Steny na chodbe: moderné povrchové úpravy a tipy na výber materiálov

Keď sa povie renovácia, väčšina z nás si najskôr začne predstavovať renováciu interiéru v kuchyni, obývačke alebo spálni. Prvá miestnosť, ktorá nás však stretne pri vchode do domu alebo bytu, je vstupná hala. Práve z tejto miestnosti začína prvé zoznámenie sa s interiérom celého domu alebo bytu a práve vstupná hala môže veľa povedať o vkusu a záľubách majiteľov. Okrem toho práve tu zostáva všetko znečistenie prinesené z ulice. Pri začatí akýchkoľvek opravných manipulácií by preto mal nielen starostlivo zvážiť štýl dizajnu chodby, ktorý musí nevyhnutne zapadnúť do interiéru všetkých ostatných miestností, ale tiež brať vážne dokončovacie materiály, ktorých výber by mal byť založený nielen na estetike, ale aj praktickosti. Dnes navrhujeme diskutovať o všetkých druhoch nápadov na dizajn stien, ktoré plne preukážu ich vlastnosti na chodbe, a potom vám povieme všetko o materiáloch, ktoré na to používajú moderní dizajnéri..

Nástenné dekorácie na chodbe – dizajnové prvky

Pokiaľ ide o návštevnosť, chodbu je možné porovnať s kuchyňou alebo hygienickými miestnosťami, preto by mali byť v tomto prípade primerané požiadavky na výber materiálov na dekoráciu stien. V prvom rade by sme vás chceli upozorniť na nízku mieru opotrebovania použitých materiálov a ich trvanlivosť. Za najlepšiu možnosť sa v tomto prípade považuje povlak so zárukou životnosti 5 až 7 rokov. Zároveň je veľmi dôležité, aby sa typ povrchovej úpravy ľahko obnovil, čo je veľmi výhodné, ak nie sú vážne poškodené všetky steny, ale iba ich určitá časť..

Rovnako dôležitý faktor možno nazvať odolnosťou proti vlhkosti a jednoduchou údržbou, čo znamená schopnosť umývať a čistiť povrch pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov a príslušenstva. Vybraný materiál by navyše nemal byť škodlivý pre zdravie, mal by mať krásny vzhľad a zodpovedať všeobecnému štýlu interiéru. Súčasne môže byť farba stien a ich textúra úplne odlišná a veľmi často dizajnéri v návrhu používajú niekoľko typov povlakov naraz. Pre malý štvorec chodby je lepšie použiť svetlé a teplé farby, ktoré vizuálne rozšíria priestor. Ale pomocou tmavých farieb môžete miestnosť vizuálne zúžiť alebo sa zamerať na jednu zo stien..

Steny na chodbe – druhy materiálov

Ako sme už povedali, povrch stien na chodbe je neustále vystavený rôznym znečisteniam a ďalšej dezinfekcii, preto by ste sa mali rozhodnúť pre menej rozmarné materiály, o ktoré sa bude ľahko starať. V zozname najrelevantnejších návrhov, ktoré sa používajú pri navrhovaní moderných interiérov, je možné rozlíšiť rôzne metódy maľovania, dekoratívnej omietky, dekorácie stien pomocou prírodného alebo umelého kameňa, ako aj niektoré druhy tapiet, špeciálne panely a dokonca aj keramické dlaždice..

Tieto variácie je možné použiť ako jeden typ povrchovej úpravy alebo ich navzájom kombinovať. Zároveň je na vás, aký druh dekorácie bude zdobiť steny na chodbe. A aby ste mali malú predstavu o materiáloch, navrhujeme podrobnejšie diskutovať o každej z menovaných pozícií..

Dekoratívna omietka

Jeden z najobľúbenejších spôsobov, ako ozdobiť steny v interiéri modernej chodby, je použiť dekoratívnu omietku, ktorá dodáva stenám pôvodnú reliéfnu štruktúru a umožňuje vám implementovať najambicióznejšie nápady, od imitácie muriva až po vysoko umelecké výtlačky. Tento materiál má dobrú textúru a je dostupný v rôznych farbách. Navyše je táto povrchová úprava považovaná za ekologickú a veľmi praktickú..

Dekoratívna omietka sa používa v rôznych štýloch a dokonale priľne k väčšine povrchov, či už je to kov, betón alebo keramika. Súčasne na žiadosť zákazníka môžu byť na stenách vytvorené lesklé aj matné povrchy. Jediná vec, ktorú je potrebné zvážiť pri výbere takejto možnosti, sú vysoké náklady na materiál..

Dekorácia na stenu prírodným alebo umelým kameňom

Nemenej atraktívnym nápadom na zdobenie stien na chodbe je použitie umelého alebo prírodného kameňa, ktorý možno použiť ako hlavnú dekoráciu aj ako dekor. V tomto prípade všetko závisí od všeobecného štýlu dizajnu a chuťových preferencií majiteľa obytného priestoru. Takýto materiál sa vyrába vo forme flexibilných dosiek alebo dlaždíc, má iný reliéf a veľa odtieňov..

Hlavnými výhodami dekoratívneho kameňa sú trvanlivosť, odolnosť proti vlhkosti, jednoduchá údržba a tepelná odolnosť. Pokiaľ ide o náklady na materiál, v tomto prípade je otázka ceny založená presne na druhoch povrchových úprav a bude závisieť od toho, ktorý z nich si plánujete kúpiť kameň – sadra, akryl alebo kremeň.

Tapeta

Použitie tohto druhu materiálu sa považuje za najbežnejšiu možnosť, preto sa právom nazýva klasický. Nie je to len skvelá príležitosť na vytvorenie úžasných návrhov stien, ale aj skvelý spôsob, ako zamaskovať nezrovnalosti a rôzne nedokonalosti, ak nejaké existujú. Moderný sortiment tapiet vám navyše umožňuje vybrať si výrobky do chodby, ktoré spĺňajú kritériá ako trvanlivosť, odolnosť proti vlhkosti a ďalšie nuansy..

Vliesová tapeta je prezentovaná v rôznych štruktúrach a odtieňoch, po vysušení sa nezmršťuje, ľahko sa používa a môže sa použiť na maľovanie. Vinylové tapety sa dodávajú v rôznych hrúbkach a sú vysoko odolné voči svetlu a vode. Tekuté tapety sú hotové suché zmesi so širokým výberom farebného spektra, ktoré sa riedia vodou a nanášajú na steny stierkou. Zloženie materiálu obsahuje rôzne dekoratívne prvky, ktoré vám umožňujú vytvoriť jedinečný dizajn.

Sklenená tapeta, ktorú je možné mnohokrát prelakovať, alebo fotografická tapeta s 3D efektom, vďaka ktorej môžete na jednej zo stien ozdobiť neuveriteľnú krajinu, alebo napríklad originálny abstraktný obrázok, bude vyzerať nemenej štýlovo a elegantne na stenách na chodbe..

Farbivo

Maľované steny sú považované za najľahší a najdostupnejší spôsob zdobenia stien. Okrem rozmanitosti farebnej palety majú rôzne typy farieb aj určité vlastnosti. Latexové farby dokonale odolávajú rôznym teplotným extrémom, ľahko sa čistia, ale veľmi ťažko sa odstraňujú zo stien. Akrylové farby sú ekonomické a bezpečné. Vo väčšine prípadov však musíte sami zmiešať niekoľko odtieňov, aby ste našli dokonalú farbu. Farba na vodnej báze je bez zápachu, ľahko sa nanáša na steny a má nízke náklady, ale dá sa dobre zmyť obyčajnou vodou.

Dlaždica

V moderných variáciách interiérového dizajnu sa taký materiál ako dlaždice už dlho používa nielen na dekoráciu stien v kuchyni alebo kúpeľni, ale aj na chodbe. Súčasne je možné na obklady použiť obklady, porcelánovú kamenina a mozaiky. Táto možnosť má pomerne veľkú farebnú paletu, je odolná a trvanlivá, nebojí sa vlhkosti a dobre sa hodí k iným druhom dokončovacích materiálov. Jediná vec «ale» – mierne vysoké náklady a zložité montážne práce.

Panely

Ďalšou z módnych možností zdobenia stien v interiéri modernej chodby je použitie špeciálnych stenových panelov s 3D efektom vyrobených z PVC alebo MDF, na ktoré sa na upevnenie používajú lamely. Panely z PVC alebo plastové panely sú lacné, líšia sa veľkým farebným rozsahom, ľahko sa inštalujú, ale môžu na slnku vyblednúť a stratiť svoj pôvodný vzhľad pod vplyvom rôznych mechanických vplyvov. Vďaka použitiu MDF panelov môžete na stenách znovu vytvoriť efekt kože, kameňa alebo dreva. Na tento účel sú platne namaľované, nanesená špeciálna dyha a laminovaná. 3D panely sú originálne a môžu byť vyrobené zo sadrokartónu, dreva alebo skla. Jedinou nevýhodou takéhoto povlaku sú vysoké náklady na materiál..

Vybrať ten správny materiál na zdobenie stien na chodbe nie je vôbec ťažké a dnes sme diskutovali iba o niektorých možnostiach používaných v moderných interiéroch. Vo väčšine prípadov, ako vidíte, je to vec vkusu, všeobecných rozhodnutí o štýle a finančných možností. Choďte do toho a experimentujte! Oprava nie je taká náročná, ako sa na prvý pohľad zdá.