Rozpočtový projekt: interiér v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl je veľmi demokratický – spája staré a nové tendencie, umožňuje vám niekedy použiť problémový nábytok, ktorý predstavuje opotrebovanie ako módny vintage prvok, slúži ako prostriedok na vizuálne vyjadrenie záujmov a preferencií majiteľa, jeho nálady a charakter.

Vintage detaily v interiéri Rustikálna komoda a vešiak

Výsledkom je útulný, príjemný a moderný interiér s prijateľným eklekticizmom. Napríklad vedľa hrubého nábytku z hobľovaných dosiek (stoly, stoličky, lavice) môže byť mäkká kancelárska stolička na kovovom podstavci, plastové dizajnérske stoličky pochádzajúce z polovice minulého storočia (od Charlesa a Raya Eamesových a Eera Saarinena ).

Eklekticizmus v interiéri Eklekticizmus v interiéri Eklekticizmus v interiéri

Prevládajúcimi farbami štýlu sú biele a všetky odtiene zemitých tónov..

Biela farba symbolizuje zasnežené rozlohy severnej krajiny, odtiene hnedej – pevnosť, bezpečnosť, prirodzenosť. Farebné bloky (kombinácie bielej a šedej) sa používajú ako jeden z prostriedkov zónovania priestoru – pracovný priestor, rekreačné oblasti, jedáleň, kuchyňa, spálňa.

Sivý blok - nástroj na zónovanie Sivý blok - nástroj na zónovanie Pruh tapety - nástroj na zónovanie Zvýraznenie kuchynskej časti

Jednou z hlavných čŕt štýlu je nábytok z prírodného dreva. Môžete si ich vyrobiť sami (alebo si ich môžete objednať od miestneho remeselníka). Ak vybavíte konferenčný stolík alebo televízny stolík z drevného odpadu kolieskami, bude vhodné používať nábytok nielen na určený účel, ale aj pri upratovaní bytu..

DIY drevená stolička DIY drevená stolička Drevená skrinka na kolieskach Domáci konferenčný stolík na kolieskach

Modulárny nábytok, transformátorový nábytok, otvorené police a police, komody sú vhodné pre malé byty. «semi-starožitný» s výsuvnými hlbokými zásuvkami, ktoré vám umožnia ušetriť miesto a racionálne rozmiestniť nábytok v priestore. Skladací čalúnený nábytok, ktorý v závislosti od dennej doby slúži ako pohovka a posteľ, je dostatočne priestranný. Po zhromaždení na rodinné alebo priateľské stretnutia sa na ňom pohodlne zmestí niekoľko ľudí. Sekcionálny nábytok s uzavretými prednými časťami, vybavený úchytkami na otváranie vľavo alebo vpravo, pomáha skryť veci, ktoré sa práve nepoužívajú.

Transformátor čalúneného nábytku Transformátor čalúneného nábytku Racionálna pracovná oblasť Police s otvoreným a zatvoreným čelom

Rozpoznateľnosť štýlu sa prejavuje v kombinácii nábytku, doplnkov a dekoratívnych predmetov – kobercov z ovčej kože, rámových prvkov na stene. Sú to malé dekoratívne detaily, ktoré vytvárajú atmosféru tepla a radostných pocitov. Individualizácia priestoru je realizovaná umiestnením fotografií, obľúbených obrázkov, plagátov, aplikácií do rámčekov aj bez nich.

Rámový dekoratívny prvok na stenu Rámový dekoratívny prvok na stenu Rámové police na príslušenstvo Osobný prvok v interiéri

Nástenné dekorácie nad sedačkou pôsobia veľmi umelecky. Vankúše, «roztrúsene» v ľubovoľnom poradí, dodajte interiéru dynamiku a expresivitu. Poťahy na vankúše, prikrývky na stoličky, kreslá a prehozy sú vyrobené z hustých, potlačených tkanín. Výtlačky so vzormi predstavujúcimi divokú prírodu Severu (rieky, stromy, vtáky, lesné zvieratá), ako aj háčkované alebo veľké pletené výrobky môžu urobiť izbu očarujúcou aj v sivých a bielych tónoch. Láska k svojej krajine medzi obyvateľmi severnej Európy sa prejavuje používaním folklórnych vzorov, štylizovaných obrazov kríža z národnej vlajky Dánska (Švédsko, Nórsko, Island, Fínsko).

Severské motívy vo výzdobe Národné atribúty ako prvok dekorácie

Problém obmedzených záberov je vyriešený nielen pomocou starostlivo vybraného nábytku a ich racionálneho rozloženia v danej oblasti. Jednou z optických techník používaných dizajnérmi na zvýšenie hlasitosti je osvetlenie. Osvetľovací systém zahŕňa prirodzené toky žiarenia prechádzajúce oknami a umelé – stropné, nástenné, podlahové a stolné žiarovky. V predvečer sviatkov je dekoratívne osvetlenie vo forme girlandy LED žiaroviek celkom vhodné.

Okná sú ozdobené priesvitnými závesmi, roletami alebo ponechané úplne otvorené (v zmysle žiadnych záclon).

Slávnostné osvetlenie Slávnostné osvetlenie Slávnostný veniec žiaroviek Okno bez záclon pre maximálne osvetlenie

Jednoduché a čisté formy, ktoré charakterizujú škandinávsky štýl, otvárajú obrovský priestor pre kreatívne vyjadrenie.

V predvečer vianočných sviatkov objemný strom úplne nahradí jeho 2D náprotivok z hobľovaných dosiek – a vôňa dreva zaplní miestnosť a nebudete potrebovať veľa miesta. Malé dosky na «konáre» bude hrať úlohu políc, na ktorých bude umiestnený notebook so záznamom novoročných prianí, drevené hračky, ktoré pri páde nehrozia, že sa zlomia. Miniatúrny živý vianočný stromček v kvetináči prinesie vôňu čerstvého ihličia a na jar môže byť strom zasadený pred dom. Konáre vo veľkej sklenenej nádobe budú ozdobou niektorých domácich fóliových hračiek. Úcta k životnému prostrediu je tiež znakom škandinávskeho dizajnu, respektíve dizajnérov, ktorí namiesto stromov vyrúbaných na výrobu nábytku vysádzajú nové..

Vianočný stromček v 2D formáte Vianočný stromček v 2D formáte Živý vianočný stromček - výzdoba interiéru Vianočná kytica

  Škandinávsky štýl je skvelým riešením na výzdobu obytného priestoru pre tých, ktorí chcú spojiť funkčnosť, estetiku a efektivitu rozpočtu..