Obývacia izba v modernom štýle: floristická téma v elegantnom prevedení

Štíhle tvary, vlnovky, veľa kvetinových ozdôb – to všetko je charakteristické pre secesný štýl. Objavil sa na prelome 19. a 20. storočia a zasiahol celú Európu. Bol to symptóm rebélie proti geometrickým tvarom, ktoré boli účinné v minulosti. Secesia čerpá inšpiráciu z prírody. Rovnako ako v prírode, nič nie je dokonalé, takže v tomto smere je ťažké nájsť symetriu v interiéroch. Mäkké, efektívne línie, ktoré definujú tento štýl, vytvárajú akýsi umelecký neporiadok. Vďaka tomu získavajú obývačky dynamiku a mimoriadny charakter..

Obývacia izba v modernom štýle: pohľad do histórie

Modern je štýl, ktorý bol aktívny v rokoch 1890-1918. Zameriava sa na zdobenie, detail a prirodzenosť ako nadčasové hodnoty. Zrod secesného štýlu je spojený s udalosťou, ktorá sa stala v roku 1892, keď sa umelci vzbúrili proti historizmu a akademizmu, opustili Mníchovský spolok výtvarníkov a založili vlastný spolok s názvom Mníchovská secesia. Potom sa vytvorili ďalšie spolky: berlínska a viedenská moderna. Názov podčiarkuje odpor výtvarníkov k starým trendom umenia. Picasso, Salvador Dali, Frida Kahlo, Diego Rivera sú predstaviteľmi modernizmu. Tento smer sa začal zavádzať do dizajnu vnútorného priestoru domu vrátane hlavných miestností – obývačiek.

Nábytok do obývačky v modernom štýle

Secesia v úžitkovom umení je spojená s flexibilnou a vlnovkou, často v tvare písmena S. Dynamická línia nábytku použitého v interiéri vytvára dojem ľahkosti. Forma by mala byť jednoduchá. Nábytok v tomto interiéri nemusí byť starožitný. Môžete si vybrať kreslo so zdvihnutými nohami, ktoré tiež dodá priestoru modernistický štýl. Pri zdobení obývačky by ste sa mali snažiť spojiť funkčnosť predmetov s krásou ich detailov. Príkladmi doplnkov so vlnovkou, ktoré je možné umiestniť do secesného bytu, sú svietniky alebo zrkadlo v ráme zdobené kvetinovým motívom, ako aj rôzne vitráže..

Moderný interiér obývačky: funkcie

Aranžmány inšpirované týmto štýlom upútajú ladnosťou a jemným dizajnom. Zo všetkých trendov, ktoré vychádzajú z prírody, je secesia najzdobnejšia, a preto osloví tých, ktorých unavuje ekonomický minimalizmus. Medzi najznámejšie secesné motívy patria plynulé línie, mušle, kvety a hmyz. Vážky, motýle a vtáky sú prítomné vo forme vložiek na nábytok, ozdôb na zrkadlách a zložitých knickknacks, vzorov na tapety a riad, ako aj vitráží. Secesia okrem kvetinových a zvieracích trendov netrpezlivo láka aj orientálne umenie, najmä japonské, a ešte asketickejšie geometrické trendy..

K modernej patria aj motívy orientálneho a najmä japonského umenia, teda vertikálnej kompozície. Zvislé pruhy a ozdoby zdôrazňujú štíhlosť nábytku a predmetov. Okrem toho sa zavádza geometrický a abstraktný dekor..

Secesný interiér musí splynúť s prírodou. Na tento účel sa používajú dekorácie s rastlinnými a zvieracími motívmi, napríklad stromy alebo vinič. Na vybavenie obývačky v tomto smere stojí za to kúpiť záclony v kvetinovom štýle, napríklad s motívom brečtanu. Môžete tiež nájsť textil s jemnými vzormi hmyzu, ako sú vážky a kvety s dlhými stonkami. Poznámky k prírode sa často objavujú v obrazoch, tapetách alebo vitráži, ktoré pôsobia pohybom..

Moderná kuchyňa-obývacia izba

Secesný štýl predpokladá asymetriu v kompozícii priestoru. Môže za to jeho vzťah k prírode, v ktorom neexistujú ideálne riešenia. Malo by sa však dbať na to, aby bohatosť doplnkov a dizajnu neviedla v interiéri k gýčovej estetike. Asymetria sa prejavuje kompozíciou obrazov na stenách, usporiadaním okien a vzhľadom predmetov pre domácnosť. Asymetria sa môže vyskytnúť aj v doplnkoch, ako sú nepravidelné kontúry. Stojí za to nainštalovať dekoratívne dvere do secesného bytu medzi obývacou izbou a kuchyňou. Toto riešenie umožní preniknúť veľa svetla do miestností a navyše poskytne originálny dizajn..

Dizajn obývačky v modernom štýle: svetlé farby dekorácie

Farby secesného interiéru sú jasné a jemné. Steny a dekorácie by mali byť pastelové, napríklad citrónovo žlté alebo bielené. V byte by mali pribudnúť aj zlaté, trblietavé prvky, nezabúdať na hnedú. Škála odtieňov od šedej po bielu je rozsiahla.

Moderné závesy v obývacej izbe

Historické secesné bytové domy majú veľké vysoké okná, ktoré sú vzorom pri ich zdobení. Sú ozdobené bohatými kvetinovými závesmi, často ozdobnými strapcami na oboch stranách okna. Závesy sú ťažké a bohato zdobené ornamentálnymi a kvetinovými motívmi. Ďalšími ozdobnými akcentmi sú doplnky pripnuté k bokom okna. Všetky povrchové úpravy okien zdôrazňujú a dopĺňajú jedinečnosť interiéru.

Dekor je zvýraznený aj doplnkami v podobe obrusov z dekoratívnych tkanín. Sú sprevádzané mnohými vankúšmi. Každý prvok by mal byť pôvodne ozdobený galantériou, ozdobnými korálkami a strapcami.

Moderná obývacia izba v secesnom štýle: krása v módnych detailoch

Secesný štýl elegantne kombinuje doplnky z rôznych materiálov. Krásne farebné vitráže majú kombináciu dreva, skla alebo tepaného železa. To zdôrazňuje eleganciu, náročnosť a originálny charakter interiéru. Obývacie izby v secesnom štýle sú zdobené mnohými kovanými prvkami: balustrády, žiarovky, krb neobvyklého tvaru, nábytkové prvky. Doplnené sú mosadznými ozdobami figúrok..

Ak hľadáte sofistikovanú, jemnú eleganciu, ktorá kombinuje rozmanitosť a harmóniu zároveň, secesia je vynikajúcou voľbou. Dodá vašim obývačkám jedinečný charakter. Vďaka svojej dynamike bude miestnosť navyše nádherná a bude predstavovať skutočné umelecké dielo..