodné tapety, tieto možnosti patria do kategórie pomerne slušných produktov. Sú zložené z kože, prírodných tkanín, bambusu alebo korku. Takéto povlaky sa považujú za ekologický výrobok, ale sú drahé. Preto sa vo väčšine príkladov používajú pri návrhu obývačky ako ozdobné vložky..

Farba tapety do obývačky

Ako viete, pomocou jedného alebo druhého odtieňa na stenách môžete nielen vizuálne zvýšiť úroveň stropu, urobiť miestnosť jasnejšou a priestrannejšou, ale tiež zvýrazniť funkčné oblasti a vytvoriť atmosféru zodpovedajúcu všeobecnému štýlu. . Navyše je to výber vhodnej palety, ktorá môže určiť, ako presne bude vaša obývačka navrhnutá v konkrétnom štýle..

Použitie svetlých tapiet v interiéri pre obývaciu izbu urobí miestnosť jasnejšou, priestrannejšou a slávnostnejšou. Toto riešenie je obzvlášť dôležité pre miestnosti umiestnené na severnej strane. Mierne stmievanie zhora nadol v gradientovom štýle spôsobí, že stropy budú pôsobiť oveľa vyššie.

Pokiaľ ide o tmavé tapety, potom je taký návrh relevantný na zvýraznenie konkrétnej oblasti, napríklad oblasti krbu alebo výklenku. V tomto prípade je farebná schéma pre steny zvolená na základe chuťových preferencií majiteľov domov alebo v závislosti od všeobecného štýlu dekorácie. Dizajnéri zároveň neodporúčajú používať takéto možnosti v miestnostiach s nedostatočne jasným osvetlením alebo prelepením niektorých stien svetlými tapetami v miestnostiach s veľkou plochou. Zdobenie spodnej časti stien tmavými tapetami a hornej časti svetlejšími sa považuje za najbežnejšiu možnosť..

Biela tapeta v interiéri obývačky

Snehovo biela tapeta má úžasnú schopnosť vyplniť akýkoľvek priestor teplom a svetlom a táto farba stien je považovaná za ideálnu kulisu pre umiestnenie jasných akcentov a akéhokoľvek druhu nábytku. Tento dizajn obývačky si budú vaši hostia dlho pamätať, najmä ak sa táto myšlienka používa na dizajn miestností s malou plochou. Pri takom rozhodovaní by ste však mali pochopiť, že bez ohľadu na to, ako atraktívna taká povrchová úprava vyzerá, biela farba čo najviac zdôrazní všetky nezrovnalosti. Preto by ste sa mali najskôr postarať o presné vyrovnanie stien a prípravu ich povrchu..

Šedá tapeta do obývačky

Použitie takejto farebnej schémy v interiéri vždy spôsobuje určité kontroverzie. Niektorí návrhári tvrdia, že táto šedá na stenách vyzerá sofistikovane a elegantne. Ostatným to pripadá trochu nudné. Ak sa pozriete na túto situáciu zvonka a vezmete do úvahy všeobecný názor, potom sivé tapety vo väčšej miere vyzerajú celkom atraktívne a zdržanlivo. Zvlášť, pokiaľ ide o kombináciu dominantnej šedej s bielymi, béžovými a čiernymi doplnkami interiéru..

Medzi najobľúbenejšie odtiene šedej palety patria jaseň, grafit alebo šedá s modrým podtónom. Môžu to byť ako monochromatické verzie tapiet s reliéfnym povrchom alebo vzormi, tak aj farebné výrobky, napríklad tmavošedé tapety s bielymi a striebornými vzormi alebo plátna s béžovým podkladom a intenzívnejším razením..

Béžová tapeta na stenách obývačky

Dizajn obývačky v béžových tónoch je považovaný za jednu z klasických možností a použitie tejto palety pri výzdobe stien vytvorí najpríjemnejšiu, pokojnú a relaxačnú atmosféru. Béžová tapeta vyzerá krásne a sofistikovane bez ohľadu na osvetlenie a bude vynikajúcim pozadím na zvýraznenie nábytku, závesov a ďalších interiérových komponentov. Okrem toho majú také tapety mnoho variácií prevedenia a sú perfektne kombinované so zlatými, striebornými, bielymi, čiernymi, svetlo modrými a svetlo zelenými farbami, čo vám umožňuje stelesniť najneobvyklejšie nápady na dizajn do reality..

Hnedá tapeta v dizajne obývačky

Napriek nasýteniu a hĺbke farby s kompetentným umiestnením akcentov budú hnedé tapety na stenách v obývacej izbe vyzerať nie menej atraktívne ako ich blízki príbuzní – béžové plátna. Hlavnou vecou je byť schopný správne kombinovať taký tmavý tón s inými farbami, ktoré sú v dizajne prítomné, napríklad s bielou, sivou, zelenou, striebornou alebo zlatou. Navyše môžete stenu osviežiť krásnym obrazom, originálnou lampou alebo soškou. A najzaujímavejšie je, že takáto farebná schéma sa stane vynikajúcim zázemím pre svetlý nábytok a ďalšie doplnky..

Kombinované typy tapiet

Neštandardný tvar miestnosti alebo nízke stropy sú len niektoré nuansy, s ktorými sa možno stretnúť pri rekonštrukcii obývačky. Preto riešenie, ako je kombinácia tapiet na stenách s rôznymi farbami, textúrami a vzormi, vo väčšine príkladov pomôže napraviť mnohé nedostatky. Jeden z týchto «tajomstvá» usporiadanie obývačky sa považuje za opravu alebo opravu priestoru miestnosti zvýraznením jednej zo stien kontrastnejšími farebnými tapetami. Vertikálne usporiadanie vzorov alebo výtlačkov vizuálne zvyšuje strop. Horizontál naopak steny rozširuje. Veľmi zaujímavo vyzerá v tomto prípade sprievodná tapeta, ktoré sú navzájom farebne kombinované, ale líšia sa vzormi alebo naopak..

Rovnako originálne a úspešné riešenie možno nazvať zónovaním priestoru obývačky pomocou odlišnej kombinácie odtieňov a textúr na tapete. Takýmto spôsobom je možné jasnejšími alebo reliéfnymi plátnami zvýrazniť čitateľskú oblasť, oblasť krbu, kancelársku časť a miesto, kde má byť nainštalovaná mäkká časť, a sledovanie televízie. Vďaka tejto myšlienke bude obývacia izba zároveň multifunkčnou a útulnou miestnosťou, čo je obzvlášť dôležité v otvorených plánoch alebo priechodných izbách..

Ďalším módnym riešením je metóda dekorácie stien, v ktorej tapety zohrávajú úlohu hlavnej krytiny aj úlohu dekoru. V takýchto príkladoch sa spravidla používajú dva typy plátien, napríklad obyčajné svetlé a vzorované výrobky. Súčasne tieto čiastočne zdobia steny, napríklad obrazy alebo ozdobné vložky. Táto možnosť vyzerá obzvlášť zaujímavo, keď sú tapety so vzormi dodatočne ozdobené rôznymi druhmi rámov..

Možnosti zdobenia stien obývacej izby tapetami s kvetmi

Všetky druhy variácií floristických ozdôb a kvetov vždy vyzerajú krásne a nevychádzajú z módy. Fototapety, ktoré sú v posledných rokoch veľmi obľúbené, vyzerajú obzvlášť nádherne, čo vám umožňuje ozdobiť stenu prírodným obrázkom s maximálnym prenosom prirodzených odtieňov. Stačí nalepiť na jednu zo stien takú tapetu, ktorá bude pôsobiť ako akcent v celom interiéri. A môžete si vybrať akúkoľvek možnosť, počnúc plátnom s malými kvetmi, končiac chytľavým obrázkom veľkého púčika alebo kvetenstva, ktoré zaberá celú oblasť. V každom z týchto príkladov je efekt jednoducho úžasný..

Tapeta do obývačky s 3D efektom

Výber jednej zo stien obývačky pomocou 3D tapiet v poslednej dobe naberá na popularite. A to nie je vôbec prekvapujúce, pretože takéto riešenie vám umožňuje dodať interiéru určitú chuť a vyzerá neobvykle krásne. Sortiment takýchto tapiet sa líši od rôznych typov obrázkov na kvetinové témy, ktoré sme spomenuli vyššie, až po mimoriadne krajiny, zábery z obežnej dráhy, panorámy miest a vlastné portréty. Zároveň je veľmi dôležité, aby bol obraz vytvorený s vysokou kvalitou a harmonicky zapadal do celkovej atmosféry dizajnu..

Ako si vybrať štýl tapety

Bez ohľadu na to, ako veľmi by ste sa chceli rozhodnúť pre konkrétny typ tapety, výber by mal vždy vychádzať zo všeobecného štýlu dekorácie interiéru. Preto bude racionálnejšie určiť smer opravy v počiatočných fázach a až potom pristúpiť k výberu vhodných povrchových úprav stien. Interiérový dizajn v klasickom štýle je vždy charakterizovaný použitím drahých materiálov, ktoré zdôrazňujú luxus a určitú pompéznosť miestnosti. Preto je tu dôležité použiť tapetu s rôznymi monogrammi, zlatými alebo bronzovými detailmi. Takéto tapety je možné použiť na ozdobenie všetkých stien miestnosti alebo ich možno striedať s lakonickejšími monochromatickými výrobkami a použiť ich ako ozdobné vložky..

Ak chcete vytvoriť interiér obývačky v štýle Provence, mali by ste uprednostniť tapetu na maľovanie alebo sa pozrieť na jednu z možností pre výrobky s elegantnými vzormi alebo malými kvetinovými výtlačkami.

Atmosféra obývačky v škandinávskom štýle by mala zachovať ducha severných šírok. Svetlé tapety napodobňujúce murivo alebo hrubú omietku sú v tomto prípade teda schopné čo najviac sprostredkovať škandinávsku originalitu..

Dizajn obývačky v štýle secesie predpokladá povinnú prítomnosť kovových častí, kamenných povrchov, dreva, kože alebo kožušiny. Preto sa všetky druhy prírodných motívov alebo mozaiky, v ktorých neexistujú žiadne prísne línie a jasné formy, stanú ideálnou voľbou na zdobenie stien v takejto obývacej izbe..

Pre podkrovie je dôležité použiť tapetu, ktorá napodobňuje povrch kameňa alebo sadry.

Pokiaľ ide o dekoráciu stien v takých moderných smeroch, ako sú hi-tech alebo minimalizmus, potom by ste sa v tomto prípade mali rozhodnúť pre monochromatické plátna. Ak sa vám taký návrh zdá trochu nudný, vždy si môžete vybrať možnosť zo série tapiet s geometrickými vzormi, abstrakciou alebo s 3D efektom..

Pre milovníkov orientálnych poznámok ponúkajú výrobcovia výber tapiet s fragmentmi a vzormi, ktoré sa týkajú konkrétnej krajiny a kultúry, napríklad Japonska, Maroka alebo Turecka..

Vybrať správnu tapetu do obývačky sa na prvý pohľad zdá byť dosť náročnou úlohou. Ak sa však na tento postup pozriete z druhej strany, potom si nielen doplníte vedomostnú základňu o najrôznejšie informácie súvisiace s interiérovým dizajnom, ale získate aj vynikajúcu príležitosť na pretavenie vlastných myšlienok do reality. Hlavnou vecou je harmonicky kombinovať chuťové preferencie a vlastnosti miestnosti.