Steny v kuchyni: krásne nápady na dizajn a rady pri výbere materiálov na dekoráciu

Kuchynský priestor je pýchou každej hostiteľky. Tento priestor slúži na varenie a ako rodinná jedáleň. Tu si môžete dohodnúť útulné stretnutia s priateľom pri šálke kávy a dokonca pozvať malú skupinu priateľov. Preto by mala byť kuchyňa krásna, praktická, multifunkčná, zdravotne bezpečná a pokiaľ možno odolná. A v tomto prípade odborníci pri navrhovaní dizajnu odporúčajú, aby ste určite venovali pozornosť výzdobe stien, pretože takýto detail interiéru môže miestnosť transformovať, rozdeliť na zóny a prípadné chyby zamaskovať. Súčasne je dôležité vybrať správne dokončovacie materiály, pretože kuchyňa patrí do kategórie konkrétnych miestností s vysokou vlhkosťou, častými zmenami teploty a charakteristickým znečistením, ktoré zostáva po varení. V materiáli zvážime najobľúbenejšie materiály na zdobenie stien v kuchyni a ponúkneme našim čitateľom fotografie hotových riešení interiéru..

Nástenné dekorácie v kuchyni – požiadavky a vlastnosti

Bez ohľadu na to, ako nás priťahujú vzhľad určitých dokončovacích materiálov, pri výbere vhodných nápadov do kuchyne by sa mala v prvom rade vziať do úvahy ich trvanlivosť, pretože kuchyňa sa najčastejšie podrobuje mokrému čisteniu, a to, ako ste Pochopte, je používanie čistiacich prostriedkov a mechanické namáhanie. Okrem toho by zvolený typ dekorácie steny nemal pri zmene teplotného režimu vznietiť a uvoľňovať zdraviu škodlivé látky..

Nemalo by sa zabúdať ani na potrebu rozdeliť spoločný priestor na funkčné zóny – pracovné a jedálenské, čo znamená zvoliť si riešenie interiéru s prihliadnutím na tieto faktory. Na povrchy, ktoré unesú hlavné zaťaženie, by ste mali zvoliť odolnejšie materiály..

Pri pohľade na ostatné steny sa môžete zamerať na dekor. Súčasná kombinácia niekoľkých materiálov navyše umožní majiteľom priestorov ušetriť peniaze a poskytne vynikajúcu príležitosť prejaviť predstavivosť. Prečítajte si viac o tom, aké druhy materiálov je možné použiť na návrh kuchyne..

Maľovanie stien v kuchyni

Tento nenáročný a všestranný spôsob dokončovania povrchov stien v kuchyni je dnes považovaný za módny európsky trend, a tak začíname nášho sprievodcu po povrchovej úprave materiálov práve touto možnosťou..

Použitím navrhovaného materiálu sa nemusíte uchýliť k službám špecialistov, pretože maľovanie nevyžaduje žiadne špecifické schopnosti. Hlavnou vecou je vopred rozhodnúť o odtieňoch vodotesnej emulzie a pripraviť povrch stien, inak povlak len upozorní na všetky nepravidelnosti a drsnosť.

Podobná možnosť dokončovania vám môže slúžiť desaťročia a môže byť aktualizovaná na žiadosť majiteľov priestorov..

Druhy tapiet do kuchyne

Napriek tomu, že nie každý typ moderných tapiet je vhodný na zdobenie kuchyne, dizajnéri sebavedomo naďalej používajú podobné materiály na vytváranie rôznych interiérových riešení. A v tomto prípade by mali byť uprednostnené netkané alebo vinylové výrobky..

Hlavnou črtou navrhovaných možností je odolnosť proti vlhkosti. Preto je možné tieto tapety čistiť vlhko. Vinylové a vliesové tapety navyše nevyblednú na slnku, čo je pre kuchyne s neustálym slnečným žiarením veľmi dôležité, majú veľmi pôsobivý výber dizajnu a dajú sa použiť ako základ pre maľovanie..

Malo by sa pamätať na to, že vliesové tapety sú citlivé na mechanické poškodenie a vinylové tapety vyžadujú väčšiu spotrebu lepidla a po konečnom sušení sa môžu zmrštiť. Fototapety vyzerajú nemenej originálne a atraktívne v kuchynskom dizajne, ktoré sú vďaka svojej rozmanitosti perfektné na zvýraznenie akcentovanej steny a sú nádherne kombinované s inými materiálmi..

Obkladačka

Tento návrh možno nazvať jedným z najviac «nie zabitý» typy povlakov, ktoré sa perfektne hodia na zdobenie backsplash kuchyne a na obkladanie väčších plôch. Keramické dlaždice sú k dispozícii v širokom sortimente, môžu mať rôzne tvary, farby a veľkosti, drsný alebo lesklý povrch.

Takýto materiál sa vôbec nebojí vody, dokonale reaguje na zmeny teploty a mechanické vplyvy, preto sa vyznačuje trvanlivosťou, ktorú je potrebné vziať do úvahy pri vytváraní interiéru. Inými slovami, mali by ste starostlivo zvážiť dizajn, pretože v krátkom čase nebude možné demontovať a nahradiť nudnú dlaždicu novou..

Dekoratívna omietka

Ak chcete jedinečný štýl a skutočnú kvalitu, je tento typ obkladu stien, napríklad dekoratívna omietka, ideálnym riešením. Takýto návrh patrí do kategórie drahého dokončovania a vyžaduje si zapojenie špecialistov. Výsledok vás však určite poteší a umožní vám vytvoriť jedinečný štýl..

Omietka sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti opotrebovaniu, má zvukovoizolačné vlastnosti a nádherne si zachováva svoj pôvodný vzhľad pod vplyvom vysokých teplôt. A jedinou nevýhodou je nestabilita voči vlhkosti, odborníci ju dokonale kompenzujú natieraním omietky lakom alebo vodoodpudivou farbou. S pomocou takéhoto materiálu môžete znovu vytvoriť imitáciu akéhokoľvek povrchu na stenách a použiť basreliéf.

Dekoratívna tehla

Mnoho moderných interiérových štýlov nie je úplných bez takých charakteristických doplnkov ako murivo, preto sa v dizajne kuchyne veľmi často používa podobná povrchová úprava. Dekoratívna tehla je vyrobená zo sadry alebo kameňa a je považovaná za pomerne pevný a odolný materiál, môže mať bielu alebo charakteristickú hnedú farbu alebo sa môže použiť na maľovanie. Takýmto spôsobom môžete zvýrazniť priestor okolo dverného alebo okenného otvoru, alebo sa zamerať na jednu zo stien..

Drevené steny

Možnosť dokončenia povrchu stien pomocou drevených pláten alebo podšívky bude vynikajúcim riešením pre usporiadanie kuchynskej miestnosti nielen vo vidieckom dome, ale aj v mestskom byte. Strom navyše sprevádza mnoho štylistických riešení, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené, napríklad krajina alebo Provence. Pri správnom spracovaní je drevená stena v kuchyni odolnosťou porovnateľná s kameňom alebo dlaždicami, preto odborníci odporúčajú obloženie obložiť ochrannou vrstvou laku alebo použiť ako základ pre maľovanie. Výsledkom týchto manipulácií je, že povrch je možné bezpečne čistiť za mokra..

Výber materiálov na dekoráciu stien v kuchyni možno nazvať užitočnou aj vzdelávacou zábavou, pretože v modernej rozmanitosti možností obloženia nebude ľahké rýchlo sa rozhodnúť. Budete musieť nielen zistiť vlastnosti a vlastnosti možnosti, ktorá vás zaujíma, ale tiež porovnať, ako je vhodná pre vašu kuchyňu a zvolený štýl. Veľa štastia!